اپن بایت نوعی مال اکلوژن است که در آن هنگام بستن دهان، به دلیل بهم نرسیدن دندان‌‏های جلویی فک بالا و فک پایین، فک بسته نشده و دهان باز می‏ماند. این مشکل معمولاً خود به خود حل شده و در بزرگسالی پایدار نیست. اگر کودک شما بزرگتر شده و هنوز اپن‌بایت قدامی داشت، برای جلوگیری از مشکلات بعدی به درمان نیاز دارد.

Open Bite

اپن بایت می‏تواند باعث مشکلات مختلفی شود که باید درمان شود.

نیاز به دندانپزشکی می‏تواند نگران کننده باشد اما هدف ما این است که تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد درمان‌‏های اپن بایت را به شما بگوییم تا بدانید که چه انتظاراتی باید داشته باشید. این موارد عبارتند از:

 • تعریف اپن‌بایت قدامی
 • تعریف اپن‌بایت خلفی
 • علائم اپن‌بایت
 • مشکلات ناشی از اپن‌بایت
 • گزینه‌‏های درمانی اپن‌بایت

اگر می‎خواهید مال اکلوژن خود را با ارتودنسی اپن بایت، روکش، بریس یا جراحی درمان کنید، امیدواریم که این راهنما به شما در تصمیم‌‏گیری آگاهانه کمک کند.

علاوه بر این اگر به ارتودنسی نامرئی علاقه‎مند هستید، می‎توانید از ارتودنسی شفاف مارک (Invisalign) استفاده کنید.اگر اپن بایت شدید دارید، باید از ارتودنسی شفاف مارک (Invisalign) یا ارتودنسی فلزی سنتی استفاده کنید.

اپن بایت چیست؟

Open Bite

دندان‏های اپن بایت کاملاً مورد توجه است.

اپن‌بایت زمانی اتفاق می‎افتد که دندان‏های بالا و پایین هنگام بسته شدن دهان، با هم تماس برقرار نمی‎کنند. در حالی‎که حالت طبیعی دندان‎ها به این صورت است که دندان‎های جلویی بالا کمی در جلو و پایین‏‌تر از دندان‏های پایین قرار می‎گیرند. در این حالت دندان‎ها به درستی جمع نشده و بین فک‏های بالا و پایین شکاف قابل مشاهده‏‌ای وجود دارد.

ممکن است نوع دیگری از مشکل مانند اوربایت، آندربایت و یا کراس بایت داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این موارد می‎توانید مقاله‎های جداگانه ما را بخوانید.

اپن بایت قدامی

 هنگامی که دندان‎های پشتی روی یک‎دیگر قرار می‎گیرند، دندان‎های جلویی به درستی به هم وصل نمی‎شوند. بین 1.5 تا 11 درصد جمعیت به اپن بایت قدامی مبتلا هستند.

نقطه مقابل اپن بایت قدامی، اپن بایت خلفی است. در حالت خلفی هنگامی که دندان‎های جلویی روی یک‎دیگر قرار می‎گیرند، دندان‎های پشتی به درستی به هم وصل نمی‎شوند. این نوع مال اکلوژن زیاد رایج نیست اما گاهی ممکن است در طول درمان با ارتودنسی اپن‌بایت این اتفاق بیفتد. در صورت بروز مشکل، دندانپزشک شما آن را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام می‎کند.

علائم اپن بایت چیست؟

معمولاً با نگاه کردن به دندان‎هایتان هنگامی که گاز می‎گیرید، به راحتی می‎توانید آن را مشاهده کنید. در این حال شکاف بین دندان‎های بالا و پایین؛ چه در جلو و چه در یک‎طرف یا هر دو طرف، قابل مشاهده است.

در مواردی که این بیماری در اثر مشکل در فک استخوان ایجاد شود، دلیل آن رشد زیاد استخوان پشتی فک بالایی است. این مشکل باعث می‎شود که تراز دندان‎های جلویی از بین رفته و به سمت بیرون (معروف به اورجینال) بیاید.

علل اپن بایت

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد این مشکل می‏شود. این موارد عبارتند از:

Open Bite

مکیدن انگشت شست می‏تواند باعث مشکلات اپن بایت شود.

 • منتقل شدن از طریق ژن
 • مشکل در استخوان فک
 • دندان‏های شیری و دندان‏های دائمی که از حالت طبیعی خارج می‏شوند.
 • فشار زبان
 • مکیدن انگشت شست، پستانک، قلم یا مداد
 • مشکلات مفصل گیجگاهی

دلایل ژنتیکی تقریباً توسط پزشکان قابل توضیح نیست اما اگر سابقه مشکل رشد فک در خانواده شما وجود داشته باشد، ممکن است به فرزند شما منتقل شود.

اگر این بیماری در اثر مشکلات استخوانی ایجاد شود، به عنوان اپن بایت اسکلتی شناخته می‎شود. اگر این مشکل در اثر فشار زبان یا مکیدن پستانک ایجاد شود به آن اپن بایت گفته می‎شود.

مشکلات اپن بایت

برخی از مشکلات ممکن است کاملاً قابل توجه باشد مثلا:

 • لبخند شما آن‎گونه که دوست دارید، نباشد.
 • مشکل و مانع در گفتار
 • افزایش ساییدگی روی دندان‎های پشتی
 • مشکل در خوردن غذا

مشکلات اپن بایت در کودکان

داشتن بیماری اپن بایت برای نوزادان و کودکان خردسال غیر معمولی است زیرا این بیماری در 4 سالگی برطرف می‎شود. هنگامی که فرزند شما دندان‎های شیری خود را از دست می‎دهد و دندان‎های دائمی او شروع به رویش می‎کند، طبیعی است که دندان‎ها همیشه در وسط قرار نگیرند.

Open Bite

دندانپزشک دندان‎های کودک شما را برای اپن بایت احتمالی بررسی می‏کند.

به محض افتادن دندان‎های شیری، دندانپزشک شما بررسی می‎کند که آیا دندان‎های دائمی در الگوی اپن‌بایت قرار می‎گیرند؟ اگر این‎گونه بود، در مورد روش‌های درمان با شما صحبت می‎کند.

اگر کودک مرتبا انگشت شست خود را بمکد یا از پستانک استفاده کند یا وسایلی را برای مدت طولانی در دهان خود بگذارد، این کار می‎تواند به بروز این مشکل  کمک کند.

مشکلات ناشی از فشار زبان

فشار زبان می‎تواند یکی از دلایل اصلی اپن بایت باشد. فشار زبان به این معنی است که هنگام بلعیدن یا صحبت کردن، زبان به سمت جلو دهان می‎آید در نتیجه دندان‎های جلویی به تدریج بیرون زده شده و باعث اپن‌بایت می‎شود.

فشار زبان در کودکان شایع است اما معمولا بعد از سن 4 سالگی باید از بین برود. اگر این عادت همچنان ادامه داشته باشد، این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد آن و گزینه‎های درمانی به شما می‎دهد پس این بحث را دنبال کنید.

مشکلات فک

مفصل گیجگاهی (TMJ) باعث می‎شود تا شما بتوانید دهان خود را باز کنید. برخی افراد با این مفصل مشکل دارند. به همین دلیل زبان خود را به اطراف حرکت می‎دهند. حرکت زبان به سمت جلوی دهان یا بین دندان‎ها برای تنظیم مجدد زبان راحت‎تر است اما باعث اپن بایت می‎شود.

دلیل اساسی که باعث ایجاد مشکلات مربوط به مفصل فک شده است همراه با گزینه‎های درمان برای رفع اپن‌بایت، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

گزینه‌‏های درمان

Open Bite

از ارتودنسی برای تناسب دندان‏ها استفاده می‏شود.

درمان اپن بایت توسط دندانپزشکان و ارتودنتیست‏ها بسیار راحت است. اگر در اوایل کودکی این مشکل تشخیص داده شود، شانس این‎که بتوانید آن را بدون نیاز به جراحی درمان کنید افزایش پیدا می‎کند. احتمال عمل جراحی برای درمان بزرگسالان بیشتر است.

دندانپزشک بهترین شخصی است که می‎تواند در مورد گزینه‎های درمانی با شما صحبت کند.

هزینه ارتودنسی اپن‌بایت به نوع درمان مورد نیاز شما بستگی دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی‎ها و قیمت‎های آن راهنمای ما را بخوانید.

در جدول زیر به طور مختصر در مورد گزینه‎های مختلف درمان با توجه به سن توضیح داده شده است.

سن گزینه‌های درمانی
0-4 فشار زبان و اپن بایت طبیعی است./بدون نیاز به درمان/مکیدن انگشت شست و پستانک را محدود کنید./در صورت تداوم وجود فشار زبان، می‏توان از گهواره زبان استفاده کرد.
7-10 دندانپزشک می‏تواند تشخیص دهد که آیا دندان‏های دائمی در حال تبدیل شدن به اپن بایت هستند یا خیر./مشکلات گفتار به دلیل اپن بایت
11-17

برای درمان اپن بایت می‎توان از ارتودنسی استفاده کرد./درمان فشار زبان هنوز هم می‎تواند مفید باشد.

18+

ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشد./اپن بایت درمان نشده در بزرگسالان تقریباً همیشه نیاز به جراحی دارد./ارتودنسی و ارتودنسی شفاف (Invisalign) هنوز می‎توانند موثر باشند./ونیرها در این سن ممکن است یک گزینه درمانی باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  دندان سیگاری‎ها چه شکلی است؟ چه‎کاری می‎توان برای سفید شدن آن‎ها انجام داد؟

ارتودنسی اپن بایت

یکی از راه‎های متداول درمان این بیماری، ارتودنسی است. در صورت بیرون زدگی دندان‎های جلویی، ارتودنسی آن ها را به عقب برده و باعث تراز آن ها می‎شود.

طول دوره درمان می‎تواند از 6 ماه تا 2 سال باشد و در صورت نیاز به محافظ، این دوره درمان بیشتر می‎شود. برای اطمینان از این‎که دندان‏ها به وضعیت قبلی برنمی‎گردند، استفاده از محافظ بسیار مهم است.

در زیر یک برنامه درمانی 2.5 ساله در مورد اپن بایت و ارتودنسی آورده شده بنابراین شما واقعاً می‏توانید بفهمید که چه ارتودنسی‎هایی لبخند شما را تغییر می‎دهد. این روش درمانی به دلیل اپن‌بایت و کراس بایت بیمار بسیار سنگین است در حالی‎که همه به این درجه از درمان نیاز ندارند پس نگران نباشید.

درمان فشار زبان

اگر اپن بایت شما ناشی از فشار زبان باشد، باید علت بروز این مشکل را درمان کنید. متداول‏ترین روش‎های درمانی:

 • زبان درمانی
 • تمرین برای زبان
 • وسایلی مانند گهواره زبان

گهواره زبان شبیه محافظ است که به دندان مولر وصل می‏شود. گهواره زبان مانند مانع در دهان عمل می‎کند بدین معنی که نمی‎گذارد زبان به جلو فشار وارد کند. برای تمرین و درمان می‎توان از یک متخصص گفتار درمانی کمک گرفت. اطمینان حاصل کنید که مشکل اپن‌بایت بعد از اتمام درمان ارتودنسی بدتر نمی‎شود.

سوالات متداول:

آیا میتوان اپن بایت را با ارتودنسی شفاف (Invisalign) درمان کرد؟

اپن بایت یکی از انواع مال اکلوژن است که می‎توان با ارتودنسی شفاف (Invisalign) درمان کرد. در این روش شما از ارتودنسی‎های پلاستیکی نامرئی استفاده می‎کنید که به مرور زمان دندان‎های شما را به موقعیت درست بازمی‎گرداند.

با این حال برای بسیاری از افراد استفاده از ارتودنسی شفاف (Invisalign)گزینه درمانی مناسبی نیست زیرا بسیار گران است.

آیا میتوان اپن بایت را با روکش درمان کرد؟

اگر شدت مشکل شما خفیف باشد، ممکن است بتوانید آن را با روکش درمان کنید. ونیرها نوعی پوشش نازک دندان هستند که از مواد سرامیکی یا کامپوزیت ساخته شده‎اند. برای اتصال روکش‎ها، ابتدا باید مقدار کمی از مینای دندان شما برداشته شود. برای اطلاعات بیشتر درباره روکش‎ها، راهنمای کامل ما را بخوانید.

اگر چه می‎توانید اپن‌بایت خود را با روکش درمان کنید اما استفاده از روکش جنبه‎های منفی دارد که عبارتند از:

 • دندان‎های شما بزرگ‎تر به نظر می‏رسند. برای بستن شکاف باید روکش‎ها از دندان‎های طبیعی بزرگ‎تر باشند.
 • به دلیل وجود نیروهای وارده به دهان، ممکن است مشکلات بیشتری در تراز کردن دندان داشته باشید.
 • هر گونه جراحات بعدی یا جراحی فک برای درمان اپن بایت ممکن است سخت باشد زیرا ارتودنسی به خوبی نمی‎تواند به روکش‎ها بچسبد.
 • روکش مسائل اساسی مانند فشار زبان یا ساییدگی پشت دندان‎ها را برطرف نمی‎کند.

از دندانپزشک خود در مورد استفاده از روکش برای درمان سوال کنید زیرا باید سلامت دهان و دندان خود را در آینده در نظر بگیرید.

استفاده از روکش برای اپن بایت خفیفی که باعث مشکل در گفتار یا غذا خوردن نمی‎شود، مناسب است.

آیا اپن بایت را میتوان بطور طبیعی درمان کرد؟

اگر کودک شما اپن بایت خفیف داشته باشد، ممکن است با رشد فک فرزندتان به طور طبیعی درمان شود. اما بعد از سن 4 سالگی، اپن بایت بطور طبیعی درمان نمی‎شود بلکه برای درمان باید از وسایل و راه‎های مخصوص استفاده کرد.

جراحی اپن بایت

Open Bite

در مورد بهترین روش درمانی برای شما با دندانپزشک خود صحبت کنید.

اگر شدت مشکل زیاد باشد، ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد. در بزرگسالان از آن‎جایی که استخوان‎ها در جای خود جوش خورده‎اند و جابه‎جایی آن مشکل است، به احتمال زیاد برای درمان به عمل جراحی نیاز دارند.

جراحی اپن‌بایت در صورت نیاز پزشکی تحت پوشش بیمه قرار گرفته و برای افراد زیر 18 سال رایگان است. هزینه این نوع درمان و میزان حمایت بیمه به نوع مکان و بیمه شما بستگی دارد. به دلیل مشکلات اپن بایت، بهتر است  آن را درمان کنید.

معمولاً قبل از جراحی فک، حدود 6 ماه تا یک سال به ارتودنسی نیاز دارید. به دلیل این‏که همه کارها در دهان شما انجام می‎شود؛ بعد از عمل، باید رژیم غذایی مایع داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد جراحی فک و تحت پوشش قرار گرفتن بیمه، می‎توانید اینجا را بخوانید.

خطرات جراحی اپن بایت

جراحی اپن بایت مانند هر عمل جراحی دیگری خطراتی دارد. جراحی فک بسیار متداول بوده و روند بهبودی به خوبی می‎گذرد.

پزشکان از الگوسازی رایانه‎ای برای طراحی و تنظیمات مورد نیاز استفاده می‎کنند. روند شکسته شدن و جاسازی پیچ روی صفحات رایانه نشان داده می‎شود که ممکن است ترسناک باشد اما بخاطر مزایای آن در خوردن و صحبت کردن، ارزش آن را دارد.

نتیجهگیری

هنگامی که کودک سن پایینی دارد، اپن بایت به راحتی تشخیص داده شده و می‎توان با گهواره زبان یا ارتودنسی آن را درمان کرد. اگر اپن‌بایت باعث مشکلات غذا خوردن و گفتار شود، درمان ضروری است.

بزرگسالان بسته به شدت اپن‌بایت و وضعیت زندگیشان ممکن است تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

منبع:

dentaly.org