آندربایت غالباً یک حالت ژنتیکی است که درمان آن برای جلوگیری از مشکلات در آینده توصیه می‎شود. آندر‌بایت ممکن است با جراحی، ارتودنسی و روش‎های دیگر درمان شود. ما در این مقاله درباره این نوع مال اکلوژن دندانی و نحوه تأثیر آن بر شما یا فرزندتان، صحبت خواهیم کرد.

آندربایت

درمان آندربایت با ارتودنسی.

آندربایت چیست؟

آندر‌بایت زمانی اتفاق می‎افتد که دندان‎های بالایی بیش از حد به عقب و یا دندان‎های پایین بیش از حد جلو آمده باشند. این وضعیت به عنوان نوعی کراس بایت طبقه‎بندی می‎شود. حدود 5-10 درصد از جمعیت به آندربایت مبتلا هستند.

در بسیاری از افراد، آندربایت فک به سختی مشخص است. در این حالت دندان‎های پایین خیلی کم در مقابل دندان‎های بالا قرار می‎گیرند. در موارد شدید آندربایت، یک شکاف بسیار قابل توجه بین مجموعه دندان‎ها وجود دارد. مهم نیست که شدت آندربایت چقدر باشد، به طور کلی به دلیل مشکلات آن توصیه می‎شود که درمان را هر چه زودتر شروع کنید.

گاهی اوقات آندربایت با اوربایت اشتباه گرفته می‎شود. تفاوت بین اوربایت در مقابل آندربایت این است که در اوربایت فک بالایی شما جلوتر از فک پایین قرار داشته و روی دندان‎های پایین را می‎پوشاند.

چه چیزی باعث آندربایت میشود؟

در بیشتر موارد آندربایت ژنتیکی است. اگر حداقل یکی از والدین آندر‌بایت داشته باشد، احتمال آن‎که فرزندشان نیز داشته باشد افزایش پیدا می‎کند. این بیماری با شکاف لب و کام همراه است.

آندربایت ممکن است بخاطر بعضی از رفتارهای کودکانه اتفاق بیفتد:

 • مکیدن انگشت شست
 • فشار زبان
 • استفاده بیش از حد از پستانک
 • تغذیه از بطری برای مدت طولانی

ممکن است که فک بالایی کوتاه بوده و به خوبی رشد نکرده باشد همچنین این وضعیت ممکن است برای فک پایین اتفاق بیفتد. ترکیبی از این دو مورد هم اتفاق می‎افتد.

 آیا آندربایت نیاز به درمان دارد؟

 Underbite

این شکل اوربایت و آندربایت را نشان می‎دهد.

   تفاوت بزرگ بین آندر‌بایت و اوربایت این است که اوربایت کاملا طبیعی است در حالی‎که آندربایت طبیعی نیست. آندر‌بایت مشکلات زیادی به همراه دارد پس هر چه قدر درمان را عقب بیندازید، درمان سخت‎تر خواهد شد.

اگر کودک شما آندر‌بایت داشته باشد، بهتر است در همان اوایل درمان را شروع کنید زیرا استخوان‎های آن ها راحت‎تر جابه‎جا می‎شوند. اگر آندربایت درمان نشود، کودک شما با مشکلات زیادی روبه‎رو می‎شود. از جمله:

 • مشکل در گاز گرفتن و جویدن درست غذا
 • مسائل مربوط به گفتار
 • درد صورت به دلیل فشار غیر طبیعی روی فک
 • افزایش احتمال پوسیدگی دندان
 • دندان‏های شکسته و ترک خورده
 • چهره‏ای متفاوت‏تر از حالت طبیعی

در اینجا دکتر چانگ در مورد مشکلاتی که کودکان با آن روبه‎رو می‏شوند و درمان‎های مختلف برای وضعیت‎های مختلف، صحبت می‎کند. به طور خاص او این سوال را مطرح می‎کند که آیا ارتودنسی می‎تواند آندربایت را درمان کند؟

 چگونگی درمان آندربایت

اگر تشخیص داده شود که کودک شما آندر‌بایت دارد، شما می‎خواهید بدانید که چگونه باید آن را درمان کنید؟ روش‎های مختلفی برای درمان آندربایت وجود دارد. دندانپزشک شما بهترین درمان را متناسب با وضعیت شما انتخاب می‎کند. در ادامه نمای کلی از متداول‎ترین روش‎های درمانی را پیدا می‎کنید.

دندانپزشکان برای آن‎که درمان موثرتر و بلند مدت باشد، معمولا دو یا تعداد بیشتری از درمان آندربایت را برای شما، کودک نوپا و یا کودک شما ترکیب می‎کنند.

بسط دهنده فک بالایی

در مواردی آندربایت به دلیل عدم رشد کامل فک بالا ایجاد می‎شود. عمل بسط فک به رشد صحیح آن کمک می‎کند. برای این کار از یک وسیله فلزی استفاده می‎شود که پشت دندان‎ها قرار می‎گیرند. به تدریج دندان‏ها را بیرون کشیده و کام را گسترش می‎دهد. بعضی از دستگاه‎ها مانند محافظان دارای قابلیت جابه‏جایی هستند در حالی‎که برخی دیگر در جای خود ثابت هستند.

 Underbite

بسط فک آندربایت با ارتودنسی

این درمان یکی از نامشخص‎ترین روش‎های درمان آندربایت است که فقط هنگام خندیدن یا خمیازه کشیدن مشخص می‎شود. به احتمال زیاد کسی نمی‎تواند بالای دهان یا پشت دندان‎های بالایی شما را ببیند. درمان بسط فک می‏تواند دردناک باشد زیرا در حال تغییر استخوان فک است. از آن‎جا که استخوان فک تا 12-13 سالگی هنوز محکم نشده است، شروع این درمان در سن جوانی کار را کمی آسان‎تر می‏کند.

طول دوره درمان به میزان حرکت مورد نیاز دندان‏ها بستگی دارد اما بطور معمول حدود 1 سال طول می‎کشد. بعد از اتمام طول دوره درمان، بیماران مجبورند مدتی از محافظ استفاده کنند تا درمان دائمی شود.

هدگیر آندربایت

یکی دیگر از روش‎های درمانی، استفاده از هدگیر آندربایت است. این درمان بسیار ترسناک به نظر می‎رسد اما یک روش عادی و کم هزینه است. در این روش یک بند گرد که به یک سیم فلزی در جلوی دهان متصل است، پشت سر قرار می‎گیرد تا دندان‎های جلو به سمت عقب کشیده شوند.

یک مطالعه نشان داده است که این روش درمانی تا 75 درصد مؤثر بوده و تاثیر آن در درمان‎های قبل از 10 سالگی بیشتر هم می‎شود.

 برای درمان موثرتر باید هر چه سریع‎تر از هدگیر آندربایت استفاده کنید. از هدگیر آندر‌بایت باید در طول 24 ساعت (هر شب و در طول روز) استفاده کنید. ممکن است کودک شما در خانه یا حین تماشای تلویزیون در استفاده از آن مشکلی نداشته باشد اما در مدرسه یا بیرون از خانه نخواهد از آن استفاده کند. هنوز هم باید به توصیه‎های متخصص ارتودنسی خود گوش دهید زیرا هدگیر آندربایت نیاز به جراحی بسط فک را کاهش می‎دهد.

چانه ‌بند یا هدکپ

چانه بند یا هدکپ برای کاهش رشد فک پایین با عقب کشیدن آن در طی دوران رشد استخوان فک در کودک طراحی شده است. این وسیله از روی سر تا چانه قرار می‎گیرد.

این روش همزمان با ماسک کشش معکوس استفاده می‎شود به همین دلیل فک بالا به وضعیت بهتری منتقل می‎شود. چانه بند در هنگام خواب و مواقعی که باعث خجالت نمی‎شود (خانه) باید استفاده شود.

ارتودنسی آندربایت

Underbite

ارتودنسی شفاف برای درمان آندربایت

ارتودنسی هم می‎تواند یکی از روش‎های درمانی آندربایت باشد. ارتودنسی برای درمان سایر مشکلات مانند اوربایت، کراس بایت و اپن بایت هم استفاده می‎شود. ارتودنسی آندربایت با فشار آوردن به دندان‎های شما، آن ها را تراز می‏کند.

اگر شما یا فرزندتان با استفاده از Medicaid یا CHIP تحت درمان قرار گرفته‏اید، به احتمال زیاد فقط ارتودنسی فلزی به شما پیشنهاد می‎شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‎توانید راهنمای کامل ما را در مورد Medicaid مطالعه کنید. به عنوان یک بیمار که به دنبال درمان با هزینه شخصی است، می‎توانید گزینه‎های دیگر مانند ارتودنسی شفاف را انتخاب کنید.

بعد از آن‎که درمان شما با ارتودنسی تمام شد، برای حفظ آن باید از یک محافظ استفاده کنید.

 ارتودنسی شفاف (Invisalign) برای درمان آندربایت

برای درمان آندربایت می‎توانید از ارتودنسی شفاف (Invisalign) استفاده کنید. این ارتودنسی‎ها تقریباً نامرئی بوده و برای افرادی که دوست ندارند ارتودنسیشان مشخص نباشد، مناسب است.

ممکن است تنها استفاده از ارتودنسی شفاف (Invisalign) برای درمان آندر‌بایت کافی باشد و یا این‎که در یک دوره درمانی قرار بگیرید که به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

کشیدن دندان

گاهی اوقات آندربایت به خاطر تعداد زیاد دندان در فک پایین ایجاد می‎شود. اگر این اتفاق بیفتد به احتمال زیاد دندانپزشک شما توصیه می‎کند بعضی از دندان‎های خود را بکشید. کشیدن دندان ممکن است به کارایی بهتر ارتودنسی کمک کند زیرا فضای لازم را برای حرکت بقیه دندان‎ها فراهم می‎کند.

کشیدن دندان معمولا با بی حسی موضعی انجام می‎شود اما اگر کشیدن دندان پیچیده و یا زیاد باشد، از بیهوشی عمومی استفاده می‎شود. این یک درمان سریع، ساده و بدون درد است. دندانپزشک فقط برای شل کردن دندان به آن فشار وارد کرده سپس بیرون می‎آورد.

عمل جراحی فک

گاهی اوقات مشکلات فک آندربایت بسیار شدید بوده و به جراحی آندر‌بایت نیاز دارد. بسته به جایی که جراح مشکل را تشخیص دهد، جراحی همان جا انجام می‎شود پس جراحی آندربایت شامل موارد مختلفی می‎شود.

 عمل جراحی آندربایت ممکن است فک پایین را به عقب بکشد و یا روی فک بالا تمرکز کند.  در هر صورت پیچ‎ها و صفحات کوچکی در اطراف استخوان‎ها قرار می‎گیرند تا آن ها به حالت قبلی برنگردند. گاهی اوقات هر دو فک نیاز به تنظیم دارند.

Underbite

یک مفصل‏‌ساز دندان می‏تواند به جراحی فک کمک کند.

جراح به شما خواهد گفت که چه تفاوتی قبل و بعد از عمل خواهید داشت. برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • بهبود گفتار
 • تغییر شکل صورت
 • بهداشت بهتر دندان

این یک جراحی غیر معمولی نیست اما اگر نگران تغییرات ظاهری خود هستید از جراح یا دندانپزشک خود بخواهید که عکس قبل و بعد از جراحی را به شما نشان دهد.

این عمل جراحی به طور معمول هیچ زخم یا کبودی ندارد زیرا تمام بریدگی‎ها در داخل دهان ایجاد می‎شود. برای اطمینان از بهبودی استخوان در وضعیت صحیح، ممکن است یک صفحه در داخل دهان قرار بگیرد.

به بیماران توصیه می‎شود که بعد از عمل جراحی خود، 2-4 هفته از مدرسه یا محل کار خود مرخصی بگیرند. درمان معمولاً شامل استفاده از ارتودنسی قبل و بعد عمل و یا هر دو است.

آیا میتوان آندربایت را در خانه درمان کرد؟

برخی از مشکلات آندربایت را می‎توان در خانه درمان کرد مثلا می‎توان در خانه از چانه بند یا هدکپ استفاده کرد. سعی نکنید که این مشکل را بدون مشاوره حرفه‎ای دندانپزشکی درمان کنید.

خلاصه‌ای از درمان آندربایت

در جدول زیر بطور مختصر در مورد انواع مختلف درمان آندربایت توضیح داده‎ایم:

روش درمان آندربایت

قابلیت جابه‎جایی یا ثابت

طول زمان درمان

سن ایده آل برای درمان

بسط فک بالا

برخی دارای قابلیت جابه‎جایی و برخی ثابت

1 سال برای حرکت و1 سال برای حفظ موقعیت

(جمعا دو سال)

قبل از 13 سالگی

ماسک کشش معکوس

دارای قابلیت جابه‏جایی

حدود 1 سال

قبل از 10 سالگی

چانه بند

دارای قابلیت جابه‏جایی

حدود 1 سال

قبل از 10 سالگی

ارتودنسی

طولانی مدت

13 سال

هنگامی که تمام دندان‏های دائمی رشد کردند.

کشیدن دندان

ثابت

معمولاً در یک جلسه

هنگامی که دندان‏های دائمی رشد کردند.

جراحی آندربایت

ثابت

بستگی به این دارد که عمل جراحی چقدر پیچیده باشد، زمان بهبودی 2-4 هفته

در حدود 16-18 سال

آندربایت و شکاف کام و لب

احتمال بیماری آندربایت در نوزادانی که با شکاف کام یا لب متولد می‏شوند، زیاد است. در این صورت استخوان فک بالایی در شکاف کام یا لب ایجاد نشده و باعث آندر‌بایت می‏شود.

معمولاً برای درمان به عمل جراحی آندربایت نیاز است. این عمل با جراحی‎هایی که در بالا ذکر شد متفاوت نیست. برخی از جراحی‎ها همزمان برای درمان شکاف و آندر‌بایت انجام می‎شود و برخی دیگر بطور جداگانه این درمان‎ها را انجام می‎دهند.

هزینه جراحی فک آندربایت

هزینه عمل جراحی آندربایت با توجه به نوع بیمه شما متفاوت است. اگر این جراحی از نظر پزشکی لازم باشد و شما تحت پوشش بیمه باشید، ممکن است جراحی فک آندر‌بایت برای شما رایگان شود.

نتیجهگیری

تعداد بیماران آندربایت بسیار کمتر از اوربایت هستند. فقط حدود 5-10 درصد مردم به بیماری آندر‌بایت مبتلا هستند. طیف زیادی از روش‏های ممکن برای درمان آندربایت وجود دارد که دندانپزشک بهترین و متناسب‎ترین گزینه را برای شما یا فرزندتان پیشنهاد می‎کند.

هنگامی که کودک شما به آندربایت مبتلا باشد؛ برای استفاده از آسان‎ترین روش درمان، از برنامه درمانی استفاده کنید. هر چه درمان زودتر انجام شود، میزان موفقیت آن بیشتر می‎شود. اگر درمان را در کودکی انجام دهید (حتی عمل جراحی)، در سلامت و بهداشت دهان کودکتان در آینده تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

سؤالات متداول

آیا با ارتودنسی میتوان آندربایت را درمان کرد؟

ارتودنسی به تنهایی فقط می‎تواند موارد خفیف آندر‌بایت را درمان کند. اگر موارد شدید آندربایت دارید، ممکن است در کنار ارتودنسی از روش‎های دیگری هم استفاده شود.

آیا ارتودنسی شفاف (Invisalign) میتواند آندربایت را درمان کند؟

این ارتودنسی ها هم مانند بقیه ارتودنسی‎ها برای موارد خفیف آندربایت مناسب است. در موارد شدید آندر‌بایت، ممکن است در کنار ارتودنسی از روش‎های دیگری هم استفاده شود.

چگونه آندربایت در بزرگسالان درمان میشود؟

درست مانند کودکان، درمان آندربایت بزرگسالان هم شامل ارتودنسی یا جراحی فک می‎شود. اگر می‎خواهید در مورد گزینه‎های درمانی آندر‌بایت از گزینه عمل جراحی استفاده نکنید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

منبع:

dentaly.org

این مطلب را هم بخوانید:  اضطراب و ترس از دندانپزشکی