اوربایت عبارت است از همپوشانی یا شکاف بین دندان‏های بالایی و پایینی. در این حالت دندان‎های بالایی شما جلوتر از دندان‎های پایینی قرار دارند و باعث مشکلات زیادی می‎شوند.

خوشبختانه دندانپزشکان وقت زیادی را صرف یادگیری در مورد درمان این مشکل کرده‎اند و اکنون مردم برای درمان از ارتودنسی استفاده می‎کنند.

Overbite

در صورت وجود مال اکلوژن ممکن است برای درمان آن به ارتودنسی یا جراحی نیاز داشته باشید.

در این مقاله ما به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • اوربایت چیست؟
 • تفاوت بین اوربایت خفیف، عمیق و شدید
 • چرا باید اوربایت را درمان کنیم؟
 • درمان اوربایت شامل چه مواردی می‎شود؟

خواندن این مقاله را ادامه دهید تا در مورد مسئله شایع مال اکلوژن دندانی بیشتر بدانید و اگر نگران آن هستید، بدانید که چکار باید انجام دهید.

اوربایت چیست؟

 عبارت است از همپوشانی عمودی یا شکاف افقی بین دندان‏های جلویی بالا و پایین.

اگر بصورت افقی باشد، به آن اوربایت اورجینال گفته می‎شود. نوع اورجینال باعث می‎شود که دندان‎های جلویی بالا از دهان بیرون زده باشند و این بیرون زدگی بسیار واضح است.

اگر همپوشانی عمودی 2-4 میلی‎متر باشد یا حدود 30 درصد از دندان‎های پایینی را درگیر کرده باشد، اوربایت خفیف محسوب می‎شود. نوع عمیق زمانی اتفاق می‎افتد که همپوشانی آن ها 4-6 میلی‎متر یا بیشتر باشد. اگر بسیار شدید باشد، ممکن است دندان‎های بالایی دندان‎های پایینی را بطور کامل پوشانده و یا حتی به لثه پایینی فشار وارد کند.

اوربایت می‎تواند هم عمودی و هم افقی باشد. بدین معنی که دندان‎های جلوی بالایی بیرون زده و خیلی به سمت پایین دندان‏‌ها آویزان می‎شوند.

چه عواملی باعث این مشکل میشود؟

موارد مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث اوربایت شوند. برخی از این دلایل متداول عبارتند از:

 • ژنتیک
 • عدم شکل‎گیری درست فک در جنینی
 • مکیدن انگشت شست
 • استفاده بیش از حد از پستانک
 • فشار زبان
 • خوردن ناخن
 • جویدن زیاد مداد و قلم

انواع اوربایت

دو نوع اوربایت وجود دارد: اسکلتی و دندانی.

نوع اسکلتی در اثر بی نظمی در رشد فک ایجاد می‏شود. اوربایت دندان وقتی اتفاق می‏افتد که دندان‎های شیری و یا دندان‎های دائمی دارای شلوغی و نامرتبی بوده یا تحت فشار (مثلا مکیدن انگشت شست) قرار بگیرند.

اوربایت در مقابل اندربایت

Overbite

این شکل اوربایت و آندربایت را نشان می‏دهد.

اوربایت زمانی رخ می‎دهد که فک بالایی شما روی دندان‎های پایینی قرار بگیرد در حالی‎که در آندربایت فک پایینی جلوی دندان‎های بالایی شما قرار می‎گیرد. درمان‎های مختلفی برای آن وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد آندربایت اینجا را بخوانید.

آیا اوربایت بد است؟

هنگامی که از بیماری اوربایت خود آگاه شدید، مرحله بعد این است که بفهمید آیا به درمان نیاز دارید؟ متخصص ارتودنسی بر اساس نیاز شما بهترین درمان را به شما معرفی خواهد کرد. اطلاعات جدول زیر به شما کمک می‎کند تا تشخیص دهید آیا بیماری شما شدید است یا خفیف؟ و به چه نوع درمانی نیاز دارید؟

 

دلایل مختلفی برای درمان وجود دارد. مشکلات عدم درمان عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دندان
 • درد صورت
 • پوشاندن دندان‏های پایینی
 • مشکلات گفتاری
 • چهره ضعیف

شاید شما روش‌های درمانی زیادی را برای درمان اوربایت فرزند خود در نظر گرفته باشید و به این فکر کنید که آیا ارزش دارد از این روش درمانی استفاده کنید؟ درمان هر چقدر زودتر انجام شود، بهتر است. درمان در بزرگسالان سخت‎تر است زیرا استخوان فک و ریشه دندان محکم‎تر شده است.

روند درمانی  یعنی استفاده از ارتودنسی، عمل جراحی و استفاده طولانی مدت از محافظان ممکن است کمی ترسناک باشد اما مزایای درمان باعث ناراحتی کوتاه مدت می‎شود.

نحوه درمان

وقتی برای اولین بار بفهمید که اوربایت دارید، ممکن است نگران شده و بخواهید بدانید که چگونه باید آن را درمان کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که نوع خفیف آن در حدود 2-4 میلی متر است بنابراین نیازی نیست زیاد نگران شوید.

درمان‎های زیادی برای اوربایت وجود دارد که ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد دهد. نوع درمان به میزان شدت و عاملی که باعث آن شده است، بستگی دارد.

اطمینان داشته باشید که دندانپزشک شما بهترین راه ‏حل را به شما پیشنهاد می‎کند. اما اگر اوربایت شدید دارید و نسبت به توصیه دندانپزشک خود نگران هستید، بهتر است به دنبال نظر دندانپزشک دیگری باشید.

ارتودنسی اوربایت

Overbite

ارتودنسی روش موثری برای تراز مجدد دندان‏های اوربایت است.

بیشترین نوع درمان،استفاده از ارتودنسی است. درمان با ارتودنسی موثر بوده و در صورتی که بعد از درمان از محافظ استفاده کنید، نتایج درمان مادام العمر خواهد شد. این درمان ممکن است بین 1 تا 2 سال (گاهی اوقات بیشتر) طول بکشد.

در صورت انجام درمان ارتودنسی با هزینه شخصی، ممکن است ارتودنسی شفاف را انتخاب کنید زیرا نسبت به ارتودنسی فلزی کمتر مورد توجه قرار می‎گیرد.

قبل از شروع درمان با ارتودنسی اوربایت، از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود بخواهید تا عکس قبل و بعد از ارتودنسی را به شما نشان دهد. دانستن این‎که این درمان چه تغییری در لبخند شما ایجاد می‎کند، ممکن است به شما انگیزه دهد.

ارتودنسی شفاف (Invisalign)

ارتودنسی شفاف (Invisalign) برای درمان موارد خفیف و متوسط اوربایت مناسب است. اگر چه این ارتودنسی‎ها نامرئی هستند اما به دندان‎ها فشار وارد کرده و آن ها را به وضعیت مناسب حرکت می‎دهند. آن ها می‎توانند یک اوربایت عمیق را به حالت طبیعی برگردانند.

طول دوره درمان ارتودنسی شفاف (Invisalign) ممکن است سریع‎تر از ارتودنسی‎های فلزی باشد. اما مهمترین مزیت ارتودنسی شفاف (Invisalign) غیرقابل تشخیص بودن آن است. بخشی از هزینه ارتودنسی شفاف (Invisalign) ممکن است تحت پوشش بیمه قرار بگیرد و والدین خوشحال شوند که از پرداخت مبلغ اضافی برای فرزند خود جلوگیری کرده‎اند. این ارتودنسی‏‌ها در بزرگسالان هم محبوب است زیرا باعث می‏شود چهره حرفه‎ای‎تری برای درمان خود داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی شفاف (Invisalign)، راهنمای کامل ما را بخوانید.

Overbite

ارتودنسی‎های نامرئی بسیار کمتر قابل توجه هستند.

جراحی اوربایت

این مشکل ممکن است در اثر مشکلات اسکلتی ایجاد شود که معمولاً برای درمان به جراحی فک نیاز دارد. به این نوع عمل جراحی ارتوژناتی گفته می‎شود. هنگامی که فک پایین به درستی بسط پیدا نکرده باشد، جراحی می‎تواند به بهبود آن کمک کند. این انتظار را هم می‎توانید داشته باشید که به خاطر عمل جراحی صورت شما کمی تغییر کند.

در عمل جراحی اوربایت کارهای زیر صورت می‎گیرد:

 1. کشیدن دندان
 2. تغییر فک
 3. قرار دادن پیچ
 4. اضافه کردن صفحات در اطراف فک

تمام کارهای مربوط به درمان در داخل دهان انجام می‎شود بنابراین جای زخم قابل مشاهده نیست. بیماران بعد از جراحی مجبورند در بیمارستان بمانند در نتیجه باید 2-4 هفته از مدرسه یا محل کار خود مرخصی بگیرند. ارتودنسی قبل و بعد از عمل برای کمک به تراز شدن دندان‎ها انجام می‎شود.

اگر فکر می‎کنید که باید عمل جراحی اوربایت انجام دهید، ممکن است از هزینه بیش از حد آن تعجب کنید. این جراحی بسیار گران بوده و بیمه فقط در صورتی هزینه آن را تحت پوشش قرار می‎دهد که از نظر پزشکی ضروری باشد.

محافظ برای درمان اوربایت

Overbite

محافظ به نگه داشتن موقعیت دندان کمک می‎کند.

در بعضی موارد برای درمان باید از محافظ دارای قابلیت جابه‎جایی استفاده کنید. این کار مشابه ارتودنسی عمل کرده و دندان‎ها را به سمت وضعیت جدید حرکت می‎دهد. دندانپزشک شما در مورد این‎که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، به شما مشاوره می‎دهد.

در صورت انجام درمان ارتودنسی، لازم است از محافظ استفاده کنید تا دندان‎های شما به حالت قبلی برنگردد. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از محافظ بعد از درمان ارتودنسی، اینجا را بخوانید.

هدگیر برای اوربایت

هدگیر فقط برای درمان موارد شدید اوربایت استفاده می‎شود. هدگیر فقط برای کودکان و معمولا در خانه استفاده می‎شود زیرا با رشد فک کودک کار می‎کند.

خلاصه: قبل و بعد از درمان

قبل از درمان اوربایت؛ به خصوص اگر نوع شدید را دارید، باید بدانید که بعد از درمان چگونه به نظر می‎رسید. ممکن است در اثر اوربایت عمیق، فک پایین شما به عقب کشیده شده و به اعصاب و خون‎رسانی فشار وارد شود در نتیجه شما درد صورت و سر درد را تجربه می‏کنید. بهتر است سریع‎تر آن را درمان کنید زیرا فشار زیادی روی آن ها وجود دارد.

بعد از درمان، ممکن است متوجه تغییرات شکل خود شوید زیرا فک پایینی شما جلوتر خواهد آمد. شاید لازم باشد تصاویر قبل و بعد خود را نگاه کنید تا تفاوت را بفهمید. امیدوار باشید هر دردی که تا کنون احساس کرده‏اید، بعد از ارتودنسی یا عمل جراحی از بین خواهد رفت.

سؤالات متداول

اوربایت چگونه به نظر میرسد؟

انواع مختلفی از اوربایت با علائم مختلف وجود دارد. اگر متوجه شوید که دندان‎های بالایی شما بیش از حد بیرون زده است، می‎توانید بفهمید که اوربایت دارید. بیشتر افراد اوربایت خفیف دارند که قابل توجه نبوده و نیازی به درمان ندارد.

چگونه از شر این مشکل خلاص شویم؟

درمان معمولاً بسیار ساده است. دندانپزشکان و ارتودنتیست‎ها بعد از سال‎ها تجربه می‎توانند اوربایت شما را درمان کند. درمان عبارت است از:

 • استفاده از ارتودنسی
 • جراحی فک
 • استفاده از محافظ

آیا ارتودنسی می‏تواند اوربایت را درمان کند؟

ارتودنسی می‎تواند اوربایت را درمان کند. درمان با ارتودنسی رایج‌‏ترین نوع درمان است.

آیا ارتودنسی شفاف (Invisalign) اوربایت عمیق و شدید را درمان میکند؟

نوع شدید و عمیق با ارتودنسی شفاف (Invisalign) قابل درمان است. قیمت این نوع ارتودنسی‎ها بالاتر از نوع فلزی آن بوده و طول درمان کم‎تر است.

آیا میتوان آن را بطور طبیعی درمان کرد؟

متأسفانه شما نمی‎توانید این مشکل را بطور طبیعی درمان کنید. برای درمان اوربایت شما به جراحی و ارتودنسی نیاز دارید. برای پیشگیری می‎توان از مکیدن انگشت شست، جویدن مداد یا استفاده بیش از حد از پستانک در نوزادان جلوگیری کرد. اگر اوربایت شدید دارید و می‎خواهید بدانید که چگونه باید آن را درمان کنید، باید با یک دندانپزشک مشورت کنید.

آیا میتوان اوربایت را در خانه درمان کرد؟

هیچ راه امنی برای درمان در خانه وجود ندارد.

آیا میتوان اوربایت را بدون ارتودنسی درمان کرد؟

ارتودنسی رایج ترین روش درمانی برای اوربایت است. اگر نگران زیبایی هستید، می‎توانید از ارتودنسی شفاف استفاده کنید. برخی از اوربایت‎ها بسیار شدید بوده و فقط با جراحی فک درمان می‎شوند.

اوربایت خفیف چیست؟

طبیعی است که دندان‎های جلویی بالا حدود 2-4 میلی‎متر جلوتر از دندان‏های پایین قرار بگیرند. تحقیقات نشان می‎دهد که نوع شدید حدود 2.9 میلی‎متر است. حدود 8 درصد از کودکان اوربایت عمیق بیش از 6 میلی‎متر دارند. اگر اوربایت از 4 میلی‎متر بیشتر باشد، درمان آن توصیه می‎شود.

طول درمان چقدر است؟

طول درمان اوربایت با ارتودنسی به طور معمول 1 تا 2 سال است اما ممکن است به شما توصیه شود که تا آخر عمر از محافظ استفاده کنید.

منبع:

dentaly.org