آیا شما به دنبال اسکریپر زبان (زبان پاک کن) هستید؟ آیا می‎خواهید بهترین راه رهایی از شر بوی بد دهان و پاک کردن باکتری‎ها را بدانید؟ آیا اسکریپر زبان یکی از ضروریات بهداشت دهان و دندان است؟

رفع بوی بد دهان

آیا از اسکریپر زبان استفاده می‌کنید؟

ما این‎جا هستیم تا به تمامی سوالات شما در مورد نحوه تمیز کردن زبان برای سلامتی دهان پاسخ دهیم. در ادامه به این سوالات پاسخ می‎دهیم:

 • مزایای زبان پاک کن بر سلامتی شما.
 • چگونه بهترین اسکریپر زبان را پیدا کنیم؟
 • بهترین تکنیک برای اسکریپ زبان چیست؟
 • چگونه می‎توان پشت زبان را تمیز کرد؟
 • راه‎های دیگر برای حفظ سلامتی زبان چیست؟
 • چه زمانی به دندانپزشکی بروید؟

هدف ما این است که به شما در تصمیم‎گیری بهتر برای بهبود سلامت دهان و دندان کمک کنیم.

آیا باید زبان خود را تمیز کنید؟

مفهوم اسکریپر زبان برای از بین بردن باکتری‎ها یا خلاص شدن از شر بوی بد دهان در کشورهای غربی مانند ایالات متحده تقریباً جدید است. اما قرن‎هاست که این کار در بسیاری از فرهنگ‎ها وجود دارد. اسکریپ زبان چیزی نیست که مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، دندانپزشک به شما توصیه کرده باشد. فقط دو بار مسواک زدن در روز و یکبار نخ دندان کشیدن احتمالاً در دستور کار آن ها قرار دارد. اگر از حالا زبان پاک کن را به کارهای روزمره بهداشت دهان و دندان خود اضافه کنید، ممکن است متوجه مزیت‎های آن شوید.

اسکریپر زبان

باکتری‎ها می‎توانند یک پوشش سفید یا زرد روی زبان ایجاد کنند.

هدف اسکریپر زبان از بین بردن باکتری‎ها، بقایای سلول‎های مرده که بطور مداوم در حالت انباشت هستند. و به طور کلی موادی که برای سلامتی شما مضر و بر طعم دهان شما تأثیر بگذارد، است. این مواد مضر ممکن است به دلایل مختلفی روی زبان شما جمع شده باشند مانند:

 • سیگار کشیدن
 • داروهای خاص
 • دهان خشک
 • برفک دهان
 • مراقبت ناکافی از سلامت دهان

باکتری‎ها روی زبان، می‎توانند باعث ایجاد پلاک شوند. این پلاک‎ها باعث بوی بد دهان، پوسیدگی دندان، بیماری لثه و به خطر افتادن سلامت کلی دهان می‎شوند. در سال 2014 مشخص شد که زبان پاک کن باعث کاهش تعداد باکتری‎های روی زبان می‎شود. هر چند این کار مانع از ایجاد پلاک روی دندان نمی‎شوند. نتیجه آن‎که باید در کنار مسواک زدن، اسکریپ زبان هم انجام داد تا تعداد باکتری‎ها در دهان کم‎تر شود. 

مزایای اسکریپر زبان

تحقیقات در مورد مزایای زبان پاک کن کاملاً محدود است. اما اسکریپ زبان حداقل دو بار در روز می‎تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

 • بوی بد دهان: باکتری‎ها و باقی مانده ذرات مواد غذایی موجود در دهان عامل بوی بد دهان هستند. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای کامل ما را درباره دلایل و بوی بد دهان بخوانید.
 • ظاهر: یک لایه سفید رنگ روی زبان شما ناخوشایند به نظر می‎رسد و شما ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید. از اسکریپر زبان استفاده کنید و به اندازه کافی آب بنوشید.
 • حس چشایی: یک لایه سفید رنگ روی زبان شما ممکن است روی حس چشایی شما تاثیر گذاشته و نتوانید طعم کامل مواد غذایی را که می‎خورید، بفهمید.
 • سلامت کلی دهان: زبان تمیز به معنی وجود باکتری‎های کمتر در دهان شما است. که به کند شدن پیشرفت پوسیدگی دندان و بیماری لثه شما کمک می‎کند.

اگر از بوی بد دهان (هالیتوز) رنج می‎برید یا رنگ زبانتان تغییر کرده است، باید برای معاینه به دندانپزشکی بروید و در مورد راه‎های درمان با او صحبت کنید.

آیا میشود زبان را مانند دندانها مسواک زد؟

اسکریپر زبان

اسکریپر زبان برای تمیز کردن زبان بیشتر از مسواک موثر است.

ممکن است تعجب کنید که چرا نمی‏توانید از مسواک برای تمیز کردن زبان خود استفاده کنید و باید ابزار دیگری بخرید. چند دلیل وجود دارد که به شما نشان می‎دهد که این کار بهترین راه برای تمیز کردن زبان نیست.

 1. برس‎های مسواک برای شستشوی مینای سخت دندان بسیار عالی بوده. ولی برای شستشوی سطح نرم و اسفنجی زبان شما مناسب نیستند. بدین معنی که آن ها در از بین بردن ترکیبات گوگرد فرار (VSCs) بیشتر از ضایعات زبانی (یک عامل بزرگ در بوی بد دهان) موثر هستند.
 2. برس‎های مسواک برای شستشوی دندان‎ها طراحی شده‎اند و اگر با آن زبان خود را بشویید ممکن است رفلکس حالت تهوع شما را تحریک کند.

مسواک زدن با یک پاک کننده داخلی چطور است؟

شاید شما سعی کرده باشید زبان خود را با مسواک تمیز کنید. این ممکن است باکتری‎ها و بوی بد دهان را از بین ببرد. اما مشکل لکه هنوز وجود دارد. علاوه بر این فهمیدن اینکه آیا شما سطح زبان خود را به درستی تمیز کرده‎اید،  مشکل است. اگر با این روش، موفقیت چندانی نداشتید و می‏خواهید بدانید چگونه باید زبان خود را تمیز کنید؟ ما به شما اسکریپر زبان را پیشنهاد می‎کنیم. این دستگاه بسیار نازک و استاندارد بوده و تمام ضایعات زبانی را پاک می‎کند.

نحوه استفاده از زبان پاک کن چگونه است؟

بهترین راه برای تمیز کردن زبان خود از باکتری‎ها و از بین بردن بوی بد دهان، استفاده از اسکریپ زبان است. تمیز کردن زبان شامل مراحل زیر است:

  1. زبان خود را تا آن‎جا که می‎توانید از دهان خود خارج کنید.
  2. اسکریپ زبان تا آن‎جا که می‎توانید تا انتهای زبان خود ببرید.
  3. با تمام نیرو (اما نه آنقدر که باعث صدمه شود) آن را بکشید تا ضایعات بر روی زبان شما پاک شوند.
  4. به آرامی آن‎را به سمت نوک زبان خود بکشید.
  5. بزاق و بقایای روی زبان شما که جمع شده است را تف کنید.
  6. این کار را چندین‎بار تکرار کنید تا مطمئن شوید کل سطح زبان را تمیز کرده‎اید.

اسکریپر زبان را بشویید و بگذارید تا خشک شود.اکنون که می‎دانید چطور می‎توانید باکتری‎ها و بوی بد دهان را با اسکریپر زبان از بین ببرید، بهتر است آن‎را به  بهداشت دهان و دندان خود اضافه کنید. این کار کمتر از یک دقیقه طول می‎کشد. می‎توانید روزانه دوبار زبان خود را تمیز کنید. مثلا همزمان با مسواک زدن، زبان خود را هم تمیز کنید.دقت کنید که اگر تازه مسواک زده‎اید، نباید دهان خود را با دهانشویه بشویید. زیرا مواد مفید در خمیر دندان شما را از بین می‏برد. اگر می‎خواهید دهان خود را بعد از اسکریپ زبان بشویید، این کار را قبل از مسواک زدن انجام دهید. تمیز کردن زبان شما فقط یک دقیقه طول می‎کشد.

اگر هنگام اسکریپ زبان خود حالت تهوع می‎گیرید، شما تنها نیستید. بعد از مدتی یاد می‎گیرید که چگونه از آن استفاده کنید.

انتخاب بهترین اسکریپر زبان برای شما

اسکریپر زبان در اشکال و جنس‎های مختلفی وجود دارد که بیشترین تفاوت بین آن ها در پلاستیکی و فلزی بودن آن است.

اسکریپر پلاستیکی زبان

با نوع پلاستیکی زبان پاک کن شروع می‎کنیم. دسته آن ها مانند مسواک بلند و نوک آن ها مانند میله هستند. همچنین ممکن است روی سطح آن موهای کوچکی برای خارج کردن ذرات باشد. اسکریپر پلاستیکی زبانی برای تمیز کردن کل زبان خیلی کوچک هستند. آن ها باید هر  3-4 ماه یکبار عوض شوند. اگر شما به دنبال خرید یک مدل پلاستیکی ارزان قیمت هستید، می‎توانید مجموعه 3 تایی مارک  BreathRx را بخرید. زیرا آن ها در مقایسه با مارک‎های دیگر ارزش بالایی داشته و نگه داشتن آن در دست بسیار راحت است.

اسکریپر زبان

Orabrush 2-in-1

برای اسکریپ زبان از مارک DenTek Orabrush 2 in 1 استفاده کنید. آن ها شبیه یک مسواک بزرگ و مسطح هستند. از اسکریپ‎های خیلی نرم برای جدا کردن ضایعات زبان استفاده کرده سپس با یک تمیز کننده آن را تمیز کنید.

اسکریپر فلزی زبان

اگر می‎خواهید ضایعات زبانی خود را به بهترین وجه ممکن پاک کنید. استفاده از یک زبان پاک کن فلزی می‎تواند بهترین گزینه باشد. آن ها انعطاف‎پذیر بوده و می‎توان برای شستشو آن را تا پشت زبان برد.

آن ها کل زبان را می‎توانند پاک کنند. ماندگاری اسکریپر فلزی ضد زنگ و یا مس بیشتر از پلاستیک است. بنابراین هزینه آن ها بیشتر است. اما در عوض به دلیل ماندگاری بالا مقرون به صرفه‎تر هستند.

اسکریپر مسی زبان

اسکریپر زبان

مس خواص ضد میکروبی دارد.

اگر به دنبال یک زبان پاک کن  (Ayurvedic) هستید که از اصول طب سنتی هند پیروی کند، نوع مسی آن از معتبرترین حالت است. حتی اگر طب سنتی هم برای شما مهم نباشد، بسیاری از افراد به دلیل خاصیت ضد میکروبی طبیعی مس، آن را انتخاب می‎کنند.

یکی از مشهورترین نوع اسکریپر مسی زبان مارک Kosha Ayurveda است. برای ایمنی بیشتر لبه‎های آن ضخیم بوده و گرفتن دسته آن راحت است.

اگر از اسکریپر مسی زبان بطور صحیح نگه‎داری کنید، می‎تواند تا سال‎ها دوام بیاورد. مهمترین چیزی که بعد از شستشوی آن باید در نظر بگیرید این است که مطمئن شوید کاملاً خشک شده باشد. به دلیل عدم مراقبت‏های صحیح بعضی از افراد لکه‎دار شدن آن را گزارش می‎دهند.

اسکریپر فولاد ضد زنگ زبان

در صورت انتخاب مدل فولاد ضد زنگ، تنوع بیشتری در مارک پیدا خواهید کرد. مدل MasterMedi از جنس استیل ضد زنگ جراحی است و برخلاف مارک‎های دیگر، هیچ ماده مصنوعی روی دستگیره‎ها ندارد. پس 100٪ فلز است.

اسکریپر زبان

دندانپزشک این را توصیه می‎کند.

مارک Sweeper Model P یکی از عالی‎ترین گزینه‎هایی است که توسط دندانپزشکان توصیه می‎شود. لبه آن صاف و براق بوده و از جنس استیل ضد زنگ پزشکی ساخته شده است. برای آن‎که با اسکریپر کسی اشتباه گرفته نشود، دارای یک حلقه سیلیکونی رنگی است.

آن ها چند مدل دارند، لبه شبیه قیچی به شکل U  برای کسانی‎که ه این مدلی دوست دارند و دسته برای کسانی که دسته را ترجیح می‎دهند. اگر شما هیچ تجربه‎ای برای اسکریپ زبان ندارید یا مطمئن نیستید که کدام سبک برای شما مناسب‎تر است، این مدل می‎تواند شروع خوبی برای شما باشد.

اسکریپر زبان خانگی

اگر به دنبال یک زبان پاک کن خانگی هستید، توصیه می‎کنیم از یک قاشق استفاده کنید. این جایگزین بد نیست اما ممکن است اندازه مناسبی پیدا نکنید.

ما نمی‎توانیم از اثربخشی چنین وسیله‎ای صحبت کنیم مگر آن‎که زمان زیادی را صرف آن کنید.

اسکریپر زبان کودک

آیا تمیز کردن زبان نوزاد یا کودک نوپا ضروری است؟

طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا، تمیز کردن زبان کودکان مانند بزرگسالان ضروری نیست. اگر می‏خواهید کودک خود را به تمیز کردن زبانش عادت دهید، می‏توانید از انگشت نرم خود برای پاک کردن زبان او استفاده کنید.

با این وجود اسکریپر زبان مخصوص کودکان وجود دارد و شبیه یک گل صدفی است.

روش‏های دیگر تمیز کردن زبان

آبپاش دهان باعث تمیز کردن نوک زبان می‎شود همچنین با اسپری کردن آب روی زبان، می‎توانید زبان خود را تمیز کنید. اگر با تمیز کردن زبان خود دچار تهوع می‎شوید، این روش بهترین و بهداشتی‎ترین راه برای تمیز کردن زبان شما است. برای اطلاعات بیشتر می‎توانید راهنمای ما را در مورد آبپاش دهان بخوانید.

برخی از مسواک‎های برقی، دارای سر مخصوص و تنظیم کننده ویژه برای تمیز کردن زبان هستند. مارک فیلیپس (Philips Sonicare DiamondClean Smart 9700) یکی از این مدل‎هاست. برای پیدا کردن گزینه‎های بیشتر می‎توانید راهنمای ما را در مورد مسواک برقی بخوانید.

نحوه تمیز کردن زبان خود بدون استفاده از اسکریپر زبان

اگر می‎خواهید بدون اسکریپر زبان؛ زبان خود را تمیزتر کنید، لبه یک قاشق پلاستیکی یا فلزی می‏تواند این کار را به خوبی انجام دهد. قاشق را روی زبان خود بکشید و ببینید آیا چیزی جمع می‏شود؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، می‎توانید زبان خود را مسواک بزنید. البته این کار نسبت به اسکریپر زبان که برای این کار ساخته شده است، تاثیر کمتری دارد.

چگونه به طور طبیعی زبان خود را تمیز کنید؟

اگر ترجیح می‎دهید که از جسمی برای شستشوی زبان استفاده نکنید، شستشوی دهان بهترین راه برای تمیز کردن زبان و از بین بردن بوی بد دهان است. دهانشویه‎های طبیعی زیادی در فروشگاه‎ها وجود دارد که می‎توانید آن ها را خریده و یا بصورت آنلاین سفارش دهید. همچنین می‏توانید از جوش شیرین استفاده کنید. راهنمای دهانشوی ما اطلاعات بیشتری در مورد همه این گزینه‏ها دارد.

شستشوی منظم دهان روش خوبی برای تمیز نگه داشتن دهان است همچنین نوشیدن آب کافی اهمیت زیادی دارد زیرا کم آبی بدن می‏تواند باعث ایجاد باکتری‏های روی زبان شود.

نتیجهگیری

از مزایای  زبان پاک کن، درمان بوی بد دهان و از بین بردن باکتری‎های روی زبان است. این وسیله یک وسیله ارزشمند برای بهداشت روزانه دهان و دندان است.

توصیه ما این است که از یک اسکریپر زبان به جای مسواک زدن زبان استفاده کنید. اگر اولین مدل را دوست ندارید، مدل‎های مختلفی از آن را امتحان کنید. با استفاده از اسکریپر زبان می‎توانید علاوه بر زبان، قسمت پشت زبان را تمیز کنید.

فراموش نکنید که اگر می‏خواهید بهداشت دهان شما در بهترین وضعیت باشد، باید روزانه دو بار مسواک بزنید و با نخ دندان بین دندان‏های خود را تمیز کنید. با رفتن به دندانپزشکی و بررسی‎های منظم می‎توانید هرگونه مشکل جدی در مورد زبان، دندان یا لثه را سریعا فهمیده و درمان کنید.

منبع:

www.dentaly.org

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه کودک خود را برای اولین ویزیت دندانپزشکی آماده کنید؟