دندان درد، دردی است که به دلایل زیادی آن را در زندگی خود تجربه کرده‎ایم. عوامل بهداشتی (دهان و دندان) بسیاری وجود دارد که می‌تواند باعث دندان درد شود اما وقتی دندان‌درد بگیرید فقط دنبال راه‎های درمان آن هستید.

ما در این مقاله بررسی می‎کنیم که چه عواملی باعث دندان درد می‎شود و چگونه می‎توانید از شر آن؛ با استفاده از برخی داروهای دندانپزشکی و یا سایر روش‎های درمانی، خلاص شوید.

در ادامه نکاتی را برای پیشگیری از دندان، فک و لثه درد می‎گوییم.

فهرست مطالب

آیا دندان درد اورژانسی است؟

دندان درد

ببینید چه چیزی باعث دندان درد شما شده و چگونه می‎توانید آن را درمان کنید.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالا کسی را می‎شناسید که دندانش درد می‎کند. اول دنبال علائمی باشید که نشان دهنده مشکل جدی باشد که اگر این علائم وجود داشت، حتما به مرکز مراقبت دندانپزشکی بروید یا با شماره‎هایی که معرفی شده است تماس بگیرید. این علائم شامل:

 • تورم در اطراف چشم یا گردن شما
 • تورم در دهان یا گلو که صحبت کردن، نفس کشیدن یا بلعیدن را برای شما مشکل کند.
 • درد شدید در فک شما
 • عفونت لثه با درد یا تورم
 • خونریزی که متوقف نشود.
 • دندان شکسته
 • پوسیدگی دندان که باعث درد شود.

برای دندان دردهای شدید، شاید نیازی نباشد به دندانپزشکی بروید و بتوانید با روش‎های زیادی آن را درمان کنید. ما اول در مورد دلایل مختلف دندان درد توضیح می‌دهیم.

چه عواملی باعث درد دندان میشود؟

عوامل زیادی باعث دندان درد می‎شود که در این‎جا آن را بررسی می‎کنیم. اغلب دندان‌دردها به دلیل پوسیدگی دندان، عفونت سینوسی، مشکلات دندان عقل یا آسیب دیدگی دندان است علاوه بر آن ممکن است دندان بعد از پر شدن، کشیدن یا بقیه درمان‎های دندانپزشکی درد بگیرد.

در ادامه در مورد دلایل مختلف دندان درد و راه‎های درمان آن توضیح می‎دهیم.

درد دندان بخاطر عفونت دندان یا پوسیدگی

دندان درد

اگر پوسیدگی دندان زیاد شود، درد به عصب دندان می‎رسد.

دندان‎ها از سه لایه تشکیل شده‎اند. قسمت داخلی پالپ نامیده می‎شود دارای اعصاب و رگ‎های خونی است که با یک لایه از عاج پوشیده شده است. لایه بیرونی هم مینای دندان است که از همه چیز درون خود محافظت می‎کند.

اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، باکتری‎ها و پلاک‎ها روی سطح دندان جمع می‎شوند و باعث پوسیدگی دندان می‎شود. اگر پوسیدگی از مینای دندان بگذرد و به عاج دندان برسد، بافت بدن ملتهب شده و کل بدن شما با عفونت مبارزه می‎کند در نتیجه در دندان خود احساس درد می‏کنید. این پوسیدگی تا زمانی که شما آن را درمان کنید، ادامه دارد. اگر این پوسیدگی به سطح پالپ دندان برسد باعث التهاب و درد شدیدتر می‎شود.

اگر فهمیدید که رنگ دندان شما تغییر کرده یا سوراخ شده، این علائم پوسیدگی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم پوسیدگی دندان، علل و درمان آن بخوانید.

درد بخاطر آبسه دندان

اگر پوسیدگی دندان درمان نشود ممکن است به لثه برسد و دندان آبسه کند.

آبسه‎ها می‎توانند باعث درد شدیدی شوند و این دردها یا ثابت هستند و یا گاهی درد می‎گیرند و خوب می‎شوند و دوباره درد می‎گیرند و خوب می‎شوند.

اگر دندان شما آبسه کند ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • تورم در صورت یا لثه‎ها
 • درد دندان هنگام لمس، گرما یا سرما بیشتر می‎شود.
 • درد فک
 • درد گوش
 • سردرد

در مقاله آبسه‎های دندانی ما اطلاعات بیشتری در مورد این مشکل پیدا خواهید کرد.

برای درمان دندان‌درد خود بخاطر پوسیدگی دندان، چه چیزی را انتخاب میکنید؟

اگر فکر می‎کنید که بخاطر پوسیدگی است که دندان شما درد می‌کند، باید به دندانپزشکی بروید. اگر سریع بفهمید که دندان شما پوسیده شده است، یک پر کردن ساده باعث درمان پوسیدگی می‎شود. اگر زمان بگذرد و پوسیدگی بیشتر شود، ممکن است نیاز به عصب‎کشی داشته باشید. در مواردی که آسیب زیاد باشد، باید دندان خود را بکشید پس بهتر است زودتر به دندانپزشکی بروید.

دندان درد

بهتر است برای دندان درد خود به دندانپزشکی بروید.

در حالی که منتظر نوبت دندانپزشکی برای درمان هستید، می‎توانید از داروهای مسکن یا سایر داروهای ضد درد استفاده کنید تا دندان دردتان خوب شود. اگر می‎خواهید بدانید چگونه سریعا می‎توان در خانه از شر دندان درد خلاص شوید، مقاله جداگانه ما را که شامل داروهای خانگی برای درد دندان است، بخوانید.

اگر دندان درد شدید دارید و فکر می‎کنید بخاطر آبسه است، ممکن است لازم باشد برای درمان آن آنتی بیوتیک بخورید و مسکن‎های معمولی برای شما کافی نباشند.

دقت کنید که حتی اگر دندان‌درد شما به خودی خود خوب شود، باز هم بهتر است به دندانپزشکی بروید چون ممکن است در دندان خود عفونت داشته باشید که بهتر است قبل از آبسه شدن، درمان شود.

دندان درد بخاطر دندان عقل

دندان‎های عقل که به عنوان دندان‎های سوم نیز شناخته می‎شوند ممکن است باعث ایجاد دندان درد بشود. این دندان‎ها درست در پشت دهان شما هستند و بعضی اوقات فضای کافی برای رشد ندارند برای همین به دندان کناری فشار وارد می‎کند تا بتواند رشد کند. این فشار باعث درد دندان یا لثه و عفونت می‎شود.

دندان درد

رشد یا عدم رشد دندان عقل می‎تواند باعث دندان درد شود.

حتی اگر دندان‎های عقل شما به طور طبیعی رشد کنند، ممکن است در قسمت پشت دهان جایی که دندان رشد می‌کند، درد داشته باشید.

درباره درد دندان عقل و کارهایی که می‎توانید در مورد آن انجام دهید، بیشتر بخوانید.

در مورد درد دندان در پشت دهان چه کار کنید؟

به دندانپزشکی بروید. اگر دندان عقل شما خراب شده باشد، ممکن است کشیده شود. دندانپزشک برای بررسی وضعیت دندان‎های شما از اشعه ایکس استفاده می‎کند و بهترین راه درمان را به شما می‌گوید.

برای درمان درد دندان بخاطر رویش، از ژل موضعی بی حس کننده دهان استفاده کنید.

در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد دندان‎های عقل، از جمله مشکلاتی که ممکن است باعث درد شود و درمان‎های آن را داشته باشید.

درد دندان بخاطر شکستگی / ترک خوردگی

دندان‎های ترک خورده یا شکسته می‎توانند باعث درد زیادی شوند بخصوص اگر به اعصاب دندان رسیده باشد. دندان‌ها به دلایل مختلفی ترک می‎خورند یا شکسته می‎شوند مانند:

 • پوسیدگی دندان
 • پر کننده‎های قدیمی دندان
 • گاز زدن چیز محکم
 • آسیب به صورت یا دهان

وقتی دندان شما بشکند، شما خیلی راحت می‎توانید بفهمید که قسمتی از دندان شما از بین رفته است.

نحوه درمان درد دندان بخاطر شکستگی

اگر درد شما شدید است می‎توانید از مسکن استفاده کنید همچنین می‎توانید به دندانپزشکی بروید. حتی اگر دندان درد شما خوب شود، بهتر است برای درمان آن به دندانپزشکی بروید زیرا ممکن است درد به عصب دندان برسد و دندان بیشتر خراب شود. هر چه ترک دندان بیشتر شود، احتمال درمان دندان کمتر است.

اگر تکه شکسته دندان خود را دارید، آن را نگه دارید و به دندانپزشکی ببرید تا دندانپزشک بتواند در هنگام بازسازی، آن را با شکل اصلی مطابقت دهد. قبل از رفتن به دندانپزشکی می‎توانید از آدامس یا موم ارتودنسی برای پوشاندن قسمت تیز دندان، که ممکن است به زبان یا لثه شما آسیب برساند، استفاده کنید. در این مقاله توصیه‎های بیشتری در مورد درمان درد دندان ترک خورده یا شکسته و عصب دندان وجود دارد.

دندان درد بعد از پر کردن یا سایر درمانهای دندانپزشکی

دندان درد

حتی بعد از درمان دندان، دندان‎های شما ممکن است بعد از مدتی آسیب ببینند.

حساسیت یا درد دندان بعد از پر کردن دندان، عصب کشی یا اتصالات تاج و بریج بسیار عادی است.

دندانپزشک ساختار دندان شما را تغییر داده است و به محض اینکه ماده بی حسی را از بین برود، درد دندان شما شروع می‎شود.

ممکن است دندانپزشک شما برای چند روز بعد از درمان دندان، به شما مسکن بدهد زیرا:

 • به دنبال درمان دندانپزشکی دچار درد شدید می‎شوید.
 • درد تا چند روز ادامه دارد.
 • درد بدتر می‎شود

درد بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان ممکن است دچار یکی از عوارض احتمالی آن به نام سوکت خشک شوید. بعد از کشیدن دندان، لخته خونی در سوکت دندان تشکیل می‎شود تا از استخوان و اعصاب دندان؛ تا بهبودی کامل لثه، محافظت کند. اگر لخته تا قبل از بهبودی کامل از بین برود، اعصاب دندان در خطر درد شدید قرار می‎گیرد.

اگر درد شدیدی بعد از کشیدن دندان دارید، ممکن است بخاطر سوکت خشک باشد. بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک آن را تمیز کرده  به شما مسکن می‎دهد.

مقاله ما را در مورد کشیدن دندان‎ها بخوانید تا اطلاعات بیشتری درمورد درد ناشی از کشیدن دندان داشته باشید.

دندان درد بخاطر کاشت دندان

یکی دیگر از دلایل احتمالی درد دندان، ممکن است درد دندان بخاطر کاشت دندان باشد. بعد از انجام درمان کاشت، ممکن است درد و کبودی داشته باشید.

آیا عفونت سینوس میتواند باعث درد دندان شود؟

دندان درد

سینوس های فک بالا، دقیقاً بالای فک فوقانی است.

اگر سرماخورده باشید، سینوس یا حفره بینی شما متورم شده و به فک فوقانی شما فشار می‎آورد. سینوس‎ها همچنین می‎توانند باعث ایجاد درد در اطراف چشم یا جای دیگر سر شما شوند.

درمان درد دندان بخاطر سینوس

درد دندان بخاطر سینوس معمولاً شدید نیست اما ممکن است شب؛ هنگام خواب  وقتی دراز می‎کشید، بدتر شود. در این مواقع از یک بالش اضافی استفاده کنید تا سر شما بالاتر بیاید و درد کمتر شود.

دندان درد بخاطر سینوسها چقدر طول میکشد؟

درد دندان با یک عفونت سینوسی شروع می‎شود و تا عفونت خوب نشود، درد تمام نمی‎شود. این درد می‎تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

درد دندان در دوران بارداری

زنان باردار به دلیل تغییر در هورمون‎هایشان در معرض خطر پوسیدگی دندان و لثه هستند. علاوه بر این، استفراغ‎های دوران بارداری باعث اسیدی شدن دندان شده و مینای دندان را از بین می‎برد. این می‎تواند باعث حساسیت کلی دندان‎ها به خصوص درد در دندان‎های جلویی شود.

برای کاهش درد دندان در دوران بارداری باید به طور منظم به دندانپزشکی رفت و بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد.

درد دندان هنگام شب

هر کدام از دردهای دندان در شب ممکن است بدتر شوند. افزایش درد به دلیل این است که وقتی دراز می‌کشید، فشار خون در شما زیاد می‎شود و به قسمت‌هایی که ملتهب و حساس است فشار وارد می‎شود.

برای کمتر شدن درد دندان در شب، سعی کنید هنگام خواب سر خود را با یک یا دو بالش اضافی بالا ببرید. این کار دندان درد شما را درمان نمی‎کند بلکه شدت درد را کمتر می‎کند.

چگونه میتوان از درد دندان خلاص شد؟

دندان درد

دندانپزشک شما بهترین درمان را برای درد دندان می‎داند.

تقریبا بهترین درمان برای دندان درد رفتن به دندانپزشکی است. تعداد بسیار کمی از عوامل دندان درد، در خانه قابل درمان هستند. برای درمان دندان درد می‎توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.

دندانپزشک شما، دندان شما را بر اساس عامل موثر در درد دندان و میزان آسیب آن درمان می‎کند. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسکن‎های قوی (مانند ترامادول)
 • آنتی بیوتیک‎ها
 • پر کردن
 • درمان کانال ریشه (عصب‎کشی)
 • تاج دندان
 • کشیدن دندان

 

چه موقع برای درد دندان به دندانپزشکی برویم؟

اگر:

 • درد دارید.
 • مسکن‎ها کمکی نمی‎کنند.
 • درجه حرارت بالایی دارید.
 • هنگام گاز گرفتن و جویدن درد دارید.
 • لثه‎های قرمز دارید.
 • طعم بدی در دهان شما وجود دارد.
 • گونه یا فک شما متورم است.

شاید شما برای درمان درد دندان خود به دندانپزشکی نروید زیرا نگران خود روش درمان هستید. مطمئن باشید که بیهوشی‎های جدید به گونه‎ای هستند که در هنگام درمان، شما هیچگونه دردی ندارید. اگر فرد مضطربی هستید، دندانپزشکی پیدا کنید که در درمان بیماران عصبی تخصص دارد.

اضطراب دندان درد

اگر دندان درد بدی دارید که نیاز به درمان فوری دارد، سریعا از پزشک خود نوبت بگیرید. اگر هم لازم بود می‎توانید خارج از نوبت به دندانپزشکی بروید. مقاله اورژانس دندانپزشک ما اطلاعات بیشتری در مورد نحوه انجام این کار دارد.

دندانپزشک ممکن است فوراً دندان شما را درمان کند یا ممکن است برای تسکین درد تا زمانی که درمان را شروع کند، به شما دارو بدهد. دندانپزشکان می‎توانند از داروهای ضد درد قوی برای تسکین درد دندان؛ در هنگام درد شدید دندان، استفاده کنند. اگر عفونت دندان دارید، ممکن است آنتی بیوتیک به شما بدهد.

تسکین درد دندان و داروی دندان درد در خانه

اگرچه دندانپزشک شما می‎تواند به شما بگوید که بهترین دارو برای دندان درد شما چیست اما همیشه نمی‎توان فوراً برای درمان درد نوبت گرفت در نتیجه لازم است مدتی درد دندان خود را در خانه با مسکن درد دندان درمان کنید. مسکن‎های بدون نسخه، ژل و پمادهای خاصی با خاصیت بی حس کننده و ضد التهابی بخرید و استفاده کنید.

چگونه سریع درد دندان را متوقف کنیم؟

دندان درد

قطره‎های دارویی صلیب سرخ باعث کاهش سریع دندان درد می‎شوند.

اگر نتوانید به دندانپزشکی بروید و می‎خواهید دندان درد شما سریعا خوب شود، قطره‎های دارویی  ضد درد دندان صلیب سرخ یکی از پر فروش‎ترین مارک‎های کاهش درد دندان در ایالات متحده است. شما به راحتی می‎توانید پنبه را با مایع قطره خیس کنید و به مدت 1 دقیقه آن را روی دندان آسیب دیده قرار دهید تا سریع از درد دندان و لثه خلاص شوید.

یکی دیگر از داروهای پرفروش درد دندان، ژل ضد درد موضعی یدنت است. کافی است شما برای تسکین درد دندان خود، مقداری از آن را  هر چند ساعت به طور مستقیم روی ناحیه درد دندان و لثه بمالید.

داروهای طبیعی مختلفی وجود دارد که باعث تسکین درد دندان می‎شود. می‎توانید روغن میخک را روی ناحیه زخم بمالید و یا دهان خود را به طور دوره‎ای با آب نمک بشویید.

موارد زیر می‎توانند باعث افزایش درد دندان شما شوند:

 • غذاها و نوشیدنی‎های گرم و سرد
 • هر چیزی که بسیار شیرین، اسیدی یا تند باشد.
 • غذاهای سخت، ترد و یا جویدنی
 • جویدن روی دندانی که درد می‎کند یا روی دندان‎های نزدیک آن
 • سیگار کشیدن

نحوه متوقف کردن دندان درد و تسکین درد دندان: خلاصه

در جدول زیر خلاصه‎ای از کلیه مشکلات درد دندان که گفتیم و همچنین چگونگی خلاص شدن از شر آن آورده شده است.

برای جلوگیری از درد مکرر دندان، باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و از دندان های خود مراقبت کنید. این مراقبت شامل:

 • روزانه دو بار دندان‎های خود را با یک خمیر دندان دارای فلوراید مسواک بزنید (درباره نحوه صحیح مسواک زدن اینجا را بخوانید).
 • استفاده روزانه از نخ دندان
 • محدود کردن غذاها و نوشیدنی‎های پر قند (به ویژه در میان وعده‎های غذایی)
 • انجام معاینات منظم دندانپزشکی

سؤالات متداول دردهای دندان

بهترین راه برای خلاص شدن از درد دندان چیست؟

دندان درد

مسکن‎ها به شما کمک می‎کنند اما شما هنوز هم باید به دندانپزشکی بروید.

به جز مورد درد دندان بخاطر سینوس‎ها که در اثر سرماخوردگی است، بهترین راه تسکین درد دندان رفتن به دندانپزشکی است.

 

 

 

بهترین مسکن برای درد دندان چیست؟

ایبوپروفن‎ها از داروهای مسکن دندانپزشکی و داروهای طبیعی است که باعث تسکین درد دندان در خانه می‎شوند اما آن ها باعث درمان علت اصلی درد دندان نمی‎شوند.

آیا درد دندان میتواند باعث سردرد شود؟

درد دندان (به خصوص اگر بخاطر عفونت یا گرفته‎گی سینوس‎ها باشد)، می‎تواند به سر، صورت، چشم یا گوش شما هم سرایت کند.

درد دندان / نوع / علامت علائم درمانی که توصیه می‏شود.
پوسیدگی هر نوع تغییر رنگ یا سوراخ در دندان قابل مشاهده است. به دندانپزشکی بروید.

از تسکین درد خانگی استفاده کنید.

آبسه / عفونت درد شدید، تورم، طعم یا بوی بد، گسترش درد به قسمت‎های دیگر سر به دندانپزشکی بروید.

از تسکین درد خانگی استفاده کنید.

دندان عقل درد در پشت دهان برای گرفتن عکس با اشعه ایکس به دندانپزشکی بروید.

ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشد.

دندان شکسته / ترک خورده قسمتی از دندان شکسته یا ترک خورده که می‎توانید بفهمید به دندانپزشکی بروید.

روی آن دندان چیزی نخورید.

درمان‎های پزشکی تورم و درد بعد از پر شدن، ریشه کانال (عصب‎کشی) و غیره. از تسکین درد در منزل استفاده کنید.

اگر بعد از 2-3 روز خوب نشدید یا بدتر شدید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

سوکت خشک 1-5 روز بعد از کشیدن دندان، درد شدید به دندانپزشکی بروید
سینوس‎ها دندان درد بخاطر سرماخوردگی در صورت لزوم از تسکین دهنده درد در منزل استفاده کنید
درد دندان در شب درد دندان فقط در شب یا بدتر شدن درد هنگام شب هنگام خواب با یک بالش اضافی سر را بالاتر ببرید.

به دندانپزشکی بروید مگر اینکه بخاطر سرماخوردگی باشد.

هنگام درد ممکن است شما دندان‎های خود را بدون اینکه متوجه شوید، دندان قروچه کنید. این کار باعث سردرد، درد دندان و فک می‎شود.

دندان درد و گوش درد همزمان

اگر دندان و گوش شما بطور همزمان درد داشته باشد، ممکن است به این معنا باشد که یکی از دندان‎ها در پشت دهان شما مشکلی داشته باشد مثلا ممکن است دندان شما شکسته یا پوسیده شده یا عفونت داشته باشد. اگر علائمی مانند سرماخوردگی را ندارید به دندانپزشکی بروید.

در مورد درد تاج دندان چه باید کرد؟

طبیعی است که بعد از اتصال تاج دندان کمی درد داشته باشید. تورم در اطراف دندان و لثه شما خوب شده اما بعد از چند روز باعث درد دندان شما می‎شود.

اگر دندان شما در گذشته روکش شده باشد و الان درد دارد، ممکن است به خاطر این باشد که دندان شما در حال پوسیدگی بیشتر است بنابراین به دندانپزشکی بروید تا دندان شما را بررسی کند.

از کجا می توانم برای درد دندان آنتی بیوتیک بخرم؟

فقط دندانپزشک یا پزشک برای آبسه یا هر نوع عفونت دیگر، می‎تواند آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر عفونت درمان نشود به بقیه قسمت‎های بدن می‎رود پس بهتر است فورا به دندانپزشکی بروید.

چه مدت بعد از کشیدن دندان، دندان درد طول میکشد؟

درد بعد از کشیدن دندان نباید بیش از یک یا دو روز طول بکشد. برخی از افراد بعد از مواد بی حسی، هیچ گونه دردی در دندان ندارند. ممکن است دندانپزشک برای کنترل هرگونه درد؛ بخاطر کشیدن دندان، به شما مسکن بدهد. خودتان می‎توانید از ایبوپروفن یا پاراستامول استفاده کنید.

اگر 1-5 روز پس از عصب‎کشی، درد شدیدی داشتید، سریعا با دندانپزشک خود صحبت کنید. این نشانه سوکت خشک است و نیاز بیشتری به درمان دارد.

ارزیابی و تستهای دندانپزشکی

گاهی وقت‎ها دندانپزشکان برای گرفتن عکس از دندان‎ها و فک، از اشعه ایکس به نام های پریاپیکال و پانوراکس (اشعه X پانوراما) استفاده می‎کنند. به ندرت، ارزیابی‎های آزمایشگاه مانند ردیاب‎های قلب و عروق قلب به پزشک کمک می‎کند. اگر علت مشکلی چیزی غیر از مشکل دندان یا فک باشد، پزشک ممکن است داروهای جهت دهی به مشکل را تجویز کند. اگر شرایط شدیدتر باشد، پزشک شما را برای مراقبت بیشتر در بیمارستان بستری می‎کند. ممکن است برای معالجه بیشتر به دندانپزشکی بروید.

درمان دندان درد در خانه

برای دندان درد:

 • ممکن است از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده شود.
 • غذاهای خیلی سرد یا گرم نخورید چون ممکن است درد را بدتر کند.
 • از روغن میخک استفاده کنید.

برای درد فک:

 • آسپرین ممکن است برای مشکلات مفصل فک در بزرگسالان مفید باشد.
 • استامینوفن (نه آسپرین) باید برای کودکان و نوجوانان استفاده شود.
 • اگر درد هربار که دهان خود را باز می‎کنید، شروع می‎شود ممکن است بخاطر مفاصل گیجگاهی فکی (TMJ) باشد. خمیازه کشیدن یا جویدن غذا درد را بدتر می‎کند. از دندانپزشک خود نوبت بگیرید تا درد شما را درمان کند.

درمان دندانپزشکی

در بیشتر موارد درد دندان یا درد فک نشان دهنده مشکلی است که باید آن را درمان کرد. برای درمان آن به دندانپزشکی بروید. دندانپزشک برای کنترل درد، مواد بی حسی را به اطراف دهان شما تزریق می‎کند. اگر لثه شما تورم داشته باشد یا تب داشته باشید، ممکن است به شما آنتی بیوتیک بدهد.

 • در مطب دندانپزشک انواع روش‎های درمان مانند پر کردن، کشیدن و … بر اساس نیاز شما انجام می‎شود. اگر دندان شیری باشد ممکن است درمان کشیدن دندان انتخاب شود. اگر مشکل در دندان‎های دائمی باشد، درمان ریشه کانال (تمیز کردن اعصاب و رگ‎های خونی و آب بندی کانال های ریشه دندان) و روش‏های تاج انجام می‎شود.
 • اگر تب یا تورم لثه داشته باشید، به شما آنتی بیوتیک داده می‎شود. روش‎های درمان بطور مرحله‎ای انجام می‎شوند. اول درد و عفونت درمان می‏شود و مرحله بعد درست کردن مشکل دندان و بهبودی کامل است که ممکن است هفته(ها) یا ماه(ها) بعد انجام ‎شود. وقتی درمان کامل شد و شما بهبود پیدا کردید، می‎توانید به مدرسه یا سرکار برگردید.

پیگیری درمان دندان درد

بعد از آن که دندان درد شما درمان شد، همچنان بهداشت دهان و دندان خود را ادامه دهید. اگر سریعتر به دندانپزشکی بروید، درد دندان شما زودتر درمان می‌شود.

وقتی داروها را خریدید، آن را طبق دستورالعمل مصرف کنید. اگر بعد از مصرف علائمی داشتید، به دندانپزشک خود زنگ بزنید.

پیشگیری از درد دندان

 • بیشتر افراد با رعایت بهداشت دهان و دندان، دیگر مشکل دندان درد یا دیگر مشکلات شدیدتر را ندارند. شماره تلفن دندانپزشک خود را در دسترس قرار دهید تا در مواقع ضروری بتوانید سریعا به دندانپزشک خود زنگ بزنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. شکر و نشاسته غذا باعث ایجاد باکتری‌ می‎شوند و ممکن است باعث آسیب به مینای دندان شما بشود. مراقب آنچه می‎خورید به خصوص غذاهایی که به دندان‎های شما می‌چسبند، باشید و دندان‎های خود را بعد از غذا مسواک بزنید.
 • بعد از خوردن غذا، دندان‎ها و لثه خود را مسواک بزنید. مطابق توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا، از یک مسواک نرم و خمیردندان دارای فلوراید استفاده کنید. روزانه بین دندان‎های خود را نخ دندان بکشید.
 • فلوراید از پوسیدگی دندان کودکان و بزرگسالان جلوگیری می‎کند. فلوراید یک عنصر طبیعی است و در بسیاری از منابع آب و سبزیجات وجود دارد. برای آنکه باکتری‎هایی که باعث ایجاد پلاک روی دندان و بیماری زودرس لثه می‎شود را نداشته باشید، روزانه از دهانشویه‎های ضدعفونی کننده استفاده کنید. نخ دندان هم عمل تمیز کردن دندان‎ها را کامل می‎کند.
 • فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان مؤثر است. بررسی کنید که آیا آب شیر شما فلوریداسیون دارد؟ اگر آب فلوئور نشده است، دندانپزشک به کودکان کمتر از 10 سال قرص های فلوراید یا مکمل های فلوراید می‎دهد.
 • بطور مرتب حداقل دوسال یکبار دندان‎های خود را به وسیله دندانپزشک تمیز کنید. این کار باعث جلوگیری از پوسیدگی و بیماری لثه می‎شود. برای شناسایی مشکلات دهان و دندان ممکن است هر سه تا پنج سال به پرتوهای دندانپزشکی نیاز باشد.
 • بریج یا پروتزهای خود را تمیز نگه دارید. حتی اگر همه دندان‎های اصلی خود را ندارید، به نکات مربوط به پیشگیری توجه کنید تا مشکلات جدید دهان و دندان برای شما به وجود نیاید.
 • در حین ورزش از محافظ دهان استفاده کنید یا سر خود را بپوشانید تا دچار آسیب دیدگی نشوید.
 • سیگار نکشید. استعمال دخانیات ممکن است برخی از شرایط دندان را بدتر کند.

چشم انداز دندانپزشکی

اطلاعات و مراقبت‎های مناسبی برای شایع ترین دلایل درد دندان وجود دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان، درست مسواک زدن، استفاده از خمیردندان دارای فلوراید، نخ دندان و دهانشویه، معاینه روزانه توسط دندانپزشک به جلوگیری از مشکلات دندانپزشکی کمک می‎کند.

منبع:

dentaly.org

این مطلب را هم بخوانید:  پوسیدگی دندان چیست؟ علل و راه‌های درمانی