آیا نگران این هستید که ممکن است دچار آبسه دندان شوید؟ یا شاید کودک شما دچار آبسه دندان شده و شما می‎خواهید بدانید چگونه آن‎را درمان کنید؟ آبسه دهان یک مسئله جدی پزشکی است که باید خیلی زود درمان شود چون درد آبسه می‎تواند خیلی شدید باشد.

خوشبختانه دندانپزشک با تجویز آنتی‎بیوتیک می‎تواند آبسه دندان را درمان کند.

ما در این مقاله برای افزایش اطلاعات شما در مورد آبسه‎های دهان، به این سوالات پاسخ می‎دهیم:

 • آبسه دندان چیست؟
 • چه عواملی باعث آبسه دندان می‎شوند؟
 • علائم آبسه دندان چیست؟
 • درمان آبسه دندان شامل چه مواردی است؟
 • بهترین آنتی بیوتیک برای آبسه دندان چیست؟
 • از کجا بفهمم عفونت دندان گسترش پیدا کرده است؟

علاوه بر این ما تعدادی از تصاویر آبسه دندان را به شما نشان داده و نکاتی را برای پیشگیری از آن ارائه می‎دهیم.

فهرست مطالب

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان، محلی از چرک بوده که با تجزیه بافت، عفونت باکتریایی در آن‎جا جمع می‎شوند. آبسه دندان به‎صورت آبسه روی لثه ظاهر می‎شود. آبسه می‎تواند در قسمت‎های مختلف بدن هم ایجاد شود. آن‎ها یک مکانیسم دفاعی طبیعی بوده که هدفشان جلوگیری از رسیدن عفونت به مناطق دیگر است. آبسه دردآور است.

آبسه دندان

این مهم است که بتوانید آبسه در لثه یا دهان را شناسایی کنید.

آبسه دهان هم برای لثه‎ها و هم برای دندان‎ها خطرناک است. آبسه دندان باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری پریودنتال شده که باعث صدمات جبران ناپذیری می‎شود به‌گونه‎ای که ممکن است شما مجبور شوید دندان آسیب دیده را بکشید.

با شناخت علائم آبسه دندان و درمان این عفونت دندان، می‎توانید احتمال عفونت و عوارض بعدی را کاهش دهید.

انواع آبسه دهان

سه نوع اصلی از آبسه دهان وجود دارد: لثه، پریودنتال و پری اپیکال. محل تشکیل هر یک از این آبسه‎ها متفاوت است.

آبسه لثه

آبسه لثه، در بافت لثه ایجاد می‎شود. از نظر بعضی از افراد، آبسه لثه شبیه جوش روی لثه است. آبسه لثه به‎خاطر آسیب‎های خارجی لثه (وارد شدن مواد غذایی به لثه یا آسیب لثه به‎خاطر خلال دندان) است.

درمان زود هنگام آبسه لثه به راحتی انجام می‎شود و در صورت عدم درمان آن، می‎تواند به یک آبسه پریودنتال تبدیل شده و آسیب بیشتری به دهان برساند.

آبسه دندان

آبسه پری اپیکال با پوسیدگی دندان آغاز می‎شود.

آبسه پریودنتال

برخلاف آبسه لثه، این نوع آبسه دهان در عمق شیارهای لثه اتفاق می‎افتد. از آنجایی‎که جایی برای تخلیه چرک وجود ندارد، آبسه دهان به بافت اطراف و استخوان فک گسترش پیدا می‎کند.

آبسه پری اپیکال

این نوع آبسه دهان از پالپ نرم دندان شروع می‎شود که به‎خاطر پوسیدگی در اعماق دندان است. پوسیدگی دندان، مینای دندان و عاج دندان را از بین برده و باعث می‎شود که باکتری‎ها بتوانند به اعصاب و پالپ دندان حمله کنند.

چرک ناشی از این عفونت ممکن است در لثه دندان ظاهر شده و شبیه آبسه لثه باشد.

آبسه دندان عقل

آبسه دندان عقل نوع خاصی از آبسه پری اپیکال است. تمیز کردن دندان‎های عقب سخت‎تر بوده و برای دندانپزشک شما دشوار است که حفره‎های این دندان‎ها را تشخیص دهد.

مراحل آبسه دندان

مراحل مختلف آبسه دندان را می‎توان در سه قسمت خلاصه کرد:

 1. پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان، اولین مرحله آبسه دندان است. تجمع باکتری‌ها در سطح دندان باعث ایجاد پلاک می‎شوند. پلاک‎ها مینای دندان را از بین برده و باعث ایجاد حفره می‎شوند. باکتری‎ها از راه حفره به لایه عاج می‎رسند. زمانی‎که باکتری‎ها از عاج عبور کرده و وارد پالپ می‎شوند، آبسه دندان شروع می‎شود.
 2. عفونت پالپ: دومین مرحله آبسه دندان، عفونت پالپ (پالپیت) است. باکتری‎ها اکنون در پالپ دندان بوده و باعث آلودگی پالپ می‎شوند. اعصاب دندان شروع به از بین رفتن می‎کنند. سیستم ایمنی بدن به دنبال عفونت از بین رفته و التهاب بیشتری ایجاد می‎کند. در اطراف ریشه دندان پوسیده، چرک به‎وجود آمده و باعث آبسه دندان می‎شود.
 3. گسترش عفونت دهان: اگر آبسه دندان به مرحله سوم برسد، عفونت به بقیه قسمت‎های دهان شما منتقل می‎شود. آبسه دندان می‎تواند در امتداد استخوان فک گسترش پیدا کرده و ممکن است بافت استخوانی را از بین ببرد. اگر آبسه هرگز درمان نشود، می‎تواند کشنده باشد.

علل آبسه دهان

دهان شما به طور طبیعی دارای باکتری است. اگر این باکتری‎ها به‎خوبی تمیز نشوند، باعث ایجاد پلاک‎هایی روی دندان‎ها و لثه‎های شما می‎شوند. اسید تولید شده توسط پلاک باعث پوسیدگی دندان یا لثه شده و عفونت ایجاد می‎کند.

آبسه زمانی اتفاق می‎افتد که پوسیدگی دندان گسترش پیدا کند. دلایل دیگر عفونت عبارتند از:

 • بیماری لثه (التهاب لثه)
 • دندان ترک خورده
 • ضربه
 • عوارض ناشی از جراحی دندان مانند ایمپلنت، درمان کانال ریشه و کشیدن دندان
 • محکم مسواک زدن دندان
 • گیر کردن غذا بین دندان و لثه

به دلیل بهداشت ضعیف دندان، پلاک‎ها تجمع پیدا کرده و باعث آبسه دهان می‎شوند. هرگونه جراحت یا جراحی بر روی دندان‎ها و لثه‎ها می‎تواند احتمال عفونت را افزایش دهد چون قسمت‌های ظریف دهان در معرض باکتری‎ها هستند.

علاوه بر این افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، بیش‎تر در معرض خطر ابتلا به عفونت دندان و در نتیجه آبسه دهان هستند. بعضی از شرایط بیماری مانند دیابت و بعضی از درمان‎های پزشکی مانند شیمی درمانی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‎شوند. این عوامل به‎طور مستقیم باعث آبسه دندان یا لثه نمی‎شوند بلکه خطر عفونت دهان را افزایش می‎دهند.

آبسه دندان

علائم آبسه دندان شامل درد مستمر و ضربان‎دار است.

علائم آبسه دندان

در بیش‎تر موارد، علائم عفونت دندان مشخص نیستند در عوض علائم آبسه دندان مشخص بوده و شامل درد شدید و مشکل در خوردن غذا می‎شود. به طور خاص علائم آبسه دندان شامل موارد زیر است:

 • درد مستمر و ضربان‎دار
 • درد دندان هنگام وارد شدن ضربه زدن به آن
 • افزایش درد هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی‎های گرم / سرد
 • درد زیاد هنگام جویدن غذا
 • مزه بد و تلخ دهان به‎خاطر خارج شدن چرک
 • بوی بد دهان به‎خاطر عفونت
 • تورم و قرمز شدن صورت یا لثه‎ها
 • خونریزی از لثه‎ها
 • شل (لق) شدن یا تغییر رنگ دندان
 • برآمدگی (به اندازه نخود) روی لثه یا جوش داخل دهان

علائم جدی‎تر آبسه دندان که به‎خاطر عوارض آن است، شامل موارد زیر است:

 • تب
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • غده‎های لنفاوی متورم
 • درد گسترش یافته به فک، گوش یا گردن در طرفی که دندان آبسه کرده است.
 • مشکل در باز کردن دهان (تریسموس)
 • مشکل در تنفس یا بلع (دیسفاژی)
 • خستگی عمومی

علائم آبسه دندان معمولاً به‎طور ناگهانی ظاهر می‎شود. ممکن است فقط در عرض چند ساعت درد شدیدی پیدا کنید.

توجه داشته باشید کسانی‎که آبسه دندان دارند، ممکن است درد داشته باشند که بعد از مدتی از بین برود. این به این معنی نیست که مشکل برطرف شده چون پالپ دندان خودبه‎خود بهبود پیدا نمی‎کند بلکه عصب دندان شما از بین رفته است که شما دردی را احساس نمی‎کنید. فقط یک‎بار عفونت از طریق دندان پوسیده به لثه‎ها و بافت‎های اطراف گسترش پیدا می‎کنند و علائم آبسه دندان دوباره ظاهر می‎شود. در اینجا آسیب زیادی به لثه شما وارد شده است.

به محض مشاهده علائم عفونت دندان؛ برای جلوگیری از عوارض آبسه دندان، به دندانپزشک مراجعه کنید حتی اگر علائم خودبه‏ خود از بین بروند.

آبسه دندان

آبسه دندان در دهان ممکن است به صورت یک توده کوچک چرک بر روی لثه ظاهر شود.

آبسه حاد دهان در مقابل آبسه دهانی مزمن

علائم آبسه دندان در شکل بالا، علائم آبسه حاد دندان است. در این نوع آبسه، عفونت به سرعت گسترش پیدا کرده و باعث ناراحتی و درد زیاد می‎شود.

اما آبسه مزمن به آرامی رشد کرده و ممکن است هیچ دردی نداشته باشد پس بیمار نمی‎فهمد که دندان او آبسه کرده است. این آبسه فقط با اشعه ایکس دندان تشخیص داده می‎شود. این یک آبسه پری اپیکال است که به آرامی از طریق ریشه دندان به بافت اطراف گسترش پیدا می‎کند.

در نهایت عفونت می‎تواند باعث ایجاد سوراخ در استخوان و بافت (که به عنوان “فیستول” یا “دستگاه سینوسی” شناخته می‎شود) شود. این سوراخ باعث خارج شدن عفونت شود. اگر چنین چیزی را در دهان خود مشاهده یا احساس کردید، حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر عفونت به‎خاطر فیستول خارج شود، طعم و مزه بد آن را خواهید فهمید.

آبسه دندان چه شکلی است؟

اگر فکر می‎کنید دچار آبسه دندان شده‎اید، ممکن است به دنبال تصاویر آبسه دندان باشید تا بفهمید که آبسه در دهان چه شکلی است. به خاطر داشته باشید که همه آبسه‎ها قابل مشاهده نیستند پس به دنبال این نباشید که حتما علائم آن‌را ببینید و بعد به دندانپزشکی بروید.

بعضی از آبسه‎های دهان ممکن است به صورت یک توده کوچک در داخل دهان ظاهر شوند (مانند تصویر بالا)، بعضی از علائم آبسه دندان هم باعث ایجاد تورم بزرگی در دهان یا صورت می‎شود.

تصاویر دندان آبسه شده

این تصاویر، بعضی از جنبه‎های مختلف آبسه دهان را نشان می‎دهد:

بعضی از تصاویر مربوط به آبسه دندان کاملا نگران کننده هستند. اگر این علائم را دارید، آرام بوده و نفس عمیق بکشید سپس با دندانپزشک خود تماس بگیرید. او می‎تواند به شما کمک کند.

درمان آبسه دندان

درد آبسه دندان می‎تواند شدید بوده و مانع از درست غذا خوردن بیمار شود. در این شرایط باید آبسه خیلی زود درمان شود. حتی اگر درد آبسه دندان قابل تحمل باشد، باید هر چه سریع‎تر با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا از آسیب و عوارض بعدی جلوگیری کنید.

اگر در تنفس یا بلع مشکل دارید یا تب و تورم صورت دارید، با شماره … تماس بگیرید یا مستقیما به اورژانس مراجعه کنید. این‎ها علائم عفونت دندان است که بیش‎تر در فک و احتمالاً در جریان خون پخش شده است پس آبسه دندان شما باید خیلی زود درمان شود.

شاید از خود بپرسید که چگونه می‎توان بدون مراجعه به دندانپزشکی، از شر آبسه دندان خلاص شد؟ هیچ راه امنی وجود ندارد. به دلیل این‎که آبسه‎ها توسط باکتری‎های مضر ایجاد می‎شوند، درمان آن بدون ابزار و آموزش مناسب می‎تواند بسیار خطرناک باشد.

درمان آبسه برای یک دندانپزشک حرفه‎ای بسیار آسان است. دندانپزشک با کمک عکسبرداری با اشعه ایکس می‎تواند بفهمد که آبسه تا چه حدی گسترش پیدا کرده و به چه درمانی نیاز دارد. اولویت در درمان آبسه، خارج کردن چرک و از بین بردن منبع عفونت است.

آبسه دندان

دندانپزشک چرک آبسه لثه شما را خارج می‎کند.

خارج کردن چرک آبسه لثه

روش انجام این کار به نوع آبسه دهان بستگی دارد. ممکن است با فشار ملایم بتوان چرک آبسه را خارج کرد اما شما نباید این روش درمانی را در خانه امتحان کنید. دندانپزشک می‎تواند این کار را به‎صورت کاملا ایمن انجام دهد.

در موارد دیگر ممکن است دندانپزشک برای دسترسی به ناحیه آلوده مجبور به ایجاد یک برش کوچک در بافت لثه شود.

اگر عفونت به ساختار پریودنتال گسترش پیدا نکرده باشد، دیگر به درمان آبسه دندان احتیاج نخواهید داشت. استفاده از آنتی بیوتیک ممکن است به بهبودی کمک کند.

اگر دچار آبسه لثه شده‎اید که به خودی خود پاره شده، می‎توانید با فشار آن عفونت را کم کنید اما این بدان معنا نیست که عفونت دهان پاک شده است. هنوز باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا ناحیه به درستی تمیز شود.

اگر به دلیل آبسه پریودنتال؛ فیستول روی لثه تشکیل شده باشد، دندانپزشک یک پروب نازک را در آن وارد کرده و با اشعه ایکس از آن عکس می‎گیرد. با این‎کار می‎توان منبع اصلی عفونت را مشاهده کرد.

شما نمی‎توانید چرک آبسه را در خانه خارج کنید و باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان کانال ریشه برای دندانهای دارای آبسه

آبسه‎های پری اپیکال اغلب با کانال ریشه قابل درمان هستند. در این روش تاج دندان برای دسترسی به محفظه پالپ آلوده سوراخ می‎شود. دندانپزشک چرک را از آبسه خارج کرده و حفره را تمیز و ضد عفونی می‎کند سپس از مواد پر کننده استفاده می‎کند. (درمورد درمان کانال ریشه بیشتر بخوانید.)

عوارض آبسه دندان

اگر آبسه دندان شما درمان نشود، به دلیل بعضی از عوارض جدی آبسه ممکن است مجبور شوید دندان خود را بکشید. برای درمان آبسه پری اپیکال و پریودنتال؛ اگر عفونت به استخوان فک یا رباط پریودنتال گسترش پیدا کرده باشد، ممکن است لازم باشد یک یا چند دندان کشیده شود.

برای درمان آبسه پریودنتال، دندانپزشک ابتدا شیار لثه را پاکسازی کرده سپس میزان آلودگی را ارزیابی می‎کند. او می‎تواند با اشعه ایکس بفهمد که عفونت تا کجا گسترش پیدا کرده است.

آبسه ممکن است باعث لق (شل) شدن دندان شود. در این صورت ممکن است تنها راه حل کشیدن دندان باشد. در مواردی که عفونت مجدد بعد از درمان آبسه رخ دهد یا دندانی که قبلاً تحت درمان کانال ریشه قرار گرفته است؛ عفونت کند، ممکن است لازم باشد که دندان کشیده شود.

دارو برای درمان آبسه دندان

بعد از درمان آبسه دندان، می‎توان هرگونه درد را با مسکن‎های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و تایلنول کنترل کرد. در صورت عدم تجویز دارو روش دیگر این است که بزرگسالان 200-400 میلی‎گرم ایبوپروفن را هر 6-8 ساعت مصرف کنند. برای استامینوفن (تیلنول / پاراستامول) دوز توصیه شده 325-1000 میلی‎گرم هر 4-6 ساعت است.

همراه با مصرف این مسکن‌‏ها، باید استراحت کافی داشته باشید و تا بهبودی کامل از غذاهای نرم استفاده کنید.

درمان با آنتی بیوتیکهای آبسه دندان

اگر فکر می‎کنید دچار آبسه شده‎اید، ممکن است به دنبال درمان آن باشید. بسته به شدت آبسه، دندانپزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک برای عفونت دندان تجویز کند. آنتی بیوتیک‎های آبسه دندان معمولاً فقط در مواردی تجویز می‎شوند بیمار تب داشته باشد یا عفونت گسترش پیدا کرده باشد.

بعضی از رایج ترین آنتی بیوتیک‎های آبسه دندان عبارتند از:

 • پنی سیلین: پنی سیلین یکی از رایج ترین آنتی بیوتیک‎ها برای آبسه دندان است.
 • آموکسی سیلین: آموکسی سیلین نوعی پنی سیلین و یکی دیگر از آنتی بیوتیک‎های رایج برای آبسه دندان است.
 • مترونیدازول: دندانپزشک شما ممکن است مترونیدازول را به همراه پنی سیلین برای از بین بردن انواع مختلف باکتری‎ها تجویز کند.
 • کلیندامایسین: اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، ممکن است این بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان شما باشد.
 • اریترومایسین: نوع دیگری از آنتی بیوتیک برای آبسه دندان است که در صورت داشتن آلرژی به آنتی بیوتیک‎های رایج مانند پنی سیلین ممکن است برای شما تجویز شود.

اگر دندانپزشک برای آبسه لثه شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، حتما در مورد مقدار مصرف و مدت زمان استفاده با شما صحبت می‎کند. اگر به آنتی بیوتیک حساسیت دارید، به دندانپزشک خود بگویید.

نکاتی برای مصرف صحیح آنتی بیوتیکها

از دستورالعمل‎های دندانپزشک در مورد مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت دهان پیروی کنید. همیشه دوره کامل درمان را به پایان برسانید حتی اگر قبل از اتمام دارو احساس بهبودی داشته باشید. اگر بعد از اتمام درمان آنتی بیوتیک هنوز احساس ناراحتی دارید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اگر یک دوز را فراموش کردید، آن‎را به محض یادآوری مصرف کنید مگر این‎که زمان مصرف دوز بعدی شما تقریباً فرا رسیده باشد. در این صورت دوز فراموش شده را حذف کرده و برنامه تجویز شده خود را ادامه دهید. دوز را دو برابر نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید.

کپسول‎ها را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید تا دارو گلو شما را تحریک نکند.

هزینه درمان آبسه دهان چقدر است؟

هیچ هزینه ثابتی برای درمان آبسه دهان وجود ندارد. هزینه‎های درمان عفونت دندان نه تنها از یک دندانپزشک به دیگری و بین مناطق متفاوت است بلکه نوع درمان مورد نیاز برای عفونت دندان برای هر بیمار متفاوت خواهد بود. بسیاری از بیمه نامه‎های دندانپزشکی بخشی یا تمام هزینه‎های انجام شده برای درمان عفونت دندان را پوشش می‌دهند.

آبسه دندان

ممکن است دندان به‎خاطر آبسه تغییر رنگ دهد.

در مورد آبسه دندان، چه چیزهایی باید از دندانپزشک خود بپرسید؟

اگر مشکوک به آبسه دهان هستید، در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید هنگام ملاقات از دندانپزشک خود بپرسید:

 • علائم عفونت دندان چیست؟
 • کدام نوع آبسه دهان را دارم؟
 • چه روش درمانی را برای آبسه دندان پیشنهاد می‎کنید؟
 • آیا درمان‎های دیگری برای عفونت دندان وجود دارد؟
 • درمان آبسه دندان چه مدت طول می‎کشد؟ به چه تعداد ویزیت نیاز دارم؟
 • آیا برای بهبودی، باید از کارم مرخصی بگیرم؟
 • چند بار باید برای معاینه مراجعه کنم؟
 • کدام‎یک از محصولات مراقبت از دهان و دندان را توصیه می‎کنید؟

در بعضی موارد ممکن است با گذشت زمان رنگ دندان آسیب دیده تغییر کند. ممکن است بخواهید از دندانپزشک خود بپرسید که این احتمال در مورد شما چقدر است و اگر رنگ دندان شما تغییر کرد، گزینه‎های سفید کننده دندان برای شما چه هستند؟

چگونه میتوان آبسه دندان را در خانه درمان کرد؟

اگر شما یک دندان آبسه دردناک و متورم دارید، احتمالاً به دنبال یک درمان خانگی فوری خواهید بود. اگرچه تنها درمان موثر برای آبسه دهان مراجعه به دندانپزشک است اما بعضی از درمان‎های خانگی برای آبسه لثه وجود دارد که می‎تواند به کاهش درد و جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت کمک کند.

بهترین دارو برای تسکین درد آبسه دندان، ایبوپروفن است و استامینوفن (تایلنول) در جایگاه دوم قرار دارد. اگر این داروها برای شما موثر نبود، حداکثر دوز ایبوپروفن و استامینوفن را مصرف کنید.

راه‎های دیگر برای تسکین درد عفونت دندان عبارتند از:

 • شستشو و غرغره با آب گرم و نمک
 • از خوردن غذا و نوشیدنی گرم یا سرد خودداری کنید.
 • فقط غذاهای نرم بخورید.
 • اطراف قسمت آسیب دیده را نخ دندان نکشید.
 • استفاده از مسواک نرم

درباره راه‎های تسکین درد عفونت دندان در خانه بیشتر بخوانید.

آنتی بیوتیک‎ها برای درد عفونت دندان باید توسط دندانپزشک تجویز شوند. اگر به دنبال درمان حرفه‎ای آبسه دندان نیستید، به احتمال زیاد عفونت ادامه پیدا کرده و باعث آسیب جدی به دندان‎ها، رباط پریودنتال و استخوان فک می‎شود. اگر عدم درمان ادامه پیدا کند، عفونت ممکن است به سایر قسمت‎های بدن شما سرایت کند.

به یاد داشته باشید که فقط تخلیه آبسه و کاهش درد به معنای از بین رفتن عفونت نیست. برای درمان آبسه دندان هنوز باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

آبسه دندان

معاینات منظم دندانپزشکی، خطر ابتلا به آبسه دندان در دهان شما را کاهش می‎دهد.

چگونه میتوان از آبسه دندان و لثه جلوگیری کرد؟

حفظ سلامت دهان و دندان احتمال ابتلا به آبسه لثه یا آبسه دندان را کاهش می‎دهد. اقدامات بسیاری وجود دارد که می‎توانید برای حفظ سلامت دندان‎ها و لثه‎ها انجام دهید:

 • دو بار در روز با خمیر دندان‎های دارای فلوراید مسواک بزنید و یک‎بار نخ دندان بکشید.
 • از مصرف نوشیدنی‎ها و غذاهای شیرین به عنوان میان وعده بین وعده‎های غذایی یا درست قبل از خواب خودداری کنید.
 • در صورت امکان بلافاصله بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی‎های دارای مقدار زیادی قند یا نشاسته مسواک بزنید.
 • برای معاینه دهانی به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر به دلیل پوسیدگی دندان دچار حفره شوید، می‎توانید دندان آسیب دیده را با پر کردن درمان کنید قبل از اینکه پالپ دندان پوسیده آلوده شده و باعث آبسه دندان شود. این بسیار بهتر از انجام درمان کانال ریشه یا کشیدن دندان است. مراجعه منظم به دندانپزشکی بسیار مهم است.

چگونه میتوان از عفونت دندان عقل جلوگیری کرد؟

اگر هنوز دندان عقل خود را دارید و آن هنوز به‎طور کامل رشد نکرده است، با دندانپزشک خود در مورد آبسه دندان و کشیدن آن صحبت کنید. به دلیل آن‏که آبسه دندان عقل زیاد اتفاق می‎افتد، کشیدن ان بهترین راه جلوگیری از عفونت، آبسه دندان و سایر عوارض است.

اگر دندان شما شکست یا ترک خورد؛ حتی اگر دردی هم نداشتید، باید به دنبال مراقبت از آن باشید. باکتری‎ها می‎توانند خیلی زود به دندان حمله کرده و بعد از طی چند روز عفونت دندان مانند دندان آبسه ایجاد شود.

نتیجهگیری

حالا شما می‎دانید که آبسه دندان چیست. بعضی از علائم آن‎را می‎دانید و می‎دانید که آیا عفونت دهان گسترش پیدا کرده است؟ علاوه بر این شما در مورد روش‎های درمان و اهمیت مراجعه به دندانپزشک می‎دانید. دندانپزشک در صورت لزوم بافت آلوده را تمیز کرده و آنتی بیوتیک تجویز می‎کند.

پس اگر تورم دردناک، چرک یا علائم دیگر عفونت دندان را روی لثه خود مشاهده کردید، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. آبسه دندان جدی بوده و به‎خاطر پوسیدگی دندان ایجاد می‎شود. اگر درد آبسه دندان آنقدر شدید است که نمی‎توانید غذا بخورید، باید به دندانپزشکی بروید.

سوالات متداول

چگونه آبسه دندان را در خانه درمان کنید؟

یکی از علائم آبسه، وجود تورم چرکی روی لثه است. یکی از روش‎های درمان، خارج کردن چرک است که دندانپزشک آن‎را انجام می‎دهد. شما نباید این کار را در خانه انجام دهید. فقط یک دندانپزشک می‎داند که چگونه باید این کار را انجام دهد.

آیا آبسه دندان با آنتی بیوتیک درمان میشود؟

ممکن است که برای درمان آبسه دندان، به درمان اضافی نیاز داشته باشید مثلا دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. بعضی از آنتی بیوتیک‎های معمول آبسه دندان شامل پنی سیلین و آموکسی سیلین هستند. دندانپزشک شما می‎تواند بگوید که دقیقاً برای درمان آبسه شما چه درمان‎هایی لازم است.

آبسه لثه چه شکلی است؟

نمی‎دانید که علائم آبسه لثه چیست؟ علائم ظاهری آبسه لثه شامل تورم‎های چرکی روی لثه یا تورم صورت شما است. آبسه ممکن است به شکل برجستگی‎ای شبیه جوش روی لثه باشد.

آیا می توانم آبسه لثه بدون درد داشته باشم؟

اگرچه یکی از بارزترین علائم آبسه دندان درد است اما ممکن است آبسه لثه درد کم و یا بدون درد باشد. حتی اگر دردی ندارید، باید به دنبال درمان باشید چون آبسه دهان خود را درمان نمی‎کند.

علائم انتشار عفونت دندان به بدن چیست؟

چگونه می‎توان فهمید که عفونت دندان گسترش پیدا کرده است؟ علائم گسترش عفونت دندان عبارتند از: احساس ناراحتی، سردرد، تب، تورم، افزایش ضربان قلب، کم آبی و درد معده. اگر علائم آبسه دندان شما بدتر شده است، باید به فوریت‎های پزشکی مراجعه کنید.

بهترین آنتی بیوتیکها برای آبسه دندان کدامند؟

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان، آنتی بیوتیکی است که توسط دندانپزشک برای شما تجویز می‎شود چون آن‎ها بیش‎تر از دیگران از پرونده شما اطلاعات دارند. همانطور که گفته شد آنتی بیوتیک‎های آبسه دندان شامل پنی سیلین، آموکسی سیلین، مترونیدازول ، کلیندامایسین و اریترومایسین است.

آیا آنتی بیوتیکهای بدون نسخه برای آبسه دندان وجود دارد؟

آنتی بیوتیک بدون نسخه و هیچ درمانی خانگی برای آبسه دندان وجود ندارد. دندانپزشک در صورت لزوم آنتی بیوتیک برای آبسه دندان شما تجویز می‎کند. بعد درمان آبسه دندان توسط دندانپزشک، می‎توانید از مسکن‎هایی مانند ایبوپروفن یا تایلنول برای تسکین درد آبسه دندان استفاده کنید.

چه مدت طول میکشد تا آبسه دندان با آموکسی سیلین درمان شود؟

چه مدت طول می‎کشد تا اثر آنتی بیوتیک‎هایی مانند آموکسی سیلین انجام شود؟ مدت زمان اثر آن در بیمار متفاوت است. علائم معمولاً بعد از مصرف چند دوز کاهش پیدا می‎کند. با این حال اتمام کل دوره آنتی بیوتیک (معمولاً 3-10 روز) برای جلوگیری از بازگشت عفونت، بسیار مهم است. به راحتی می‎توان گفت که چطور آبسه بهبود پیدا می‌کند. وقتی علائم فروکش کرد و دوباره ظاهر نشدند، می‎فهمید که بهبود پیدا کرده‎اید.

آیا بدون آنتی بیوتیک میتوانید از عفونت دندان خلاص شوید؟

اگر نگران اثرات آنتی بیوتیک هستید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‎توان با استفاده از داروهای خانگی و بدون آنتی بیوتیک از عفونت دندان خلاص شد. در صورت عفونت جدی دندان، دندانپزشک ممکن است به شما بگوید که برای درمان آن باید آنتی بیوتیک مصرف کنید. اگر چنین است، باید به حرف دندانپزشک خود گوش کنید. اگر عفونت شدید نباشد، دندانپزشک ممکن است به راحتی چرک آبسه روی لثه‎های شما را تخلیه کند و نیازی به تجویز آنتی بیوتیک برای عفونت دندان نداشته باشید.