اکثر مردم از رفتن به دندانپزشکی متنفر هستند. این تنفر به این دلیل است که دندانپزشک با استفاده از یک جسم خارجی دندان شما را خراش می‎دهد. متاسفانه این عمل یکی از کارهای ضروری در دندانپزشکی است که برای سلامت بهداشت دهان و دندان مناسب است. قبل از هرکاری اگر شرایط پزشکی خاصی مانند زخم دردناک در دهان یا دندان‎های حساس دارید، به دنداپزشک خود بگویید تا به شما در برطرف کردن آن کمک کند.

قبل از رفتن به دندانپزشکی، چه کارهایی باید انجام دهید؟ قبل از رفتن به دندانپزشکی، بهتر است این چهار مورد را رعایت کنید:

کارهایی که باید قبل از رفتن به دندانپزشکی انجام دهید

قبل از رفتن به دندانپزشکی مسوک بزنید

1. زدن مسواک و کشیدن نخ دندان

مهم است که قبل از رفتن به دندانپزشکی مسواک زده و نخ دندان بکشید. اگر در بین هر ویزیت‌های خود اصلا نخ دندان نکشیدید، استفاده از نخ دندان فقط برای چند روز قبل از رفتن به دندانپزشکی، فایده‎ای نخواهد داشت و در صورت زیاده‎روی، ممکن است به دندان‎هایتان آسیب برساند. طبق روال عادی خود پیش بروید. اگر زمان ویزیت شما در ظهر یا اوایل شب بود، حتما بعد از ناهار مسواک بزنید تا پس مانده غذا بین دندان‎های شما نمانده باشد. این کار کمک می‎کند که دهان شما تمیز شده و نفستان تازه شود.

2.قبل از رفتن به دندانپزشکی، غذا نخورید

این کار بیشتر برای احترام است زیرا اگر قبل از آن چیزی خورده باشید؛ مخصوصاً اگر خیلی تند باشد، ممکن است عطر آن حتی بعد از مسواک زدن در دهان شما باشد که این به دلیل باز بودن دائمی دهان شما اصلا خوب نیست. خوردن ساندویچ تن ماهی یا ماکارونی با سیر تازه، باعث ایجاد بوی بد دهان شده که برای دندانپزشک خوشایند نیست پس بهتر است این کار را نکنید.

در صورت تمایل بهتر است بعد از دندانپزشکی ناهار بخورید یا حداقل یک ساعت قبل از رفتن غذا نخورید. در زیر پنج ماده غذایی که قبل از رفتن به دندانپزشکی باید از خوردن آن اجتناب کنید را آورده‌ایم:

مرکبات

قبل از رفتن به دندانپزشکی یا ارتودنسی از مصرف آب نارنگی، پرتقال، گریپ فروت یا لیموناد اجتناب کنید. اکثر افراد معتقدند که طعم مرکبات و خمیر دندان واقعا خوب مخلوط نشده و اسید موجود در مرکبات، ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند. به طور معمول حدود 30 دقیقه طول می‎کشد تا مینای دندان شما دوباره بازسازی شود. پس اگر این کار را صبح زود و قبل از خراشیدن مینای دندان شما توسط دندانپزشک انجام دهید، مینای دندان شما فرصت بازسازی خواهد داشت.

عدم رعایت این مسئله باعث آسیب دائمی مینای دندان شما می‎شود.

کارهایی که باید قبل از رفتن به دندانپزشکی انجام دهید

قبل از رفتن به دندانپزشکی از خوردن غذاهای تند و تیز خودداری کنید

سیر

در مورد این‏که سیر در واقع نوعی سبزی است، بحث‎های گسترده‎ای صورت گرفته که می‎گوید این گیاه کوچک تند و تیز از مارینارا گرفته شده و فقط عطر و طعم اضافه دارد. رایحه سیر، نفس کشیدن را سخت می‎کند. حتی بعد از چندبار مسواک زدن هم ممکن است از بین بردن رایحه سیر بسیار سخت باشد. ما به دنبال وعده غذایی خوشمزه هستیم ولی نمی‎خواهیم با بوی ناخوشایند آن، نفس کشیدن را برای دیگران سخت کنیم.

گوشت گاو

بسیاری از افراد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات دارند، از گوشت فرآوری شده و تند گاو استفاده می‏کنند. این فرآورده گوشت نسبتاً سالم بوده و به بدن شما پروتئین می‎رساند اما بهتر است قبل از رفتن به دندانپزشکی مصرف نشود. چرا؟ به دلیل تند و سنگین بودن این غذا و گیر کردن آن لای دندان‎ها یا سیم‎های ارتودنسی. پس اگر قبل از رفتن به دندانپزشکی فرصت استفاده از نخ دندان را ندارید، بهتر است از خوردن آن خودداری کنید.

پاپ کورن

اگر پاپ کورن را با کره و روغن زیاد درست نکنید، می‎تواند یک میان وعده بسیار سالم باشد. اما به دلیل گیر کردن بدنه‎های کوچک آن لای دندان‎ها، بهتر از قبل از رفتن به دندانپزشکی مصرف نکنید و آن را بعد از قرار ملاقات بخورید. این کار تمیز کردن دندان‎های شما را راحت‎تر کرده و دیگه بخاطر احتمال وجود باقی مانده آن لای دندان‎ها استرس نخواهید داشت.

نوشیدنیهای گازدار

نوشابه‏‌های گازدار و آب‎های گازدار، خوشمزه و گوارا هستند اما برای دندان‎های شما مناسب نیستند. آن ها مانند مرکبات دارای مقدار زیادی اسید بوده که برای مینای دندان خطرناک هستند. آن ها همچنین باعث یک مشکل شرم‎آور می‎شوند که احتمالاً شما نمی‎خواهید کسی که به دهان شما نگاه می‎کند، آن‎را ببیند. اگر کربناسیون ناشی از نوشیدنی باعث آروغ زدن زیاد شما می‎شود، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید تا هیچ داستان شرم‎آوری برای شما اتفاق نیفتد.

3.خودتان را از قبل آماده کنید

آیا قبل از رفتن به دندانپزشکی عصبی می‎شوید؟ چون نمی‎دانید چه اتفاقی قرار است بیفتد یا چگونه باید برای آن آماده شوید؟ مشکلی نیست زیرا ما به شما کمک خواهیم کرد. مراحل زیر را دنبال کنید تا از رفتن به دندانپزشکی، احساس خوبی داشته باشید.

راحت و ریلکس باشید.

راحت‏ترین لباس خود را بپوشید تا هنگام کارهای دندانپزشکی، راحت باشید و نخواهید مدام لباس خود را درست کنید.

کارهایی که باید قبل از رفتن به دندانپزشکی انجام دهید

زودتر از زمان تعیین شده به کلینیک بروید

زودتر به مطب بروید.

بهتر است زودتر به مطب بروید تا وقتی برای استراحت، رفتن به سرویس بهداشتی و شاید نوشیدن آب داشته باشید. این کار عجله و اضطراب شما را کاهش می‎دهد.

قبل از رفتن به دندانپزشکی، از مصرف کافئین خودداری کنید.

اگر برای رفتن به دندانپزشکی اضطراب دارید، صبح قهوه نخورید و به جای آن یک فنجان چای سبز بنوشید. کافئین یکی از دلایل اصلی اضطراب بوده و گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد حس وحشت شود.

با خودتان هدفون بیاورید

یکی از دلایل نرفتن افراد به دندانپزشکی، صدای ابزار دندانپزشکی است. هدفون در کاهش صدا کمک کرده و شما را به خود مشغول می‎کند.

دندانپزشکی را انتخاب کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید.

دندانپزشکان زیادی وجود دارند اما بهتر است کسی را انتخاب کنید که بتوانید به او اعتماد کنید.

کارهایی که باید قبل از رفتن به دندانپزشکی انجام دهید

با کودک خود درمورد دندانپزشکی صادقانه صحبت کنید

4.فرزندتان را قبل از رفتن به دندانپزشکی کاملا آماده کنید:

اگر فرزندتان قرار است (برای اولین بار یا چندمین بار) به دندانپزشکی برود، بهتر است همه چیز را در مورد آن بداند. متأسفانه دندانپزشکی مکانی نیست که بتوان کودک را برای بازدید به آن‎جا برد، بنابراین خودتان باید او را آگاه کنید. حتی خونسردترین  افراد هم ممکن است در فضای ناآشنا، دچار استرس شوند.

آماده سازی کودک، می‎تواند این مشکلات را راحت‎تر حل کند. می‎توانید یک نوشیدنی به کودک خود داده سپس یک چک لیست دندانپزشکی برای آشنایی او با محیط دندانپزشکی درست کنید. این آشنایی باعث کاهش ترس او و همچنین اضطراب شما می‏شود. باور کنید هیچ‎کس نمی‎خواهد کودکی که روی صندلی گریه می‎کند و فریاد می‏زند را ببیند بنابراین دندانپزشک از شما به خاطر آرام کردن فرزندتان قبل از رفتن به دندانپزشکی تشکر می‎کند.

همچنین برای این کار می‌توانید مراحل درمان مورد نظر فرزندتان را در سایت ما مطالعه کرده و به فرزندتان نیز انیمیشن‌های آن را نشان دهید.

پر کردن دندان فلزی
این مقاله را هم مطالعه کنید:

ترمیم یا پر کردن دندان همرنگ و غیرهمرنگ، ویدئو انجام درمان، قیمت

عکس عصب دندان
این مقاله را هم مطالعه کنید:

عصب کشی یا درمان ریشه دندان، ویدئو انجام درمان، قیمت

اسکیلینگ و پولیش
این مقاله را هم مطالعه کنید:

جرم گیری دندان یا برساژ، ویدئو انجام درمان، قیمت

این مطلب را هم بخوانید:  خشکی دهان عوامل ایجاد آن؟