اگر شما یک آدم سیگاری هستید که در طول زندکی خود سیگار کشیده است، احتمالا دندان‎هایتان لکه‎های زرد یا قهوه‎ای دارد. این تغییر رنگ به‎عنوان دندان سیگاری‎ها شناخته می‎شود.

دندان سیگاری ها

دندان‎های لکه‎دار زرد بخاطر کشیدن سیگار

این موضوع به بهداشت دهان و دندان مربوط می‎شود برای همین ما تصمیم گرفتیم که آن‎را بررسی کنیم. ما در این مقاله به سوالات زیر جواب می‎دهیم:

 • آیا دندانپزشک می‎تواند دندان سیگاری را تشخیص دهد؟
 • نیکوتین چگونه روی دندان تأثیر می‎گذارد؟
 • چگونه می‎توانید لکه‎های سیگار را از روی دندان پاک کنید؟
 • سیگار کشیدن چه تأثیرهای دیگری بر دهان شما دارد؟

با ما همراه باشید تا این موارد و بعضی دیگر از جنبه‎های دندان سیگاری‎ها را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

 1. سیگار کشیدن با دندان شما چه می‎کند؟
 • آیا دندانپزشک می‏تواند دندان سیگاری را تشخیص دهد؟
 1. سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان
 2. نحوه از بین بردن لکه‎های روی دندان‎ها به‎خاطر سیگار کشیدن
 • سفید کردن حرفه‏ای دندان‎های سیگاری
 • محصولات سفید کننده خانگی
 • درمان‎های خانگی
 1. آیا باید از سفید کردن حرفه‏ای دندان‎ها خودداری کنید؟ نه مگر اینکه …
 2. نتیجه‎گیری
 3. سوالات متداول
 • چگونه می‎توان از دندان‎های سیگاری خلاص شد؟
 • نیکوتین چگونه بر روی دندان‎های شما تأثیر می‎گذارد؟
 • سیگار کشیدن چگونه بر دهان شما تأثیر می‎گذارد؟

سیگار کشیدن با دندان شما چه میکند؟

نیکوتین یک ماده شیمیایی در توتون و تنباکو بوده که به محض تماس با اکسیژن، قهوه‎ای رنگ می‎شود. البته این ترکیب تنها مقصر اثرات سیگار کشیدن بر روی دندان‎ها نیست. بافت متخلخل مینای دندان، باعث جذب راحت ذرات نیکوتین شده و این هم باعث تغییر رنگ دندان‎ها می‏شود. فقط دندان‏ها نیستند که رنگشان تغییر می‎کند بلکه روی لبه‎های لثه هم لکه‎هایی به‎وجود می‎آید.

نیکوتین وارد جریان بزاق دهان شده و خشکی دهان را افزایش می‎دهد. در افرادی که سیگار می‎کشند، بزاق به اندازه کافی ضخیم نبوده که بتواند از دهان در برابر باکتری‎ها محافظت کند. پس در مقایسه با افراد غیر سیگاری احتمال پوسیدگی و از بین رفتن دندان بیش‎تر است. افراد سیگاری دو برابر بیش‌تر از افراد غیرسیگاری به بیماری لثه مبتلا می‎شوند.

معمولا مردم از خطرات سلامتی سیگار کشیدن مانند بیماری‏های سرطان ریه، سرطان گلو و مشکلات تنفسی آگاه هستند اما آن‎ها در مورد آسیب آن بر سلامت دهان و دندان خود اطلاعات کمی دارند.

اگر سیگار می‎کشید، باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. باید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کرده و از بهترین خمیردندان‎ها که مخصوص افراد سیگاری است، استفاده کنید. می‎توانید از خمیردندان سفیدکننده مخصوص افراد سیگاری مانند مارک (Plus White) استفاده کنید.

آیا دندانپزشک می‏‌تواند دندان سیگاری را تشخیص دهد؟

مردم از سیگار کشیدن خود خجالت می‎کشند و به دندانپزشک خود دروغ می‎گویند با این حال نشانه‎هایی وجود دارد که مشخص می‎کند شما سیگاری هستید:

 • لکه‎های روی دندان‎های شما
 • لثه‎های ناسالم
 • بوی دود و تنباکو

بهتر است در مورد عادت‎های بد خود که ممکن است روی سلامتی شما تاثیر بگذارد، به پزشکان متخصص دروغ نگویید.

سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان

دندان سیگاری ها

72 ساعت بعد از کشیدن دندان، سیگار نکشید.

یکی از قوانین اصلی بعد از کشیدن دندان این است که نباید تا 72 ساعت آینده سیگار بکشید.

به دلیل این‎که دندان بعد از کشیده شدن بخیه می‎شود و سیگار کشیدن تا قبل از 72 ساعت بعد از کشیدن دندان باعث از بین رفتن بخیه و کند شدن روند بهبودی می‎شود، سیگار کشیدن تا 72 ساعت آینده ممنوع است.

بیماری سوکت خشک، یکی‌دیگر از عوارض سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان است. وقتی دندان کشیده می‎شود، لخته خونی برای محافظت از استخوان و عصب دندان کشیده شده به‎وجود می‎آید. سیگار کشیدن باعث کنده شدن این لخته شده و سوکت خشک می‎شود.

افراد سیگاری برای تسریع روند بهبودی بعد از کشیدن دندان‏های عقل یا دندان‎های دیگر تا 72 ساعت نباید سیگار بکشند.

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که سیگار کشیدن می تواند باعث مشکلات زیاد بهداشت دهان و دندان شود به شکلی که نیاز داشته باشید دندان‎های خود را بکشید. به این مطالعه نگاهی بیندازید چون کشیدن دندان و سیگار کشیدن را تحلیل می‎کند.

چگونه لکههای سیگار را از روی دندان پاک کنیم؟

از بین بردن لکه‎های سیگار، توتون و تنباکو سخت است چون منافذ مینای دندان بعد از سال‎ها سیگار کشیدن پر از نیکوتین شده است پس از بین بردن کامل آن‎ها سخت است.

با استفاده از روش‎های درست ممکن است بتوانید دندان‎های خود را سفید کنید. با استفاده از کمک‎های تخصصی یا درمان‎‎های خانگی می‎توانید زیبایی را به لبخند خود برگردانید.

سفید کردن حرفهای دندان

اگر به دنبال یک راه‎حل سریع هستید، ممکن است بخواهید یکی از راه‎حل‎های حرفه‎ای زیر را انتخاب کنید.

سفید کننده حرفه‏‌ای در کلینیک دندانپزشکی

دندان سیگاری ها

سفیدکننده دندان در کلینیک برای دندان سیگاری‎ها

سفید کردن حرفه‎ای دندان، در کلینیک و زیر نظر دندانپزشک انجام می‎شود. این روش یک انتخاب خوب برای سفید کردن دندان‎های افراد سیگاری است. قبل این‎که سفید کردن دندان  انجام شود، دندان‎ها و لثه‎های بیمار کاملا تمیز شده و بعد از آن از ماده سفید کننده استفاده می‎شود. ممکن است در آخر از نور UV یا لیزر آرگون استفاده شود.

دندانپزشکان پیشنهاد می‎کنند تا مدتی بعد از انجام این عمل غذای سرد و گرم مصرف نکنید چون ممکن است دندان‎ها و لثه‏ها حساس شوند. چون این روش زیر نظر دندانپزشک انجام می‎شود پس ایمن بوده و نتایج خوبی دارد. البته ممکن است خیلی گران باشد.

محصولات سفید کننده خانگی

نوارها و ژلهای سفید کننده دندان

کیت‌های سفید کننده خانگی مانند نوارهای سفیدکننده، ژل‎ها و کیت‎های LED را به راحتی می‎توان از فروشگاه‎ها یا داروخانه‎ها خریداری کرد. آن‎ها سفیدکننده‎های شیمیایی هستند که با دستورالعمل‎های دقیقی که دارند، استفاده از آن‎ها آسان می‎شود. بعضی از این ژل‎ها را می‎توان تا یک شبانه روز روی دندان گذاشت اما هیچوقت آن‎ها بیش‎تر از آنچه در دستورالعمل‎اش آمده است، نگه ندارید.

مارک (Snow) یکی از انواع کیت‎های سفید کننده LED بوده که قیمت پایین و نتایج حرفه‎ای دارد. در بررسی کامل ما درباره این گزینه بیشتر بدانید.

درمانهای خانگی

زیبایی درمان‎های خانگی این است که به راحتی قابل پیگیری بوده و برای دستیابی به نتایج مطلوب به منابع زیادی نیاز ندارند. ما یک مقاله کامل در مورد درمان‎های خانگی برای مراقبت از دندان طبیعی داریم با این حال بد نیست نگاهی به ایده های زیر بیندازید:

جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

یکی از محبوب‎ترین و رایج‎ترین روش‎های DIY که توسط بیش‎تر مردم استفاده می‎شود، استفاده از ترکیب جوش شیرین و هیدروژن پراکسید بر روی دندان‏ها است به‎خصوص که اگر دندان‎ها به‎خاطر سیگار زرد شده باشند.

برای این روش شما فقط باید یک خمیر درست کنید. با اضافه کردن 2-3 قطره هیدروژن پراکسید به یک قاشق چای خوری جوش شیرین، خمیر آماده می‎شود سپس خمیر را روی دندان‎های خود بمالید و به مدت 30 ثانیه به آرامی ماساژ دهید و بعد از اتمام دهان خود را با آب بشویید.

توجه: باید احتیاط کنید چون مسواک زدن بیش از حد یا استفاده بیش از حد از آن باعث ساییده شدن مینای دندان شما می‎شود.

آب لیمو

آب لیمو اسیدی است و می‎تواند به عنوان ماده سفید کننده برای دندان‏ها باشد. شستشوی منظم دهان و دندان با محلول آب ولرم و آب لیمو می‏تواند بعضی از لکه‏های تنباکو و نیکوتین را از بین ببرد. آب ولرم منافذ را باز می‎کند تا آب لیمو بتواند به لکه‎های سیگار نفوذ کند. توصیه می‎شود که دهان را با آب سرد بشویید تا منافذ مینای دندان دوباره بسته شوند. با احتیاط از آب لیمو استفاده کنید چون باعث فرسایش مینای دندان شما می‎شود.

پودر زردچوبه

فواید دارویی زردچوبه کاملاً مشهور است  اما آیا می‎دانید از زردچوبه می‎توان برای سفید شدن دندان هم استفاده کرد؟ مسواک زدن روزانه دندان‎ها با خمیر ساخته شده از زردچوبه و آب می‎تواند به از بین بردن لکه‎های سیگار کمک کند.

توت فرنگی

توت فرنگی سرشار از آنزیمی به نام اسید مالیک است (که معمولاً در خمیر دندان هم استفاده می‎شود). برای تهیه خمیر سفید کننده دندان توت فرنگی در خانه (DIY)، کافی است چند توت فرنگی را له کرده و کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر درست شود و بعد آن را روی دندان‎های خود بکشید.

آیا باید از سفید کردن حرفهای دندانها خودداری کنید؟

همیشه توصیه می‎شود قبل از انتخاب یک روش حرفه‎ای سفید کردن دندان، در مورد خطرات آن با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر شما:

 • لثه‎های حساس و در حال رکود دارید.
 • قبلاً درمان‎های دندانپزشکی داشته‎اید.
 • دندان‎های حساس داشته باشید.
 • نگران هزینه هستند چون سفید کردن حرفه‎ای پرهزینه است.

نتیجهگیری

بهداشت دهان و دندان عوامل مهمی هستند که افراد سیگاری باید به آن توجه کنند. اگر افراد می‎خواهند دندان‎های خود را سفید نگه دارند، باید مراقب لکه‎های سیگار روی دندان‎های خود باشند. یکی از ساده‎ترین راه‎ها استفاده از کیت‎های سفید کننده در خانه است. اگر درمان خانگی جواب نداد، می‎توان به سراغ گزینه سفید کننده حرفه‎ای دندان باشید.

سوالات متداول

چگونه میتوان از شر دندانهای سیگاری خلاص شد؟

برای خلاص شدن از شر دندان‎های سیگاری، می‎توانید به دنبال سفیدکردن حرفه‎ای آن‎ها توسط دندانپزشک باشید همچنین می‎توانید یک کیت سفید کننده دندان در خانه خریداری کنید یا درمان‎های طبیعی را امتحان کنید.

نیکوتین چه تاثیری روی دندانهای شما دارد؟

نیکوتین اثرات بدی بر سلامت دهان و دندان دارد. جدا از این‎که بسیار اعتیادآور است، در منافذ مینای دندان قرار گرفته و می‎تواند باعث بیماری پریودنتال شود. نیکوتین باعث کاهش جریان بزاق در دهان می‎شود در نتیجه دهان افراد سیگاری بزاق کافی برای محافظت طبیعی از دندان‎ها را ندارد.

سیگار کشیدن چه تاثیری بر دهان شما دارد؟

سیگار کشیدن می‏تواند باعث مشکلات بهداشت دهان و دندان شود مانند:

 • پوسیدگی و از دست دادن دندان
 • بیماری پریودنتال
 • سرطان دهان
 • عوارض بعد از جراحی دهان (مانند کشیدن دندان)
 • لکه‎های سیگار روی دندان
 • بوی بد دهان
این مطلب را هم بخوانید:  دندان عقل: هنگام درد چه کاری باید انجام دهید