Project Description

ترمیم دندان

آیا به ترمیم دندان یا همان پر کردن دندان نیاز دارید یا بخاطر ترس از آن سراغ آن نمی‌روید؟ هیچ‌کس دوست ندارد به دندانپزشک مراجعه کند، اما پر کردن حفره یک روش دندانپزشکی بسیار رایج برای کمک به طولانی‌تر شدن عمر دندان‌های شما است.

آیا پر کردن دندان‌ها درد دارد؟ خیلی از مردم بخاطر درد پر کردن دندان‌ها نگران هستند، اما به لطف مواد و تکنیک‌های مدرن پرکردن دندان، این روش معمولاً بدون درد است. ممکن است پس از پر کردن در دندان‌های خود احساس ناراحتی کنید ولی روش‌هایی برای کاهش هر نوع درد و ناراحتی وجود دارد. در زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی انجام درمان ترمیم دندان، طول زمان درمان و اقدامات احتیاطی بعد از پر کردن کسب کنید.

ما همچنین انواع مختلف پرکردن دندان، مواد مورد استفاده دندانپزشکان و میزان هزینه پرکردن دندان را توضیح می‌دهیم. امیدواریم که این راهنما به تمام سوالات شما در مورد ترمیم دندان پاسخ دهد.

پر کردن دندان فلزی
معرفی
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول

معرفی

پر کردن دندان چیست؟

ترمیم همرنگ و غیر همرنگ دندان

درباره گزینه‌های خود برای پر کردن دندان اطلاعاتی کسب کنید

پر کردن دندان نوعی ترمیم دندان است که آسیب‌های ناشی از پوسیدگی دندان را ترمیم می‌کند و باعث افزایش عمر دندان می‌شود. پر کردن حفره یک درمان بسیار رایج دندانپزشکی است، 91 درصد بزرگسالان در امریکا دارای حفره‌های دندانی هستند، بسیاری از آنها این حفره‌ها را با پر کردن درمان می‌کنند. برای درمان دندان پوسیده از این طریق، ابتدا دندانپزشک تمام مواد پوسیده شده را حفر کرده و حفره را تمیز می‌کند. سپس سوراخ دندان را با یکی از مواد پر کننده حفره پر می‌کند. پس از تکمیل پر شدن حفره، دندان می‌تواند سال‌ها بطور عادی کار خود را ادامه دهد.

در صورت عدم درمان دندان، پوسیدگی دندان همچنان باعث فرسایش دندان شده که نهایتا به درد حفره ختم می‌شود. در این حالت ممکن است اطراف دندان عفونت کرده که نیاز به درمان شدیدتری مثل عصب‌کشی یا حتی کشیدن دندان داشته باشد. شاید از شنیدن پر کردن دندان لذت نبرید، اما واقعا بهترین روش برای جلوگیری از پیشروی پوسیدگی و ایجاد حفره و حفظ هرچه بیشتر دندان است.

پر کردن دندان درد دارد؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در این زمینه پرسیده می‌شود این است که: «آیا پر کردن دندان درد دارد؟» کاملاً طبیعی است که نگران درد هنگام و بعد از پرکردن دندان باشید. مطمئن باشید که تکنیک‌های بی‌حسی جدید به گونه‌ای است که در طول عمل ناحیه اطراف دندان کاملا بی‌حس می‌شود.

پرکردن حفره

پر کردن حفره یک روش مؤثر برای ترمیم آسیب های پوسیدگی دندان است

تزریق به خودی خود می‌تواند کمی دردناک باشد. ممکن است شما برای چند ثانیه احساس سوزش داشته باشید اما بعد از چند ثانیه کاملا از بین می‌رود. قبل از تزریق، دندانپزشکان می‌توانند این ناراحتی را با مالیدن ژل بی‌حسی روی لثه‌ها کاهش دهند. اگر پوسیدگی فقط روی سطح دندان باشد، می‌توان پر کردن حفره‌های کوچک را بدون تزریق انجام داد. به توصیه‌های متخصصان ما اعتماد کنید، آنها می‌دانند که کدام نوع پر کردن به بی‌حسی نیاز دارد.

دندان درد بعد از ترمیم دندان

هنگامی که اثر بی‌حسی از بین می‌رود، شما دردی از ناحیه دندان پر کرده احساس نخواهید کرد. اگرچه محل تزریق ممکن است برای یک تا دو روز کمی دردناک باشد. اگر پس از ترمیم دندان متوجه درد مداوم در دندان خود شدید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که دندانپزشک شما باید آن را برطرف کند. برای مثال، ممکن است پرکردگی ترک خورده یا از جای خود جابجا شده باشد. اگر هنگام گاز گرفتن درد داشته باشد، ممکن است ارتفاع آن بالا بوده و نیاز به پولیش داشته باشد.

دندان درد

در صورت افزایش درد حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید

ممکن است پالپ دندان داخل آن عفونت کرده باشد، (شرایطی که به آن پالپیت گفته می‌شود) این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که مقداری از پوسیدگی زیر پرکردگی باقی‌مانده باشد. پالپیت گاهی اوقات به خودی خود بهبود می‌یابد، در غیر این صورت برای از بین بردن کامل بافت آلوده به عصب کشی نیاز است. در برخی موارد نادر، افراد نسبت به مواد پر کننده دندان خاصی حساسیت دارند. در این صورت، دندانپزشک می‌تواند پرکردگی را با ماده‌ای دیگر جایگزین کند.

اگر پس از چند روز باز احساس درد کردید، بهتر است با دندانپزشک خود دوباره ملاقات کنید. اگر پس از ترمیم دندان احساس درد شدید داشتید، سریعا با کلینیک‌های ما تماس بگیرید، شاید نیاز باشد ویزیت اضطراری شوید.

حساسیت دندان پس از پرکردن دندان

درد دندان بعد از پرکردن غیر معمول است، اما به احتمال زیاد یک یا دو روز پس از عمل حساسیت دندان را تجربه خواهید کرد. دندان‌هایی که به تازگی پر شده باشند، ممکن است دربرابر غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس باشند. اگر دچار این حساسیت شده‌اید، برای چندین روز از این محرک‌ها پرهیز کنید و ببینید که آیا این حساسیت کاهش می‌یابد یا خیر.

رژیم غذایی پس از ترمیم همرنگ و غیرهمرنگ

ممکن است نیاز باشد برای یک روز رژیم مایعات داشته باشید

همچنین می‌توانید برای مدتی از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید و سعی کنید از گاز گرفتن مستقیم روی دندان پرکرده پرهیز کنید. اگر حساسیت دندان شما بعد از پرکردن دندان واقعا شما را آزار می‌دهد، یک مسکن ضد التهابی مانند ایبوپروفن کمک کننده خواهد بود. اگر دندان پر کرده شما پس از 2 تا 3 هفته هنوز حساس است، بهتر است با متخصصان ما این موضوع را درمیان بگذارید.

آیا می‌توانید پس از عمل پر کردن دندان غذا بخورید؟

اگر از مواد کامپوزیت برای پر کردن دندان استفاده کرده اید، معمولا می‌توانید بلافاصله خوردن و آشامیدن را شروع کنید. البته بهتر است تا اتمام اثر بی‌حسی صبر کنید، چون هم احتمال دارد گونه‌های خود را گاز بگیرید و هم ممکن است دندان‌هایتان لکه‌دار شود. از آنجاییکه مواد پرکننده فلزی برای سخت شدن کامل زمان بیشتری نیاز دارند، دندانپزشکان معمولا توصیه می‌کنند که 1 تا 2 ساعت پس از عمل چیزی نخورید و ننوشید و حداقل 24 ساعت از غذاهای سخت و جویدنی استفاده نکنید. در این مدت می‌توانید مواد غذایی مانند سوپ، سیب‌زمینی پوره شده، ماست و آب‌میوه استفاده کنید. این‌ها فقط دستورالعمل‌های کلی هستند؛ توصیه‌های دندانپزشک خود را در مورد نوشیدن و غذا خوردن بعد از عمل پیروی کنید، زیرا ممکن است احتیاط‌های خاصی نیاز باشد.

هزینه ترمیم دندان چقدر است؟

هزینه پرکردن دندان به عوامل مختلفی وابسته است، اما ابتدا باید بفهمید که آیا هزینه پر کردن جزو تعهدات درمانی بیمه شما می‌شود یا خیر؟ ترمیم دندان کامپوزیت از آمالگام گران‌تر بوده و تحت پوشش برخی بیمه‌ها قرار ندارد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درمورد هزینه پرکردن دندان و تعهد بیمه ‌ها قسمت قیمت‌ها را در انتهای همین صفحه مطالعه کنید.

پرکردگی دندان‌ها چه مدت دوام می‌آورند؟

ترمیم همرنگ و غیرهمرنگ دندان

پرکردگی‌ها نهایتا نیاز به تعویض دارند

مواد پر کننده مختلف دارای دوام متفاوتی هستند. طلا به طور کلی طولانی‌ترین زمان ماندگاری را دارد (15+ سال) و به دنبال آن آمالگام (10-15 سال) باقی می‌ماند. رزین کامپوزیت به اندازه موارد قبلی عمر نمی‌کند (5-10 سال)، مخصوصاً هنگامیکه روی یک سطح گزش قرار بگیرید. یونومر شیشه کمترین دوام را دارد (تا 5 سال)، به همین دلیل است که معمولاً فقط برای پر کردن موقت و روی دندان‌های شیری استفاده می‌شود.

جایگزینی پرکردگی دندان

شاید برایتان سوال باشد که از کجا بدانید نیاز به تعویض پرکردگی قدیمی دارید؟ در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید:

 • تمام یا بخشی از پر کردگی قدیمی از بین می‌رود
 • متوجه می‌شوید که پر کردگی گشاد و پر از چاله شده است
 • محل پر شدن دندان قدیمی درد دارد

انواع پر کننده‌های دندان، پر کننده‌های دندان از چه موادی ساخته می‌شوند؟

مواد مختلفی برای پر کردن دندان وجود دارد، که دندانپزشکان با توجه به نوع پر شدن حفره از آنها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، برای ترمیم دندان جلویی ، دندانپزشکان معمولاً از یک ماده رنگ دندان استفاده می‌کنند. هر ماده از دیدگاه‌های زیر مزایا و معایب خود را دارد:
• هزینه
• ظاهر
• استحکام – قدرت
• دوام
• سهولت کاربرد
در ادامه مطلب می‌توانید تفاوت های اصلی بین متداول‌ترین مواد پر کننده دندان را مطالعه کنید.

ترمیم همرنگ دندان

پر شدگی آمالگام (بالا) از کامپوزیت (پایین) قابل توجه‌تر است

پر کننده‌های غیرهمرنگ آمالگام (نقره‌ای)

پر کننده دندان آمالگام نقره‌ای رنگ یا همان پرکننده‌های غیرهمرنگ، از آلیاژ فلزات تشکیل شده است. حدود 50 درصد جیوه به همراه نقره، قلع و مس. این ماده ارزانترین ماده پر کننده دندان است و کاربرد آن نسبتاً آسان است. همچنین قوی‌ترین ماده نیز می‌باشد، به همین دلیل اغلب در سطوح تحت فشار استفاده می‌شود. این گزینه به خصوص برای پر کردن حفره های بزرگ یا عمیق مناسب است.

اصلی‌ترین مشکل این ماده زیبایی آن است. پر کردن حفره با فلز ناخوشایند است، به همین دلیل از این ماده برای پر کردن دندان‌های جلویی استفاده نمی‌شود. برخی از افراد نیز بدلیل وجود ترکیبات جیوه در آن، ترجیح می‌دهند از پر کردن با آمالگام خودداری کنند. اگرچه مقداری بخار جیوه هنگام پر کردن یا از بین بردن پرکردگی آمالگام آزاد می‌شود، ولی انجمن دندانپزشکی آمریکا اعتقاد دارد، آمالگام همچنان یک ماده ترمیم دندان ایمن و مؤثر است. همچنین سازمان غذا و دارو آمریکا نیز معتقد است که آمالگام دندان در بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال بی‌خطر است.

ما درمورد خطرات احتمالی آمالگام در مقاله‌ای دیگر صحبت خواهیم کرد.

پر کردن دندان با رزین کامپوزیت

مواد کامپوزیت دندان به طور معمول از مخلوطی از رزین آکریلیک و شیشه پودر ساخته می‌شود. مواد کامپوزیتی پایه رزین تا حدی تیره رنگ شده تا به رنگ طبیعی دندان‌ها شبیه شده و پرکردگی آن قابل تشخیص نباشد. با این حال، این ماده پر کننده دندان به اندازه آمالگام با دوام نیست. بنابراین، ممکن است برای پر کردن حفره‌های عمیق و حفره‌های سطح گاز گردفتن مناسب نباشند. همچنین کاربرد آن از نظر فنی دشوارتر است، به این دلیل که فرایند پر کردن با آن کمی بیشتر طول می‌کشد. همچنین از مواد رزین کامپوزیت برای روکش های زیبایی دندان و ترمیم دندانهای شکسته یا تراشیده نیز استفاده می‌شود.

پرکردن همرنگ دندان

مواد پر کننده حفره کامپوزیت مانند یک بتونه به رنگ دندان است

پرکننده‌‌های یونومر شیشه‌ای

سیمان یونومر شیشه‌ای یکی دیگر از گزینه‌های دیگر پرکردن همرنگ دندان است. این ماده به اندازه پر کننده‌های رزین کامپوزیت قوی نیستند، به همین دلیل استفاده از آنها اغلب به پر کردن موقت محدود می‌شود، مانند دندان‌های شیری کودکان.  همچنین ممکن است از این ماده برای ترمیم نواحی پوسیده شده روی ریشه دندان زیر خط لثه استفاده شود، زیرا نیازی به اتصال به یک سطح خشک ندارد. یکی دیگر از فواید یونومر شیشه ای آزاد کردن فلوراید می‌باشد که به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک می‌کند.

ترمیم دندان با طلا

ترمیم با طلا نیز یکی از گزینه‌های پر کردن حفره دندانی است، اما ظاهر متمایز آن باعث شده همه به آن علاقه‌مند نباشند. این ماده قوی‌ترین ماده از بین پرکننده‌های دیگر و همینطور گران‌ترین ماده نیز می‌باشد. طلا را نمی‌توان بطور مستقیم برای پر کردن دندان بکار برد و شکل داد. این مواد معمولا در آزمایشگاه ساخته و شکل داده می‌شوند و بیمار نیز مجبور است زمان بیشتری را برای پر کردن دندان منتظر بماند.

مقایسه پر کننده‌های مختلف

در جدول زیر خصوصیات کلیدی هریک از این پرکننده‌ها بطور خلاصه آمده است:

آمالگام رزین ماکپوزیت یونومر شیشه‌ای طلا
رنگ نقره ای همرنگ دندان همرنگ دندان طلایی
دوام قوی – ماندگاری 10 تا 15 سال خوب – ماندگاری 5 تا 10 سال متوسط ماندگاری تا 5 سال قوی ماندگاری بیشتر از 15 سال
قیمت کم متوسط متوسط زیاد
مزایا مقرون به صرفه، قوی برای سطوح گزش است زیبا، مناسب برای پر کردن های کوچک زیبا، آزاد کردن فلوئوراید بسیار قوی و بادوام
معایب غیرجذاب، وجود ترکیبات جیوه عدم تحمل فشار زیاد براحتی شکسته و از بین میرود روش گران قیمت و طولانی و ظاهری نمایان

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

ویدئو

فرایند درمان ترمیم دندان

آیا می خواهید بدانید که هنگام پر کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟ فرایند ترمیم دندان دائمی با توجه به نوع پر کردن کمی متفاوت است، اما در اینجا مراحل اصلی که دندانپزشکان دنبال می‌کنند را شرح می‌دهیم:

پرکردن همرنگ و غیرهمرنگ

دندانپزشک از یک آینه برای بررسی دندان‌ها استفاده می‌کند

مرحله اول:  چکاپ

زمانی که برای چکاپ دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، دندانپزشکتان برای معاینه تمام سطوح دندان‌هایتان از یک آینه کوچک استفاده می‌کند. آنها علائم هر نوع پوسیدگی و همچنین ترک و شکافی که ممکن است در آینده مستعد پوسیدگی باشد را بررسی می‌کند و در صورت نیاز درمان مناسب را برای شما تجویز می‌کند. برای بررسی بهتر وضعیت دندان‌هایتان همچنین ممکن است از عکسبرداری اشعه ایکس نیز استفاده کنند.

مرحله دوم: بی حسی

اگر پوسیدگی فقط در سطح دندان باشد، ممکن است دندانپزشک به هیچ وجه نیازی به تزریق بی‌حسی نداشته باشد. در این حالت آنها می‌توانند بدون ایجاد درد مینای دندان آسیب دیده را سوراخ کنند. اما در بیشتر موارد، دندانپزشک برای بی‌حس کردن ناحیه اطراف دندان، بی‌حسی موضعی تزریق می‌کند. همچنین ممکن است قبل از تزریق از ژل بی‌حسی روی لثه استفاده کنند تا درد ناشی از تزریق به حداقل برسد.

ترمیم همرنگ و غیرهمرنگ دندان

دندانپزشک برای رفع پوسیدگی از مته یا ابزارهای دیگری استفاده می‌کند

مرحله سوم: رفع پوسیدگی

پس از اثر کردن تزریق بی‌حسی، دندانپزشک تمام پوسیدگی را از دندان آسیب دیده خارج می‌کند. این کار با استفاده از یک مته دندانپزشکی پر سرعت، ابزار سایشی با هوا یا لیزر انجام می‌شود. این مرحله از عمل برای اکثر افراد ناخوشایندترین بخش درمان است، اما به لطف بی‌حسی درد زیادی ندارد. شما فقط فشار و لرزش ابزارهای دندانپزشکی را احساس خواهید کرد. این حس در فک فوقانی با صدای آزاردهنده‌ای همراه خواهد بود. برای رهایی ذهنتان از این صداهای آزاردهنده خوب است با هدفون به موسیقی گوش بدهید. هنگامیکه پوسیدگی دندان از بین رفت، دندانپزشک مناسب بودن اندازه و شکل سوراخ را برای نگه داشتن مواد پرکننده بررسی می‌کند. آنها همچنین سوراخ را کاملا تمیز و استریل کرده و آن را برای مواد پرکننده آماده می‌کنند.

مرحله چهارم: پر کردن دندان

برای پر کردن دندان با آمالگام، مواد بلافاصله قبل از استفاده مخلوط می‌شوند. دندانپزشک آن را به فضایی که باید پر شود فشار داده و به سرعت خود به خود سخت می‌شود. برای پرکردن دندان با کامپوزیت، ابتدا به منظور پیوند محکم‌تر، یک ژل اسیدی به سطح زده می‌شود. بعد از گذشت 15 ثانیه، ژل شسته شده و سطحی خشن زیر آن باقی می‌ماند. در مرحله بعد، دندانپزشک لایه‌ای نازک از ماده اتصال دهنده را به سطح موردنظر می‌زند. این لایه اولیه به ماده کامپوزیت کمک می‌کند تا پیوندی محکم با دندان برقرار کند. برخی از تولید کنندگان امروزه این دو مرحله را با یک محصول واحد ترکیب کرده تا نیازی به شستشوی آن نباشد.

نور آبی برای ترمیم همرنگ دندان

یک نور آبی ماده کامپوزیتی را سفت می‌کند

ماده اتصال‌دهنده و مواد پرکننده کامپوزیت باید با نور آبی اشعه داده شوند تا سخت شوند. بسته به عمق پرکردن دندان ممکن است دندانپزشک کامپوزیت را در چند مرحله ساخته و هر مرحله را جداگانه سخت کند. این مواد قبل از سخت شدن مانند بتونه بوده و بنابراین دندانپزشک می‌تواند آن را درون حفره فشار داده و به شکل مناسب قالب‌گیری کند. اگر شما بخواهید از پرکننده طلا یا شیشه استفاده کنید، فرایند دراین مرحله متفاوت می‌شود. دندانپزشک از دندان شما قالب گرفته یا عکس می‌گیرد و آن را به آزمایشگاه فرستاده، سپس دندان شما را با یک ماده پرکننده موقتی پر می‌کند. شما چند روز آینده باید برای دریافت پرکننده دائمی به کلینیک بازگردید.

مرحله پنجم: شکل دادن و پولیش کاری

زمانیکه پرکننده دندانی در جای خود قرار گرفته و سخت شد، دندانپزشک آن را پولیش کرده و ظاهر آن را اصلاح می‌کند، تا در حد امکان با ظاهر دندان شما مطابقت داشته باشد. اگر پرکردگی در سطوح گاز گرفتن باشد، دندانپزشک از قطعه کاغذ مخصوص برای بررسی مناسب بودن آن استفاده می‌کند. از شما خواسته می‌شود که نوار کاغذ را گاز بزنید تا اثر آن روی دندان‌هایتان بیافتد تا به دندانپزشک تناسب پرکردگی با باقی دندان‌هایتان را نشان دهد. ممکن است قبل از پولیش نهایی برای بهبود سطوح گاز زدن اصلاحات کوچکی روی دندان شما انجام دهند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

مراقبت‌های پس از عمل ترمیم دندان

درصورت استفاده از داروی بی‌حسی، ممکن است لب و زبان شما برای چند ساعت پس از عمل بی­‌حس باشد. از جویدن و نوشیدن نوشیدنی­‌های داغ تا زمان از بین رفتن کامل اثر داروی بی­‌حسی پرهیز کنید. خیلی راحت در زمان بی­‌حسی ممکن است زبان یا لب خود را گاز بگیرید یا بسوزانید. حساسیت به گرما و سرما و فشار پس از عمل کاملا طبیعی است. محل­‌های تزریق نیز ممکن است دردناک باشد. ایبوپروفن (Motrin) ، تایلنول یا آسپیرین (یک قرص در هر 3-4 ساعت در صورت احساس درد) به خوبی حساسیت را می­‌توانند کاهش دهند. اگر حساسیت به فشار بیش از چند روز ادامه داشت یا اینکه حساسیت به گرما یا سرما افزایش یافت با کلینیک تماس بگیرید. زمانیکه داروی بی‌­حسی از بین رفت شما می‌­توانید با دندان­‌های پرشده‌­تان به راحتی بجوید، زیرا کامپوزیت تا زمانی که شما از کلینیک خارج شوید کاملا روی دندان­‌های شما سفت می­‌شوند. پس از آن تنها کاری که لازم است انجام دهید حفظ روال بهداشت دهان و دندان خوب و مراقبت از دندان‌هایتان است.

با این حال، اگر در روزهای پس از پر کردن متوجه هر یک از موارد زیر شدید باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • لبه تیز روی دندان وجود دارد
 • گاز زدنتان ناراحت کننده است (وقتی گاز می‌زنید پرکردگی جلوی گاز زدن را می‌گیرد)
 • در مواد پر کننده شکاف قابل مشاهده‌ای وجود دارد
 • پر کردگی شل شده است
 • درد شدیدی احساس می‌کنید
 • دو تا سه هفته بعد از عمل هنوز دندان شما حساس است

جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان

پس از پر کردن دندان، دندانپزشک شما در مورد حفظ بهداشت دهان و دندان توصیه‌هایی را به شما ارائه خواهد داد تا احتمال پوسیدگی و نیاز به پر کردن را در آینده کاهش بدهد. این موارد شامل نخ دندان روزانه و دو بار مسواک زدن در روز با خمیردندان فلوراید است. رژیم غذایی شما همچنین می‌تواند بر وضعیت دندان شما تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، پرهیز از مصرف میان وعده‌های قندی می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. در مورد چگونگی پوسیدگی دندان و چگونگی پیشگیری از آن بیشتر بدانید تا نیازی به پر کردن‌های بیشتر در آینده نداشته باشید. توصیه‌های دندانپزشک خود را برای مراقبت از دندان پرکرده انجام دهید.

تصاویر

عکس پر کردن دندانعکس پر کردن دندان
عکس حفره دندان بعد از ترمیم دندانعکس حفره دندان قبل از ترمیم دندان
کامپوزیت دندانعکس حفره دندان قبل از ترمیم دندان

قیمت و کلینیک‌های ارائه دهنده خدمت

قیمت جرم گیری دندان

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک اطفال دردانه کلینیک کن کلینیک آذربایجان
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمورد پر کردن دندان

چگونه بدانم به پر کردن دندان نیاز دارم؟

دندان درد یک علامت شایع برای این است که بدانید حفره دندان داشته و نیاز به پرکردن دندان دارید. همچنین ممکن است متوجه سوراخ در دندان خود شوید، تغییر رنگ روی دندان‌ها مشاهده کنید یا حساسیت به گرما یا سرما را تجربه کنید. معاینات منظم دندانپزشکی خود را رعایت کنید تا دندانپزشک شما بتواند علائم اولیه پوسیدگی را تشخیص داده و قبل از بدتر شدن مشکل مداخله کند.

اگر در دندانم سوراخ داشته باشم ولی احساس درد نکنم چه کنم؟

پوسیدگی دندان در لایه بیرونی مینای دندان شروع می‌شود، جایی که اعصابی وجود ندارد. تا زمانی که در داخل دندان عمیق‌تر پخش نشود ایجاد درد نمی‌کند. اگر متوجه سوراخی در دندان خود شدید یا تغییر رنگی مشاهده کردید، حتی اگر درد و حساسیتی ندارید، برای مراجعه به دندانپزشک خود زمان ویزیت مشخص کنید. آنها نیاز شما را برای پرکردن دندان بررسی می‌کنند (و دندان‌های دیگر شما را برای علائم پوسیدگی معاینه می‌کنند). در هر صورت، مداخله اولیه بهتر است.

درمان پوسیدگی زود هنگام به معنای پر کردن کوچکتر است که:

 • زمان کمتری می‌گیرد
 • ممکن است نیاز به تزریق بی‌حسی نداشته باشد
 • هزینه کمتری دارد
 • دندان‌های دیگر شما را از ایجاد پوسیدگی محافظت می‌کند.

پرکردن دندان چقدر طول می‌کشد؟

زمان مورد نیاز برای پر کردن بستگی به سایز و مکان پر کردن، مواد مورد استفاده، نیاز یا عدم نیاز به بی‌حسی دارد. معمولا، پر کردن حفره دندان بین 20 دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارد.

آیا می‌توانید با بیمه از مواد همرنگ دندان برای ترمیم دندان استفاده کنید؟

بله، در برخی موارد، اما همیشه نیاز به انتخاب مواد ندارید. بسته به نیاز بالینی شما، دندانپزشکتان بین پر کردن آمالگام (غیر همرنگ) و کامپوزیت (همرنگ) برای شما ماده مناسب را انتخاب می‌کند. ترمیم همرنگ توسط همه بیمه‌ها ارائه نمی‌شود.

چه مدت بعد از پر کردن دندان می‌توانید غذا بخورید؟

اگر از مواد کامپوزیت برای پر کردن استفاده کرده باشید، به محض از بین رفتن بی‌حسی می‌توانید بطور عادی غذا بخورید. پس از پر کردن با مواد نقره، بهتر است 1 تا 2 ساعت از خوردن خودداری کنید و سپس به مدت 24 ساعت از غذاهای نرم استفاده کنید. در هر صورت، توصیه‌های دندانپزشک خود را دنبال کنید. ممکن است بخواهید برای مدتی از غذاهای خیلی گرم یا سرد اجتناب کنید، زیرا این موارد می‌تواند حساسیت دندان را بعد از پر شدن بدتر کند.

چه مدت پس از پرکردن دندان می‌توانم نوشیدنی بنوشم؟

به طور معمول نوشیدن مستقیما بعد از پر کردن کامپوزیت و یک یا دو ساعت پس از پر کردن نقره مناسب است. آگاه باشید که دندان پر شده شما ممکن است مدتی به نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس باشد. نوشیدنی‌های بسیار شیرین یا اسیدی نیز می‌توانند باعث ایجاد حساسیت شوند، بنابراین بهتر است پس از پرکردن تا مدتی فقط آب بنوشید. در هنگام مصرف هرگونه دارو، از جمله مسکن‌ها، از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.

اگر دندان شما بعد از پر کردن درد داشته باشد، چه باید بکنید؟

برخی از حساسیت‌ها طبیعی است و ممکن است 2 تا 3 هفته ادامه یابد. اگر درد شدید دارید، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید. به همین ترتیب، اگر درد خفیفی دارید که بیش از دو روز ادامه یافت (یا درد آن افزایش یافت) به دندانپزشک خود اطلاع دهید. ممکن است در پرکردگی شما مشکلی ایجاد شده که باید بررسی شود.

در صورت افتادن پرکردگی دندان چه باید کرد؟

اولین قدم این است که با دندانپزشک خود تماس بگیرید، و برای پر کردن دوباره دندان زمان ویزیت تعیین کنید. اما تا زمان رسیدن زمان ویزیت باید چند کار انجام بدهید:

 • پرکردگی را از دهان خود خارج کنید
 • برای تمیز نگه داشتن آن از شست‌وشوی آب نمک استفاده کنید
 • از روغن میخک برای بی‌حس کردن ناحیه و کاهش درد دندان استفاده کنید
 • یک پرکردگی موقت از موم دندان تهیه کنید