Project Description

کشیدن دندان و ریشه

مسلم است که هیچکس دوست ندارد دندان خود را با کشیدن از دست بدهد اما موارد زیادی رخ می‌دهد که افراد مجبور می‌شوند در راستای سلامتی و بهداشت دهان و دندان، دندان خود را بکشند.

در این مقاله، به تفصیل شرح خواهیم داد که پس از کشیدن دندان چه در انتظار شماست. بسیاری افراد نگران درد دندان هستند، اما خبر خوب اینکه تکنیک‌های بی حسی مدرن، کشیدن دندان را آسان‌تر می‌کنند. بعد از کشیدن کمی احساس درد می کنید، اما ما توصیه هایی برای کمک به التیام و بهبودی بعد از کشیدن دندان داریم.

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان
معرفی
آیا دندان من باید کشیده شود؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا دندان من باید کشیده شود؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا دندان من باید کشیده شود؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

علل کشیدن دندان

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان

کشیدن دندان، کاری رایج در دندانپزشکی است.

در ابتدا بگذارید بررسی کنیم که چرا دندانپزشک کشیدن دندان را توصیه می‌کند. می‌توان وضعیت دندان‌ها را برای دندانپزشک تشریح کرد و نظرحرفه‌ای او را پرسید. این روش قابل برگشت نیست، پس قبل از هر گونه اقدام شک و سوالات خود را مطرح کرده و بعد اقدام نمایید.

چندین دلیل سبب کشیدن دندان می‌شود:

 • عفونت دندان یا پوسیدگی شدید
 • بیماری لثه
 • جراحت‌های جبران ناپذیر
 • نهفتگی دندان (به خصوص در دندان‌های عقل)
 • جهت ایجاد فضا در فک برای ارتودنسی
 • کاشت ایمپلنت

در ابتدا بگذارید بررسی کنیم که چرا دندانپزشک کشیدن دندان را توصیه می‌کند. می‌توان وضعیت دندان‌ها را برای دندانپزشک تشریح کرد و نظرحرفه‌ای او را پرسید. این روش قابل برگشت نیست، پس قبل از هر گونه اقدام شک و سوالات خود را مطرح کرده و بعد اقدام نمایید.

عفونت یا خراب شدن دندان

به لطف پیشرفت‌های اخیر در دندانپزشکی، کشیدن دندان‌های عفونی به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از موارد پوسیدگی به سادگی از طریق پر کردن قابل ترمیم و بهبود هستند. حتی در مواردی که دندان عفونت یا آبسه داشته باشد نیز می‌توان از طریق عصب کشی دندان را درمان کرد.

اگر پس از این کار عفونت ادامه یابد، برای جلوگیری از انتشار عفونت از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن، لازم است دندان کشیده شود.

در حالتی که بخش زیادی از دندان به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدگی دندان از بین رفته باشد، ممکن است دندانپزشک بتواند از روکش برای پوشاندن این بخش استفاده کند. با این حال، اگر باقی مانده دندان سلامت لازم برای بهبود و بازیابی نداشته باشد، دندان کشیده خواهد شد.

اگر اتفاقی باعث شل شدن دندان شد یا به صورت ناگهانی دندان‌هایتان درد گرفت، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. ممکن است دندانپزشک کشیدن دندان یا معالجه دیگری انجام دهد، اما ممکن است فقط درد را تسکین داده و به شما پیشنهاد دهد که به دندانپزشک خودتان مراجعه نمایید.

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان و قیمت و عکس

ممکن است دندان نهفته عقل کشیده شود.

کشیدن دندان عقل

دندان‌های عقل، که به عنوان “آسیا سوم” نیز شناخته می‌شوند، برای بسیاری از افراد مشکلاتی ایجاد می‌کند زیرا دهان ما فضای لازم را برای رشد آن‌ها را ندارد.

وقتی دندان به دلیل کوچک بودن فک از لثه خارج نمی‌شود “دندان نهفته” نامیده می‌شود. در این نوع دندان‌ها یخشی ازآن‌ از لثه خارج شده یا اینکه کلا زیر لثه باقی می‌مانند.

اگر دندان عقل به دندان کناری خود فشار بیاورد، می‌تواند باعث درد شود و در نهایت ممکن است به دندان سالم آسیب برساند. در این حالت بهترین کار کشیدن دندان عقل و استخراج آن است.

یکی دیگر از دلایل عمده کشیدن دندان، پوسیدگی است. از آنجا که دندان‌های عقل در انتهای دندان‌های عقبی قرار دارند، تمیز کردن آنها اغلب دشوار است. این بدان معناست که این دندان‌ها بیشتر مستعد پوسیدگی دندان هستند. حتی اگر دندان عقل در محل مناسب خود رشد کرده باشد یا پوسیدگی آن دردی ایجاد نکند، این پوسیدگی می‌تواند به دندان‌های کناری  منتقل شود.

همه افراد مجموعه کامل از چهار دندان عقل را ندارند و بعضی از افراد خوش شانس اصلا ندارند. اما اگر یک یا چند دندان عقل داشته باشید، احتمال بروز چنین عوارضی وجود دارد.

دندان‌های عقل بالایی راحت‌تر از دندان‌های پایین کشیده می‌شوند زیرا ریشه آنها غالبا با هم یکی شده و باعث ایجاد یک سطح کوچکتر و شکل نرم‌تر می‌شوند. اما، دندان‌های عقل بالایی معمولا دارای سه ریشه بوده حال آنکه دندان‌های پایینی دو ریشه دارند.

در ادامه پیشنهاداتی برای کاهش درد کشیدن دندان عقل ارائه خواهیم داد.

بیماری لثه

پریودنتیت، شکل شدیدی از بیماری لثه، ممکن است باعث شل شدن دندان‌ها شود. این امر به این دلیل است که این بیماری باعث از بین رفتن بافت و استخوان اطراف ریشه که وظیفه نگهداری دندان در لثه را دارد، می‌شود.

اگر این بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، احتمالا درمان و نجات دندان ممکن باشد. در موارد پیشرفته‌تر، کشیدن دندان ممکن است تنها گزینه باشد.

مرتب کردن دندان‌ها

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان و قیمت و عکس

گاهی لازم است قبل از ارتودنسی، دندان‌ها کشیده شوند.

اگر برای اصلاح فرم دندان‌ها قصد انجام ارتودنسی دارید، معمولا لازم است یک یا چند دندان کشیده شود. این کار باعث می‌شود فضایی در دهان ایجاد شود تا دیگر دندان‌ها فضای لازم برای حرکت و اصلاح فرم را داشته باشند.

برای استفاده از براکت شاید لازم نباشد که دندانی کشیده شود. اینکه دندان کشیده شود یا نه به وضعیت فعلی دندان‌ها و نوع براکتی که برای ارتودنسی انتخاب می‌کنید بستگی دارد. به طور مثال برای براکت‌های شفاف لازم است دندان کشیده شود تا فاصله لازم بین دندان‌ها ایجاد شود.

برای اینکه بدانید آیا نیاز هست دندان کشیده شود یا نه، لازم است با متخصص ارتودنسی صحبت کنید و از او مشورت بگیرید.

هایپردونتیا (تعداد دندان بیشتر از حد طبیعی)

آیا می‌دانید بعضی از افراد با تعداد بیشتری دندان نسبت به آنچه باید باشد، به دنیا می‌آیند؟ در این حالت، در بیشتر موارد لازم است دندان‌های اضافی کشیده شودند تا فضای کافی برای رشد سایر دندان‌ها ایجاد شود. به این حالت “هایپردونتیا” گفته می‌شود.

بهبودی پس از کشیدن

مشکلی که بسیاری از افراد پس از کشیدن دندان نگران آن هستند، روند بهبودی است. دندانپزشک اقدامات لازم را برای شما شرح می‌دهد. از آنجا که ممکن است بسته به کاری که انجام داده‌اید وضعیت دندان متفاوت باشد، لذا توصیه‌های دندانپزشک را در اولویت قرار دهید. در اینجا ما اطلاعات و توصیه های کلی را ارائه می‌دهیم تا حداقل بدانید که چه چیزی در انتظار شماست.

بهبودی چقدر طول می‌کشد؟

پس از کشیدن دندان، یک لخته خون در حفره خالی تشکیل می‌شود. مهم است که این حفره همین‌طور نگهداشته شود. اگر لخته خون از بین برود، حفره در معرض دید قرار می‌گیرد که بسیار دردناک است. این وضعیت، که به عنوان “سوکت خشک” شناخته می‌شود، به مراقبت‌های اضافی نیاز دارد.

در موارد ساده، میانگین زمان بهبودی دندان در حدود 7-10 روز است. بعد از این مدت، بافت لثه بطور قابل توجهی بهبود می‌یابد و بخیه‌های شما برداشته می‌شود (یا به خودی خود حل می‌شوند). در طی دو هفته، حفره‌های کوچکتر ممکن است کاملا بهبود یابد.

ترمیم دندان عقل می‌تواند کمی بیشتر طول بکشد، به خصوص اگر دندان نهفته بوده و جراحی شده باشد. این امر به این دلیل است که زخم حاصل از کشیدن دندان عقل بزرگتر است و مدت بیشتری برای بهبودی طول می‌کشد.

6 تا 8 ماه طول می‌کشد تا استخوان فک رشد کرده و سوراخ پر شود.

اگر بعد از کشیدن درد داشتیم چه کنیم؟

طبیعی است که بیماران بعد از کشیدن دندان احساس ناراحتی و درد داشته باشند. دندانپزشک شما باید مسکن‌هایی را برای کمک به شما در تحمل درد بدهد- یا ممکن است محصولات مناسب بدون نسخه را توصیه کند.

احتمالا ناحیه اطراف حفره حساس شده و ممکن است تورم در صورت شما ایجاد شود.

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان و قیمت و عکس

لثه تازه بخیه شده پس از کشیدن

درد باید 2-3 روز پس از کشیدن فروکش می‌کند. اگر همچنان درد داشتید یا چند روز بعد ناگهان متوجه درد شدید در لثه خود شدید، فورا با دندانپزشک تماس بگیرید زیرا این علائم می‌توان نشانه عفونت باشد.

مراقبت‌ پس از کشیدن

به محض خارج شدن دندان، دندانپزشک حفره خالی را تمیز می‌کند تا مطمئن شود که هیچ بافت یا قطعات استخوانی باقی نمانده است. او ممکن است برای قطع خونریزی، طرفین حفره را فشار دهد.

در این مرحله دندانپزشک در صورت لزوم لثه را بخیه می‌زند. بخیه پس از جراحی یا کشیدن دندان طبیعی است. دندانپزشکان غالبا از بخیه خود حل شونده استفاده می‌کنند که به خودی خود پس از یک هفته حل می‌شوند.

در نهایت، به شما تکه‌ای گاز استریل داده می‌شود تا روی آن محکم فشار دهید. این کار سبب جذب خون و ایجاد فشار در محل حفره می‌شود. همچنین می‌توانید از یخ استفاده کنید تا تورم را به حداقل برساند. توصیه‌های پزشک را جدی گرفته و به آن‌ها عمل کنید، چرا که سبب بهبود هر چه سریع‌تر جراحت می‌شود.

جایگزین کردن دندان کشیده شده

در صورتی که دندان را به خصوص دندان‌های جلویی را کشیده باشید، به دنبال گزینه‌هایی برای جایگزینی خواهید بود. سه گزینه اصلی اینهاست:

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان و قیمت و عکس

می‌توانید از ایمپلنت استفاده نمایید.

 • دندان مصنوعی
 • بریج
 • ایمپلنت

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان دائمی‌ترین گزینه و همچنین نزدیک‌ترین انتخاب به دندان طبیعی است. ایمپلنت تیتانیوم در استخوان فک وارد می‌شود و روکش دندان مصنوعی روی آن قرار می‌گیرد. استخوان به ایمپلنت جوش خورده و این باعث کاهش احتمال افتادن می‌شود. اما ایمپلنت گران‌ترین گزینه است و هزینه ای بین …. تا …. دارد.

بریج و دندان مصنوعی هر دو نوعی از دندان مصنوعی هستند که روی لثه قرار می‌گیرند. در حالی که دندان مصنوعی قابل جدا شدن است، بریج به طور دائم در محل ثابت است. هر دو می‌توانند به عنوان راه حل‌های طولانی مدت برای دندان‌های کشیده شده مناسب باشند. آنها ارزان‌تر از کاشت ایمپلنت هستند اما خطر افتادن در طول زمان وجود دارد.

اگر یکی از دندانهای جلو را کشیده باشید، ممکن است پروتز موقت نصب شود. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را انتخاب نموده و درباره قیمت آن بدانید.

وضعیت فعلی شما هرچه باشد، به لطف دندانپزشکی مدرن روش‌هایی برای بازگرداندن لبخند و اعتماد به نفس شما وجود دارد.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا دندان من باید کشیده شود؟

همانطور که در بالا گفته شد، اگر شما یکی از مشکلات زیر را دارید دندانتان باید کشیده شود.

 • عفونت دندان یا پوسیدگی شدید
 • بیماری لثه
 • جراحت‌های جبران ناپذیر
 • نهفتگی دندان (به خصوص در دندان‌های عقل)
 • جهت ایجاد فضا در فک برای ارتودنسی
 • کاشت ایمپلنت

ویدئو

فرایند کشیدن دندان

کشیدن عادی

کشیدن عادی می‌تواند در کلینیک دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی انجام شود. این بدان معنی است که شما هیچ دردی را نباید تجربه کنید، بلکه فقط از آنچه در حال انجام است آگاه خواهید بود.

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان و قیمت و عکس

دندانپزشکان دارای طیف وسیعی از ابزارهای تخصصی برای کشیدن دندان‌ها هستند

ریشه دندان در سوراخی عمیق در لثه قرار دارد که به آن حفره(کاسه) دندان گفته می‌شود. اعصاب، ریشه دندان را محکم در جای خود نگه می‌دارند و به دندان‌ها قدرت گاز زدن و جویدن موقع خوردن می‌دهند.

بیشتر اوقات دندانپزشکان برای شل کردن دندان از اهرمی به نام “الویتور” استفاده می‌کنند. از دیگر سو شاید لازم باشد که برای پهن کردن سوراخ دندان از ابزاری میخ مانند اطراف دندان‌ها استفاده کنند که خارج کردن دندان را راحت‌تر می‌کند.

پس از شل شدن دندان، دندانپزشک می تواند آن را مستقیما با فورسپس بیرون بکشد. با بی حسی که قبلا دریافت کرده‌اید فقط کمی احساس فشار می‌کنید و نباید دردی احساس کنید. کشیدن ساده دندان  باید فقط چند دقیقه طول بکشد.

اگر به خاطر کشیدن دندان، عصبی و مضطرب هستید، می‌توانید از دندانپزشک آرامبخش وریدی درخواست نمایید. این کار باعث آرامش شده و در نهایت بعد از اتمام کار چندان چیزی به خاطر نمی‌آورید.

جراحی دندان

برداشتن و استخراج دندان عقل، به خصوص اگر به صورت نهفته باشد، از حالت عادی کمی پیچیده‌تر است. برای دسترسی به دندان، دندانپزشک یا جراح باید لثه را برش دهند. دندان های بزرگتر ممکن است به قطعات کوچکتر تقسیم شده تا راحت‌تر بتوان آن‌ها را خارج کرد.

جراحی دندان می‌تواند با بی حسی موضعی انجام شود، اما موارد پیچیده‌تر ممکن است به یک بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد. در این حالت، جراحی پس از بیهوشی کامل توسط جراح انجام خواهد گرفت.

بیهوشی عمومی گاهی برای جراحی دندان نهفته کودکان یا برای خارج کردن همزمان چند دندان بزرگسالان نیز  انجام شود.

از دیگر دلایلی که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید این است که دیگر دندان بالای خط لثه باقی نمانده باشد و باقی مانده دندان در لثه باشد. این حالت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که دندان به شدت پوسیده باشد. در این حالت دندانپزشک لازم است لثه را برش داده تا بتواند باقی مانده دندان و ریشه دندان را خارج نماید.

کشیدن دندان‌های آسیب‌دیده یا شکسته می‌تواند شرایط پیچیده‌تری ایجاد کند، چرا که ممکن است هر لحظه شکسته و کار را سخت کنند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

توصیه‌هایی جهت تسریع بهبودی

مراقبت مناسب و درست جهت بهبودی دندان به شما کمک می‌کند تا بتوانید به حالت عادی برگردید.

در 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان لازم است:

خدمت کشیدن دندان و ریشه دندان و قیمت و عکس

برای چند روز قهوه یا نوشیدنی ولرم بنوشید.

 • همانگونه که توضیح داده شده از گاز استریل استفاده نمایید.
 • اگر خونریزی کم نشد، به دندانپزشک اطلاع دهید.
 • از شستشوی شدید دندان‌ها با مسواک یا دهانشویه خودداری کنید.
 • از مسواک کردن اطراف آن ناحیه خودداری نمایید.
 • در برابر وسوسه دست یا زبان زدن به منطقه آسیب مقاومت کنید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های گرم خودداری کنید، زیرا گرما ممکن است لخته خون را حل کند.
 • از سیگار کشیدن یا خوردن نوشیدنی با نی اجتناب کنید.
 • موقع دراز کشیدن سر خود را بالاتر بگذارید.
 • استراحت کنید و از انجام فعالیت شدید بدنی خودداری کنید.

یک یا دو روز را برای استراحت به بدن خود اختصاص دهید. 24 ساعت بعد از عمل می‌توانید برای تمیز کردن دهان از آب نمک استفاده کنید. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و با آن به آرامی دهان خود را بشویید.

برای چند روز بعد بهتر است از غذاهای نرم استفاده کنید و از طرف مقابل دهان خود بخورید. اگر چند دندان خود را کشیده باشید، ممکن است دندانپزشک رژیم غذایی مایع را توصیه کند. ممکن است مجبور شوید این اقدامات احتیاطی را تا یک هفته پس از جراحی ادامه دهید.

در این مدت مقدار کافی آب بنوشید. فقط به خاطر داشته باشید که از نی استفاده نکنید.

پس از بهبودی کامل، سعی کنید بهداشت دهان و دندان‌تان را حفظ کنید تا احتمال کشیدن یا مراجعه به دندانپزشکی در آینده را کاهش دهد.

تصاویر

بعد از درمانعکس قبل و بعد از درمان کشیدن دندان- عکس قبل از درمان 1

قیمت کشیدن دندان و ریشه و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت دندان و ریشه

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمورد کشیدن دندان

آیا کشیدن دندان درد دارد؟

همانطور که قبلا نیز گفتیم، لثه کاملا بی حس خواهد شد. شما احساس فشار خواهید کرد – اما بدون درد. تزریق بی حسی می‌تواند کمی دردناک باشد، اما ممکن است دندانپزشک برای کاهش درد آن از ژل مخصوص بی حسی استفاده کند.

ممکن است بعد از کشیدن دندان احساس درد کنید. قبل از شروع کار با دندانپزشک هماهنگ کنید که در صورت داشتن درد به دندانپزشک علامت دهید و اعلام کنید نیاز دارید صحبت کنید.

بعد از اتمام مدت اثر ماده بی‌حسی ممکن است کمی احساس درد کنید. در ادامه این مقاله می‌توانید راهکارهایی برای بهبود درد را بخوانید.