Project Description

ارتودنسی متحرک

بعد از این‎که درمان ارتودنسی شما تمام شد؛ برای نگه داشتن دندان‎هایتان در همان موقعیت درست، باید از ارتودنسی دندان استفاده کنید. ارتودنسی متحرک باعث نگه داشتن دندان‎ها در جای فعلی خود شده و از حرکت آن‎ها به سمت موقعیت نادرست قبلی جلوگیری می‎کند.

دو نوع اصلی ارتودنسی متحرک وجود دارد که دندانپزشک ممکن است برای شما تجویز کند. مدل اول ثابت و مدل دوم ارتودنسی متحرک که به آنها ابزارهای متحرک دندانپزشکی نیز گفته می‌شود و دارای قابلیت جابه‎جایی است. هر دو نوع این ابزارها (ثابت و متحرک) باعث عدم حرکت دندان‎ها به سمت موقعیت نادرست قبلی می‎شوند.

در این مقاله شما را بیش‎تر با این دو نوع مدل آشنا می‎کنیم و توضیح می‎دهیم که هزینه آن‎ها با و بدون بیمه چقدر خواهد بود. همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه ارتودنسی متحرک خود را تمیز کنید تا ماندگاری بیش‎تری داشته باشد.

ارتودنسی متحرک
معرفی
آیا من به ارتودنسی متحرک نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به ارتودنسی متحرک نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به ارتودنسی متحرک نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک

محافظان شفاف یا فلزی؟ گزینه‎های مختلفی برای بررسی وجود دارد.

ارتودنسی متحرک یا ریتینر دندان، وسیله‎ای است که روی یا پشت دندان‎های شما قرار می‎گیرد تا دندان‎ها از موقعیت درست خود خارج نشوند. از ارتودنسی متحرک بیش‎تر برای حفظ تغییرات ایجاد شده بعد از اتمام درمان بریس استفاده می‎شود.

ارتودنسی متحرک دندان می‎توانند از جنس پلاستیک شفاف، سیم فلزی یا ترکیبی از این دو باشند. انواع ارتودنسی متحرک دندان به شکل‎های متفاوت عمل می‎کنند اما هدف همه آن‎ها یکسان است.

ارتودنسی متحرک چگونه کار میکند؟ اگر بعد از بریس از آنها استفاده نکنید، چه اتفاقی میافتد؟

درمان بریس کار ساده و راحتی نیست. شما برای زیبایی لبخند خود، درد و ناراحتی‎های زیادی را تحمل کرده‎اید. پس نمی‎خواهید که دندان‎هایتان موقعیت درست خودشان را از دست بدهند. اینجاست که ارتودنسی متحرک دندان وارد عمل می‎شوند.

بعد از این‎که درمان شما با بریس‎ها تمام شود و آن‎ها را بردارید، دندان‎های شما به‎طور طبیعی شروع می‎کنند که به حالت اولیه خود برگردند. همچنین دندان‎های ما با بزرگ‎تر شدن و رویش دندان‎های عقل جابه‎جا می‎شوند. استفاده از ارتودنسی متحرک بعد از بریس، به حفظ موقعیت دندان‎ها کمک می‎کند.

هر دو نوع ارتودنسی متحرک ثابت و متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی)، دندان‎های شما را برای سال‎ها صاف نگه می‎دارند به شرطی که طبق دستور دندانپزشک خود به استفاده از آن ادامه دهید. ارتودنسی متحرک را می‎توانید برای دندان‎های بالا، پایین یا هر دو تهیه کنید. این به محل قرارگیری بریس‎های شما بستگی دارد.

ارتودنسی متحرک

استفاده از ارتودنسی متحرک بعد از بریس، بهترین راه برای صاف نگه داشتن دندان‎ها است.

تفاوت براکت‌ها با ارتودنسی متحرک دندان چیست؟

براکت‎ها به گونه‎ای طراحی شده‌اند که دندان‎های نامرتب را برای سلامت دندان به وضعیت بهتری منتقل می‎کنند. آن‎ها با براکت‎ها بر روی دندان‎های شما ثابت می‎شوند. شما می‎توانید از بریس‎های شفاف (Invisalign) استفاده کنید. درمان با بریس؛ بسته به میزان حرکت مورد نیاز، بین 6 ماه تا 3 سال طول می‎کشد.

ارتودنسی متحرک، بعد از بریس استفاده می‎شود و برای صاف نگه داشتن دندان‎های شما و جلوگیری از حرکت آن‎ها کاربرد دارد. انواع مختلفی از بریس ثابت و متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی)، پلاستیک و فلزی وجود دارد اما همه آن‎ها هدف یکسانی دارند و آن جلوگیری از کج شدن دوباره دندان‎ها است.

آیا میتوان از ارتودنسی متحرک برای صاف شدن دندانها استفاده کرد؟

اگر میزان کج و نامرتب بودن دندان‎های شما خفیف باشد، بعضی از ارتودنسی متحرک دندان می‎توانند دندان‎های کج را صاف کنند. برای مثال اگر شما درمان بریس خود درا تمام کرده‎اید و دندان‎های شما شروع به حرکت کرده‎اند، دندانپزشک یا ارتودنتیست شما می‎تواند به شما بگوید که آیا استفاده از ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است؟

ارتودنسی متحرک

بریس شفاف (Invisalign) شبیه محافظ (Essix) است.

ارتودنسی متحرک برای حرکات ساده و جزئی دندان می‎تواند به شما کمک کند. اگر می‎خواهید دندان‎های خود را بدون بریس ثابت فلزی صاف کنید، بریس‎های شفاف گزینه خوبی هستند.

بریس‎های شفاف (Invisalign) یکی از محبوب‎ترین بریس‎های شفاف هستند اما گزینه‎های ارزان‎تری مانند محافظان دندان هم وجود دارند. اگر نمی‎توانید برای ارتودنسی دندان‎های خود زیاد هزینه کنید، بریس‎های (Candid) گزینه خوبی هستند. این بریس‎ها بسیار مقرون به صرفه هستند و کیفیت بالایی دارند. شما با استفاده از این مارک، توسط متخصصان ارتودنسی کنترل می‎شوید. آن‎ها با فن‎آوری پیشرفته هوش مصنوعی درمان شما را زیر نظر می‎گیرند تا درمان شما سریع‎تر و موثرتر انجام شود.

انواع ارتودنسی متحرک: ثابت در مقابل متحرک (دارای قابلیت جابهجایی)

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، انواع مختلفی از ارتودنسی متحرک دندان وجود دارد. ما در مورد نقاط مثبت و منفی آن با شما صحبت خواهیم کرد ولی در نهایت بهتر است شما به توصیه دندانپزشک خود در مورد بهترین گزینه گوش دهید.

ارتودنسی متحرک

نگهدارنده هاولی (Hawley): پلاستیک و فلز

ارتودنسی متحرک هاولی (Hawley)

از ارتودنسی متحرک هاولی (Hawley) می‎توانید روی دندان‎های بالا و پایین خود استفاده کنید. این محافظ از جنس پلاستیک یا فلز بوده و کاملا متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) است. شما باید هنگام خوردن و نوشیدن چیزهای شیرین آن را از دهان خود خارج کنید. قسمتی از محافظ که لثه شما را لمس می‎کند، از جنس پلاستیک اکریلیک بوده و سیم‎هایی وجود دارند که روی دندان‎های شما قرار می‎گیرند.

این نوع ارتودنسی متحرک، یکی از ارزان‎ترین گزینه‎های موجود بوده و اگر از آن مراقبت کنید، می‎توانید سال‎ها از آن استفاده نمایید. نقطه ضعف محافظان هاولی در این است که شفاف نبوده و بسیار قابل توجه هستند. اگر بخواهید از آن در شب استفاده کنید، مسئله مهمی نیست اما اگر بخواهید از آن برای دندان‎های بالایی خود استفاده کنید، شاید این موضوع برایتان مهم باشد.

ارتودنسی متحرک اسیکس (Essix)

اگر به دنبال یک ارتودنسی متحرک شفاف و متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) هستید، ارتودنسی متحرک اسیکس (Essix) گزینه مناسبی است. این محافظ به شکلی طراحی شده است که به‎طور کامل روی دندان‎های شما را پوشانده و بالاتر از خط لثه شما قرار می‎گیرد.

ارتودنسی متحرک

به سختی می‎توان متوجه محافظان شفاف روی دندان شد.

بعضی از افراد به‎خاطر شفاف بودن، این مارک را ترجیح می‎دهند. هزینه ارتودنسی متحرک اسیکس (Essix) با هزینه ارتودنسی متحرک هاولی (Hawley) برابر است اما ماندگاری کم‎تری دارد.

لازم است ارتودنسی متحرک را هنگام غذا خوردن از دهان خود خارج کنید و مرتبا آن‎را بشویید. رنگ ارتودنسی متحرک شما ممکن است به مرور زمان بی‎رنگ شود. با یک روش درست تمیز کردن ، از بی‎رنگ شدن آن جلوگیری کنید. اگر می‎خواهید درباره ارتودنسی متحرک اسیکس (Essix) بیش‎تر بدانید، مقاله کامل ما در مورد این ارتودنسی متحرک را اینجا بخوانید.

ارتودنسی متحرک ویورا (Vivera)

ارتودنسی متحرک ویورا (Vivera)، یک ارتودنسی متحرک پلاستیکی و شفاف بوده که از مواد بسیار قوی ساخته شده است در نتیجه احتمال شکستن آن نسبت به محافظان پلاستیکی دیگر بسیار کم است. برای نصب آن، با لیرز از دهان شما اسکن گرفته می‎شود.

ارتودنسی متحرک دائمی

محافظ دائمی، یک محافظ ثابت بوده که فقط برای صاف نگه داشتن شش دندان جلویی (بیش‎تر برای دندان‎های فک پایین) استفاده می‎شود. البته بعضی از افراد از آن برای دندان بالایی خود استفاده می‎کنند. ممکن است لازم باشد هر 3-10 سال یک‎بار آن‎را عوض کنید.

هزینه ارتودنسی متحرک دائمی بسیار زیاد است اما به دلیل مخفی بودن کامل آن، یک

ارتودنسی متحرک

سیم فلزی ثابت یک محافظ دائمی، دندان‎های جلو را در یک راستا نگه می‎دارد.

مزیت به‎حساب می‎آید. البته به دلیل ثابت بودن این ارتودنسی متحرک، تمیز کردن آن و نخ دندان کشیدن سخت است.

مقایسه انواع ارتودنسی‌ها

در جدول زیر می‌توان تفاوت ارتودنسی‌ها متحریک مختلف را مشاهده کنید:

نوع ارتودنسی متحرک مواد دائمی یا متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) ماندگاری
دائم سیم در پشت دندان ثابت می‎شود. دائمی تا 20 سال
هاولی (فلز) سیم و پلاستیک متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) 5-10 سال
اسیکی (شفاف) پلاستیک شفاف متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) 6 ماه تا 3 سال
ویورا (شفاف) پلاستیک شفاف متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) 15 سال

بعد از اتمام درمان بریس، چه مدت باید از ارتودنسی متحرک استفاده کرد؟

دندان‎ها در طول زندگی حرکت می‎کنند به‎خصوص اگر قبل از رشد دندان‎های عقل از بریس استفاده کنید. افراد چند سال بعد از ارتودنسی متوجه حرکت دندان‎های خود می‎شوند. برای اطمینان از صاف ماندن دندان‏هایتان بعد از درمان ارتودنسی، باید تا آخر عمر از ارتودنسی متحرک استفاده کنید.

ارتودنسی متحرک

شما برای مدت طولانی از ارتودنسی متحرک استفاده خواهید کرد.

اگر ارتودنسی متحرک متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) داشته باشید، احتمالا به شما توصیه می‎شود که در شش ماه اول، به غیر از زمان غذا خوردن از آن استفاده کنید. دندانپزشک به شما می‎گوید که چه مدت در روز از ارتودنسی متحرک خود استفاده کنید.

نتیجهگیری

ارتودنسی متحرک، انواع مختلفی دارد که می‎توانید بعد از درمان بریس از آن استفاده کنید. هدف همه محافظان دندان نگه داشتن دندان‎ها در موقعیت درست است.

مهم نیست که ارتودنسی متحرک ثابت یا متحرک هاولی (Hawley) اسیکس (Essix) را انتخاب کنید بلکه مهم این است که به دستور دندانپزشک خود گوش کنید تا به درستی از ارتودنسی متحرک خود استفاده کنید. او به شما خواهد گفت که چه مدت در روز باید از آن استفاده کنید و چگونه آن‌را تمیز کنید تا ماندگاری بالایی داشته باشد.

محافظان دندان، اصلاحات خفیف دندان را انجام می‎دهند. اگر برای صاف کردن دندان‎های خود به دنبال یک گزینه مقرون به صرفه هستید، مارک (Candid) برای شما مناسب است. همین الان تست ارزیابی لبخند این مارک را انجام دهید تا بفهمید که آیا این مارک برای شما مناسب است؟

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا من به ارتودنسی متحرک نیاز دارم؟

از ارتودنسی متحرک برای چه مواردی استفاده میشود؟

عواملی وجود دارد که ممکن است دندانپزشک ارتودنسی متحرک را توصیه کند:

  • برای نگهداشتن دندان‌ها پس از ارتودنسی در مکان خود
  • توقف رانش زبان
  • کمک به کودک برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست
  • جلوگیری از آسیب به دندان به دلیل دندان قروچه

ویدئو

فرایند درمان با ونیر کامپوزیت

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

چگونه ارتودنسی متحرک خود را تمیز کنید؟

تمیز کردن ارتودنسی متحرک به اندازه تمیز کردن دندان‎ها مهم است. اگر ارتودنسی متحرک خود را تمیز نکنید، بقایای غذا گیر کرده و باعث تجمع پلاک و باکتری‎ها می‎شود. در نتیجه خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه افزایش پیدا کرده و باعث بوی بد دهان می‏شود. اگر ارتودنسی متحرک به خوبی تمیز نشود، تغییر رنگ می‎دهد.

ارتودنسی متحرک ثابت و متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) به مراقبت‎های مختلفی نیاز دارند. ممکن است شما با پاک کننده مخصوص آن را تمیز کنید. دندانپزشک شما بهترین روش تمیز کردن را به شما نشان می‎دهد. ما در اینجا بعضی از دستورالعمل‎های تمیز کردن ارتودنسی متحرک را آورده‎ایم.

نحوه تمیز کردن ارتودنسی متحرک متحرک (دارای قابلیت جابهجایی)

برای جلوگیری از بوی بد و لکه‎ها، بهتر است از پاک کننده مخصوص استفاده کنید.

با محصولات پاک کننده مانند صابون (castile یا Retainer Brite) می‎توانید از ارتودنسی متحرک خود مراقبت کنید. توصیه دندانپزشک خود را فراموش نکنید.

با مطالعه کامل راهنمای تمیز کردن ارتودنسی متحرک، می‎توانید اطلاعات بیش‌تری در مورد نحوه تمیز کردن ارتودنسی متحرک خود بدست آورید.

تصاویر

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

  • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
  • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
  • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
  • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
  • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول

آیا محافظان دندان باعث آسیب میشوند؟

ارتودنسی متحرک ممکن است باعث آسیب و درد شود. البته این فقط برای یک یا دو روز اول بعد از نصب است. شما می‎توانید با خوردن مسکن‎های معمولی این درد را کنترل کنید. اگر درد شما بدتر شد، به دندانپزشکی بروید.

آیا میتوان دندانها را بدون محافظ صاف نگه داشت؟

به‎طور طبیعی دندان‎های ما حرکت می‎کنند. این حرکت غیرقابل پیش‌بینی است. برای این‎که ارتودنسی متحرک شما موثر باشد، باید همیشه از آن استفاده کنید.

بهترین ارتودنسی متحرک بعد از بریسها چیست؟

استفاده از ارتودنسی متحرک بعد از اتمام درمان بریس، بسیار مهم است. این‎که کدام محافظ برای شما مناسب است، به نظر دندانپزشک شما بستگی دارد. برای خرید یک ارتودنسی متحرک باید عواملی مانند هزینه، تمیزی راحت آن، شفاف بودن و … درنظر گرفته شود.

ممکن است به شما ارتودنسی متحرک فلزی پیشنهاد شود. محافظ فلزی دارای نقاط مثبت و منفی است. به یاد داشته باشید که محافظان دندان متحرک (دارای قابلیت جابه‎جایی) را به راحتی می‎توانید از دهان خود خارج کنید. اگر دوست ندارید که از ارتودنسی متحرک فلزی استفاده کنید، از دندانپزشک خود بپرسید که چه گزینه دیگری را به شما پیشنهاد می‎دهد.

چرا ارتودنسی متحرک من بوی بد میدهد؟

ارتودنسی متحرک شما در معرض تمام مواد غذایی، پلاک و باکتری‎های موجود در دهان شما قرار دارد پس اگر آن‎را به درستی تمیز نکنید، بو می‎گیرد. بهتر است هر دو روز یک‎بار آن‎را با یک محلول تمیز کننده (مارک Retainer Brite) تمیز کنید تا بو و لکه آن از بین برود. بعد از تمیز کردن آن، آن‎را در یک جعبه در باز بگذارید تا خشک شود.