Project Description

جراحی دندان نهفته

دهان شما در طول زندگی بسیار تغییر می‎کند. یکی از این تغییرات که معمولاً در سن 17 تا 21 سالگی اتفاق می‎افتد، ظاهر شدن دندان‏های آسیا سوم است. چون این دندان‎ها در سن جوانی ظاهر می‎شوند، به آن ها دندان عقل می‎گویند.

دندان عقل اگر بدون هیچ مشکلی (بدون درد، بدون حفره، بدون بیماری، بدون آسیب به سلامت دهان و بافت لثه) بطور کامل رشد کند، نیازی به کشیدن آن نیست. به هر حال این دندان برای بررسی هر گونه تغییر به نظافت و معاینه منظم نیاز دارد. در کلینیک دکتر حسینیان، هر بیمار منحصربه‎فرد است.

جراحی و کشیدن دندان‌های نهفته
معرفی
آیا من به جراحی دندان نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به جراحی دندان نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به جراحی دندان نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

بطور کلی به دلایل زیر دندان عقل باید کشیده شود:

 • درد
 • عفونت
 • کیست
 • تومورها
 • آسیب به دندان‎های مجاور
 • بیماری لثه
 • پوسیدگی دندان (اگر ترمیم دندان فایده نداشته باشد).

همچنین متخصصان ما ممکن است کشیدن دندان عقل را برای کمک به درمان ارتودنسی یا سایر مراقبت‏های دندانپزشکی توصیه کنند.

قبل از تصمیم‏گیری می‏توانید با متخصصان ما تماس بگیرید.  دندانپزشک ما در جلسه مشاوره، دهان شما را معاینه و عکس‎برداری می‎کند سپس در مورد بهترین روش درمان با یک‎دیگر صحبت کنید.

اگر فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود نداشته باشد یا در موقعیت مناسبی قرار نگرفته باشد، می‎تواند باعث مشکل شود.

دندان‎های عقل شما از لثه رویش می‎کنند به همین دلیل دندانپزشک دهان شما را برای بررسی نشانه‎های زیر معاینه می‎کند:

 • دندان‌‏های عقلی که در موقعیت مناسبی نیستند، غذا در آن گیر کرده و مکانی را برای رشد باکتری‏های ایجاد کننده حفره فراهم می‏کند.
 • دندان‌‏های عقل که به درستی رویش نکرده‎اند، باعث می‎شوند کشیدن نخ دندان بین دندان عقل و دندان آسیا کناری‎اش سخت شود.
 • دندان‏‌های عقلی که تا حدی از بین رفته‏اند؛ باعث می‎شوند باکتری‏ها، محلی برای ورود به لثه پیدا کرده و باعث عفونت شوند. این باعث درد، تورم و سفتی در فک شما می‎شود.
 • بعضی از افراد فکر می‎کنند که دندان عقل جایی برای رویش ندارد در نتیجه فضای دندان‎های دیگر را اشغال کرده و به آن ها آسیب می‎رساند.
 • دندان عقل نهفته می‏تواند باعث کیست شود. این می‏تواند به ریشه دندان‏های اطراف آسیب رسانده یا استخوانی را که از دندان‏های شما حمایت می‏کند را از بین ببرد.

نشانه‏‌های درد دندان عقل

جراحی و کشیدن دندان‌های نهفته

جراحی و کشیدن دندان‌های نهفته

دندان‏‌های عقل در پشت دهان و بعد از دندان‎های آسیا رشد می‎کنند. یک مجموعه از آن ها در فک پایین و یک مجموعه در فک بالا قرار دارد. بیشتر دندان‎های عقل، بصورت کج یا غیرطبیعی رشد کرده و به دندان‎های دیگر فشار وارد می‎کنند.

رویش دندان عقل می‎تواند دردناک باشد. دندان‎های عقل در پشت دهان، پشت دندان‎های آسیا قرار دارند. اگر به آینه نگاه کنید، ممکن است متوجه شوید که دندان عقل شما، لثه شما را سوراخ کرده است. این قسمت ممکن است قرمز، ملتهب و حساس به لمس شده باشد. با این حال بعضی از افراد هیچ نشانه‎ی قابل توجهی برای رویش دندان عقل ندارند.

درد دندان عقل برای بعضی از افراد ثابت است در حالی‎که افراد دیگر فقط با جویدن غذا یا لمس آن ناحیه دچار درد می‎شوند. بیشتر متخصصان دندانپزشک پیشنهاد می‎کنند که دندان عقل قبل از ایجاد درد باید کشیده شود.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا من به جراحی دندان نیاز دارم؟

چه زمانی کشیدن (جراحی) دندان ضروری است؟

شما می‏خواهید همه دندان‏های خود را تا آخر عمر داشته باشید ولی ممکن است بخاطر شرایطی (مثلا سلامتی سایر دندان‏ها) دندانپزشک کشیدن آن را پیشنهاد کند. بیشتر دندان‎های شما به راحتی کشیده می‎شوند اما بعضی وقت‏ها ممکن است کشیدن آن پیچیده باشد. در اینجا ما دلایل ضروری بودن کشیدن دندان و چگونگی تشخیص این روش را  به شما می‎گوییم.

چرا نمیتوان دندان را نکشید؟

سایت دندانپزشکی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) پیشنهاد می‏کند دندان‏ها معمولاً به دلیل ضربه، بیماری یا شلوغی و نامرتبی کشیده می‏شوند. وقتی یک دندان به دلیل تصادف یا پوسیدگی زیاد با پر کردن یا تاج قابل ترمیم نباشد، کشیدن ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. دندان‎هایی که به دلیل بیماری پریودنتال با استخوان کافی پشتیبانی نمی‏شوند، به استفاده از خمیر دندان محافظ لثه مانند Colgate Total® Clean Mint پس از کشیدن نیاز دارند. دندان‏هایی که آبسه دارند، به درمان کانال ریشه (عصب کشی) پاسخ نمی‏دهند پس ممکن است لازم باشد که کشیده شوند.

بخاطر داشته باشید که قبل از شروع درمان ارتودنسی؛ به دلیل جوش خوردن دندان‎ها، یک متخصص ارتودنسی پیشنهاد می‏کند که یک یا دو دندان خود را بکشید. در این وضعیت معمولاً دندان عقل به دلیل موقعیت نامناسبی که در پشت دندان‎های شما دارد، کشیده می‏شود.

کشیدن ساده در مقابل استخراج جراحی

طبق گفته پزشکان، کشیدن جراحی دندان در واقع متداول‏ترین روش جراحی است که ارائه می شود. هنگامی که یک دندان در بالای خط لثه قابل مشاهده است و دندانپزشک شما می‏تواند آن را با استفاده از فورسپس به راحتی بکشد، روش فوق را کشیدن ساده می‏نامند. اگر هنوز یک دندان عقل رویش نکرده باشد، دندانپزشک شما برای کشیدن آن به برداشتن بافت یا استخوان لثه نیاز دارد. این عمل کشیدن جراحی نامیده می‏شود و برای بستن محل به بخیه نیاز دارد تا بتواند به درستی بهبود یابد. ممکن است دندانپزشک داروی مسکن خاصی را برای این روش تجویز کند.

دلایل کشیدن جراحی

با عکس‎برداری با اشعه ایکس و معاینه دندان، دندانپزشک می‏تواند تشخیص دهد که آیا کشیدن دندان شما ساده یا جراحی است؟ اما مواردی هم هست که کشیدن ساده را به یک عمل جراحی تبدیل می‎کند. به عنوان مثال اگر دندان در طول عمل از بین برود، ممکن است لازم باشد قطعه قطعه شود.

دندان‏‌های عقل اغلب با کشیدن جراحی مواجه می‏شوند چون معمولاً بطور کامل رویش نمی‎کنند. این شرایط نیاز به برش استخوان و بافت دارد. کشیدن دندان‏های به شدت شکسته، ریشه‏ای یا دندان‎هایی با ریشه‌‏های خمیده بلند از دیگر نمونه‏های کشیدن جراحی است. پس مواردی وجود دارد که استخوان اطراف دندان متراکم شده و در نتیجه به درمان جراحی نیاز دارد.

ویدئو

فرایند جراحی دندان

یک جراح فک و صورت یا دندانپزشک می‏تواند دندان عقل را بکشد. این کار در مطب دندانپزشک یا جراح انجام می‎شود. اگر شما همزمان بخواهید همه دندان‎های عقل خود را بکشید یا در معرض خطر عوارض آن باشید، ممکن است در بیمارستان جراحی کنید.

جراحی و کشیدن دندان‌های نهفته

اگر عفونت داشته باشید، جراحی تا زمان بهبود عفونت به تعویق می‎افتد. ممکن است دندانپزشک از آنتی‏بیوتیک برای بهبود عفونت استفاده کند.

قبل از کشیدن دندان عقل، به شما بی‎حسی موضعی تزریق می‎شود تا قسمتی که دندان عقل می‎خواهد کشیده شود بی‎حس شود. اگر همزمان بخواهید همه یا چندتا از آن ها را بکشید، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. بیهوشی عمومی مانع از درد در کل بدن شما شده و باعث می‎شود شما بخوابید.

دندانپزشک احتمالاً به شما پیشنهاد می‏کند که شب قبل عمل جراحی (بعد از نیمه شب) غذا و نوشیدنی نخورید تا برای بیهوشی آماده شوید.

برای کشیدن دندان عقل، دندانپزشک شما بافت لثه روی دندان را باز کرده و هر استخوانی که دندان را پوشانده است خارج می‏کند. او بافت متصل کننده دندان به استخوان را جدا کرده و سپس دندان را می‏کشد. گاهی دندانپزشک دندان را به قطعات کوچک‏تر قطعه قطعه می‏کند تا کشیدن آن آسان‏تر شود.

بعد از کشیدن دندان، ممکن است به بخیه نیاز داشته باشید. بعضی از بخیه‏ها با گذشت زمان حل شده و بعضی دیگر بعد از چند روز باید کشیده شوند. دندانپزشک با شما در مورد نوع بخیه‎ها صحبت می‎کند. یک پد گاز پنبه‏ای نرم روی زخم گذاشته می‎شود تا از خونریزی جلوگیری شود.

انتظارات شما بعد از جراحی

در بیشتر موارد دوره نقاهت فقط چند روز طول می‏کشد. داروهای مسکن را طبق دستور دندانپزشک یا جراح دهان مصرف کنید. نکات زیر به سرعت بهبودی شما کمک می‏کند:

 • به صورت دوره‏ای به آرامی روی پد گاز را گاز بگیرید و با آغشته شدن آن به خون، آن‏را عوض کنید. اگر 24 ساعت بعد از جراحی هنوز خونریزی دارید با دندانپزشک یا جراح دهان تماس بگیرید.
 • در حالی که دهان شما بی‏حس است، مراقب باشید که داخل گونه، لب یا زبان خود را گاز نگیرید.
 • صاف دراز نکشید چون ممکن است خونریزی را طولانی کند. سر خود را با بالش بالا بیاورید.
 • سعی کنید کیسه یخ را در قسمت خارجی گونه خود بگذارید. در 24 ساعت اول هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه این‎کار را انجام دهید. می‏توانید از حرارت مرطوب (مانند پارچه آغشته به آب گرم)، برای مدت 2 یا 3 روز در قسمت خارجی گونه استفاده کنید.
 • بعد از جراحی آرام باشید. فعالیت بدنی ممکن است خونریزی را افزایش دهد.
 • غذاهای نرم مانند ژلاتین، پودینگ یا یک سوپ رقیق بخورید. با گذشت زمان به تدریج غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • در چند روز اول از نی استفاده نکنید. مکیدن با نی می‏تواند لخته خون را شل کرده و بهبودی را به تأخیر بیندازد.
 • بعد از روز اول، دهان خود را به آرامی با آب نمک گرم چند بار در روز بشویید تا تورم و درد کاهش یابد. شما می‏توانید آب نمک خود را با مخلوط کردن 1 قاشق چایخوری (5 گرم) نمک در یک لیوان آب گرم (240 میلی لیتر) درست کنید. زیاد آبکشی نکنید چون لخته خون را شل کرده و بهبودی را به تأخیر می‎اندازید.
 • حداقل 24 ساعت بعد از جراحی سیگار نکشید. حرکت، لخته را شل کرده و بهبودی را به تأخیر می‎اندازد. همچنین سیگار کشیدن باعث کاهش خون‏رسانی شده و میکروب‏ها و آلودگی‏ها را به ناحیه جراحی وارد می‏کند.
 • با زبان یا انگشتان به محل زخم فشار وارد نکنید.
 • با دقت دندان و زبان خود را مسواک کنید.

دندانپزشک در صورت لزوم بخیه‏ها را بعد از چند روز می‏کشد.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

دستورالعمل‏‌های بعد از جراحی دندان

با کشیدن دندان (جراحی)، به احتمال زیاد یک یا چند بخیه در محل خواهید داشت. صرف نظر از این‎که عمل کشیدن دندان شما ساده است یا جراحی، همیشه مهم است که دستورالعمل‏های مراقبت دندانپزشک را برای سرعت بخشیدن به بهبودی و جلوگیری از هرگونه عارضه دنبال کنید. گروه جراحان دهان موارد زیر را توصیه می‎کنند:

 • برای کمک به جلوگیری از خونریزی، به مدت 30 دقیقه روی یک پد گاز را گاز بگیرید.
 • در دو ساعت اول بعد از کشیدن دندان از صحبت کردن، خوردن و آشامیدن غیرضروری خودداری کنید.
 • بعد از تمام شدن خونریزی، مقدار زیادی مایعات ولرم یا سرد بنوشید.
 • رژیم خود را حفظ کنید اما روز اول را با مایعات و غذاهای نرم شروع کنید.
 • به مدت 12 ساعت دندان‏های خود را بشویید ولی مسواک نزنید.
 • ناحیه جراحی شده را مسواک نکنید. می‎توانید با یک دهانشویه رقیق یا 4/1 قاشق چای‏خوری نمک حل شده در یک لیوان آب ولرم، ناحیه را بشویید.
 • تا زمانی که خونریزی دارید از نی، سیگار و خروج با شدت آب دهان خودداری کنید.
 • دستورالعمل‏های دندانپزشک خود را در مورد استفاده از داروهای مسکن تجویز شده دنبال کنید.
 • در صورت داشتن درد یا خونریزی مداوم با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است کشیدن دندان‌‏ها با جراحی کمی دلهره‎آور باشد اما با انجام روش‏های مدرن و بیهوشی دیگر جای نگرانی نیست. بعد از آن شما و دندانپزشک خود می‏‌توانید در مورد گزینه‏‌های جایگزینی دندان و زیبایی لبخند صحبت کنید.

تصاویر

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمان ونیر کامپوزیت