Project Description

فضا نگهدار

 

هنگامی که یک دندان می‎افتد، فضای خالی ایجاد شده را می‌توان با یک ابزار کوچک به اسم فضا نگهدار، حفظ کرد تا هنگامی که زمان رویش دندان دائمی فرا رسد، این رویش بدون هیچگونه مشکلی انجام شود.

 

فضا نگهدار فاصله نگهدار
معرفی
آیا کودک من به فضا نگهدار نیاز دارد؟
ویدئو
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا کودک من به فضا نگهدار نیاز دارد؟
ویدئو
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا کودک من به فضا نگهدار نیاز دارد؟
ویدئو
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

رویش دندان در کودکان

رویش دندان در فرزند شما مانند سایر رویدادهای طبیعی می‎تواند به بهترین وجه اتفاق بیفتد اما متأسفانه عوامل مختلفی وجود دارند که می‎توانند این الگو را مختل کنند.

در طی روند طبیعی رویش دندان، دندان‎های شیری کودک با دندان‎های دائمی بزرگسال جایگزین می‎شوند. به عبارت ساده دندان‎های شیری کودک معمولاً تا زمان رویش دندان‎های دائمی در جای خود باقی می‎مانند تا زمانی که دندان‎های دائمی آنها که در زیر وجود دارند به آن ها فشار وارد کند و بخواهد جای آنها را بگیرد.

در طی این فرآیند، اتفاقات بسیار مهمی رخ خواهند داد:

دندان‎های دائمی به تدریج  روی دندان‎های شیری کودک فشار وارد کرده و ریشه دندان‎های شیری را سست می‎کنند. این روند به تدریج اتفاق می‎افتد و فضا را برای رویش دندان‎های دائمی فراهم می‎کند.  فرآیند طبیعی رویش دندان‎های دائمی در کودک شما به شدت به دندان‎های موجود در فک او بستگی دارد زیرا آن ها ثبات در قوس دهان را حفظ می‎کنند و تناسب قرارگیری دندان‌های کودک روی هم را تضمین می‎کنند. (قوس دهان چیست؟)

علی‎رغم تلاش‎های والدین، متأسفانه ​​بعضی وقت‎ها کودکان خیلی زود دندان شیری خود را از دست می‎دهند. مثلاً یک دندان ممکن است بر اثر یک اتفاق بیفتد یا بدلیل پوسیدگی توسط دندانپزشک کشیده شود. افتادن زود هنگام دندان شیری باعث از بین رفتن قوس دهان می‎شود و می‎تواند منجر به کج شدن یا آسیب به دندان‎های دائمی شود. (برای مطالعه بیشتر درمورد مراقبت از رویش دندان‌های کودکان این مقاله را مطالعه کنید.)

فضا نگهدار در کلینیک‌ تخصصی کودکان دردانه

ما متخصص در زمینه قرار دادن فضا نگهدار در دندان‎های کودکان و نوجوانان هستیم، تا به حفظ فضای بین دندان‎های کودکان کمک کنیم. جنس این فضا‎ نگه‌دارها از فلز یا پلاستیک بوده و به دو صورت ثابت و متحرک وجود دارند. همه این فضا نگهدارها به کودک شما برای داشتن بهترین حس قرارگیری دندان‌ها روی هم و عدم نیاز به ارتودنسی در آینده کمک می کنند.

از فضا نگهدارهای ثابت بیشتر برای کودکان و از فضا نگه‎دارهای متحرک برای جوانان استفاده می‎شود. ولی در بزرگسالان موارد کاربرد آن برای درمان‎های زیبایی است.

فضانگهدار بصورت سفارشی برای دندان کودک شما ساخته می‎شود و پس از نصب توصیه می‎شود که کودک شما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند. در طی معاینات دندانپزشکی کودک شما، فاصله نگه‎دار و پیشرفت رویش دندان‎های دائمی توسط رادیوگرافی مورد بررسی قرار می‎گیرد. هنگامی به این نکته پی ببریم که دندان دائمی آماده رویش است، فضا نگه‎دار برداشته می‎شود.

آیا کودک من به فضا نگهدار نیاز دارد؟

فضا نگهدار برای دندان کودکان

فضا نگهدار برای دندان کودکان

دندان‎های شیری کودک شما مسئولیت‌های بزرگی دارند. آن ها می‎توانند تا بزرگسالی بر غذا خوردن و درست صحبت کردن کودک شما تاثیر بگذارند. دندان‎های شیری بر حفظ فضای دندان‎های دائمی در دهان کودک نیز اثرگذار هستند. در حقیقت دندان‎های شیری تا زمانی که دندان‌های دائمی رشد کنند، در دهان هستند.

اگر کودک شما دندان خود را به دلیل آسیب دیدگی، عفونت یا بخاطر کشیدن دندان از دست بدهد و کاری برای حفظ فضای ایجاد شده انجام نشود، دندان‎های اطراف آن شروع به پر کردن فضای خالی می‌کنند، در نتیجه برای رویش دندان دائمی فضای کافی وجود نداشته و این مسئله باعث کج شدن دندان یا عدم تناسب بین دندان‎ها خواهد شد.

فضا نگهدار می‎تواند با ایجاد فاصله، به حفظ فضای ایجاد شده بین دندان‎ها کمک کرده و از این اتفاق جلوگیری کند.

ویدئو

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

هنگامی که یک فضا نگهدار در دهان وجود دارد چند دستورالعمل ساده را باید رعایت کنید.

  1. هنگام خوردن غذاهای چسبنده یا ترد مراقب باشید زیرا ممکن است موادی که باعث نگه داشتن فضا نگه‎دار در جای خود می‎شود را بشکند.
  2. با انگشت یا زبان خود به فضا نگهدار فشار وارد نکنید.
  3. به خاطر داشته باشید که مواد غذایی به راحتی می‌تواند در فضای ایجاد شده به وسیله فضا نگهدار باقی بماند در نتیجه مراقب باشید که کودک شما به درستی دندان‌های خود را مسواک بزند زیرا باقی ماندن غذا باعث تحریک لثه یا پوسیدگی لثه می‎شود.
  4. اگر فضا نگهدار شل شود و یا بیفتد، بهتر است ظرف 48 ساعت به دندانپزشک بروید تا مجددا آن را در جای خود قرار دهد. اگر زمان بیشتری بگذرد ممکن است دندان‎های کودک شما شروع به جابه‎جایی کنند و نصب مجدد فضا نگهدار را دشوار یا غیرممکن کند.

تصاویر

فضا نگهدار برای دندان کودکان
فضا نگهدار برای دندان کودکان

قیمت فضا نگهدار و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت فضا نگهدار

  • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
  • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
  • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
  • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
  • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول در مورد فضا نگهدار

استفاده از فضا‌ نگهدار دردناک است؟

فضا‌ نگهدار کوچک است و کودکان خیلی سریع و آسان (بیشتر کودکان در طی چند روز) به آن عادت می‎کنند. دندانپزشک توصیه‎های ویژه‌ای را برای بهداشت دهان و دندان، نحوه تمیز کردن و رژیم غذایی مناسب به شما می‎دهد تا از به وجود آمدن پوسیدگی در اطراف آن جلوگیری شود.

چگونه بفهمم فرزند من به فضا نگهدار احتیاج دارد؟

کودکان با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین توصیه می‎شود ابتدا به یک دندانپزشک کودکان بروید زیرا آن ها می‎توانند از دانش گسترده خود در مورد دندان کودک و نیازهای خاص او استفاده کنند. در کلینیک‌های دکتر حسینیان ما می‎توانیم با استفاده از اشعه ایکس و اندازه‎گیری عمق استخوان، موقعیت دندان دائمی را بررسی کنیم. (با کلینیک تخصصی کودکان دردانه تماس بگیرید.)

به طور معمول دندان دائمی بین 4 تا 6 ماه طول می‎کشد تا 1 میلی متر از استخوان جوانه بزند. این استاندارد سازی با در نظر گرفتن اطلاعات بدست آمده به کمک اشعه ایکس صورت گرفته است که مبنای اندازه‎گیری برای دندانپزشک کودکان را فراهم می‎کند.

آیا فضا نگهدار همیشه مورد نیاز است؟

هنگامی که همه دندان‎های کودک افتاده باشد به فضا نگهدار نیازی نیست. البته این بستگی به این دارد که چه مدت زمانی طول می‎کشد تا دندان دائمی رویش کند. اگر دندانپزشک احساس کند که دندان دائمی قبل از هرگونه جابه‎جایی یا آسیب به دندان رشد می‌کند نیازی به فضا نگهدار نخواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که باعث می‎شود کودک شما نیازی به فضا نگهدار نداشته باشد این است که دندان‎های جلویی بیفتند. البته این می‎تواند برای والدین و کودک نگران کننده باشد. به دلیل آناتومی استخوان در ناحیه جلویی با رخ دادن این اتفاق فضای به وجود آمده از بین نمی‎رود.

اگر پرتونگاری ایکس تایید کند که نیمی (یا بیشتر) دندان‎های دائمی در حال رویش هستند و دندان نزدیک لثه قرار دارد، فضا نگهدار توصیه نمی‎شود.

چگونه تشخیص دهم که آیا ممکن است کودک من خیلی زود دندانهای شیری خود را از دست بدهد؟

یک قانون اساسی برای این امر این است که اگر دندان‎های آسیا کودک شما قبل از 8 سالگی بیرون آمده باشد، در اکثر موارد خیلی زود است زیرا در یک فرآیند طبیعی انتظار نمی‎رود که این دندان‎ها قبل از 9 یا 10 سالگی ظاهر شوند.

مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‎دهد تقریباً همه موارد از دست دادن دندان آسیا کودک (اول یا دوم) منجر به از بین رفتن فضا می‎شود. بیشتر فضای از دست رفته طی 6 ماه اول پس از افتادن دندان کودک از بین می‎رود.

یک فضا نگهدار چگونه کار میکند؟

فضا نگهدار یک وسیله مناسب سفارشی است که از فلز ساخته شده است.

فضا نگهدارها به دندان‎های اطراف متصل می‎شوند. متداول‎ترین نوع فضا نگهدار باند و حلقه است. در این روش یک باند به پشت دندان متصل شده و نگهدارنده در اطراف لثه حلقه می‎شود. این روش باعث می‎شود فضا حفظ شده و دندان دائمی جدید در محل مناسب خود رشد کند.

بهترین شکل فضا نگهدار چیست؟

بهترین شکل فضا نگهدار خود دندان طبیعی است. با وجود همه مزایای استفاده از فضا نگهدار، حفظ دندان طبیعی اصلی بهترین راه است.