Project Description

درمان کانال ریشه یا عصب‌کشی دندان

سیستم کانال ریشه درون ریشه هر یک از دندان‌های شما وجود دارد. در صورت آلوده شدن کانال ریشه، ممکن است برای از بین بردن باکتری‌ها و نجات دندان، به درمان ریشه احتیاج داشته باشید. این روش دندانپزشکی به عنوان آندودنتیکس شناخته می شود.

در این قسمت ما به برخی از سوالات متداول راجع به درمان ریشه پاسخ خواهیم داد. ما نمی‌توانیم قول دهیم که این روش را برای شما لذتبخش‌تر کنیم، اما حداقل شما می‌دانید چه چیزی انتظارتان را می‌کشد؟

عکس عصب دندان
معرفی
چه کسانی به این خدمت نیاز دارند
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
چه کسانی به این خدمت نیاز دارند
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
چه کسانی به این خدمت نیاز دارند
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول

معرفی

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه دندان، که گاهی اوقات به عنوان «عصب کشی دندان» نیز شناخته می‌شود، شامل حفاری مستقیم داخل دندان برای از بین بردن پوسیدگی عمیق در ریشه آن است.

عصب کشی یا درمان ریشه دندان

درمان ریشه عفونت را در عمق داخل دندان از بین می‌برد

این نوع عفونت می‌تواند بدلایل زیر بوجود آمده باشد:

 • پوسیدگی درمان نشده دندان
 • تاج یا پرکردن معیوب
 • دندان ترک‌خورده یا خورد شده
 • تعدد درمان‌های مختلف دندانپزشکی روی دندان
 • آسیب ناشی از تروما (مانند تصادف یا سقوط)

پس از عصب کشی، ریشه و دندان پرشده تا باقی‌مانده دندان حفظ شود. دندان‌هایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته‌اند شکننده‌تر از دندان‌های سالم هستند. بنابراین، دندانپزشک شما ممکن است توصیه می کند برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان از تاج استفاده کنید.

درمان کانال ریشه دندان

هر دندان یک یا چند ریشه و یک حفره خمیر یا پالپ مرکزی دارد

ساختار دندان

قبل از اینکه به جزئیات این عمل بپردازیم، اجازه دهید نگاهی به ساختار دندان بیندازیم.

تاج بخشی از دندان است که در بالای خط لثه قرار دارد، سطح هم‌تراز با خط لثه را گردن دندان گویند و قسمت زیر لثه ریشه نام دارد. ریشه دندان می‌تواند دو برابر تاج باشد. پوشش سفید سخت در قسمت بیرونی تاج دندان مینا نام دارد. این بخشی است که شما باید با مسواک زدن و نخ دندان روزانه از آن محافظت کنید. ایجاد باکتری های روی دندان ناشی از عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان است که می‌تواند منجربه پوسیدگی دندان (حفره دندان) شود.

اگر پوسیدگی دندان حتی مقدار کمی از مینای دندان را از بین ببرد، بقیه دندان را مستعد عفونت می‌کند. هنگامی که باکتری ها از پالپ نرم درون دندان شروع به خوردن می‌کنند، می‌توانند از طریق کانال ریشه به سرعت در ریشه (های) دندان پخش شوند. از آنجا می‌تواند به استخوان و لثه اطراف رسیده و صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد کند. عفونت‌های درمان نشده ریشه دندان به احتمال زیاد منجربه آبسه دهان می‌شوند.

هر دندان چند ریشه و کانال دارد؟

هر دندان معمولاً بین یک تا سه ریشه دارد، حتی ممکن است بعضی از آنها دارای چهار عدد ریشه باشند. به طور کلی، هرچه دندان بزرگتر باشد و نیاز به تحمل فشار گزش بیشتری داشته باشد، ریشه بیشتری لازم دارد تا بتواند در جای خود ایمن و محکم باقی بماند.

در جدول زیر تعداد معمول ریشه و کانال برای هر دندان نشان داده شده است، اما تعداد گفته شده قطعی نیست.

نوع دندان شماره جایگاه تعداد معمول ریشه تعداد معمول کانال ریشه
دندان‌های پیشین بالا 7, 8, 9, 10 1 1
دندان‌های نیش بالا 6, 11 1 1
دندان‌های آسیاب کوچک اول 5, 12 2 2
دندان‌های آسیاب کوچک دوم 4, 13 1 یا 2 1 یا 2
دندان‌های آسیاب بزرگ 1, 2, 3, 14, 15, 16 3 معمولا 3، 4 یا بیشتر
دندان‌های پیشین پایین 23, 24, 25, 26 1 1 یا 2
دندان‌های نیش پایین 22, 27 1 1
دندان‌های آسیاب کوچک 20, 21, 28, 29 1 1 یا 2
دندان‌های آسیاب بزرگ 17, 18, 19, 30, 31, 32 2 3، 4 یا بیشتر

توجه داشته باشید که مولرهای موجود در موقعیتهای 1 ، 16 ، 17 و 32 (مولر سوم) دندان عقل هستند. همه افراد آنها را نداشته و به طور طبیعی اغلب کشیده می‌شوند.

از آنجایی که ممکن است هر ریشه مجزا یک یا چند کانال داشته باشد، فقط برای تمیز کردن و پر کردن صحیح یک دندان چند ساعت زمان لازم است. درنظر گرفتن زمان لازم برای کار با دقت لازم روی هر دندان برای دندانپزشکان بسیار مهم است، زیرا اگر اثری از عفونت در دندان باقی مانده یا سوراخ به خوبی کاملا پر نشود، احتمال بروز عوارض بیشتر وجود دارد.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

چه کسانی به این خدمت نیاز دارند؟

اگر شما معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید، متخصص شما می‌تواند قبل از نفوذ پوسیدگی به ریشه دندان، آن را شناسایی کرده و درمان کند. اما اگر مدتی است به دندانپزشکی مراجعه نکرده‌اید ممکن است عفونت به ریشه دندان شما نفوذ کرده و برای نجات آن به عصب کشی نیاز باشد.

علائم اولیه که نشان می‌دهد شما به عصب کشی نیاز دارید عبارتند از:

درمان کانال ریشه

درد دندان را نادیده نگیرید، این می‌تواند نشانه عفونت باشد

 • هنگام مصرف غذا و نوشیدنی گرم یا سرد، دندان شما حساس یا دردناک است
 • هنگام گاز گرفتن دردناک است
 • یکی از دندان های شما شل است

اگر این علائم کانال ریشه را نادیده بگیرید، ممکن است پس از مدتی متوجه شوید که با گذشت زمان از بین می‌رود. این به معنی بهبود خود به خود عفونت نیست. این بدان معناست که عفونت اعصاب موجود در پالپ دندان را نابود کرده است، بنابراین دیگر نمی‌توانید آن را احساس کنید. سرانجام، خواهید دید که مشکلات قبلی همراه علائم زیر که نشان‌دهنده شیوع بسیار بیشتر عفونت است، بازخواهد گشت:

 • لثه های متورم در اطراف دندان آلوده
 • تورم در گونه و صورت
 • تراوش چرک از دندان یا لثه
 • تغییر رنگ دندان

مراجعه به دندانپزشک زمان بروز علائم اولیه می‌تواند به جلوگیری از شیوع عفونت و رسیدن به مراحل جدی‌تر می‌تواند کمک کننده باشد. این مشکل خود به خود بهبود نیافته و هرچقدر به آن بی‌توجهی کنید احتمال موفقیت در درمان ریشه کاهش می‌یابد. شما همچنین نباید بدون درمان تهاجمی مستقیم عفونت کانال ریشه برای درمان آن به آنتی‌بیوتیک‌ها مراجعه کنید. اگرچه ممکن است برای بخشی ازدرمان دندانپزشکی به شما آنتی‌بیوتیک داده شود، اما دارو به تنهایی برای از بین بردن باکتری‌های موجود در دندان شما کافی نخواهد بود.

اگر درد ریشه دندان شما ناگهان زیاد شده و مسکن‌های بدون نسخه هیچ تأثیری نداشتند، باید یک قرار ویزیت اورژانسی با دندانپزشکان ما رزرو کنید. آنها احتمالا نمی‌توانند بطور اورژانسی برای شما عصب کشی انجام دهند، ولی مسکن‌های قوی‌تری برای تسکین دردتان تا زمان مراجعه برای درمان کامل به شما خواهند داد.

عصبکشی دندان

رادیوگرافی دندان نشان می‌دهد که عفونت تا چه حد شیوع یافته است؟

من به عصب کشی نیاز دارم یا کشیدن دندان؟

اولویت اول دندانپزشک شما باید در وهله اول حفظ دندان‌های طبیعی خودتان باشد نه کشیدن آنها! هنگامی که یک دندان کشیده می‌شود می‌تواند بر نحوه غذا خوردن شما اثر منفی بگذارد. اگر عفونت باکتریایی در قسمت زیادی از دندان گسترش یافته و ساختار باقی‌مانده برای پشتیبانی از پرکردگی یا تاج کافی نباشد، کشیدن دندان ممکن است تنها گزینه مناسب درمان باشد.

دندانپزشک شما معمولاً با انجام رادیوگرافی از ناحیه آسیب دیده شروع می‌کند تا وسعت ریشه دندان آلوده را مشخص کند. از این تصاویر آنها می‌توانند بفهمند چه تعداد کانال دندان آسیب دیده، در کجا قرار گرفته و چه تعداد به درمان نیاز دارند؟ سپس متخصص شما می‌تواند دوره درمانی شما را برنامه‌ریزی کرده و به شما اطلاع دهد که انتظار چه چیزی را داشته باشید.

توجه داشته باشید که اگر دندان عقل عفونت کرده دارید، شرایط شما به گونه‌ای است که احتمال دارد دندانپزشک شما بجای انجام یک عصب کشی و پر کردن ریشه، کشیدن دندان را برای شما توصیه کند. به عنوان مثال، زمانیکه دندان کاملا فوران نکرده یا در وضعیتی قرار دارد که تمیز کردن آن مشکل است، احتمالا کشیدن دندان بهترین راه است. اگر درمان ریشه شما بطور خاصی پیچیده باشد، ممکن است دندانپزشکتان شما را به یک متخصص ریشه دندان (اندودنتیست) ارجاع دهد.

ویدئو

فرایند انجام عمل عصب کشی

بازگرداندن دندانی که عمیقا آلوده شده توسط عصب کشی، به چهار مرحله درمان نیاز دارد. این فرایند معمولا طی یک یا دو مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود. تعداد مراجعات مورد نیاز به نوع دندان عفونت کرده و پیچیدگی سیستم کانال ریشه آن بستگی دارد. رادیوگرافی تا حدودی می‌تواند برای پی بردن به طول درمان شما به دندانپزشکتان کمک کند، ولی آنها تا زمانی که به ریشه دندان شما دسترسی پیدا نکنند نمی‌توانند بطور دقیق پیچیدگی و طول درمان شما را تشخیص دهند.

درمان ریشه دندان‌های جلو عموما ساده تر است، چرا که کانال‎های آنها مستقیم‌ و عریض‌تر بوده و دسترسی به آنها نیز ساده تر است. به همین دلیل عصب‌کشی دندان‌های جلویی معمولا سریع‌تر از درمان ریشه دندان‌های پشتی انجام می‌شود. فرایند دقیق درمان کانال ریشه از یک کلینیک به کلینیک دیگر متفاوت است، ولی ما در اینجا یک توضیح کلی از مراحل مورد نیاز بیان خواهیم کرد:

درمان کانال ریشه

سد دندانی در حین درمان به محافظت از شما و دندانتان کمک می‌کند

آماده‌سازی

پس از انجام رادیوگرافی به منظور برنامه‌ریزی روند درمان، دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست شما از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. این کار باعث بی‌حس شدن ناحیه تحت درمان شده، بنابراین شما دیگر دردی احساس نمی‌کنید. ممکن است دندانپزشکتان هنگام درمان ریشه از یک سد دندانی (کافردام) استفاده کند. این ورق لاستیکی در اطراف یک دندان خاص قرار گرفته تا آن را از بقیه دهان جدا کند. این کاور سه مزیت دارد:

 • از قسمت‌های داخلی دندان در مقابل باکتری‌های موجود در بزاق شما محافظت می‌کند.
 • شما می‌توانید در طول درمان به طور طبیعی آب دهان خود را قورت بدهید.
 • اگر ابزاری از دست دندانپزشک رها شود یا مقداری زباله در دهان شما بیفتد، هیچ خطری برای بلعیدن آن و خفگی وجود ندارد.

انجام این عمل بدون سد دندانی نیز ممکن است، اما متخصصان آندودنتیست باید از این سد استفاده کنند. هنگام انتخاب دندانپزشک مناسب برای درمان ریشه آلوده خود، حتما سوال کنید که از سد دندانی استفاده می‌کنند یا خیر؟

باز کردن دندان

دندانپزشک با استفاده از یک مته، یک سوراخ در بالای دندان شما (یا پشت دندان‌های پیشین) ایجاد می‌کند که از طریق آن می‌تواند به پالپ دندان و سیستم ریشه دسترسی پیدا کند. از سوهان‌های کوچک ریز برای پاک کردن پالپ و بافت عصبی آسیب دیده و مرده از داخل دندان و ریشه استفاده می کند. اگر در انتهای ریشه دندان دچار آبسه شده باشید، در این مرحله تخلیه می‌شود.

شکل باریک و نامنظم کانال‌های ریشه، پر کردن کامل آنها را دشوار می‌کند. به همین دلیل دندانپزشکتان برای بزرگتر کردن و شکل دادن به کانال‌های دندانتان از سوهان‌های کوچک نازک استفاده می‌کند. این پروسه می‌تواند برای دندان‌هایی که دارای چندین ریشه و کانال هستند چند ساعت طول بکشد.

تمیز کردن

در مرحله بعد، قسمت داخلی دندان با استفاده از آب و محلول ضد باکتری کاملاً تمیز می‌شود (ممکن است در طول فرآیند پر کردن نیز این کار چندین بار انجام شود).

سوهان های عصب کشی دندان

این سوهان‌های کوچک نازک به تمیز کردن کانال‌های باریک ریشه کمک می‌کنند.

 متخصص از سرنگ برای پاشیدن محلول تمیز کننده به دندان شما استفاده کرده، و سپس دوباره آن را مکش می‌کند. به منظور اطمینان از استریل شدن کامل دندان این کار چندین بار تکرار می‌شود.

اگر درمان شما پیچیده بوده و بیشتر از یک جلسه ویزیت نیاز داشته باشد، دندانپزشکتان ریشه‌ها را با برخی داروها پر کرده تا باکتری‌های باقی‌مانده را از بین ببرد. او سپس برای حفظ دندانتان در فاصله زمان‌های ویزیت از پرکننده‌های موقتی استفاده می‌کند. این پرکردگی در جلسه بعد برداشته می‌شود.

پرکردن ریشه

پس از تمیز و گسترده کردن کلیه کانال‌ها، باید آنها را پر کرد. این کار اغلب با یک ماده ترموپلاستیک انجام می‌شود که هنگام گرم شدن، نرم شده تا شکل دقیق محفظه را به خود بگیرد. متخصص تعدادی مخروط نازک را درون کانال وارد کرده و سپس آنها را در زیر حرارت فشرده می‌کند تا مطمئن شود که کانال کاملا پر شود. این مهم است که پر کردن کانال ریشه فضای داخل دندان را کاملاً پر کند، در غیر این صورت احتمال عفونت مجدد دندان وجود دارد. پس از پر کردن ریشه‌ها، حفره باقی‌مانده در دندان بطور عادی پر می‌شود. این کار از ریشه در برابر محافظت می‌کند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

چه چیزی در انتظار شماست؟

دندان شما ممکن است شما را اذیت کند یا پس از درمان ریشه، یک درد ممتد را تجربه کنید. این درد در طی یک یا دو هفته برطرف می‌­شود. دندان شما به فشار گاز حساس خواهد بود و ممکن است احساس لق شدن داشته باشد. این احساس فروکش می‌­کند. ممکن است در بالای دندان پشت یا پشت دندان جلوی خود احساس گودشدگی یا زبری کنید. مواد نرم و موقتی که در آنجا قرار دارند، قبل از ویزیت بعدی شما از بین می­‌روند. گاهی اوقات، یک حباب کوچک یا گودی در طی چند روز پس از درمان بر روی لثه ظاهر می­‌شود. این مسئله ظرف چند روز ناپدید می­‌شود.

 نحوه مراقبت از ناحیه عصب­‌کشی

در طی یک ساعت پس از عمل، از مسکن بدون نسخه استفاده کنید. با شروع بی‌­اثر شدن داروی بی­‌حسی، این مسکن‌­ها برای کاهش درد به شما کمک می‌­کند. برای تسکین درد، ایبوپروفن و سایر داروهای مسکن را به میزان 400 میلی­‌گرم در هر شش ساعت به مدت یک روز توصیه می­‌کنیم. اگر به دلیل وضعیت پزشکی و یا دلایل دیگر باید ایبوپروفن را جایگزین کنید، از تیلنول به عنوان جایگزین استفاده کنید. برای جلوگیری از خطر رقیق شدن خون در صورت بروز هرگونه خون­ریزی، از خوردن محصولات مبتنی بر آسپرین خودداری کنید. برای جویدن از قسمت مقابل درمان شده دهان استفاده کنید. این کار را تا زمانی که تاج دائمی گذاشته شده یا دندان را پرکنید، ادامه دهید تا از شکستن دندان ضعیف شده خود جلوگیری کنید. از جویدن آدامس ، کارامل یا سایر شیرینی­‌های چسبنده که می‌تواند تاج موقت یا پر شدگی شما را از بین ببرد، خودداری کنید.

درصورت بروز هریک از موارد زیر یا سوالات مرتبط با کلینیک تماس بگیرید:

 • فراتر از دوره بهبودی که قبلاً ذکر شد، احساس درد یا ناراحتی می­‌کنید.
 • تورم قابل توجهی بعد از عمل تجربه می­‌کنید.
 • تاج یا پرکردگی موقتی شما از جای خود بیرون آمده باشد، شل شده باشد، یا هنگام گاز گرفتن احساس ناهمواری می‌­کنید.
 • شکستگی دندان

تصاویر

درمان ریشه یا عصبکشی دنداندرمان ریشه یا عصبکشی دندان

قیمت و کلینیک های ارائه دهنده خدمت

قیمت عصب کشی دندان

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک اطفال دردانه کلینیک کن کلینیک آذربایجان
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول در مورد عصب کشی

عمر درمان ریشه چقدر است؟

اندودنتیکس یک عمل دندانپزشکی رایج با میزان موفقیت نسبتاً بالا است. در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند، حدود 85٪ از درمان‌ها حداقل 8-10 سال عمر می‌کنند. بسیاری از آنها تا آخر عمر دوام می‌آورند. ترک سیگار (اگر شما سیگاری هستید) ضمن بهبود وضعیت کلی دندان‌های شما به طولانی‌تر شدن عمر درمان‌های دندانپزشکی کمک می‌کند.

اگر سال‌ها پس از درمان ریشه با مشکل دندانی مواجه شدید، ممکن است با انجام یک درمان ریشه دیگر عمر دندان بسیار بیشتر شود. یکی از عوارض جانبی درمان ریشه ممکن است تیره شدن دندان باشد. در صورت وقوع این اتفاق به خصوص برای دندان‌های جلویی، می‌توانید از عمل سفید کردن دندان استفاده کنید.

آیا درمان کانال ریشه دردناک است؟

بسیاری از بیماران از درد درمان کانال ریشه نگران هستند و به دلیل ترس از این درد ممکن است معالجه مورد نیاز خود را به انجام نرسانند. خوشبختانه فناوری بی‌حسی که این روزها توسط دندانپزشکان استفاده می‌شود، درد ناشی از این عمل را به حداقل می‌رساند. این درد هیچ تفاوتی با درد یک پرکردن معمولی ندارد، فقط زمان آن طولانی‌تر است. برای بیمارانی که قبل از درمان، درد ریشه زیادی را تجربه کردند، درمان اندودنتیکس تسکین درد خوبی خواهد بود. بسیاری از بیماران درد بیشتری را در ناحیه فک نسبت به دندان گزارش کرده‌اند، که ناشی از باز ماندن بیش از اندازه دهان است.

قبل از شروع کار، دندانپزشکتان باید از داروی بی‌حسی استفاده کند. با توجه به طول مدت درمان، ممکن است این دارویی بی‌حسی، بازتزریق شود. اگر در هر مرحله از طول درمان احساس درد شدیدی کردید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. اگر برای درمان عصبکشی اضطراب شدید دارید، می‌توانید برای انجام عمل درخواست تزریق داروی آرام‌بخش نوع 4 بکنید. این دارو مانند بیهوشی عمومی شما را کاملا خواب نکرده، بلکه فقط اضطراب شما را از بین برده و شما پس از عمل چیز زیادی بخاطر نمی‌آورید. مسکن‌های معمولی بعد از عمل هرگونه درد را کاهش می‌دهند.

درد پس از درمان کانال ریشه را چگونه کنترل کنم؟

درمان کانال ریشه درد ندارد، اما دندان ترمیم شده ممکن است برای چند روز متورم و حساس باشد. در این مدت می‌توانید از ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین دردتان استفاده کنید. ممکن است تا زمان بازگشت به حالت عادی ترجیح دهید که از غذاهای نرم استفاده کنید.

اگر پس از استفاده از مسکن، دردتان ادامه دارد، و یا در صورت مشاهده عوارض دیگر سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید. این عوارض ممکن است نشان‌دهنده مشکل در درمان عصبکشی و نیاز به مراقبت‌های اضافی دندانی باشد.

آیا درمان کانال ریشه عوارضی هم دارد؟

با وجود موفقیت نسبتا بالای درمان کانال ریشه، برخی از بیماران مشکلاتی را تجربه و گزارش کرده‌اند. عوارض کانال ریشه ممکن است از چند روز تا چند سال پس از درمان اولیه نمایان شود.

شکست درمان کانال ریشه می‌تواند بدلایل زیر رخ دهد:

 • دندانپزشک در طول درمان داخلی دندان یک یا چند ریشه را از دست می‌دهد.
 • کانالی که به طور ناقص درمان شده است.(به عنوان مثال نوک کانال باقی مانده باشد)
 • بافت داخل دندان باقی مانده است.
 • یک شکاف داخل ریشه
 • نشت باکتری‌ها

درصورت بروز هریک از عوارض فوق، دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست دندان شما را ارزیابی کرده تا ببیند آیا درمان مجدد کانال ریشه امکان‌پذیر است یا خیر؟ روند این کار تقریباً مشابه درمان اصلی است، اگرچه بدلیل وجود پرکردگی دندان درمان پیچیده‌تر خواهد بود. ایمپلنت دندانی می‌تواند جایگزین خوبی برای یک درمان ریشه شکست‌ خورده باشد

در بیشتر موارد، کشیدن دندان بهترین درمان برای یک کانال ریشه شکست خورده است. بیمارانی که دچار این مشکل می‌شوند، اغلب جایگزینی دندان با یک ایمپلنت یا بریج را ترجیح می‌دهند. اگر درمان ریشه بدلیل عفونت در نوک ریشه دندان از بین نرفته، دچار مشکل شود، ممکن است جراحی اندونتیک نیاز باشد. این جراحی شامل ایجاد یک برش کوچک در لثه برای دسترسی مستقیم به نوک ریشه است. این کار باعث می‌شود ساختار اصلی درمان قبلی در جای خود باقی بماند.

اگر نگران شکست درمان کانال ریشه خود هستید در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید. کانال ریشه هرچه زودتر دوباره درمان شود، باکتری‌ها فرصت کمتری برای ایجاد آسیب بیشتر دارند. به یاد داشته باشید، داشتن معاینات منظم دندانپزشکی و حفظ بهداشت دهان و دندان در درجه اول شانس ابتلا به عفونت دندان را کاهش می‌دهد.