Project Description

عمل پیوند استخوان فک

پیوند استخوان فک چیست و چرا ممکن است به آن نیاز داشته باشید؟ گاهی اوقات قبل از کاشت دندان یا روش‎های ترمیمی دیگر، به پیوند استخوان فک نیاز است. پیوند استخوان فک معمولا زمانی انجام می‎شود که استخوان فک برای قرار دادن ایمپلنت ضعیف باشد.

عمل پیوند استخوان فک
معرفی
آیا من به پیوند استخوان فک نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌
تصاویر
قیمت
سوالات متداول
معرفی
آیا من به پیوند استخوان فک نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به پیوند استخوان فک نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

به‎طور کلی پیوند استخوان یک عمل جدی است و پیوند استخوان دهان هم از این قاعده مستثنی نیست. عمل پیوند استخوان ممکن است ترسناک و دردآور به‎نظر برسد اما این‎گونه نیست و برای طولانی مدت ارزش انجام آن را دارد. اجازه دهید با جزییات بیش‎تر عمل پیوند استخوان را بررسی کنیم.

پیوند استخوان فک

اگر استخوان فک رکود (تحلیل) پیدا کرده باشد؛ قبل از کاشت ایمپلنت، از عمل پیوند استخوان فک استفاده می‎شود. عفونت، بیماری یا گذشتن مدت زمان طولانی از افتادن دندان باعث رکود (تحلیل) استخوان فک شده و قبل از کاشت ایمپلنت ممکن است به عمل پیوند استخوان فک نیاز باشد. اگر استخوان فک رکود (تحلیل) پیدا کرده باشد، حجم آن کم شده و برای کاشت ایمپلنت مناسب نیست. پیوندها راهی برای ترمیم استخوان، با قرار دادن استخوانی از قسمت دیگر بدن یا حتی بدن فرد دیگر به بیمار است.

مواد لازم برای پیوند استخوان فک

از مواد مختلفی برای پیوند استخوان فک استفاده می‎شود که به‎طور کلی می‎توان آن‌ها را به سه دسته تقسیم کرد:

 • آلوگراف: استخوانی که از فرد دیگر یا جسد انسانی برای انجام کارهای پزشکی برداشته می‎شود.
 • اوتوگرافت: استخوانی که از قسمت دیگری از بدن بیمار برداشته می‎شود.
 • آلوپلاستیک: معمولاً از هیدروکسی آپاتیت یا کربنات کلسیم ساخته می‎شود. هر دو این مواد از نوع معدنی و طبیعی هستند.

مواد دیگری که در ساخت پیوند استخوان فک استفاده می‎شوند عبارتند از استخوان گاو و انواع استخوان‎های مصنوعی که قیمت هر کدام متفاوت است. هزینه جراحی پیوند استخوان فک شما به نوع ماده مورد استفاده بستگی دارد.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا من به پیوند استخوان فک نیاز دارم؟

اگر استخوان فک رکود (تحلیل) پیدا کرده باشد؛ قبل از عمل کاشت ایمپلنت، عمل پیوند استخوان فک انجام می‎شود. در این روش بافت استخوان از خود بیمار، جسد، گاو یا بافت مصنوعی گرفته شده و در استخوان فک قرار می‎گیرد تا با استخوان اصلی جوش بخورد. انواع مختلفی از پیوند استخوان فک وجود دارد که عبارتند از: پیوند بلوک، پیوند سوکت و لیفت سینوس. هر یک از آنها هدف خاصی را دنبال کرده و دوره بهبودی خود را دارند.

عمل پیوند استخوان فک ممکن است با خونریزی، درد و تورم همراه باشد. برای بهبودی موفقیت آمیز و بدون عفونت، باید به دستورالعمل‎های جراح خود گوش داده و علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی خاصی را داشته باشید. زمان بهبودی حدود شش ماه بوده و به حجم عمل بستگی دارد.

ویدئو

فرایند درمان با ونیر کامپوزیت

جراحی پیوند استخوان فک

علاوه بر مواد سازنده پیوند استخوان فک، حجم جراحی هم مهم است و می‎توان آن‎را به دو دسته بزرگ یا جزئی تقسیم‎بندی کرد. پیوند استخوان فک، به میزان رکود (تحلیل) استخوان یا شدت بیماری لثه بستگی دارد پس وضعیت فک شما مشخص می‎کند که شما به کدام نوع عمل پیوند نیاز دارید. معمولاً این عمل پیوند 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‏کشد.

کشیدن دندان و پیوند استخوان فک

ممکن است قبل از کاشت ایمپلنت، به کشیدن دندان و پیوند استخوان فک نیاز داشته باشید. اگر بیماری لثه داشته باشید؛ این بیماری، کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت را با مشکل مواجه می‎کند. همه بیماران قبل از ایمپلنت به جراحی نیاز ندارند. بعضی از بیمارانی به دلیل رکود (تحلیل) استخوان؛ حجم استخوان لازم برای ایمپلنت را ندارند، قبل از ایمپلنت به پیوند استخوان فک نیاز دارند.

عمل پیوند استخوان بسیار رایج است. اگر بیماری لثه تا استخوان فک گسترش پیدا کرده باشد (پریودنتال)، دندانپزشک درمان پیوند استخوان را برای درمان این بیماری پیشنهاد می‎کند.

عمل پیوند استخوان فک

بیماری لثه و از بین رفتن دندان‎ها در از بین رفتن استخوان فک موثر است.

روش‎های دیگر پیوند استخوان فک

پیوند سوکت

اگر دندانپزشک بعد از کشیدن دندان متوجه شود که استخوان ضعیف بوده و در معرض پوسیدگی است، عمل پیوند استخوان ضروری است. به این نوع پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت، پیوند سوکت گفته می‎شود. این نوع پیوند بعد از کشیدن دندان انجام می‎شود. اگر بعد از کشیدن دندان؛ دندانی جایگزین آن نشود، یک فرآیند طبیعی باعث رکود (تحلیل) استخوان می‎شود. پیوند سوکت از مواد طبیعی ساخته شده و بعد از کشیدن دندان به فضای خالی ایجاد شده، اضافه می‎شود. این پیوند بعد از شش ماه بهبود پیدا کرده و بعد از آن می‎تواند ایمپلنت را در جای خود قرار داد.

پیوند بلوک

اگر بلافاصله بعد از کشیدن دندان، فضای خالی آن با پیوند سوکت درمان نشود به پیوند بلوک نیاز است. یکی دیگر از دلایل رکود (تحلیل) لثه که به پیوند بلوک نیاز دارد، بیماری لثه است. بیماری لثه باعث آسیب و رکود (تحلیل) لثه می‎شود و بهترین درمان برای آن، پیوند بلوک است. در این روش تکه کوچکی از بافت استخوان از قسمت دیگری از بدن برداشته شده و در محل قرار می‎گیرد. این بافت با پیچ محکم شده و بعد از چندماه بهبود پیدا می‎کند. بعد از بهبودی، آماده جراحی ایمپلنت است.

لیفت سینوس

اگر مقدار قابل توجهی از استخوان فک بالا رکود (تحلیل) پیدا کرده باشد، به درمان لیفت سینوس نیاز است چون برای کاشت ایمپلنت در حفره سینوس استخوان فک، این سینوس‎ها از بین رفته‎اند. در این روش، جراح لثه شما را بریده و غشای سینوس را از دیواره‎ها جدا می‎کند سپس یک تکه استخوان در آن قسمت می‎گذارد. این روش بعد از 4 ماه بهبود پیدا کرده و فک آماده کاشت ایمپلنت می‎شود.

عوارض پیوند استخوان فک

قبل از انجام عمل پیوند استخوان فک، در مورد عوارض آن با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید. عوارض احتمالی انجام این عمل شامل موارد زیر است:

• رد کردن: ممکن است عمل پیوند توسط بدن بیمار پذیرفته نشده و رد شود. بدن به‎جای این‎که با پیوند جوش بخورد و اجازه دهد استخوان جدید رشد کند، آن‎را جسم خارجی تشخیص داده و پس می‎زند.

• عفونت: اگر عمل پیوند در یک محیط آلوده انجام شود یا در مراقبت‎های بعد از پیوند محل پیوند استخوان تمیز نباشد، خطر عفونت افزایش پیدا می‎کند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

بهبودی پیوند استخوان فک

برای بهبودی عمل پیوند استخوان فک به بستری شدن در بیمارستان نیازی نیست و شما می‎توانید در خانه باشید. زمان زیادی برای بهبودی پیوند استخوان فک نیاز است. البته چون شما یک تکه استخوان را به فک خود اضافه می‎کنید و می‎خواهید به فک شما پیوند بخورد، 6 ماه زمان خیلی زیادی هم نیست.

عمل پیوند استخوان فک

بعد از انجام عمل پیوند استخوان فک، برای شما داروی ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز می‎شود.

انتظارات از پیوند استخوان فک

بعد از اینکه عمل پیوند شما انجام شد، دوره بهبودی اولیه حدود دو هفته طول خواهد کشید. در این مدت ممکن است موارد مختلفی را تجربه کنید:

روز جراحی
 • خونریزی: در روز جراحی، خونریزی زیادی خواهید داشت و مهم است جراح به‎طور مرتب آن‎را تمیز کند.
 • تورم: در روز جراحی، احتمالاً تورم هم خواهید داشت. اگر حجم عمل زیاد باشد، تورم می‎تواند از دهان شروع شده و روی گونه‎ها، چشم‎ها و کنار صورت تأثیر بگذارد. کیسه‎های یخ روش خوبی برای کاهش تورم و تسکین درد هستند.
 • درد: عمل پیوند ممکن است باعث درد و ناراحتی شود. خبر خوب این است که به احتمال جراح زیاد برای شما مسکن تجویز می‎کند که تا زمان بهبودی آن‎ها را مصرف کنید.

بعد از عمل پیوند استخوان فک، جراح برای شما دارو تجویز کرده و توصیه‎هایی دارد که عبارتند از:

دو هفته بعد از جراحی
 • آنتی بیوتیک‎ها: جراح ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. شما باید آن‎ها را طبق دستور مصرف کرده و کل دوز را به پایان برسانید. عفونت یکی از عوارض شایع عمل پیوند فک است.
 • رژیم غذایی: چند هفته اول مانند یک کودک غذا بخورید. به این معنی که فقط غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید. لبنیات نخورید چون دارای باکتری‎های زنده‎ای هستند که ممکن است به محل جراحی آسیب برسانند.
 • بهداشت دهان و دندان: بعد از عمل پیوند استخوان فک باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و محل پیوند را تمیز نگه دارید. ممکن است جراح برای شست‎وشوی دهان، برای شما دهان‎شویه تجویز کند. تمیزی در دوران بهبودی بسیار مهم است.

بعد از پایان روند بهبودی عمل پیوند استخوان فک، بیمار می‎تواند برای کاشت ایمپلنت به دندانپزشکی برود. این عمل دارای زمان بهبودی اضافی، هزینه و عوارض بعد از عمل است. اگر در مورد کاشت ایمپلنت سوالی دارید، حتما از دندانپزشک خود بپرسید.

تصاویر

بعد از درمانقبل از درمان
بعد از درمانعکس-قبل-از-عمل-پیوند-استخوان-1

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول عمل پیوند استخوان فک

آیا ممکن است بدن شما پیوند استخوان فک را رد کند؟

برای به حداقل رساندن خطر پس زدن پیوند، بیمار می‎تواند از بافت بدن خود، اهدا کننده یا جسد انسان استفاده کند.

آیا پیوند استخوان فک دردناک است؟

پیوند استخوان فک یک جراحی دردناک است. جراح در طول عمل به شما آرام‏بخش تزریق کرده و برای دوران بهبودی مسکن تجویز می‎کند.

بهبودی پیوند استخوان فک چقدر طول می‎کشد؟

دوره بهبودی برای پیوند استخوان فک به روش عمل شما بستگی داشته و می‎تواند از دو تا هشت ماه طول بکشد.

پیوند استخوان فک از چه موادی ساخته شده است؟

پیوند استخوان فک می‎تواند از استخوان بیمار، استخوان اهدا کننده یا جسد، استخوان حیوان یا مواد مصنوعی ساخته شده باشد.