Project Description

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی‎های شفاف به خصوص در بین بزرگسالان روزبه‎روز محبوب‎تر می‎شوند. این ارتودنسی‎ها برای افرادی که می‎خواهند دندان‎های خود را صاف کنند درحالی‎که نمی‎خواهند هنگام لبخند زدن سیم فلزی آن مشخص باشد، گزینه مناسبی است.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد تا بتوانید در مورد درمان ارتودنسی آگانه تصمیم بگیرید.

 • هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟
 • آیا ارتودنسی نامرئی خوب کار می‎کند؟
 • بهترین مارک ارتودنسی‎های شفاف چیست؟
ارتودنسی-نامرئی
معرفی
ارتودنسی نامرئی مناسب من است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
ارتودنسی نامرئی مناسب من است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
ارتودنسی نامرئی مناسب من است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

ارتودنسی نامرئی (Invisalign) چیست؟

اصطلاح ارتودنسی نامرئی به روشی برای صاف (تراز) کردن دندان‎ها گفته می‎شود که از یکسری پوشش پلاستیکی شفاف درست شده است. شما ممکن است آن ها را بعنوان ارتودنسی دارای قابلیت جابه‎جایی شنیده باشید. ارتودنسی‎های شفاف اگرچه کاملاً شفاف نیستند اما بخاطر فناوری پیشرفته‎ای که برای ساخت آن استفاده شده است، به سختی قابل تشخیص هستند. اکثرا افراد تا زمانی که به آن ها گفته نشود متوجه آن نمی‎شوند.

از این ارتودنسی‎‎ها می‎توان برای درمان طیف وسیعی از مشکلات خفیف و متوسط برای تراز دندان‎ها استفاده کرد. این مشکلات عبارتند از:

 • ازدحام زیاد دندان‎ها
 • دندان‎های کج
 • شکاف بین دندان‎ها
 • کمبود دندان
 • نیش

آن ها همچنین ممکن است برای افرادی که دندان‎های آن ها پس از ارتودنسی قبلی به موقعیت قبلی خود برگشته است، انتخاب خوبی باشند.

چرا ارتودنسی‎های شفاف انقدر محبوب هستند؟

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی‎های شفاف می‎توانند شکاف‎های دندان و سایر مشکلات را برطرف کنند

بسیاری از بزرگسالان می‎خواهند که سیم ارتودنسی خود را بپوشانند زیرا از نظر ظاهری آن را دوست ندارند اما آیا می‎دانید داشتن دندان‎های نامتناسب می‎تواند بعدا باعث انواع مشکلات دندانپزشکی شود؟ زیرا تمیز کردن آن ها بسیار سخت است. ارتودنسی نامرئی نه تنها در لبخند شما بلکه در سلامت دهان و دندان شما موثر است.

ارتودنسی نامرئی گزینه‎ای مناسب برای دندانپزشکان است زیرا نسبت به ارتودنسی‎های مرئی سنتی خستگی کمتری دارد علاوه بر این مناسب نیست کودکانی که به مدرسه می‎روند، ارتودنسی مرئی سنتی داشته باشند.

اگرچه دیگر داشتن ارتودنسی خجالت‎آور نیست اما هنوز هم افراد بزرگسال ارتودنسی خود را از دیگران می‏پوشانند. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است مردم برای درمان ارتودنسی نامرئی را انتخاب کنند، این است که اگر روز مهمی مانند عروسی برسد و فرد بخواهد در عکس لبخند بزند، وجود ارتودنسی مرئی سنتی زیبایی لبخند او را می‎گیرد.

انواع ارتودنسی نامرئی (Invisalign)

ارتودنسی نامرئی (Invisalign) کامل

ارتودنسی نامرئی کامل، یکی از اصلی‎ترین و متداول‎ترین درمان ارتودنسی نامرئی است که برای درمان مشکلات پیچیده مربوط به تناسب دندان استفاده می‎شود. درمان کامل معمولاً 12-18 ماه طول می‎کشد اما اگر بعد از این مدت به نتیجه مطلوب نرسید زمان درمان ادامه خواهد یافت.

در طول مدت درمان لازم است هر چهار تا هشت هفته برای بررسی دندان‎ها و وضعیت آن ها به دندانپزشکی بروید. دندانپزشک شما ممکن است برای تاثیر بیشتر و درمان سریعتر، پیوست‎های کوچکی را به برخی از دندان‎های شما متصل کند.

ارتودنسی نامرئی (Invisalign) اکسپرس

این نوع ارتودنسی نامرئی، در موارد جزئی تا متوسط مشکلات مربوط به تناسب دندان که نیازی به درمان کامل ندارند، استفاده می‎شوند. بسته به تعداد ارتودنسی مورد استفاده، زمان درمان متفاوت است، یکی تا پنج تراز استفاده می کند و سه ماه طول می کشد و دیگری تا 10 تراز استفاده می کند و حدود شش ماه طول می‎کشد.

این نوع از ارتودنسی‎ها مشکلات محدودی را درمان می‎کنند که شامل موارد زیر است:

 • ازدحام با فاصله کم (حداقل 2 میلی‎متر)
 • کج بودن خفیف دندان‎های جلویی
 • برگشت زود هنگام دندان‎ها به وضعیت قبلی بعد از پایان ارتودنسی قبلی

مزیت بارز ارتودنسی‎های شفاف اکسپرس نسبت به ارتودنسی نامرئی کامل در هزینه آن است.

ارتودنسی نامرئی (Invisalign) نوجوانان

ارتودنسی نامرئی

نوع خاصی از ارتودنسی‎های شفاف برای نوجوانان وجود دارد.

از آنجایی که دندان‌ها و فک در دوران نوجوانی هنوز در حال رشد هستند، زمان بسیار خوبی برای برطرف کردن مشکلات عدم تناسب دندان‎ها است با این حال برخی از مارک‎های ارتودنسی نامرئی (aligner) به گونه‎ای طراحی نشده‎اند که بتواند فک در حال رشد یک نوجوان را در جای خود قرار دهند. ارتودنسی‎های دارای قابلیت جابه‎جایی ممکن است باعث شود که بیمار بیشتر وسوسه شود که به مدت طولانی‎تری آن ها را از دهان خود خارج کند.

ارتودنسی‎های شفاف نوجوان، مخصوص نوجوانان است که باعث می‎شود دندان‎های آن ها متناسب و صاف شود. این ارتودنسی‎های شفاف دارای ویژگی‎های خاصی هستند که شامل:

 • دارای حداکثر 6 تراز جایگزین برای جایگزین کردن دندان‎های افتاده یا آسیب دیده
 • زبانه‎های مخصوص رویش دندان به شما امکان می‎دهد تا فضای لازم برای رشد دندان‎ها وجود داشته باشد.
 • دارای شاخص‎های مناسب که به والدین و دندانپزشکان نشان می‎دهد که آیا فرد واقعا در روز 22 ساعت از آن ها استفاده کرده است؟

هزینه ارتودنسی‎های شفاف بیشتر از ارتودنسی‎های سنتی مرئی است اما برخی والدین نگران آسیب رسیدن به دهان فرزندان خود (هنگام دعوا) هستند در نتیجه آن ها ارتودنسی‎های شفاف را انتخاب می‎کنند همچنین آن ها می‎خواهند زیبایی لبخند فرزندانشان حفظ شود.

انواع دیگر ارتودنسی‎های شفاف

ممکن است بخواهید از ارتودنسی‎های شفاف استفاده کنید ولی دوست دارید گزینه‎های دیگر را هم بررسی کنید:

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی‎های شفاف کمتر مورد توجه قرار می‎گیرند

ارتودنسی‎های سرامیکی با پرانتزهای شفاف (Damon و Clear Smile Brace): رنگ آن ها مانند دندان یا سفید است. این رنگ باعث می‏شود کمتر در معرض دید باشند اما باز هم آن ها را می‎توان دید.

پرانتزهای زبانی: این پرانتزها بصورت ثابت در پشت دندان‎ها قرار دارند و به سختی مورد توجه هستند. پرانتزهای زبانی معمولاً گران‎ترین نوع هستند.

اگر برای خود یا فرزندتان ارتودنسی در نظر گرفته‎اید، بهتر است پیش دندانپزشکی بروید که در زمینه انواع مختلف بریس تجربه دارد. او می‎تواند در مورد بهترین نوع درمان با شما صحبت کند.

نتیجه

بسیاری از بزرگسالان و نوجوانان تصمیم می‎گیرند که از ارتودنسی‎های شفاف استفاده کنند تا مردم نفهمند که دندان‎های آن ها ارتودنسی دارد.

از بین همه مارک‎ها، مارک اینویزیلاین (Invisalign) از معروف‎ترین آن است. این مارک با بیش از 20 سال تجربه، اثربخشی خود را اثبات کرده است و در حال حاضر برای برای درمان 90 درصد موارد ارتودنسی حتی اکلوژن شدید که فکر می‎کنید نیاز به بریس‎های فلزی دارد، مورد استفاده قرار می‏گیرد.

مهمترین عیب ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین (Invisalign) این است که هزینه درمان آن گران است و چون دندانپزشکان عمومی تخصصی در اینگونه درمان‎ها ندارد بنابراین باید پیش دندانپزشکان متخصص بروید.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا ارتودنسی نامرئی برای من مناسب است؟

ارتودنسی نامرئی در مقابل ارتودنسی ساده

استفاده از ارتودنسی نامرئی فواید زیادی دارد مانند:

ارتودنسی نامرئی

در صورت استفاده از ارتودنسی شفاف بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است

 • ارتودنسی‎ها تقریباً شفاف هستند.
 • می‎توان آن ها را حداکثر 4 ساعت در روز برای غذا خوردن، تمیز کردن و … از دهان خارج کرد.
 • از نظر بهداشتی، مناسب‎تر هستند زیرا مواد غذایی در آن ها گیر نمی‎کنند.
 • ممکن است لازم نباشد که زیاد به دندانپزشکی بروید.

به طور طبیعی ارتودنسی‎های شفاف نسبت به معمولی دارای نقاط ضعف هستند:

 • طول درمان ممکن است بیشتر از ارتودنسی‎های ساده باشد.
 • ارتودنسی‎های شفاف گران هستند و ممکن است خراب شوند.
 • آن ها برای درمان‎های پیچیده دندان (چرخاندن دندان، حرکت عمودی) مناسب نیستند.
 • پیوند دهنده‎ها باید قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی به جز آب برداشته شوند.

نکته آخر: اگر فردی هستید که وسوسه می‎شوید روزانه بیشتر از 4 ساعت ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، بهتر است از ارتودنسی‎های ثابت استفاده کنید که به هیچ وجه قابل برداشتن نباشند. زیرا اگر این دستورالعمل‎ را رعایت نکنید، درمان شما بیشتر طول می‎کشد.

کسانی‎که از ارتودنسی استفاده می‎کنند، باید در بهداشت دهان و دندان خود دقیق باشند تا احتمال پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا لکه‎دار شدن به حداقل برسد.

بطور خلاصه جوانب مثبت و منفی ارتودنسی نامرئی و ساده در جدول زیر بررسی شده است:

ارتودنسی نامرئی ارتودنسی ساده
مثبت منفی مثبت منفی
بسیار تمیز طول درمان طولانی اغلب ارزان‎تر شفاف نیست
دارای قابلیت جابه‎جایی ممکن است گران‎تر باشد اکلوژن شدید را درمان می‎کند تمیز کردن آن سخت‎تر است
همه نوع غذا را می‎توان مصرف کرد فقط مشکلات جزئی تا متوسط را درمان می‎کند برای بیماران دارای فراموشی مناسب است دارای محدودیت در مصرف غذا
آسان تمیز می‎شوند باید منظم باشند ممکن است زمان درمان کوتاه‎تر باشد

 

ارتودنسی نامرئی یا ساده؟

بحث در مورد ارتودنسی نامرئی و ساده بسیار زیاد است اما هیچکس منکر این واقعیت نیست که طی 20 سال گذشته بیش از 7 میلیون بیمار از ارتودنسی نامرئی برای زیباتر شدن لبخند خود استفاده کرده‎اند. طی 20 سال گذشته، سرمایه گذاری زیادی برای تحقیق و توسعه ارتودنسی نامرئی شده است. نتیجه آن این شده است که اکنون 90 درصد موارد ارتودنسی از ارتودنسی نامرئی استفاده می‎کنند.

ویدئو

فرایند درمان با ارتودنسی نامرئی

دندانپزشک با استفاده از قالب دندان‎های شما، درمان را شروع می‎کند. او قالب را بصورت دیجیتال اسکن کرده تا با کمک برنامه‎های رایانه‎ای، برنامه درمان شما بصورت گام به گام طراحی شود. این برنامه سه بعدی به شما کمک می‎کند تا قبل از شروع درمان، تصویر قبل و بعد دندان خود را ببینید. این به شما و دندانپزشک شما کمک می‎کند تا نتیجه درمان را تجسم کرده و در مورد گزینه‎های مختلف درمانی صحبت کنید.

ارتودنسی نامرئی

قالب‎های دندانی به دندانپزشک شما کمک می‎کند تا برای درمان شما برنامه‎ریزی کند.

درمان ارتودنسی نامرئی (Invisalign) چه مدت طول می‎کشد؟

درمان ارتودنسی نامرئی باید از 9 تا 18 ماه یا بیشتر طول بکشد ولی معمولا کمی بیشتر از 1 سال طول می‎کشد. از آن‎جایی که درمان ارتودنسی نامرئی طولانی است در نتیجه هزینه آن ها هم بیشتر می‎شود.

بعد از درمان

بعد از درمان ارتودنسی نامرئی، باید بصورت شبانه روز آن را روی دندان‎های خود داشته باشید تا دندان‎های شما در جای مناسب خود قرار بگیرند. دندانپزشک شما در ابتدا ممکن است استفاده از آن را در طول روز توصیه کند.

شما باید ارتودنسی‎های شفاف را به مدت 24 ساعت در روز (بیرون آوردن آن ها تنها برای غذا خوردن و نوشیدن) برای دو هفته اول و بعد از آن فقط شب‎ها استفاده کنید. به شما توصیه می‎شود که هر شش ماه یکبار یک ست جدید سفارش دهید.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

تصاویر

بعد از درمانعکس-قبل-از-درمان-ارتودنسی-نامرئی-1
عکس-بعد-از-درمان-ارتودنسی-نامرئی-2عکس-قبل-از-درمان-ارتودنسی-نامرئی-2
بعد از درمانقبل از درمان

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمان ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

متوسط ​​هزینه ارتودنسی نامرئی معمولاً بیشتر از ارتودنسی فلزی سنتی است.

ارتودنسی نامرئی

آیا ارتودنسی شفاف (Invisalign) باعث درد می‎شود؟

چگونه ارتودنسی نامرئی را تمیز کنید؟

اگر نمی‎دانید که چگونه می‎توانید ارتودنسی نامرئی خود را تمیز کنید، موارد زیادی برای این کار وجود دارد. محبوب‎ترین نوع پاک کننده، کریستال‎های تمیز کننده ارتودنسی نامرئی است که در حدود 15 دقیقه پلاک و بو را از ارتودنسی شما پاک می‎کند.

آیا ارتودنسی نامرئی باعث درد می‎شود؟

در طول دوره درمان به خصوص در ابتدا که دندانها در حال متناسب شدن هستند، احتمالا احساس درد خواهید داشت.