Project Description

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان

در مورد سیلانت دندان سوال دارید؟ این اصطلاح ممکن است ناآشنا باشد اما خبر خوب ایناست که این روش، پیشگیری ساده‌ای است که به منظور محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی انجام می‌شود. بهتر از همه اینکه، این روش کاملا بدون درد است.

فیشور سیلانت اغلب موقع رشد دندان‌های دائمی در کودکان و نوجوانان انجام می‌شود، اما این روش فقط مناسب برای کودکان نیست. در بسیاری موارد، بزرگسالان نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند.

در ادامه درباره روش پرکردن شیارها، هزینه‌های آن و نکاتی که لازم است قبل از انجام این روش به آن توجه داشته باشید صحبت خواهیم کرد.

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان، هزینه و مزایا
معرفی
سیلانت برای چه کسانی مناسب است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
سیلانت برای چه کسانی مناسب است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
فیشور سیلانت برای چه کسانی مناسب است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

فیشور سیلانت دندان چیست؟

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان، هزینه و مزایا

دندان‌های آسیا با شیارهای عمیق، مستعد پوسیدگی هستند.

دندان‌های آسیا معمولا دارای سطح نامنظمی هستند که در جویدن غذا به ما کمک می‌کنند. اگرچه، شیار دندان‌ها گاهی به قدری عمیق است که باعث می شود مواد غذایی و پلاک را به دام بیندازند و تمیز کردن آنها دشوار شود. با گذشت زمان، این موضوع می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و ایجاد درد شود. این مشکل کاملا متداول است. در حقیقت، بیشتر پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان در دندان‌های آسیا اتفاق می‌افتد.

شاید بهتر باشد به این بپردازیم که اصلا سیلانت دندان چیست؟ سیلانت دندان که به عنوان شیارپوش (فیشور سیلانت) نیز شناخته می‌شود، روشی است که سوراخ و شکاف‌های عمیق را پر کرده و باعث تمیز شدن راحت‌تر دندان‌ها می‌شود و در نتیجه باعث کاهش احتمال پوسیدگی و پرکردن دندان‌ها در آینده می‌شود. فیشور سیلانت دندان سبب صاف و یکدست شدن سطح دندان‌ها نمی‌شود بلکه باعث کاهش عمق شیارها و سوراخ‌های طبیعی دندان می‌شود.

اما سیلانت چقدر موثر واقع می‌شود؟ در گزارشی از انجمن دندانپزشکی آمریکا آمده است که این روش می توانند در طی 2-3 سال بروز پوسیدگی دندان را به میزان 75٪ کاهش دهد، در حالی که در گزارشی دیگر میزان حفاظت از دندان‌ها 11-51٪ اعلام شده است. در هر صورت، فیشور سیلانت به طور گسترده‌ای به عنوان یک درمان پیشگیرانه موثر در بین دندانپزشکان شناخته می‌شود.

مواد فیشور سیلانت

ماده‌ای که برای سیلانت دندان استفاده می‌شود معمولا یک ماده رزین پلاستیکی به رنگ دندان است. ممکن است این ماده دقیقا با رنگ طبیعی دندان مطابقت نداشته باشد، اما همانطور که گفتیم این روش در دندان‌های آسیا استفاده می‌شود و در نتیجه معمولا این تفاوت رنگ قابل توجه نیست.

برای پوشاندن شیارها می‌توان از یک ترکیب شیشه‌ای نیز استفاده کرد اما در برخی از تحقیقات مشخص شده است که این ترکیب نسبت به رزین مقاومت کمتری دارد.

ماندگاری فیشور سیلانت چه مدت است؟

دقیقا مانند پر کردن، سیلانت دندان باید سالها دوام بیاورد. با این وجود، انجام معاینات منظم دندانپزشکی بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که فیشور سیلانت در جای خود باقی است و مشکلی ندارد. اگر سیلانت ترک خورده باشد، باکتری ها می توانند به دندان نفوذ کرده و باعث پوسیدگی شوند.

فیشور سیلانت ممکن است در طول زمان آسیب ببیند اما می‌توان آن را ترمیم یا جایگزین کرد.

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان، هزینه و مزایا

فیشور سیلانت دندان موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان می‌شود.

مراقبت از دندان هایی که با سیلانت پر شده‌اند بسیار مهم است. قطعا این روش، جایگزینی برای مسواک زدن و بهداشت مناسب دهان و دندان نیست. (

چگونه با رعایت بهداشت دهان و دندان از بیماری های دندانی جلوگیری کنیم؟)

آیا فیشور سیلانت دندان، درمانی بی خطر است؟

از آنجایی که این یک روش غیر تهاجمی است، ساختار دندان دست نخورده باقی مانده و هر زمان می توان درزگیر را برداشت.

اگر مواد سیلانت ترک برداشته یا سوراخ شود و توسط دندانپزشک ترمیم نشود، این خطر وجود دارد که دندان پوسیده شود. به همین دلیل مراجعه جهت انجام معاینات منظم دندانپزشکی در کل دوران کودکی و بزرگسالی (حداقل یک بار در سال) مهم است.

بحث و جدل در بین متخصصین درباره فیشور سیلانت دندان نگرانی‌هایی را در مورد این روش ایجاد کرده است. نگرانی مربوط به بیسفنول‌آ (BPA) است که در سیلانت وجود دارد. انجمن دندانپزشکی، خطر وجود این ماده را مورد مطالعه قرار داده و در نهایت اعلام کرده است: “مواد دندانپزشکی مورد استفاده در معالجه و جلوگیری از پوسیدگی، از جمله مواد فیشور سیلانت، می توانند مقادر بسیار کمی بیسفنول را آزاد نماید. شواهد نشان می‌دهد، هیچ نگرانی در مورد سلامتی نسبت به قرار گرفتن در معرض بیسفنول وجود ندارد. “

جمع بندی

در زیر می‌توانید مزایا و معایب روش فیشور سیلانت را مشاهده کنید:

معایب مزایا
نیاز به چکاپ منظم کاهش خطر پوسیدگی
احتمال پوسیدگی در صورت چکاپ نکردن تمیز کردن راحت تر دندان‌ها
سطح بسیار پایین بیسفتول غیر تهاجمی بودن
بدون درد

اگر دندانپزشک، به شما یا فرزندتان سیلانت دندان را توصیه کند، احتمالا به علت خطر بالای پوسیدگی در دندان‌های آسیا است. به شرط ادامه معاینات منظم دندانپزشکی، خطرات این روش بسیار ناچیز است. بعلاوه این روش نیاز به معالجه تهاجمی – و پرهزینه تر – را در آینده کاهش می‌دهد.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

فیشور سیلانت برای چه کسانی مناسب است؟

اگرچه همه دندان‌های آسیا بطور طبیعی دارای شیار و شکاف هستند، اما عمق شیارها هم برای انجام این روش مهم است.گاهی عمق شیارها آنچنان زیاد نیست که نیاز به سیلانت داشته باشد. دندانپزشک معاینه لازم را انجام داده و در صورت لزوم این روش پیشگیرانه را توصیه می‌کند.

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان، هزینه و مزایا

به محض رشد دندان‌های دائمی کودکان می‌توان دندان‌های آسیا را سیلانت کرد.

معمولا برای کودکان با شرایط زیر سیلانت دندان توصیه می‌شود:

 • دندان‌های شیری آن‌ها پوسیدگی داشته باشد.
 • در صورتی که به نظر برسد دندان‌ها در معرض خطر بالای پوسیدگی هستند.

اغلب، به محض ظاهر شدن دندانهای آسیا دائمی، فیشور سیلانت دندان انجام می‌شود. این کار تقریبا در سن 6-7 سالگی برای دندان‌های آسیای کوچک و سپس تا 14 سالگی برای بقیه دندان‌های آسیای بزرگ توصیه می‌شود. با این وجود، تا زمانی که دندان‌ها هنوز سالم هستند، می‌توان این روش را به کار گرفت.

اگر دندان مقدار کمی پوسیدگی داشته باشد، هنوز هم می توان پوسیدگی را برطرف کرد. دندان را پر کرده و سپس مناطق آسیب پذیر دیگر دندان را با سیلانت در برابر پوسیدگی محافظت نمود.

فیشور سیلانت دندان برای بزرگسالان

اگر در سنین کودکی، این روش پیشگیرانه را انجام نداده باشید ممکن است برایتان سوال باشد که آیا می‌توان سیلانت دندان را برای بزرگسالان نیز انجام داد؟ به خصوص اگر شکاف‌های عمیق یا چاله‌هایی که مواد غذایی اغلب در آن گیر می‌کند در دندان‌های عقبی خود داشته باشید، این روش می‌تواند روشی موثر برای حفاظت از دندان‌ها باشد.

در صورتی که موقع جویدن غذا با برخورد دندان‌های آسیا به یکدیگر صدا ایجاد می‌کند، بهتر است از فیشور سیلانت استفاده شود. اگر در حال حاضر پوسیدگی در شیارهای دندان وجود داشته باشد، باید پر شود. ممکن است بتوان برای قسمت‌های سالم دندان از سیلانت استفاده کرد تا از مزایای آن بهره برد.

مانند سایر روش‌های درمانی دندانپزشکی، در مورد گزینه‌های مختلفی که برای شما مناسب است با متخصصان ما مشاوره کنید. (تماس با ما)

ویدئو

فرایند درمان فیشور سیلانت

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان، هزینه و مزایا

نور باعث سفت شدن فیشور سیلانت می‌شود.

این روش درمانی از نوع پیشگیری غیر تهاجمی است و جهت انجام آن برای هر دندان فقط چند دقیقه زمان لازم است. این درمان توسط دندانپزشک انجام می‌شود. ممکن است برای تقویت و محافظت از دندان‌ها، همزمان فلورایدتراپی نیز صورت گیرد.

روش گام به گام انجام فیشور سیلانت دندان به شرح زیر است:

 1. دندان جرم گیری می‌شود تا هر گونه ماده غذایی و باکتری از سطح دندان‌ها پاک شده و سپش خشک می‌شود.
 2. با محلول خاصی سطح دندان‌ها را می‌پوشانند تا ادامه کار و چسبیدن مواد راحت‌تر شود.
 3. سیلانت روی دندان قرار می‌گیرد.
 4. نور آبی به دندان‌ها تابیده می‌شود تا ماده سیلانت خشک شود.

همانطور که می بینید، این روش فرایندی بسیار ساده دارد و هیچ گونه حفره و سوراخی در کار نیست (مگر در مواردی که دندان پوسیدگی داشته باشد). ممکن است کودکان و نوجوانان در صورتی که قبلا فقط برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کرده باشند، کمی مضطرب باشند اما به آنها اطمینان دهید که به هیچ وجه درد و آسیبی نخواهد داشت و به سالم ماندن دندان‌های دائمی کمک می‌کند.

ممکن است بعد از انجام فیشور سیلانت کمی سختی و تفاوت سطح در دندان‌ها احساس کنید که چندان طول نخواهد کشید.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

بعد از انجام درمان روکش دندان موارد زیر را رعایت کنید:

 • اگر درمان شما به بی­‌حسی نیاز داشته و داروی بی­‌حسی استفاده شده است، تا از بین رفتن داروی بی­‌حسی از خوردن غذا پرهیز کنید.
 • اگر هنگام گاز گرفتن احساس ناهمواری و نامساعد بودن دندان‌­ها رامی­‌کنید با کلینیک تماس گرفته و برای رفع ناراحتی یک وقت ویزیت بگیرید.
 • روکش‌های دائمی خود را مانند دندان طبیعی نخ دندان بکشید. برای جدا کردن مواد غذایی و… از زیر بریج دندانی خود از نخ­‌های مخصوص 2 تایی استفاده کنید.
 • غذاهای سخت مانند آجیل­، آب نبات و یخ را با دقت بخورید تا از شکسته شدن یا صدمه زدن به روکش دائمی خود جلوگیری کنید.
 • اگر در هنگام خواب شب دندان قروچه دارید، از محافظ شبانه برای دندان‌­هایتان استفاده کنید. (درمورد محافظ شبانه بیشتر بدانید)
 • برای مشورت درمورد انتخاب نوع درمان با دکتر خود صحبت کنید.
 • روکش دندان ممکن است باعث حساسیت به سرما و گرما شود. اگر به مدت طولانی از حساسیت دندان­‌هایتان رنج می­‌برید یا درصورت تورم با کلینیک‌های ما تماس بگیرید.

تصاویر

بعد از درمانعکس قبل و بعد از درمان فیشور سیلانت- عکس قبل از درمان 2
عکس قبل و بعد از درمان فیشور سیلانت- عکس بعد از درمان 3عکس قبل و بعد از درمان فیشور سیلانت- عکس بعد از درمان 3

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمان فیشور سیلانت

هدف از انجام این روش چیست؟

هدف از فیشور سیلانت پر کردن شکاف‌های عمیقی است که ممکن است در دندان‌های آسیای خود داشته باشید. پر کردن این ترک‌ها باعث آسان شدن شستشوی دندان‌ها شده و احتمال پوسیدگی دندان ها را کاهش می‌دهد.

فیشور سیلانت از چه موادی ساخته شده است؟

سیلانت‌های دندان معمولا از مواد رزینی پلاستیکی به رنگ دندان ساخته می‌شوند. بعضی اوقات آنها از شیشه ساخته می‌شوند، اما طول عمر این مواد مشخص نیست.

فیشور سیلانت برای محافظت از دندان‌های کودکان، هزینه و مزایا

سیلانت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند.

آیا امکان برداشتن سیلانت وجود دارد؟

بله. فیشور سیلانت دندان روشی غیرتهاجمی بوده و بنابراین امکان برداشتن آن‌ها وجود دارد.

آیا فیشور سیلانت دندان ضروری است؟

سیلانت دندان می‌تواند یک روش بسیار مفید برای کمک به محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی باشد. گرچه این روش جهت مراقبت از دندان‌ها بسیار مهم است، مطمئنا جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان‌های معمولی نیستند. در صورتی که نیاز باشد از فیشور سیلانت استفاده کنید، دندانپزشک به شما پیشنهاد خواهد داد.

آیا فیشور سیلانت دندان خطر دارد؟

به علت وجود مقادیر کمی بیسفنول آ در سیلانت، عده‌ای نگران خطرات آن هستند اما طبق اعلام انجمن دندانپزشکی، مقادیر کم این ماده در فیشور سیلانت، خطری به همراه ندارد.

آیا امکان استفاده از سیلانت بدون بیسفنول آ هست؟

احتمالا در فضای آنلاین تبلیغات مربوط به سیلانت عاری از بیسفنول آ را دیده‌اید. میتوانید درباره آن‌ها تحقیق کنید. اما خوب است بدانید هیچ کدام از طرف انجمن دندانپزشکی آمریکا تایید نشده است لذا با احتیاط به این نوع مواد نزدیک شوید و حتما با دندانپزشک در این باره مشورت نمایید.