Project Description

کاشت دندان یا ایمپلنت دندانی

آیا در نظر دارید برای بهبود یا ترمیم لبخند خود، از ایمپلنت دندانی استفاده کنید؟ این کار چه از نظر هزینه و چه از نظر جراحی مورد نیاز یک تصمیم بزرگ است. در این قسمت ما سعی کرده‌ایم برای یک تصمیم آگاهانه به شما کمک کنیم.

ایمپلنت دندانی
معرفی
چه کسانی به این خدمت نیاز دارند
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول
معرفی
چه کسانی به این خدمت نیاز دارند
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول
معرفی
چه کسانی به این خدمت نیاز دارند
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی خدمت

ایمپلنت دندان چیست و چگونه عمل می کند؟

ایمپلنت دندان

از لحاظ فنی فقط به این قسمت ایمپلنت گفته می‌شود

ایمپلنت یک ریشه دندان مصنوعی است که به وسیله جراحی در استخوان فک وارد می‌­شود. این ریشه مصنوعی برای نگه‌­­داشتن دندان مصنوعی یا یک سری دندان در محل خود استفاده می­‌شود. در این روش، ایمپلنت­‌ها به روشی مشابه ریشه دندان طبیعی عمل می­‌کنند. بسیاری از افراد از اصطلاح “implant” به معنای کل دندان­‌های جایگزین استفاده می‌­کنند، اما در واقع ایمپلنت فقط به بخشی گفته می­‌شود که در استخوان وارد شده است.

یکی از موارد استفاده از کاشت ایمپلنت دندانی زمانی است که بیمار دچار حادثه­­‌ منجربه از بین رفتن یک یا چند دندان شده باشد. همچنین برخی از شرایط پزشکی وجود دارد که باعث از بین رفتن دندان‌­ها می­‌شود. باقی افراد نیز به دلیل زیبایی کاشت دندان را انتخاب می‌­کنند. نتیجه این درمان دندان‌­های مصنوعی هستند که احساس و عملکردشان دقیقا مانند دندان­‌های طبیعی است.

دو نوع اصلی ایمپلنت دندان وجود دارد:

نوع اول کاشت اندوستیل است. در این نوع کاشت ایمپلنت مستقیما وارد فک شده و از طریق تعدادی گیره یک یا چند دندان مصنوعی را درجای خود نگه می‌دارند. این ایمپلنت­‌ها شبیه پیچ­‌های کوچک با سر مخروطی یا استوانه‌­ای است.

نوع دیگر ایمپلنت سابپریواستیل است. این نوع ایمپلنت دارای پایه فلزی است که در زیر بافت لثه روی استخوان فک قرار می­‌گیرد. دندان­ های مصنوعی به همان روش قبل روی تکیه­‌گاه‌­هایی که از لثه بیرون زده‌­اند نصب می­‌شوند. این نوع کمتر متداول است اما برای افرادی که استخوان فک کم­ عمق دارند مناسب‌تر است.

ایمپلنت دندان

هزینه کاشت دندان به تعداد مورد نیاز شما بستگی دارد.

کاشت دندان کامل

برخی از بیماران که تمامی دندان‌­های خود را از دست داده‌اند نیز ممکن است از یک ست کامل از دندان­ مصنوعی که به روش ایمپلنت کاشته می­‌شود، را استفاده کنند. برخلاف پروتزهای دندانی، این ایمپلنت­‌ها در محل خود ثابت هستند. بسیاری از مردم دندان­‌هایی را ترجیح می­‌دهند که برای تمیز کردن آنها نیازی به بیرون آوردن آنها نباشد.

معمولا برای کاشت یک ست دندان نیازی به کاشت یک ریشه برای هر دندان نیست، چرا که این ایمپلنت­‌ها قدرت نگه­‌داشتن چند دندان در کنار هم را نیز دارند. با استفاده از فناوری­‌های جدید برای کاشت یک ست دندان در فک پایینی فقط نیاز به 4 ریشه و در فک بالایی بدلیل تراکم کمتر استخوان به 6 ریشه نیاز است. مزیت دیگر این نوع دندان­‌ها جراحی و کاشت یکروزه آن است.

چه کسانی به این خدمت نیاز دارند؟

چه کسی می­‌توانند ایمپلنت داشته باشد؟

ایمپلنت دندانی

یک کاشت ایمپلنت موفق به استخوان و لثه سالم نیاز دارد

برای این که بتوانید کاشت ایمپلنت انجام دهید باید لثه های قوی و سالم و استخوان فک با توانایی پشتیبانی از ریشه جدید داشته باشید. بیمارانی که مشکلات بهداشتی دهانی مانند التهاب لثه دارند، یا بدلیل وجود آبسه دندان دچار ریزش استخوان شده‌اند، ممکن است برای کاشت دندان مناسب نباشند. با این حال، در بسیاری از موارد، برای تقویت استخوان فک قبل از قرار دادن ایمپلنت می­‌توان از پیوند استخوان استفاده کرد.

یکی از گزینه­‌های جایگزین برای بیمارانی که نمی‌توانند کاشت معمولی انجام دهند (مانند افرادی که دچار افتادگی فک شده و یا تراکم استخوان خیلی کم دارند)، استفاده از ایمپلنت­‌های کوچک است. این ایمپلنت­‌ها از نظر ساختاری شبیه ایمپلنت­‌های بزرگ هستند، اما ریشه نازک‌تری دارند. ریشه این ایمپلنت­‌ها به اندازه یک خلال دندان بوده و استخوان کمتری برای نگه‌داری نیاز دارند. مزیت دیگر استفاده از ایمپلنت­‌های کوچک، کاشت یکروزه آن است. به این معنی که به 3 تا 6 ماه زمان برای کاشتن نیاز ندارند.

ویدئو

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

فرایند ارائه خدمت

عمل ایمپلنت دندان دارای چند مرحله است که توسط دندانپزشک متخصص یا جراح دهان و دندان انجام می­‌گیرد.

عکسبرداری اشعه ایکس

اشعه ایکس وضعیت فعلی دندان­ها و فک را نشان می دهد

آماده‌­سازی

قبل از انجام این عمل باید یک معاینه دقیق انجام شود. متخصصان ما اعصاب، سینوس‌­ها و ساختار استخوان اطراف منطقه عمل را برای معاینه بررسی می­‌کنند. این معاینه معمولا با عکاسی اشعه ایکس همراه است. در برخی موارد اسکن‌­های دیگر مانند سی تی اسکن نیز انجام می­‌گیرد. این کار به متخصصان ما اجازه می‌­دهد وضعیت فعلی استخوان فک و دهان شما را ارزیابی کنند. قبل از انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان، دندان‌­ها و لثه شما معاینه شده و هرگونه مشکلات مرتبط با آن درمان می‌­شود.

بیمارانی که تراکم استخوان کمی داشته و یا استخوان فک آسیب دیده دارند ممکن است برای تقویت فک ابتدا به پیوند استخوان نیاز داشته باشند. این عمل شامل برداشتن استخوان از قسمت دیگری از بدن و قرار دادن آن در محل قرارگیری ایمپلنت است. استخوان اغلب از قسمت دیگری از فک گرفته می‌­شود اما در برخی مواقع از استخوان ساق یا لگن نیز استفاده می­‌شود.

پیوند استخوان عمل کاشت دندان را به میزان قابل توجهی به تأخیر می‌­اندازد، زیرا بهبودی استخوان فک برای پشتیبانی از ایمپلنت به 3 تا 12 ماه زمان نیاز دارد. مشکل دیگری که می‌­تواند زمان کاشت ایمپلنت را به تاخیر بیاندازد کشیدن دندان است. اگر برای کاشت ایمپلنت باید دندان آسیب دیده ای را بکشید، بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت یک تا دو ماه زمان نیاز دارید. اما در برخی موارد کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت در یک روز انجام می­‌گیرد.

قرار دادن ایمپلنت

کاشت ایمپلنت در استخوان به عنوان یک عمل سرپایی دسته­‌بندی می­‌شود، به این معنی که نیاز به بستری در بیمارستان ندارد. این عمل معمولا در کلینیک دندانپزشکی و با بی­‌حسی موضعی انجام می­‌گیرد. بیماران پراسترس می­‌توانند برای تجربه استرس کمتر حین انجام عمل از آرام­‌بخش نیز استفاده کنند. متخصص شما با توجه به تعداد دندان‌­های مورد نیاز به کاشت، پیچیدگی عمل و سطح اضطراب شما بهترین حالت عمل را به شما پیشنهاد می‌­دهند.

عمل کاشت ایمپلنت شامل چندین مرحله است. اولین قدم ایجاد برش در لثه برای افشای استخوان است.  در مرحله بعد سوراخی که قرار است ایمپلنت در آن قرار گیرد در استخوان حفر می­‌شود. سپس ایمپلنت در محل مناسب قرار می­‌گیرد. این عمل یک روش دشوار است که مقدار خطا در آن باید بسیار کم باشد. به همین دلیل توسط متخصصانی که آموزش‌های کامل دیده‌اند انجام می­‌گیرد.

پس از کاشت ایمپلنت، برای محافظت ایمپلنت دربرابر موادی که ممکن است زمان خوردن وارد آن شود، لثه بخیه زده شده یا توسط التیام‌­دهنده پوشانده می­‌شود. در طی فرایند بهبودی کامل، که ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد، ایمپلنت طی فرایندی به نام استخوان‌­بندی با استخوان جوش می­‌خورد. از همین رو برای ساخت ایمپلنت­ از موادی مانند تیتانیوم که با بدن ما سازگار هستند، استفاده می‌­شود.

نصب پایه

پس از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان پایه نصب می‌­شود. پایه یک اتصال است که تاج یا دندان مصنوعی را به ایمپلنت متصل می‌کند. برای نصب پایه لثه بالای ایمپلنت باید باز شود. این عمل هم یک عمل سرپایی با بی­‌حسی موضعی است. پس از نصب پایه لثه دور آن ترمیم شده ولی روی آن را نمی‌­گیرد. در برخی موارد، امکان قرار دادن ایمپلنت و پایه در یک عمل جراحی امکان­پذیر است. ممکن است دندانپزشک شما در طول زمان بهبودی لثه اطراف پایه، برای پوشاندن آن برای شما روکش موقت نصب کند. این روکش برای دیده نشدن پایه فلزی بین دندان­‌های شما مناسب است. حدود دوهفته بعد بافت لثه کاملا بهبود یافته و زمان نصب تاج است.

قرار دادن تاج

ایمپلنت دندان

تاج موقت می­تواند پایه کاشت دندان جلوی شما را بپوشاند

پس از بهبودی کامل دهان، مجددا به کلینیک ما مراجعه کرده تا روند ساخت تاج شما شروع شود. متخصصان ما با توجه به ساختار دندان‌­های شما جایگزین مناسبی را برای دندان شما می­‌سازند. برای زیبایی هرچه بیشتر و القای حس طبیعی، رنگ تاج با دندان‌­های اطراف مطابقت خواهد داشت. این امر به ویژه درمورد کاشت دندان‌­های جلویی بسیار مهم است. پس از آماده شدن، تاج به پایه متصل می­‌شود. بعضی از پروتزها و تاج‌ها از پایه‌­های خاصی استفاده می­‌کنند که به آنها اجازه می­‌دهند برای تمیز کردن از جای خود درآورده شوند. ایمپلنت­‌های تک­‌دندانی و انواع دیگر پروتزها بطور دائم در محل ثابت هستند.

بهبود

پس از انجام هر مرحله از عمل، بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. تجربه برخی از مشکلات زیر در زمان بهبودی طبیعی است:

 • لثه‌ها یا گونه متورم
 • لثه‌ها و پوست کبود شده است
 • درد اطراف ناحیه کاشت
 • خونریزی اندک
کاشت ایمپلنت دندان

تجربه مقداری درد و تورم بعد از عمل طبیعی است

اکنون بیشتر جراحان دندانپزکشی از بخیه­‌هایی استفاده می­‌کنند که خودبه­‌خود از بین می‌­روند. در غیر این صورت باید برای کشیدن بخیه­‌ها به کلینیک مراجعه کنید. علائم فوق باید در روزهای بعد از درمان شما کاهش یابد. اگر متوجه ورم، درد یا خونریزی زیاد شدید، باید سریعاً با کلینیک ما تماس بگیرید. ممکن است شما به آنتی‌بیوتیک یا مسکن‌­های قوی تری نیاز داشته باشید.

معمولا متخصصان ما در طول زمان بهبودی توصیه می­‌کنند که برای خوردن و جویدن از سمت مقابل دهان خود استفاده کنید، یا از خوردن برخی غذاهای سخت یا جویدنی برای چند روز بپرهیزید، تا ایمپلنت‌­های شما کاملا مستحکم شوند. در طول این زمان باید بطور منظم به کلینیک ما مراجعه کرده تا روند بهبودی­‌تان توسط متخصصان ما بررسی گردد.

پس از اتمام مراحل عمل و بهبودی کامل، می­‌توانید به طور عادی غذا بخورید. دندان­‌های ایمپلنت معمولاً به اندازه دندان­‌های طبیعی قوی هستند. با این حال، مسواک زدن روزانه و نخ دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا لثه­‌ها، ایمپلنت­‌ها و سلامت دندان‌­ها حفظ شود. یک شوینده آبی دهانی می‌­تواند به شما کمک کند تا به آرامی اطراف هر ایمپلنت دندان را تمیز کنید.

دستورالعمل های قبل و بعد از دریافت خدمت

 • تا 30 دقیقه پس از عمل خون­ریزی را با گاز استریل و فشار آرام کنترل کنید. در این مدت از برداشتن گاز خودداری کنید. در ساعت­‌های بعد از عمل، دیده شدن خون طبیعی است.
 • حداقل یک هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید. مکیدن می‌­تواند لخته را از بین ببرد و همچنین باعث بروز «کاسه خشک» در دهان شود.
 • هر 3 تا 4 ساعت تا زمان خواب، درد خود را با داروهای بدون نسخه (تسکین دهنده درد غیر آسپیرین) کاهش دهید.
 • در صورت لزوم همراه با غذا یا شیر از داروهای تجویز شده برای کاهش سوزش معده استفاده کنید.
 • در صورت مصرف داروهای تجویز شده در مورد درد، از مصرف الکل خودداری کنید.
 • روز بعد از عمل به مدت 15 دقیقه یک کیسه یخ را در ناحیه عمل روی صورت خود بگذارید.
 • بی­‌حسی بعد از عمل احتمالا چند ساعت دوام می­‌آورد. تا زمانی که بی­‌حسی از بین نرفته، از جویدن یا گاز گرفتن خودداری کنید. معمولا به دنبال ایمپلنت شش هفته بی­‌حسی یا سوزن­‌زدگی باقی می‌­ماند.
 • برای 2 تا 4 روز اول غذاهای نرم بخورید، یک رژیم متعادل را حفظ کنید و آب زیادی بنوشید.
 • به مدت 48 ساعت از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از جویدن به طور مستقیم روی ناحیه عمل خودداری کنید.
 • 8 ساعت اول بعد از درمان دندان­‌های خود را مسواک نزنید. برای 3 روز بعد به آرامی مسواک بزنید.
 • برای جلوگیری از باز شدن لخته، افزایش خونریزی، ایجاد کاسه خشک، از شست‌­وشو یا زبان زدن لخته در 24 ساعت اول خودداری کنید.
 • برای رفع هرگونه درد از یک محلول آب­‌نمک استفاده کنید (2/1 قاشق چای‌خوری نمک + 2/1 قاشق چای‌خوری جوش شیرین + 1 فنجان آب گرم). هر یک ساعت در صورت لزوم مخلوط کرده و 2 تا 3 دقیقه در دهان خود نگه دارید.
 • اگر سینوس شما در عمل جراحی درگیر شده باشد از دمیدن بینی یا هرگونه فعالیتی که باعث تحریک سینوس­‌های شما شود، خودداری کنید. در صورت لزوم از مواد ضد گرفتگی بینی استفاده کنید.
 • پس از عمل از فعالیت شدید خودداری کنید.
 • تمام آنتی­‌بیوتیک‌­های تجویز شده را طبق دستورالعمل به میزان مدت نسخه مصرف کنید.
 • زنان: در مورد عوارض آنتی‌­بیوتیک‌­ها روی نازایی با دکتر داروساز مشورت کنید.
 • در حین بهبودی ایمپلنت، دستورالعمل­‌های استفاده از پروتز متحرک یا جزئی خود را دنبال کنید.
 • طبق نوبت ویزیت برای برداشتن بخیه و پیگیری به کلینیک ما مراجعه کنید.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر با کلینیک تماس بگیرید:

 • درد غیرقابل کنترل
 • خون­ریزی بیش از حد یا شدید
 • علائم تب
 • تورم بیش از حد گرم در روزهای بعد از عمل
 • واکنش به داروهای تجویز شده (جوش، خارش، مشکلات تنفسی)

برای اطمینان از دوره بهبودی موثر و از بین بردن عوارض، این دستورالعمل­‌ها را دنبال کنید.

تصاویر

کاشت ایمپلنت دندانایمپلنت دندانی
کاشت ایمپلنت دندانایمپلنت دندانی
کاشت ایمپلنت دندانقبل از درمان

کلینیک‌های ارائه‌دهنده خدمت

نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول

ایمپلنت دندانی چه مقدار ماندگار است؟

کاشت دندان باید حداقل 10 سال عمر کند. بسته به کیفیت آن ممکن است بیشتر از این نیز دوام بیاورد. برای این که ایمپلنت­‌ها تا زمانیکه به آنها نیاز دارید دوام بیاورند، بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید.

ایمپلنت دندان ایمن است؟

کاشت دندان بطور عمومی و مخصوصا توسط آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا به عنوان یک روش درمانی مطمئن و موثر در ترمیم دندان­‌ها پذیرفته شده است. عوارض احتمالی ممکن است ناشی از ساختار ناکافی استخوان، قرارگیری ضعیف ایمپلنت یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. برای اطمینان از ایمن بودن عمل، مطمئن شوید که دندانپزشک شما دارای آموزش‌­های تخصصی کاشت ایمپلنت و باتجربه است.

کاشت دندان یکروزه چیست؟

ایمپلنت­ یکروزه به حالتی گفته می­‌شود که تاج موقت پس از کاشت ایمپلنت همزمان روی آن وصل می­‌شود. این ایمپلنت­‌ها عملکرد و زیبایی خوبی دارند و شما می‌­توانید با آنها غذا خورده و به راحتی مسواک بزنید. برای استفاده از کاشت دندان یکروزه شما باید دارای استخوان‌­های قوی و سلامت دهان و دندان کافی باشید.

عمل کاشت ایمپلنت دندانی چگونه است؟

کاشت دندان با یک پیچ شروع می­‌شود که در فک شما وارد می‌شود و با گذشت زمان با استخوان طبیعی شما جوش می­خورد. پس از آن یک پایه به پیچ متصل می‌­شود. این پایه تاج را در جای مناسب نگه می‌­دارد. تاج معمولاً از سرامیک ساخته شده و مانند دندان طبیعی است. منظور از کاشت ایمپلنت یک راه حل دائمی برای جایگزینی دندان‌­های از دست رفته است.

آیا کاشت دندان درد دارد؟

زمان کاشت ایمپلنت شما بی­‌حس یا بی­هوش می­‌شوید، بنابراین درحالیکه عمل کاشت در حال انجام است، شما احساس درد نخواهید کرد. پس از عمل به احتمال زیاد دچار ناراحتی و درد خصوصا در محل دندان خواهید شد. اما، پس از بهبودی محل کاشت دندان شما دیگر چیزی را احساس نخواهید کرد.

جایگزین کاشت ایمپلنت چیست؟

جایگزین ایمپلنت، دندان مصنوعی و بریج می­‌تواند باشد.