Project Description

بریج دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‎اید، دندانپزشک ممکن است برای پر کردن شکاف بین دندان‎ها از پروتز مناسب استفاده کند. امروزه راه‎حل‎های مختلفی مانند بریج دندانپزشکی، پروتز یا کاشت دندان و روکش برای این کار وجود دارد. اما چگونه می‏توانید بفهمید که بهترین گزینه برای جایگزین کردن دندان برای شما چیست؟ در این مقاله ما بر بریج‎ها تمرکز می‎کنیم. بریج روشی برای پر کردن شکاف یک یا دو دندان بین دو دندان سالم است. ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • بریج دندانپزشکی چیست؟
 • آیا می‎توانم برای دندان‎های جلویی یک بریج دندانپزشکی تهیه کنم؟
 • تفاوت بین بریج، ایمپلنت و پروتز چیست؟
 • مزایا و مضرات روش‎های مختلف درمان چیست؟
 • هزینه یک بریج دندان چقدر است؟
 • تفاوت بین یک بریج ثابت و یک بریج پیوندی چیست؟
بریج دندان
معرفی
آیا من به بریج نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به بریج نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به بریج نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

بریج دندانپزشکی چیست؟

بریج دندانپزشکی نوعی پروتز دندان است که شکاف بین دو دندان را پر می‎کند. اگر بخاطر پوسیدگی یا تصادف یک یا دو دندان خود را از دست بدهید، یک بریج می‎تواند لبخند شما را دوباره کامل کند. اگر بیش از دو دندان خود را از دست داده باشید، یک بریج با پشتیبانی ایمپلنت ممکن است برای شما مفید باشد.

بریج دندانپزشکی

بریج دندان و تاج منفرد ساخته شده از سرامیک و فلز

انواع مختلفی از بریج‎های دندان وجود دارد. آلیاژهای فلزی معمولاً ارزان‎ترین درمان هستند ولی از نظر ظاهری شبیه دندان‎های طبیعی نیستند. بریج‎های چینی و سرامیکی اگر خوب ساخته شوند، دقیقا شبیه دندان‎های طبیعی هستند اما به دلیل مواد بکاز رفته در آن وروش ساخت آن، هزینه بالایی دارند.

بریج‎های چینی و سرامیکی اگر خوب ساخته شوند، دقیقا شبیه دندان‎های طبیعی هستند اما به دلیل مواد بکاز رفته در آن وروش ساخت آن، هزینه بالایی دارند.

یکی از روش‎های درمانی با هزینه متوسط، بریجی است که از سرامیک یا چینی ساخته و به پایه فلزی (همانطور که در تصویر مشاهده می‏شود)، متصل شده باشد. این نوع بریج بعد از گذشت زمان زیبایی خود را از دست می‎دهد و به اندازه سرامیک خالص قوی نیست. بهترین مواد برای بریج، به بودجه و وضعیت دندان‎های شما بستگی دارد.

انواع بریج‎های دندانپزشکی

بریج‎ها از دندان‎های طبیعی بعنوان تکیه‎گاه استفاده می‎کنند. دو راه برای اتصال بریج‎ها وجود دارد: ثابت یا پیوند.

بریج ثابت

یکی از متداولترین نوع بریج، بریج ثابت است زیرا روش قوی و بادوامی را برای جایگزینی یک یا دو دندان کناری فراهم می‎کند. پروتز مورد استفاده برای یک بریج ثابت از یک تاج از دو طرف و یک یا دو تاج (دندان مصنوعی) در وسط تشکیل شده است. تاج‏ها توخالی هستند و بر روی دندان‏های کناری قرار می‏گیرند.

برای اینکه بریج‎ها در جای خود ثابت شوند، اندازه دندان‎های تکیه‎گاه باید کمتر از اندازه اصلی خود بشوند و به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند از بریج پشتیبانی کنند. دندانپزشکان ممکن است قبل از برداشتن مقداری از مینای دندان، درمان کانال ریشه را روی دندان‎های تکیه گاه انجام دهند.

بعد از آماده سازی دندان‎های تکیه گاه؛ مرحله بعدی در درمان بریج، برداشت دندان است. دندان به آزمایشگاه می‎رود تا در آن‎جا بریج شما دقیقاً به اندازه ساخته شود. در مدت زمان ساخت، دندانپزشک شما ممکن است از یک بریج موقت برای محافظت از دندان‏ها و لثه‏های شما استفاده کند.

هنگامی که بریج دائمی شما آماده شود، دندانپزشک شما آن‎را در دهان شما قرار داده و از شما می‎خواهد احساس خود را بگویید. اگر شما راضی باشید، دندانپزشک با استفاده از سیمان دندانی قوی آن‏را در جای خود سفت می‎کند.

اشکال اصلی در بریج ثابت، از بین بردن مینای دو دندان سالم کناری است. اگر بعداً تصمیم بگیرید که بریج خود را با کاشت جایگزین کنید چون مینای دو دندان دائمی کناری شما خراب شده است، آن ها به روکش نیاز دارند. همچنین هنگام تمیز کردن و استفاده از نخ دندان در اطراف بریج خود، باید مراقب باشید.

بریج ثابت، یک راه‎حل قوی و بادوام است. اگر یک بریج سرامیکی یا لمینتی انتخاب کنید، هیچ‎کسی نمی‎تواند تشخیص دهد که آن دندان طبیعی نیست.

دندان‎های جلوی بریج

ممکن است یک بریج دندانپزشکی برای دندان‏های جلویی به دو تاج از هر طرف نیاز داشته باشد زیرا فشار گاز زدن روی دندان‎های جلو بسیار زیاد است. اگر یک یا چند دندان جلو را ندارید و یا به شما گفته شده است که باید آن ها را بکشید، دندانپزشک شما می‎تواند بهترین نوع بریج دندان را به شما معرفی کند.

بریج پیوندی

هنگامی که فقط یک دندان نداشته باشید و دنبال راهی برای جایگزینی آن هستید، دندانپزشک شما ممکن است یک بریج پیوندی را به شما معرفی کند. این نوع بریج به جای آن‎که روی دندان‎های کناری متصل شود، از هر طرف دارای فلز یا چینی است که به لبه داخلی دندان‎های کناری وصل می‎شود.

مزیت بریج پیوندی این است که مانند بریج ثابت به دندان‎های کناری آسیب نمی‎زند البته ممکن است با گذشت زمان چسب ضعیف شده و باعث شکسته شدن یا شل شدن بریج شود.

مشکل اصلی بریج دندانپزشکی که بیماران باید آن را بدانند این است که برای درمان هر نوع بریج، فقط تاج دندان جایگزین می‎شود و ریشه‎ای وجود ندارد در نتیجه به مرور زمان استخوان فک دارای مشکل شده و در طولانی مدت باعث ایجاد لکه در اطراف صورت می‏شود. اگر می‎خواهید دیرتر به سراغ درمان کاشت بروید، ممکن است به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید.

بریج‎ها در مقابل کاشت و پروتز دندان

بریج‎ها، ایمپلنت‎ها و پروتزها همه راه‏حل‏هایی برای جایگزینی دندان‏های از دست رفته هستند که هر کدام مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. در ادامه خلاصه‎ای از آن آورده شده است. با این حال بهترین راه برای این‎که بفهمید کدام روش درمانی برای شما مناسب است، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بریج دندان

بریج دندان بر روی شکاف متصل به ایمپلنت قرار دارد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مستقیماً در استخوان فک شما؛ جایی‎که ریشه دندان شما است، انجام می‎شود. جنس آن ها معمولاً از تیتانیوم است. تیتانیوم ماده بسیار قوی است که با بدن ما سازگاری دارد بدین معنی که هیچ‎گونه واکنش آلرژیک یا رد کردن ایمپلنت نباید وجود داشته باشد.

مهمترین مزیت کاشت دندان نسبت به بریج‎ها عبارتند از:

 • آن ها روی دندان‎های کناری تأثیر نمی‎گذارند.
 • آن ها یک راه‎حل بادوام‎تر هستند که ماندگاری طولانی مدت دارند.
 • حفظ بهداشت دهان و دندان با ایمپلنت آسان‏تر است (احتمال پوسیدگی و بیماری لثه کمتر است).
 • آن ها به حفظ ساختار فک و شکل صورت کمک می‎کنند.

کاشت دندان به جراحی نیاز دارد و بسیار گران‎تر از بریجی است که روی دندان‎ها نصب می‎شود. اگر هزینه و مشکلات عوض کردن بریج را در نظر بگیرید، کاشت دندان یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه است.

زمان درمان یکی دیگر از مواردی است که بیماران باید آن را در نظر بگیرند. زمان درمان ایمپلنت چند ماه طول می‎کشد زیرا قبل از چسباندن کاشت، به زمان نیاز دارد تا به استخوان جوش بخورد. برای بعضی از بیماران این مدت خیلی طولانی است.

اگر دندان خود را به دلیل آسیب دیدگی از دست داده‎اید، ممکن است قبل از شروع فرآیند کاشت به زمان اضافی برای بهبودی نیاز داشته باشید.

بریج‎های پشتیبان از ایمپلنت

برای بیمارانی که چندین دندان خود را در یک ردیف از دست داده‎اند و یا دندان‎های کناری آن ها به اندازه کافی سالم نیستند که بتوانند به عنوان تکیه گاه مورد استفاده قرار بگیرند، کاشت بریج ممکن است درمان مناسبی باشد. دندانپزشکان به جای دندان‎های تکیه گاه از ایمپلنت استفاده می‎کنند و سپس بریج را روی آن کاشت قرار می‎دهند.

این گزینه مقرون به صرفه‏تر از جایگزینی هر دندان با ایمپلنت شخصی است زیرا از ایمپلنت کمتری استفاده می‎شود.

بریج دندان

پروتزها می‎توانند یک یا چند دندان از دست رفته را جایگزین کنند.

پروتزها

پروتز دندانپزشکی همان چیزی است که بیشتر مردم آن را دندان‎های مصنوعی می‎دانند. آن ها شامل یک یا چند دندان مصنوعی هستند که به یک قاب ساخته شده از پلاستیک و فلز وصل می‎شوند. پروتزها به اطراف دندان‏های کناری می‏چسبند. پروتزها می‎توانند در بین هر تعداد دندان سالم باقی مانده قرار بگیرند در نتیجه افرادی که تمام دندان های خود را از دست داده‎اند، می‎توانند مجموعه کاملی از پروتز را داشته باشند.

اگر چه پروتز برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته مقرون به صرفه‎ترین گزینه است اما استفاده کنندگان باید مراقب آنچه که می‏خورند باشند زیرا برخی از مواد غذایی باعث از بین رفتن یا آسیب دیدن پروتزها می‏شود. اگرچه هنگام استفاده از پروتز جزئی می‏توانید دندان‎های خود را به طور عادی تمیز کنید اما هنوز هم باید برای تمیز کردن مناسب، آن ها را بطور کامل از دهان خارج کنید و یک شب در محلول تمیز بگذارید.

با گذشت زمان به دلیل تغییرات فک؛ به خصوص هنگامی که دندان‏ها از بین نرفته‎اند، پروتز دندان ممکن است تنها چند سال قبل از شل شدن کارایی داشته باشد و اگر عوض نشوند به راحتی باعث زخم و ایجاد مشکلات در دهان می‏‌شوند.

مقایسه گزینه‎ها

در جدول زیر خلاصه‏ای از مقایسه بین روش‎های درمان جایگزینی دندان که در بالا توضیح داده شده، آورده شده است:

پروتز

کاشت دندان + تاج

پل دندانپزشکی

ماندگاری

متصل به دندان‏‌های کناری؛ غیر قابل جابجایی

کاشته شده در استخوان فک، در محل ثابت است.

قابل جابجایی

طول عمر

5-15 سال ، احتمالاً طولانی‏تر

20+ سال

5-10 سال ، احتمالاً طولانی‏تر

راحتی

مانند دندان‏های طبیعی

مانند دندان‎های طبیعی

ممکن است به مرور زمان سست شود و باعث مشکلات شود.

ظاهر

مانند دندان‏‌های طبیعی (مگر اینکه فلزی باشد)

مانند دندان‌‏های طبیعی

ممکن است مصنوعی به نظر برسد؛ گیره‏های فلزی ممکن است قابل مشاهده باشد.

عملکرد

مانند دندان‌‏های طبیعی

مانند دندان‌‏های طبیعی

برخی از غذاها را نباید مصرف کرد، برای تمیز کردن باید یک شب از دهان خارج شود.

هزینه

متوسط

بالا کم
سایر جوانب مثبت / منفی برای ثابت شدن باید مینای دندان‏‌های کناری از بین برود.

به جراحی نیاز دارد.

 خطر عفونت کم وجود دارد.

بعد از مدتی شل می‎شوند.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا من به بریج نیاز دارم؟

روش‎های درمانی زیادی برای جایگزینی دندان افتاده وجود دارد. اگر هیچ‎کاری نکنید باید با این شکاف در دهان خود زندگی کنید. اگر این شکاف در پشت دهان شما باشد، هیچ‎کس آن را نمی‌‏بیند.

با این وجود دلایل مختلفی وجود دارد که توضیح می‎دهد چرا نادیده گرفتن این مشکل ایده خوبی نیست:

 • غذا خوردن با دندان افتاده سخت‎تر است.
 • دندان‏های اطراف تحت فشار و سایش اضافی قرار می‎گیرند.
 • خطر ابتلا به بیماری لثه بیشتر است.
 • ممکن است بر صحبت کردن شما تأثیر بگذارد.
 • استخوان فک پشت به مرور زمان بدتر می‏شود و ماهیچه‏های صورت ممکن است آویزان شوند (این کار با ایمپلنت قابل جلوگیری است اما نه با یک بریج).

بنابراین اگر شما یا یکی از عزیزانتان یک یا چند دندان خود را از دست داده است، به جای آنکه بپرسد آیا باید آن را درمان کند؟ باید بپرسد که چگونه آن‏را درمان کند؟

هر دو دندان مصنوعی و بریج برای جایگزین دندان افتاده نسبتاً مقرون به صرفه است و ممکن است تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. کسانی‎که به دنبال روش طبیعی و دائمی برای جایگزین کردن دندان افتاده خود هستند، یک بریج ممکن است بهترین گزینه برای آن ها باشد.

کاشت دندان یک روش درمانی است که به مدت زمان طولانی نیاز دارد. این روش درمان باعث حفظ استخوان فک و شکل صورت می‎شود. با این حال هزینه آن از هزینه بریج بسیار بیشتر است.

ویدئو

فرایند درمان با ونیر کامپوزیت

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

تصاویر

بعد-از-درمان-بریج-1قبل-از-درمان-بریج-1
بعد-از-درمان-بریج-2قبل از درمان
بعد-از-درمان-بریج-3قبل-از-درمان-بریج-3

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمان بریج