Project Description

افزایش طول تاج

اگر فردی به‎خاطر تغییر لبخند دندانی خود به دنبال عمل افزایش طول تاج است، باید با دندانپزشک خود مشورت کند.

دندانپزشک ممکن است فرد را به یک متخصص لثه (پریودنتیست) یا دندانپزشک دیگری معرفی کند.

قبل از این‎که دندانپزشک بخواهد آسیب دندان را برطرف یا بریج را متصل کند، ممکن است لازم باشد که طول تاج لثه را افزایش دهد. در این حالت دندانپزشک ممکن است تا 6 ماه بعد از عمل افزایش طول تاج صبر کند تا لثه‌‏ها بطور کامل بهبود پیدا کند و بعد آسیب دندان را برطرف یا بریج را متصل کند.

هر کسی نمی‎تواند عمل افزایش طول تاج را انجام دهد. یک دندانپزشک عمومی فقط می‎تواند اطلاعاتی در مورد مناسب بودن آن ارائه دهد.

افزایش طول تاج لثه
معرفی
آیا من به افزایش طول تاج نیاز دارم
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به ونیر کامپوزیت نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به ونیر کامپوزیت نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

کسانی‎که طول لثه‏شان زیاد است یا اصطلاحاً لبخند لثه‏ای دارند، برای اصلاح آن می‎توانند از روش افزایش طول تاج‎ استفاده کنند. به نظر می‎رسد فردی با لبخند لثه‎ای، طول دندان‎های کوتاهی دارد. البته اندازه دندان‎های او معمولی است اما بافت اضافی لثه تا حدی دندان‎های او را پوشانده است.

تاج بخشی از دندان است که در بالای لثه قرار دارد. بعضی از افراد برای زیبایی به دنبال افزایش طول تاج هستند. افرادی هم هستند که برای دیده شدن مناطق پوسیده یا شکسته شده دندان، به آن نیاز دارند. متخصص پریودنتیست (متخصص لثه) ممکن است برای دیدن بیش‎تر ساختار دندان؛ قبل از درمان پل یا روش درمانی دیگر، افزایش طول تاج را انجام دهد.

در این مقاله ما توضیح می‎دهیم که افزایش طول تاج شامل چه مواردی می‎شود؟ از جمله نحوه آماده سازی فرد، انتظاراتی که فرد باید داشته باشد و بهبودی.

افزایش طول تاج چیست؟

افرادی که لبخند لثه‎ای دارند، معمولاً بیش‌تر از 3 میلی‎متر لثه آن‎ها دیده می‎شود. در این روش بافت نرم و گاهی استخوانی را برای افزایش میزان طول دندان برمی‎دارند. یک پریودنتیست ممکن است این عمل را روی یک دندان، چند دندان یا کل خط لثه انجام دهد.

دندانپزشکان ممکن است روش‏های افزایش طول تاج را انجام دهند:

• دیگر نگران زیبایی خود نباشید.

• قسمت‎های زیر لثه دیده می‎شوند.

• قسمتهای شکسته دندان دیده می‎شوند.

• قبل از اتصال بریج، ساختار بیش‎تری از دندان دیده می‎شود.

دندانپزشک در این عمل مراقب خواهد بود که لثه کافی برای حفظ سلامت ساختارهای دندان باقی بماند. جراحی افزایش طول تاج برای همه مناسب نیست. هرکسی که به دلایل زیبایی به انجام این روش علاقه دارد، باید این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارد.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا عمل افزایش طول تاج برای من مناسب است؟

ویدئو

فرایند عمل افزایش طول تاج

نحوه آماده شدن برای این درمان

فردی که علاقه‌‏مند به افزایش طول تاج است، باید برای معاینه و بررسی این‎که آیا این روش برای او مناسب است؟ به دندانپزشک مراجعه کند.

قبل از جراحی؛ داشتن لثه های سالم و سلامت کلی دهان، مهم است. برای حمایت از سلامت لثه‏ها و دندان‎ها لازم است کارهای زیر را انجام دهید:

 • مسواک زدن منظم دندان‏ها
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید
 • استفاده از دهان‏شویه
 • سالانه برای معاینه کلی به دندانپزشک مراجعه کنید.

قبل از عمل؛ پریودنتولوژیست برای تعیین محل جدید لثه، تجزیه و تحلیل پیش جراحی را انجام می‏دهد.

آنها همچنین دندان‏‌ها، لثه و ساختارهای اطراف را معاینه می‏کنند. این اطلاعات به آن ها کمک می‏کند تا در مورد مناسب‏ترین روش جراحی تصمیم بگیرند.

روش جراحی

در طول درمان افزایش طول تاج، یک پریودنتیست (دندانپزشک متخصص در سلامت لثه) بافت اضافی لثه را بر می‎دارد. بعضی از دندانپزشکان عمومی نیز می‎توانند این روش را انجام دهند. گاهی دندانپزشک نیاز دارد که برای بیش‎تر دیده شدن دندان، بافت استخوانی را بردارد.

روش‎های مختلف افزایش طول تاج:

 • لثه
 • عمل جراحی فلپ با تغییر موقعیت آپیکال
 • جراحی اکستروژن

در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

دندانپزشک مناسب‎ترین نوع درمان را با توجه به علت بافت بیش از حد لثه و وضعیت دهان فرد انتخاب می‎کند. بعضی از عواملی که می‎تواند در انتخاب نوع روش درمان تاثیر بگذارد عبارت است از:

 • زیبایی
 • طول ریشه دندان در مقایسه با تاج آن (نسبت تاج به ریشه)
 • مجاورت ریشه
 • شکل ظاهری ریشه
 • موقعیت دندان یا دندان آسیب دیده
 • نیاز به پر کردن

جراحی لثه

در جراحی لثه ابتدا به فرد بیهوشی موضعی تزریق شده سپس با استفاده از چاقوی جراحی، لیزر یا الکتروکوتر بافت لثه برداشته می‎شود. طبق نتایج بعضی از تحقیقات، لیزر ممکن است نتایج بهتری داشته باشد زیرا افرادی که تحت عمل جراحی لثه با لیزر قرار می‎گیرند، درد و خونریزی کم‎تری داشته و سریع بهبود پیدا می‎کنند.

البته الکتروکوتر هم به اندازه لیزر می‎تواند موثر باشد. در این روش از ابزاری استفاده می‎شود که با برق گرم می‎شود. طبق ارزیابی سال 2015، لثه‏ها بعد از جراحی لثه به سرعت بهبود پیدا می‏کنند. هر دردی معمولاً بعد چند روز تا یک هفته برطرف می‏شود و در صورتی که جراحی فقط شامل برداشتن بافت لثه باشد، بهبودی کامل بافت در 4-6 هفته اتفاق می‏افتد.

عمل جراحی فلپ با تغییر موقعیت آپیکال

در این روش در لثه‎ها؛ برای ایجاد یک فلپ بافت، برشی ایجاد می‎شود سپس پریودنتیست بر اساس میزان قرارگیری دندان با برداشتن فلپ، بافت اضافی و احتمالاً استخوانی را از بین می‏برد. در مرحله بعد او فلپ را به سمت ریشه دندان برده و با استفاده از بخیه؛ آن‏را در محل بهبودی، در جای خود نگه می‏دارد همچنین ممکن است یک پانسمان دندان را روی ناحیه قرار دهد.

جراحی اکستروژن

جراحی اکستروژن به معنی انتقال دندان، به محل مورد نظر روی لثه است. وقتی دندان در زیر لثه شکسته می‎شود ممکن است یک پریودنتیست از این روش استفاده کند. ممکن است برای تثبیت دندان از بخیه استفاده کند. بخیه بعد از مدتی حل یا کشیده می‎شود. دندانپزشک ممکن است برای نگه داشتن دندان از سیم یا آتل روی دندان‎های اطراف استفاده کند.

بهبودی

بهبودی به نوع عمل و دندانپزشکی که آن را انجام داده بستگی دارد. در طول درمان به فرد بی‎حسی تزریق می‎شود تا درد نداشته باشد و ممکن است با از بین رفتن اثر بی‎حسی، فرد احساس درد داشته باشد. بعضی از افراد برای تسکین درد و التهابات بعد از عمل، به داروهای ضدالتهاب مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیاز دارند.

چند روز بعد از عمل افزایش طول تاج، ممکن است بیمار تورم و خونریزی جزئی داشته باشد. دندانپزشک از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم در ناحیه استفاده می‎کند. در دوران بهبودی، بیمار باید از رژیم غذایی نرم استفاده کرده و بعد از غذا، دهان خود را با آب بشوید. دندانپزشک ممکن است دهان‏شویه کلرهگزیدین را پیشنهاد کرده و به بیمار بگوید که بعد از جراحی، دوبار در روز از آن استفاده کند.

بعد از بهبودی اولیه، درد و تورم کم‎تر شده و لثه‎ها جمع می‎شوند. اگر دندانپزشک بخواهد بریج را نصب کند، ممکن است منتظر بماند تا بهبودی کامل شود. بهبودی کامل پشت دهان 6-12 هفته و بهبودی قسمت جلویی دهان 3-6 ماه طول می‎کشد.

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

همه افراد نمی‎توانند از درمان افزایش طول تاج استفاده کنند در نتیجه قبل از هر اقدامی باید با دندانپزشک صحبت کرد تا در مورد مناسب بودن یا نبودن این روش برای شما صحبت کند. او ممکن است شما را به یک متخصص لثه (پریودنتیست) معرفی کند.

اگر بعد از عمل افزایش طول تاج این اتفاقات رخ داد، حتما به دندانپزشک یا پریودنتیست بگویید:

 • التهاب یا درد زیاد
 • عدم متوقف شدن خونریزی
 • علائمی مانند عفونت

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

تصاویر

بعد از درمانعکس-قبل-ز-درمان-افزایش-طول-تاج-1
عکس-بعد-ز-درمان-افزایش-طول-تاج-2عکس-قبل-ز-درمان-افزایش-طول-تاج-2
عکس-بعد-ز-درمان-افزایش-طول-تاج-3قبل از درمان

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمان ونیر کامپوزیت

اینها را هم بخوانید