Project Description

ارتودنسی ثابت

اگر شما فردی با دندان‎های کج و نامرتب هستید، ممکن است در مورد ارتودنسی‎های مخصوص بزرگسالان سوالاتی داشته باشید.

هزینه ارتودنسی برای بزرگسالان چقدر است؟ آیا بیمه هزینه براکت برای بزرگسالان را به‎طور کامل پوشش می‎دهد؟ با توجه به هزینه‎های ارتودنسی، آیا ارزش دارد که این درمان انجام شود؟

کسانی‎که از کج و نامرتب بودن دندان‎های خود رنج می‎برند، طبیعی است که بخواهند آن‎را درمان کنند. دندان‎های صاف باعث زیبایی لبخند شما شده و به بهداشت دهان و دندان شما کمک می‎کند. بهترین دوران برای درمان کج و نامرتبی دندان‎ها، دوران نوجوانی است اما بیش‌تر افراد در سن بزرگسالی تصمیم به درمان ارتودنسی می‎گیرند.

ارتودنسی-ثابت-عکس-اصلی
معرفی
آیا ارتودنسی ثابت مناسب من است
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به ونیر کامپوزیت نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا من به ونیر کامپوزیت نیاز دارم؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

با توجه به فن‎آوری‎های مختلفی که در بازار وجود دارد، ارتودنسی‎های بزرگسالان از هر زمان دیگری کاربردی‎تر و از نظر ظاهری نامشخص‌تر هستند. انتخاب ارتودنسی مناسب شما، ممکن است سخت باشد.

اگر می‎خواهید که دندان‎های خود را صاف کنید، ممکن است به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشید. ما در این مقاله در مورد درمان ارتودنسی صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی چگونه کار می‎کند؟

انواع مختلفی از براکت‎های دندانی وجود دارند که در ادامه با جزئیات بیش‌تر در مورد آن‎ها صحبت خواهیم کرد. هر کدام از براکت‎ها، به روش‌های متفاوتی عمل می‎کنند اما هدف اصلی استفاده از آن‎ها، اصلاح کج و نامرتبی دندان‎ها است.

دلایل مختلفی وجود دارد که دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی به شما درمان ارتودنسی را پیشنهاد می‎کند. این دلایل عبارتند از:

 • دندان‎های کج، شلوغ و نامرتب
 • بسته شدن فتصله‎های بین دندانی
 • آندربایت یا اوربایت (عدن تطبیق دندان‎های بالایی و پایینی هنگام گاز گرفتن)
 • شکاف کام یا شکاف لب

اگر این مسائل درمان نشوند، ممکن است باعث مشکلات زیر شود:

 • مشکل در غذا خوردن
 • مشکل در تمیز کردن درست دندان‎ها
 • افزایش خطر آسیب به دندان‎های دارای برجستگی
  ارتودنسی ثابت

  انواع براکت مانند فلزی و سرامیکی هزینه‌های مختلفی دارند.

 • سردرد به‎خاطر کشیدگی فک و عضله
 • مشکل در گفتار

انواع ارتودنسی

ممکن است براکت‎های روی دندان‎های شما مشخص باشند اما باید این را در نظر بگیرید که بعد از تمام شدن دوره درمان، استفاده از آن‎ها تمام می‎شود در حالی‎که اگر این درمان را انجام ندهید، ظاهر شما هیچ‎گاه تغییر نمی‎کند و در نهایت ممکن است به این نتیجه برسید که به دنبال درمان ارتودنسی بروید. بیش‌تر بزرگسالان و نوجوانان از براکت خوششان نمی‎آید. این حس بیش‎تر زمانی اتفاق می‌افتد که فرد می‎خواهد با ظاهر حرفه‎ای به محل کار، جشن فارغ‎التحصیلی یا حتی عروسی برود.

خوشبختانه دیگر براکت‌های سنتی فلزی تنها گزینه درمانی برای کسانی‎که به دنبال لبخند زیبا هستند، نیست. مواد سرامیکی جدید هم‎رنگ دندان‎های شما بوده و قابل تشخیص نیستند. براکت‎های نامرئی اصلا قابل تشخیص نیستند و کسی متوجه وجود براکت روی دندان‎های شما نمی‎شود.

در جدول زیر خلاصه‎ای از مزایا و معایب اصلی براکت‎های دندان آورده شده است. با توجه به این اطلاعات می‎توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع برای شما مناسب است.

انواع ارتودنسی مزایا معایب
ارتودنسی شفاف
 • نامرئی
 • دارای قابلیت جابه‌جایی
 • آسان تمیز می‎شود.
 • فلز ندارد.
 • ممکن است گران باشد.
 • ممکن است مدت زمان درمان زیاد طول بکشد.
 • بعد از خوردن و نوشیدن باید دندان‎ها تمیز شده و نخ دندان کشیده شود.
براکت پشت دندان
 • پشت دندان پنهان می‎شود.
 • تمیز و تنظیم کردن آن سخت است.
 • درمان طولانی‎تر و گران‏تر از نوع سنتی آن
 • تاثیر در گفتار
سرامیک (سفید یا هم‎رنگ دندان)
 • مواد سفید یا هم‎رنگ دندان
 • به اندازه براکت‎های سنتی فلزی موثر هستند.
 • می‎تواند به راحتی لکه‎دار شود.
 • گران
 • مثل براکت فلزی ناراحت کننده است.
فلزی (سنتی)
 • ارزان‎ترین گزینه
 • دارای رنگ‎های متنوع
 • قابل تشخیص
 • بعضی از غذاها را نمی‎توان خورد.
 • می‎توانند دردآور و ناراحت کننده باشد.

ارتودنسی نامرئی

براکت‎های نامرئی یک جایگزین مناسب و کاملا متفاوت برای براکت‎های سنتی فلزی هستند. آن‎ها از یکسری مواد شفاف پلاستیکی درست شده‎اند که روی دندان‎های شما قرار گرفته و آن‎ها را به سمت موقعیت درست خود هدایت می‎کنند. به دلیل شفافیت، به آن‎ها براکت‌های نامرئی هم گفته می‎شود.

اگر براکت های نامرئی را انتخاب کنید، دندانپزشک یا ارتودنتیست دهان شما را اسکن می‎کند تا یک تصویر سه بعدی از دندان‎های شما داشته باشد. سپس برای درمان شما برنامه‎ریزی می‎کند. یک‎ماه بعد از درمان، برای معاینه باید پیش او بروید. این درمان دارای یک سری تراز کننده دندان است که شما هر یک یا دو هفته یک‎بار باید آن‎ها را عوض کنید تا دندان‎هایتان به تدریج به موقعیت درست خود حرکت کنند. شما باید هر شش هفته برای معاینه به دندانپزشکی بروید تا دندانپزشک پیشرفت روند درمان شما را بررسی کند.

درمان با براکت نامرئی به طور متوسط ​​12 – 18 ماه طول می‎کشد. البته بسته به میزان اصلاح مورد نیاز، این زمان ممکن است کم‎تر یا بیش‎تر هم طول بکشد. بعد از ارتودنسی پیشنهاد می‎شود که از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان‎های شما به موقعیت نادرست قبلی خود بازنگردند. براکت‎های نامرئی دارای قابلیت جابه‎جایی هستند به این معنی که شما می‎توانید دندان‎های خود را به‎صورت عادی تمیز کرده و از نخ دندان استفاده کنید. این براکت‎ها احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش می‎دهند.

با این حال شما باید در در طول شبانه‎روز 20-22 ساعت از آن‎ها استفاده کنید و آن‎ها را فقط برای خوردن یا آشامیدن از دهان خود خارج کنید. البته برای نوشیدن آب لازم نیست که آن‎ها را از دهان خارج کنید. خلاصه براکت‎های نامرئی، مناسب‎ترین و کارآمدترین نوع براکت‎ها برای صاف کردن دندان‎ها بوده و از نظر ظاهری قابل تشخیص نیستند. اگر چه قیمت آن‎ها از نوع سنتی و فلزی بیشتر است اما به دلیل نامرئی بودن، مورد توجه بزرگسالان و نوجوانان هستند.

ارتودنسی ثابت

براکت نامرئی ممکن است بهترین براکت برای بزرگسالان باشند.

برای اطلاعات بیش‎تر می‎توانید راهنمای کامل ما در مورد براکت‎های نامرئی را در این لینک بخوانید.

ارتودنسی پشت دندان

گزینه دیگر برای افرادی که می‎خواهند دندان‎های خود را به طور نامحسوس صاف کنند، براکت‎های پشت دندان هستند. این نوع براکت‎ها در پشت دندان قرار گرفته و قابل مشاهده نیستند.

به این نوع براکت‎ها، براکت‎های مخفی یا ناپیدا هم گفته می‎شود. براکت‎ها می‎توانند روی سطح دندان‎ها به یک‎دیگر متصل بوده یا به شکل جداگانه به هر دندان وصل شوند. نوع دوم بسیار گران‎تر از نوع اول است. فقط زمانی که دهان فرد بزرگسال کاملا باز باشد، آن‎ها مشخص می‎شوند.

علی‎رغم این مزیت، این نوع براکت‎ها معایبی دارند که زیاد طرفدار ندارند.

 1. تمیز کردن آن‎ها بسیار سخت است چون آن‎ها قابل مشاهده نبوده و در قسمتی از دهان قرار دارند که نمی‎توان آن‎ها را مشاهده کرد. به دلیل موقعیتی که دارد، تنظیمات و معاینه آن هم زمان زیادی طول می‎کشد.
 2. براکت‎های پشت دندان باعث ایجاد مشکلاتی در گفتار فرد می‎شود.
 3. هزینه درمانی آن‎ها خیلی بیش‌تر از نوع سنتی است.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی ثابت

براکت‎های سرامیکی برای بزرگسالان هزینه بیش‎تری دارند اما ظریف‎ترند.

براکت‎های سرامیکی از جنس ماده شفاف یا هم‎رنگ دندان ساخته شده‎اند و هزینه آن‎ها از نوع فلزی کم‎تر است. علاوه بر این سیم اتصال دهنده براکت‎ها هم رنگ دندان است. به دلیل این‎که این روش مانند براکت‎های سنتی است، به همان اندازه موثر بوده و ممکن است باعث درد و ناراحتی بشود.

نقطه ضعف این نوع براکت‎ها این است که اگر آلاستیک آن‎ها به درستی تمیز نشود، لکه‎دار می‎شوند. براکت‎های سرامیکی تعادل خوبی بین هزینه، سرعت و ظاهر ایجاد می‎کنند. براکت‎های شفاف از دور قابل تشخیص نیستند. سرعت درمان آن با براکت‎های نامرئی قابل مقایسه است.

ارتودنسی فلزی سنتی

حتی براکت‎های فلزی سنتی هم به خاطر پیشرفت تکنولوژی، با براکت‌های دوران والدین شما متفاوت بوده و سبک‎تر و کوچک‎تر به‎نظر می‎رسد.

براکت‎های فلزی ضد زنگ به هر دندان متصل شده و آن‎ها با یک سیم فلزی به یک‎دیگر متصل می‎شوند. از نوارهای لاستیکی کوچک یا گره‎های فلزی برای محکم کردن سیم استفاده می‎شود. با بستن سیم، متخصص ارتودنسی می‎تواند دندان‎ها را به موقعیت درست خود حرکت دهند. همچنین از نوارهای لاستیکی برای اتصال دندان‎ها در موقعیت‎های مختلف و کشیدن آن‎ها در جهت‎های خاص استفاده می‎کنند.

گاهی ممکن است برای کمک به درمان، لازم باشد که هنگام شب از هدگیر استفاده کنید. نصب این گونه براکت‌ها حدود 2 ساعت طول می‎کشد. طبیعی است که بعد از نصب، کمی دندان‎های شما درد بگیرد. بعضی از بیماران ممکن است به اسپیسر نیاز داشته باشند تا بتوانند جای حلقه‎های دندان‎های مولر را فراهم کنند.

ارتودنسی ثابت

براکت‎های فلزی برای بزرگسالان هزینه کمتری دارند.

درمان با استفاده از براکت ثابت معمولی معمولاً 18 تا 24 ماه طول می‎کشد. در این مدت شما ممکن است در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار بگیرید پس مهم است که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و براکت‎های خود را با دقت تمیز کنید. مزیتی که این نوع براکت‎ها برای نوجوانان و بزرگسالان دارد این است که شما می‎توانید رنگ آلاستیک هر یک از براکت‎های خود را انتخاب کنید.

پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی

مهمترین نکته در درمان براکت بزرگسالان این است که یک پزشک متخصص و با تجربه پیدا کنید که ساعات کاری او با شما متناسب باشد. بهتر است سوالات مناسبی را از او پرسیده و از دیگران مشورت بگیرید. قیمت براکت ارتودنسی از یک دندانپزشک تا دندانپزشک دیگر متفاوت خواهد بود پس ارزش این را دارد تا در مورد هزینه از چند جا قیمت بگیرید. یک متخصص ارتودنسی تا زمانی که دندان‎های شما را معاینه نکند، نمی‎تواند در مورد هزینه درمان با شما صحبت کند.

برای درمان مطمئن شوید که دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارید؟ چه مبلغی را باید برای براکت، کشیدن دندان، محافظان دندان، معاینه و … بپردازید؟ همچنین بررسی کنید که آیا بیمه شما هزینه براکت بزرگسالان را پوشش می‎دهد؟

به یاد داشته باشید که برای انجام درمان هم می‎توانید به کشورهای دیگر سفر کنید. ممکن است در یک کشور دیگر با هزینه کمتر و کیفیت بهتر بتوانید درمان را انجام دهید.

نتیجهگیری

برای برداشتن اولین قدم به سمت لبخندی زیبا، هرگز دیر نیست. شما فقط باید تصمیم بگیرید که کدام نوع براکت برای شما مناسب است. این موضوع به تعادل بین قیمت براکت، راحتی، ظاهر و نتایج آن بستگی دارد.

به طور خلاصه می‎توان گفت که:

 • بیش‎تر نوجوانان و بزرگسالان ترجیح می‎‌دهند از براکت‌های فلزی استفاده نکنند.
 • براکت‌های سرامیکی مانند براکت‎های فلزی مشخص نیستند. البته این براکت‌ها فقط از دور مشخص نیستند.
 • براکت‎های پشت دندان غیرقابل مشاهده بوده ولی گران هستند.
 • براکت‎های نامرئی راحت‎ترین، مقرون به صرفه ترین و کارآمدترین نوع براکت‎ها هستند.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا ارتودنسی ثابت برای من مناسب است؟

درمان ارتودنسی زمانی‎که دندان‎ها و فک در حال رشد هستند، بهتر عمل می‎کند و در بزرگسالی تا زمانی‎که دندانی نیفتد یا کشیده نشود، ارتودنسی نتیجه نمی‎دهد. در نتیجه بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی 14-10 سالگی است. البته براکت‎ها در هر سنی می‎توانند موثر باشند. انجمن ارتودنسی آمریکا (AAO) در وبسایت خود اطلاعات زیادی را در مورد ارتودنسی برای بزرگسالان قرار داده است. متخصصین ارتودنسی انجمن ارتودنسی آمریکا (AAO) در سال 2016، بیش از 1.5 میلیون بزرگسال را تحت درمان ارتودنسی قرار داده‎اند.

بعضی از بزرگسالان درمان ارتودنسی را به دلیل بهداشتی و بیش‎تر آن‎ها برای زیبایی لبخند خود انتخاب می‎کنند. دندان‎های صاف و یکدست باعث افزایش اعتماد به نفس در خانه و محل کار می‎شود. یکی از دلایل درمان براکت این است که موقعیت دندان‎های شما درست باشد تا بتوانید به راحتی بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. اگر قبلا به خاطر پوسیدگی؛ دندان شما آسیب دیده باشد، ممکن است به بیماری لثه دچار یا مجبور شوید درمان‎هایی مانند تاج را انجام دهید. اگر نتوانید درمان ارتودنسی را انجام دهید، می‎توانید ایمپلنت دندان را در نظر بگیرید.

 

ویدئو

فرایند درمان ارتودنسی ثابت

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

احساس درد و ناراحتی در روزهای اول یا هربار تنظیم آن توسط دندانپزشک طبیعی بوده و ممکن است باعث زخم دهان هم بشود.

در اینجا چند راه برای مقابله با هر دردی آورده شده است:

 • از مسکن‎های بدون نسخه برای تسکین درد خود استفاده کنید.
 • اگر هنگام گاز گرفتن احساس درد دارید، غذاهای نرم مانند سوپ، تخم مرغ، ماکارونی، پوره سیب زمینی و ماست بخورید.
 • از موم ارتودنسی برای پوشاندن هر براکت یا سیم تحریک کننده دهان استفاده کنید.
 • اگر دچار زخم‏های دهان شدید، آن را با دست یا زبان لمس نکنید چون بدتر می‎شود.
 • می‎توانید از ژل بی‎حس کننده دهان برای تسکین درد استفاده کنید. اگر برای خواب مشکل دارید، این موضوع به‏‌خصوص هنگام شب خیلی مفید است.
 • دهان خود را با آب ولرم و نمک شست‎وشو دهید.

اگر به‏‌خاطر درد استفاده از براکت، زخم شدن دهان یا شل شدن سیم آن احساس درد دارید، سریعا با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

ارتودنسی ثابت

غذاهای ترد مانند سیب می‎توانند به براکت‎ها و سیم‏ها آسیب برسانند.

محدودیت‌‏های خوردن

در طول درمان ارتودنسی بعضی از غذاها را بهتر است مصرف نکنید. بعضی از غذاها هم هستند که اگر براکت ثابت دارید، اصلا نباید مصرف کنید. براکت های نامرئی بیشترین انعطاف پذیری را برای خوردن غذا دارند چون می‎توان آن‎ها را از دهان خارج کرد. حواستان باشد که قبل از قرار دادن آن‎ها در دهان، را به درستی تمیزشان کنید.

متخصصان ارتودنسی معتقدند که نباید بعضی از غذاها را با براکت بخورید. این غذاها عبارتند از:

 • غذاهای سفت مانند آجیل و آب نبات
 • غذاهایی که گاز می‎گیرید مانند سیب، هویج خام
 • غذاهای چسبناک مانند کارامل و آدامس
 • غذاهای ترد مانند ذرت بو داده، چیپس سیب زمینی و یخ
 • غذاهای جویدنی مانند آب نبات‏های چسبناک، نان شیرینی و گوشت‎های سفت

همچنین ممکن است با گاز گرفتن چیزهای سخت مانند ناخن یا انتهای مداد، به براکت‎های خود آسیب بزنید پس مراقب چیزهایی که در دهان خود می‎گذارید، باشید.

اگر هنگام غذا خوردن براکت‎های شما آسیب دیدند و شما متوجه آن نشدید، درمان شما طولانی‎تر می‎شود و مجبور هستید برای عوض کردن قطعات آن هزینه اضافی پرداخت کنید. این دو دلیل، مطالب خوبی هستند که شما بیش‌تر حواستان را جمع کرده و از دستورات دندانپزشکتان پیروی کنید.

تصاویر

بعد از درمانعکس-قبل-از-ارتودنسی-1
بعد از درمانقبل از درمان
عکس-بعد-از-ارتودنسی-3عکس-قبل-از-ارتودنسی-3

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول درمورد ارتودنسی ثابت

آیا براکت‎ها باعث آسیب بزرگسالان می‎شوند؟

اگر از براکت بزرگسالان استفاده می‎کنید؛ ممکن است برای نگه داشتن دندان‎ها در موقعیت درست، قسمت‎هایی از استخوان فک شما را خرد کند. اما استخوان در اطراف دندان‎ها (در موقعیت جدید) دوباره رشد می‎کند.

هزینه ارتودنسی برای بزرگسالان چقدر است؟

بسته به نوع بیمه شما و مطبی که برای ارتودنسی مراجعه می‌کنید قیمت متفاوت است.

انواع مختلف براکت برای بزرگسالان چیست؟

اگر به دنبال براکت برای بزرگسالان هستید، می‎توانید براکت‎های فلزی نامرئی، پشت دندانی، سرامیکی و سنتی را انتخاب کنید.