Project Description

ایمپلنت تمام فک یا دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت

اگر به بیش از یک عدد دندان جایگزین نیاز دارید، ممکن است ایمپلنت تمام فک انتخاب مناسبی برای شما باشد. هزینه کاشت دندان برای ترمیم تمام دندان‎ها هزینه بسیار زیادی برای شما خواهد داشت، بنابراین ممکن است به دنبال راهی برای صرفه‎جویی در هزینه‎های درمانی خود باشید. ایمپلنت‎های تمام فک نسبت به کاشت تمام دندان‎ها هزینه کمتری دارد.

در این مقاله ما به سوالات شما در مورد ایمپلنت‎های تمام فک یا دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت جواب می‎دهیم. سوالاتی مانند:

 1. کاشت ایمپلنت‎های تمام فک چه مراحلی دارد؟
 2. آیا ایمپلنت‎های تمام فک ایمن است؟
 3. آیا راه‎هایی برای کاهش بیشتر هزینه‎ها وجود دارد؟
 4. تفاوت بین کاشت دندان و ایمپلنت تمام فک چیست؟
دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت یا ایمپلنت تمام فک
معرفی
آیا ایمپلنت تمام فک برای من مناسب است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا ایمپلنت تمام فک برای من مناسب است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
قیمت‌ها
سوالات متداول
معرفی
آیا ایمپلنت تمام فک برای من مناسب است؟
ویدئو
فرایند ارائه
دستورالعمل‌ها
تصاویر
کلینیک‌ها
سوالات متداول

معرفی

ایمپلنت تمام فک یا دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت تمام فک که به عنوان (All-on-4) شناخته می‌شوند، روشی برای جایگزینی دندان‎ها است که نسبت به کاشت دندان؛ که از روش‎های سنتی است، هزینه کمتری دارد. این روش دارای 3 ویژگی برجسته است:

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت یا ایمپلنت تمام فک

تصویر ایمپلنت‎های تمام فک با استفاده از اشعه ایکس

1. کاشت تنها با 4 ایمپلنت در هر فک

در جایی‎که دهان به کاشت کامل دندان نیاز داشته باشد، با استفاده از روش‎های سنتی به 8-10 ایمپلنت در فک نیاز است در حالی‎که با روش ایمپلنت تمام فک فقط از 4 ایمپلنت در فک استفاده می‎شود. گاهی اوقات به دلیل تراکم استخوان به 5 یا 6 مورد در فک بالایی نیاز است.

2.ایمپلنت‎های زاویه‎دار پشتی برای مقاومت بهتر

در این روش به جای قرار دادن عمودی ایمپلنت‎ها از ایمپلنت‎های دارای زاویه 30-45 در دندان‌های عقب استفاده می‎شود. این ایمپلنت‎های زاویه‎دار به استخوان‎های محکم نیاز ندارد، بنابراین حتی بیمارانی که استخوان‎های محکمی ندارند؛ بدون نیاز به طی مراحل گران قیمت و طولانی پیوند استخوان، می‎توانند از این دندان مصنوعی‌های متکی به ایمپلنت استفاده کنند.

3.توانایی کاشت و جایگذاری در یک روز

در روش‎های سنتی کاشت دندان، شش ماه یا زمان بیشتری طول می‎کشد تا روند درمان کامل شود. ولی ایمپلنت‎های تمام فک به عنوان دندان مصنوعی در یک روز، لبخند زدن در یک روز، دندان‎های یکروزه شناخته می‌شود.

مزایای ایمپلنت تمام فک

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت نسبت به ایمپلنت‎های معمولی و دندان‎های مصنوعی دارای مزایای زیادی هستند. این مزایا عبارتند از:

 • کاهش مدت زمان درمان و ریکاوری
 • ایمپلنت‌هایی که در همان روز قابلیت استفاده دارند.
 • ساختار راحت و پایدار برای پشتیبانی از تاج‎ها و بریج‎ها
 • ثابت در محل (نیازی به برداشتن جهت تمیز کردن ندارد).
 • از جا کنده نمی‎شوند.
 • برای بیمارانی که استخوان فک خود را از دست داده‎اند، مناسب است.
 • ارزان‎تر از روش‎های سنتی که از 8-10 ایمپلنت استفاده می‎کنند.

معایب ایمپلنت تمام فک

ایمپلنت‎های تمام فک دارای معایبی نیز هستند. این معایب عبارتند از:

 • نتایج ایمپلنت‎های تمام فک ممکن است مانند روش‎های سنتی خوب نباشد.
 • بعضی از افراد هنگام صحبت کردن از مشکلاتی مانند پریدن آب دهان به بیرون و خستگی نام برده‎اند.
 • ایمپلنت‎های تمام فک قابل سفارشی‌سازی نیستند.
 • اگر در یک کاشت مشکلی به‎وجود آید، باعث ایجاد مشکل در کل فک می‎شود.
 • ممکن است فرد به خاطر حجم بریج لثه مصنوعی احساس حجیم بودن در دهان داشته باشد.

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت در مقابل دندان مصنوعی

گاهی اوقات به اشتباه ایمپلنت‎های تمام فک را دندان مصنوعی می‎گویند. احتمالاً به این دلیل است که در روش‎های سنتی برای جایگزین کردن تمام دندان‌ها از دندان مصنوعی‎های متحرک استفاده می‎شده است. این دندان‎ها بعنوان دندان‎های کاذب شناخته می‎شوند که دارای یک پایه آکریلیک به رنگ لثه و دندان‎های ساخته شده از جنس رزین یا چینی هستند.

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت یا ایمپلنت تمام فک

ایمپلنت‎های تمام فک بسیار طبیعی تر از دندان مصنوعی معمولی

دندان مصنوعی به تنهایی فقط با مکش و یا با چسب دندان روی لثه‎ها قرار می‎گیرند اما صحیح‎تر آن است که نیازی به چسب نباشد. با این وجود، استخوان‎ پشتیبان به مرور زمان عقب‌نشینی کرده و چون هیچگونه دندانی برای نگه داشتن آن وجود ندارد، این تغییر شکل باعث شل شدن پروتزها می‎شود در نتیجه برای آن که در خوردن مشکلی نداشته باشید باید آن ها را بطور مرتب عوض کنید.

دندان مصنوعی متحرک، بصورت سفارشی ساخته می‎شوند تا دقیقاً متناسب با دهان بیمار باشد. دندان مصنوعی بالایی سقف دهان را می‎پوشاند و قسمت پایینی آن به شکل نعل اسبی است که اجازه می‎دهد فضایی برای حرکت زبان باشد. برای تمیز کردن آن ها معمولاً باید یک شبانه روز دندان‎ها در داخل لیوان روی میز کنار تخت باشند.

در مقابل ایمپلنت‎های تمام فک در جای خود ثابت هستند و از نظر ظاهری، جویدن و راحتی مانند دندان‎های طبیعی عمل می‎کنند. هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن حرکت نمی‎کنند. اگرچه دندان‌های مصنوعی روی یک لثه مصنوعی ثابت هستند ولی به قسمت کوچکی از لثه طبیعی نیز وصل می‎شود با این حال نگران نباشید زیرا هنگام لبخند زدن قابل مشاهده نخواهد بود.

دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت‎های تمام فک مزیت‎هایی دارد اما به طور متوسط ​​هر 5 سال یکبار باید عوض شوند. روش دیگری برای جایگزینی دندان وجود دارد که بین دندان مصنوعی و ایمپلنت‎های تمام فک قرار می‎گیرد که به آن پروتز فوری گفته می‎شود. آن ها معمولا به کمتر از 4 کاشت ایمپلنت نیاز دارند و امنیت کمتری نسبت به ایمپلنت‎های تمام فک و امنیت بیشتری نسبت به دندان مصنوعی دارند. آن ها مانند دندان مصنوعی، شب‎ها برداشته می‎شوند.

یکی دیگر از گزینه‎های ارزان‎تر که بسیار شبیه ایمپلنت‎های تمام فک است، کاشت G4 است. آن ها را می‌توان با حداقل 4 کاشت در دهان قرار داد. هزینه کلی آن ها بسیار کمتر است و کل فرآیند آن 24 ساعت انجام می‎شود. (برای اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را مطالعه کنید)

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت یا ایمپلنت تمام فک

اگر به مجموعه‎ای از ایمپلنت‎های کامل دندان نیاز دارید، ایمپلنت‎های بریج می‎توانند به شما کمک کنند.

ایمپلنت تمام فک در مقابل ایمپلنت‎های معمولی

روش مرسوم برای جایگزینی کامل دندان‎ها با مجموعه‎ای از کاشت ایمپلنت‌های کامل دندان و بریج‎های پشتیبان آن انجام خواهد شد. بریج‎ها باعث می‎شود که کاشت همه دندان‎ها فقط توسط یک ایمپلنت انجام شود. این روش معمولاً برای کاشت کامل دندان به 8-10 ایمپلنت در فک نیاز دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی نصب ایمپلنت‎های سنتی می‎توانید ویدئوی نحوه کاشت ایمپلنت را در این صفحه مشاهده کنید.

در حالی‎که هر دو روش به ایجاد سوراخ در فک نیازمند است اما ایمپلنت‎های تمام فک به سوراخ کردن کمتری نیاز دارد که این باعث می‎شود فرآیند کاشت سریعتر، آسان‎تر و راحت‎تر انجام شود علاوه بر این به دلیل صرف زمان کم‎تر و مواد مورد نیاز کم‎تر، بسیار ارزان‎تر است.

علاوه بر هزینه کم‎تر، مزیت بزرگتر ایمپلنت‎های تمام فک کاهش زمان درمان است. در حقیقت بیمار مانند کاشت‎های سنتی مجبور نیست شش ماه یا بیشتر برای بهبودی صبر کند. معمولاً پروتزهای موقت در روز عمل جراحی قرار می‎گیرند و دندان‎های دائمی چند ماه بعد اضافه می‎شوند.

در جدول زیر تفاوت‎های کلیدی بین دندان مصنوعی، ایمپلنت‎های منظم و ایمپلنت‎های تمام فک نشان داده شده است.

دندان مصنوعی ایمپلنت‎های سنتی ایمپلنت‎های تمام فک
نحوه اتصال قرار گرفتن روی لثه؛ ممکن است به چسب احتیاج داشته باشد 8-10 ایمپلنت تیتانیوم

به استخوان فک وصل می‎شود.

4-6 ایمپلنت تیتانیوم

به استخوان فک وصل می‎شود

مناسب چه افرادی است برای اکثر بیماران مناسب است ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشد مناسب برای بیمارانی که استخوان از دست داده‎اند.
غذا خوردن ممکن است هنگام جویدن حرکت کند. از خوردن برخی از غذاها باید اجتناب شود در محل ثابت می‎شود. مانند دندان‎های طبیعی عمل می‎کند. در محل ثابت می‎شود. مانند دندان‎های طبیعی عمل می‎کند.
طول عمر با تغییر شکل لثه ها (به طور متوسط هر 5 سال) نیاز به تعویض دارد. 10-15 سال 10 سال
از بین رفتن استخوان ادامه ریزش استخوان امری اجتناب ناپذیر است و باعث شل شدن دندان مصنوعی می‎شود. ایمپلنت‎ها به حفظ استخوان کمک می‎کنند. ایمپلنت‎ها به حفظ استخوان کمک می‎کنند.
پوشش در دهان صفحه آکریلیک قسمت اعظمی از لثه ها و سقف دهان را می‎پوشاند. تاج‎هایی که مستقیماً به لثه‎ها وصل می‎شود. لثه‎های مصنوعی با حداقل تماس
زیبایی ظاهری مانند دندان‎های طبیعی

ممکن است با گذشت زمان باعث چروک صورت شود

مانند دندان‎های طبیعی؛ بدون چسب مصنوعی مانند دندان‎های طبیعی؛ چسب در پشت لب پنهان می‎شود
نحوه تمیز کردن
باید برای تمیز کردن یک شب در لیوان آب باشد مانند دندان‎های معمولی تمیز می‎شود مانند دندان‎های معمولی تمیز می‎شود

چگونه میتوانم ایمپلنتهای تمام فک دریافت کنم؟

به دنبال متخصص ایمپلنتی باشید که در درمان ایمپلنت‎های تمام فک متخصص باشد. اطمینان حاصل کنید که آن ها در مورد این نوع کاشت تجربه دارند زیرا همه دندانپزشکان از روش‎های یکسانی استفاده نمی‎کنند. شما می‎توانید دندانپزشک ایمپلنت‎های تمام فک را به همان روشی که هر دندانپزشک را پیدا می‎کنید ، بصورت آنلاین و یا به طور مستقیم پیدا کنید. شما همچنین باید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا آن ها ایمپلنت‎های تمام فک را انجام می‎دهند در غیر اینصورت آیا می‎توانند کسی را به شما معرفی کنند.

هنگامی که شما دندانپزشک ایمپلنت‎های تمام فک را پیدا کردید، او در مشاوره اولیه در مورد برنامه درمانی شما صحبت می‎کند. به یاد داشته باشید اگر شما نمی‎توانید از درمان ایمپلنت‎های تمام فک استفاده کنید، دندانپزشک به شما یک روش درمانی جایگزین را توصیه می‎کند.

برای دریافت مشاوره درمورد دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت با همکاران ما تماس بگیرید.

نتیجه

اگر به دلیل سلامتی یا زیبایی نیاز به تعویض یک یا چند دندان دارید، ممکن است به ایمپلنت‎های تمام فک علاقه مند شوید. در این نوع کاشت با حفر سوراخ‎های کمتر، تمامی دندان‎ها جایگزین خواهند شد همچنین هزینه آن ها کمتر از هزینه روش سنتی کاشت دندان است.

برای داشتن یه لبخند فوق‌العاده

همین الان با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

آیا ایمپلنت تمام فک برای من مناسب است؟

ویدئو

فرایند عمل ایمپلنت تمام فک

مشاوره اولیه

اولین قدم، مشاوره با دندانپزشک است. او در طی این مشاوره دهان شما را معاینه کرده و سی تی اسکن را انجام می‎دهد. این اسکن به او اجازه می‎دهد تا آمادگی دهان شما را برای کاشت بررسی کند. او تراکم استخوان فک شما را بررسی می‎کند تا دقیقاً محل قرارگیری ایمپلنت ها مشخص شود.

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت یا ایمپلنت تمام فک

دندان مصنوعی به طور دائم بر روی ایمپلنت‎های تمام فک ثابت می‎شود.

قبل از انجام هر کاری، دندانپزشک شما باید در مورد گزینه‎های درمانی جایگزین با شما صحبت کند. همچنین دندانپزشک شما ممکن است از برخی عکس‎های پرتو ایکس برای کمک به برنامه‎ریزی درمان شما استفاده کند.

عمل جراحی

اگر قبل از قرار دادن ایمپلنت خود نیاز به کشیدن دندان دارید، این کار معمولاً در همان روز انجام می‎شود. دندانپزشک یا جراح دهان احتمالاً به شما کمک می‎کند تا آرامش خود را در طی عمل حفظ کنید سپس او شما را بیهوش می‎کند تا هیچ دردی احساس نکنید. اگر ترجیح می‎دهید برای درمان از بیهوشی عمومی استفاده کنید، در مشاوره اولیه خود در مورد این موضوع از دندانپزشک خود سؤال کنید.

بعد از کشیدن دندان‎های باقی مانده، دهان شما کاملاً تمیز می‎شود تا بافت و باکتری‎های آسیب دیده از بین برود. دندانپزشک برای ثابت کردن ایمپلنت‎های جلویی، دو یا چند سوراخ در قسمت جلوی فک شما ایجاد می‎کند همچنین دندانپزشک برای پشتیبانی بیشتر از بریج دو سوراخ در عقب و یک سوراخ در هر طرف ایجاد می‎کند.

پس از قرار دادن ایمپلنت‎ها، دهان شما دوباره تمیز می‎شود و هر برش بخیه می‎شود. معمولا دندانپزشکان از بخیه‎های قابل حل شدن استفاده می‎کنند که بعد از یک یا دو هفته خود به خود از بین می‎روند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

دستورالعمل‌ها

مراقبتهای بعدی

بیماران معمولاً در روزهای بعد از عمل دچار کبودی یا تورم می‎شوند. احتمالاً  بخواهید برای بهبودی کامل و عادت به دندان‎های جدید خود، چند روزی را مرخصی بگیرید.

دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت یا ایمپلنت تمام فک

بعد از کاشت ایمپلنت‎های تمام فک، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا دوباره بتوانید سیب بخورید.

دندانپزشک به شما در مورد غذاهایی که نمی‎توانید تا یک مدت بخورید، هشدار می‏دهد. در چند ماه اول باید غذاهای بسیار نرم بخورید تا به ایمپلنت‎های شما آسیبی نرسد همچنین ممکن است به شما گفته شود که از استعمال سیگار و انجام ورزش سنگین خودداری کنید.

ایمپلنت‎های تمام فک دقیقاً مانند دندان‎های معمولی با یک‎بار مسواک زدن در روز تمیز می‎شوند. دندانپزشک شما همچنین چگونگی استفاده از نخ دندان را به شما آموزش می‎دهد.

بررسی نهایی و اتصالات

6-9 ماه بعد از عمل، ایمپلنت شما باید آماده پشتیبانی از اوردنستور دائمی باشد. این معمولاً از پرسلن یا برخی دیگر از مواد با دوام و مرغوب ساخته می‎شود. برای معاینات منظم و نگهداری باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بررسی کنید که آیا هزینه ویزیت‎ها در هزینه‎های درمانی شما گنجانده شده است یا اینکه مجبورید هزینه آنها را جداگانه بپردازید.

تصاویر

عکس-بعد-از-عمل-ایمپلنت-تمام-فک-یا-دندان-مصنوعی-متکی-به-ایمپلنت-1عکس-قبل-از-عمل-ایمپلنت-تمام-فک-یا-دندان-مصنوعی-متکی-به-ایمپلنت-1
بعد از درمانعکس-قبل-از-عمل-ایمپلنت-تمام-فک-یا-دندان-مصنوعی-متکی-به-ایمپلنت-2
عکس-بعد-از-عمل-ایمپلنت-تمام-فک-یا-دندان-مصنوعی-متکی-به-ایمپلنت-3قبل از درمان

قیمت روکش کامپوزیت و کلینیک‌های ارائه دهنده آن

قیمت روکش کامپوزیت

 • قیمت های جدول زیر براساس «هزار تومان» می‌باشد.
 • بازه قیمتی براساس شماره دندان و… تعیین می‌شود.
 • دارندگان هر دو بیمه نیروهای مسلح و بیمه کوثر می‌توانند تا سقف 2 میلیون تومان از خدمات رایگان در قالب ذکر شده بیمه بهره‌مند شوند.
 • برای دریافت قیمت‌های دقیق و مشاوره به شماره‌های کلینیک تماس بگیرید.
 • بازه درج شده برای بیمه کوثر با در نظر گرفتن انواع 10%، 20% و 30% می‌باشد.
کلینیک شهید سهرابی کلینیک تخصصی  کودکان دردانه کلینیک دندانپزشکی حضرت زهرا (س) کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی بهراد
آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200 آزاد 100-200
بیمه نیروهای مسلح 100-200
بیمه کوثر 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
بیمه تامین اجتماعی 100-200
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید
نزدیکترین کلینیک ما را پیدا کنید

سوالات متداول در مورد دندان مصنوعی متکی به ایمپلنت

طول عمر ایمپلنتهای تمام فک چقدر است؟

طول عمر ایمپلنت تمام فک حداقل 20 سال است و به طور بالقوه با مراقبت مناسب می‎توان به اندازه یک عمر از آن ها استفاده کرد. این باعث می‎شود هزینه ایمپلنت‎های تمام فک برای بسیاری از افراد مقرون به صرفه باشد.

کاربرد ایمپلنتهای تمام فک در چه مواردی است؟

ایمپلنت‎های تمام فک روشی برای جایگزینی چندین دندان مفقود شده با کاشت واقعی کمتر است. این نوع کاشت کامل دندان نسبت به کاشت‎های تکی سنتی مقرون به صرفه تر و سریع تر است.

چگونه میتوان متخصص ایمپلنتهای تمام فک را در نزدیکی خود پیدا کرد؟

بهترین راه برای پیدا کردن یک دندانپزشک ایمپلنت‎های تمام فک در نزدیکی شما این است که از دندانپزشک خود بپرسید که آیا او این روش را انجام می‎دهد یا خیر؟  اگر او این کار را انجام نمی‎دهند بهتر است از او بخواهید شخصی را به شما معرفی کند. برای پیدا کردن یک متخصص خوب با ما تماس بگیرید.