اولین علامتی که نشان می‎دهد دندان‎های شما حساس هستند، درد کوتاه و تیز در دندان است. بیش‎تر افرادی که دندان‎های حساس دارند، هنگام خوردن مواد سرد و گرم این درد را تجربه می‎کنند. حساسیت دندان زمانی ناخوشایند است که مانع لذت بردن شما از غذا و نوشیدنی‏های مورد علاقه‎تان شود. خوشبختانه روش‎های زیادی برای حساسیت دندان وجود دارد. اگر می‎خواهید بدانید که برای حساسیت دندان چه کاری باید انجام دهید، با ما همراه باشید چون ما در این مقاله در مورد آن توضیح می‎دهیم.

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

حساسیت به سرما، گرما، قند و غذاهای اسیدی غیرطبیعی نیست.

 • دلایل حساسیت دندان
 • چگونه دندان‏های حساس را درمان کنیم؟
 • چگونه می‎توانید از حساسیت دندان جلوگیری کنید؟
 • دهان‎شویه و خمیر دندان مخصوص دندان‎های حساس
 • سفید کردن دندان‎های حساس
 • سوالات متداول

دندان درد همیشه احساس نگران کننده‏ای است اما شما تنها نیستید. حساسیت دندان مشکلی است که خیلی اتفاق می‎افتد. امیدواریم در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز را به شما ارائه کنیم تا بدانید که چگونه می‎توانید از حساس شدن دندان که یک مشکل بهداشت دهان و دندان است، جلوگیری کنید.

فهرست مطالب

چه عواملی باعث ایجاد حساسیت دندانها میشود؟

بیایید بررسی کنیم چه چیزی ممکن است باعث حساسیت دندان شما شود؟ بعضی از آنها موضوعات جدی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند ، اما بعضی دیگر باعث می‌شوند حساسیت دندان موقتی باشد. حساسیت در دهان بیشتر در افراد 20-40 ساله دیده می‎شود و زنان بیشتر از مردان مبتلا می‎شوند. آیا یکی از دلایل حساسیت دندان زیر می‎تواند دلیل ناراحتی شما باشد؟

 • از بین رفتن مینای دندان یکی از دلایل حساسیت دندان است. مینای دندان یک لایه محکم روی دندان‎های شما است که از عاج دندان و اعصاب دندان زیر آن محافظت می‎کند. اگر مینای دندان شما از بین برود، دندان نسبت به سرما یا گرما حساس می‎شود.
 • بالاتر از حد طبیعی بودن دندان یکی‎دیگر از دلایل حساسیت دندان است. به این معنی که قسمتی از دندان با مینای کم (که باید درون لثه باشد) در معرض دید قرار دارد پس احتمال حساسیت بیشتر است.
 • حفره‎های دندان عامل دیگر حساسیت دندان است چون باعث می‎شود عاج دندان شما در معرض دید قرار بگیرد. عاج دندان قسمت حساس دندان است.
  حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

  در یک دندان سالم، مینا از اعصاب محافظت کرده و حساسیت را متوقف می‎کند.

 • ترک خوردن یا شکسته شدن وسط دندان یکی‎‎دیگر از عوامل حساسیت دندان است. به دلیل این‎که اعصاب دندان شما را در معرض دید قرار می‎دهد. برای اطلاعات بیش‌تر راهنمای کامل ما را در مورد دندان‎های ترک خورده و شکسته بخوانید.
 • یک پرکردگی قدیمی و فرسوده یا نامناسب به دلیل این‏که عاج دندان شما را در معرض دید قرار می‎دهد، باعث حساسیت دندان می‎شود.
 • بیماری لثه به دلیل این‎که ریشه دندان (که مینایی ندارد) را در معرض دید قرار می‎دهد، باعث حساسیت دندان می‎شود.
 • رکود لثه یک فرآیند طبیعی بوده و تقریباً 90٪ افراد بالای 65 سال آن را تجربه کرده‎اند. رکود لثه احتمال حساسیت دندان به سرما و گرما را افزایش می‎دهد.

هر یک از این عوامل می‎تواند دندان را به محرک‎هایی که در بالا به آن اشاره شد مانند گرما، سرما، شکر و مواد پر کننده حساس کند.

از یک دندانپزشک بپرسید: کدام قسمت از دندان من حساس است؟

دندان‎ها سخت‎ترین (حتی بیشتر از استخوان‎ها) عضو بدن شما هستند اما زمانی‎که قسمت‎های داخلی آن تحریک می‎شوند، می‎توانند باعث حساسیت شوند. آرایش دندان و نحوه حساسیت آن عبارتند از:

 • مینای دندان که لایه بیرونی و سخت است.
 • عاج دندان که نرم‎تر بوده و ریشه دندان شما را می‎پوشاند.
 • پالپ دندان که داخل عاج است.

پالپ دندان قسمت حساس دندان است چون محلی برای رگ‎های خونی ظریف در اعصاب است. این اعصاب باعث حساسیت شده و به شما علامت می‎دهند که مشکلی در دندان شما وجود دارد پس دندانپزشک باید آن‎را معاینه کند. دلایل عمده حساسیت دندان می‎تواند پوسیدگی دندان، اسیدیته بیش از حد در رژیم غذایی فرد و رکود لثه باشد.

محرکهای حساسیت دندان

حالا که بعضی از دلایل حساسیت دندان را فهمیدید، بیایید به بعضی از مواردی که باعث ایجاد یک قسمت حساس در دندان می‎شوند، نگاهی بیاندازیم. بعضی از مواردی که می‎توانند باعث حساسیت دندان شما شوند، عبارتند از:

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

آیا دندان شما به محرک‎های سرما یا گرما حساس است؟

حساسیت دندان به آب سرد، غذا یا هوا

آیا تا به حال شده که با کلی ذوق قسمت بزرگی از بستنی را بخورید ولی ناگهان درد زیادی را تجربه کنید؟ داشتن یک دندان حساس به سرما تجربه‎ای است که بیش‎تر مردم آن‎را حس کرده‎اند.

چرا دندانها به غذاها، نوشیدنیها و هوای سرد حساس هستند؟

فرسوده شدن مینای دندان بیش‎ترین دلیل حساسیت دندان‎ها به غذاها، نوشیدنی‎ها و هوای سرد است. مینای دندان نازک یا ترک خورده باعث می‎شود که احساس سرما به اعصاب دندان برسد.

علاوه بر این اگر دندان شما به گرما حساس هست، به احتمال زیاد دلیل آن مشابه دلیل حساسیت دندان به سرما است.

حساسیت دندان به فشار و لمس

اگر هنگام لمس دندان با انگشت یا احساس فشار دیگری بر روی دندان (مانند هنگام مسواک زدن یا جویدن) حساسیت دندان را احساس می‎کنید، ممکن است به دلیل ساییدگی مینای دندان باشد. دندان قروچه و شکستگی دندان هم ممکن است (به‎خاطر فشار) باعث ایجاد حساسیت شوند.

دندانهای حساس به قند

اگر دندان‏هایتان به قند حساس هستند، شما گرفتار یک چرخه می‎شوید به این شکل که قند باعث فرسایش مینای دندان و پوسیدگی دندان شده که آن هم باعث ضعیف شدن مینای دندان می‎شود. ضعیف شدن مینای دندان هم باعث تماس عصب دندان با محرک های‏خارجی شده که این باعث ایجاد حساسیت و درد می‎شود.

حساسیت دندان بعد از پر کردن

آیا دندان شما بعد از عمل پر کردن به سرما حساس است؟ این تجربه را خیلی از آدم‎ها دارند. اگر به تازگی دندان خود را پر کرده‎اید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

اگر بعد از پر کردن دندان حساسیت شدید به آن داشتید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

حساسیت دندان بعد از پر کردن، به دلیل روش پر کردن است که باعث تحریک انتهای عصب داخل دندان می‏شود.

 • پر کردن نامرتب (عدم تراز با دیگر دندان‎ها)
 • التهاب پالپ دندان بعد از درمان پر شدن

شما باید از دندانپزشک خود در مورد حساسیت دندان بعد از پر کردن (به خصوص اگر بیش‎تر از دو هفته بعد از عمل طول کشید) سوال کنید که اگر لازم است ویزیت و درمان شوید.

درمانهای حساسیت دندان

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتما می‎پرسید که چگونه می‎توان دندان‎های حساس را درمان کرد؟ با توجه به علت، لثه و دندان‏های شما روش‎های درمانی مختلفی وجود دارد که حتی بعضی از آن‎ها را می‎توان در خانه (درمان خانگی) انجام داد یا با خرید محصولاتی از فروشگاهی، آن‎را خیلی زود درمان کرد اما اگر حساسیت دندان زیاد باشد، به درمان دندان در کلینیک دندانپزشکی نیاز دارید.

در زیر بعضی از روش‎های درمانی مناسب برای شما توضیح داده شده است.

درمان‎های خانگی طبیعی برای دندان‎های حساس

اگر حساسیت ناگهانی دندان دارید، ممکن است در آشپزخانه به دنبال داروی خانگی برای حساسیت دندان بگردید. چند گزینه وجود دارد که می‎توانید قبل از هزینه کردن برای هر دارویی در خانه امتحان کنید.

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

روغن نارگیل می‎تواند یک درمان خانگی برای دندان‎ها حساس باشد.

 • روغن گردانی: روغن گردانی شامل چرخش روغن (مانند روغن نارگیل) در اطراف دهان است. مطالعات نشان می‎دهد این روش باعث کاهش بیماری لثه می‎شود در نتیجه می‎تواند به محافظت در برابر حساسیت دندان کمک کند.
 • شستشو با آب‎ نمک: یکی از آسان‎ترین راه‎های درمان خانگی برای دندان‏های حساس، استفاده از آب نمک است زیرا نمک خاصیت ضدعفونی کننده داشته و به کاهش التهاب کمک می‎کند. یک قاشق چایخوری نمک به یک فنجان آب داغ اضافه کرده آن را هم بزنید تا حل شود. بعد از خنک شدن، دهان خود را بشویید تا درد دندان تسکین پیدا کند. آب نمک باعث کاهش تجمع پلاک روی دندان و لثه می‎شود.
 • شستشو با عسل و آب گرم: این روش هم مانند استفاده از آب نمک است. عسل خاصیت ضدعفونی کننده و ضدالتهابی داشته که می‎تواند به درد دندان حساس کمک کند.
 • ژل روغن میخک: ژل روغن میخک یکی از داروهای خانگی شناخته شده برای حساسیت دندان است که خیلی زود درد دندان را تسکین می‎دهد در حالی‎که بقیه درمان‎ها برای تسکین درد به 5-10 دقیقه زمان نیاز دارند.

درمان‌‏های خانگی دندان‏های حساس به سرما

 • غذاهایی که باعث تحریک دندان‎های شما می‎شود را مصرف نکنید. این یکی از بهترین راه‎ها برای کمک به دندان‎های شماست. سعی کنید که نوشیدنی‎های سرد یا بستنی نخورید.
 • از خمیردندان مخصوص دندان‎های حساس استفاده کنید. انواع مختلفی از خمیردندان‎ها برای دندان‎های حساس وجود دارد که در این مقاله به آن می‏پردازیم.
 • از مسواک نرم استفاده کنید. استفاده از مسواک نرم باعث می‎شود که دندان‎های شما تحریک و مینای دندان ساییده نشود. انواع مختلفی از مسواک از دستی گرفته تا الکتریکی در بازار وجود دارد.

دهانشویه و خمیردندان مخصوص دندانهای حساس

وقتی دنبال درمان حساسیت دندان‎های خود هستید، طیف زیادی از محصولات درمانی را می‎توانید در سوپرمارکت یا داروخانه پیدا کنید. این محصولات به‌صورت دهان‎شویه و خمیردندان بوده که فلوراید اضافی دارند و ادعا می‎کنند در تسکین درد تأثیر دارند. شما باید به دنبال موارد زیر باشید:

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

سنسودین یک خمیر دندان محبوب برای دندان‎های حساس است.

دهانشویه برای دندانهای حساس:  استفاده طولانی مدت از دهان‎شویه برای دندان‎های حساس باعث درمان علائم حساسیت دندان می‎شود. بهترین دهانشویه برای دندان‎های حساس دهانشویه‌ای است که PH متعادل داشته و فاقد سولفات باشد.

خمیردندان برای دندانهای حساس: استفاده طولانی مدت از خمیردندان می‎تواند حساس باعث درمان علائم حساسیت دندان شود. حواستان باشد که از یک خمیردندان دارای فلوراید استفاده کنید چون فلوراید باعث تقویت مینای دندان می‎شود. برای داشتن بهترین اثر به دنبال خمیر دندان با ppm 1350-1500 ppm فلوراید باشید.

دندانپزشک ممکن است برای تسکین درد دندان، یک خمیر دندان مخصوص دندان‎های حساس با غلظت فلوراید بالا برای شما تجویز کند.

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنید؟

درد حساسیت دندان باید خیلی زود برطرف شود و نباید طولانی مدت باشد. وقتی دندان‎هایتان به قند، اسید یا دمای شدید حساس است، درد فقط در صورت تماس دندان‎های شما با این موارد ایجاد می‎شود.

اگر بعد از تماس دندان با این عوامل درد طولانی مدت داشته باشید، یا درد شما به‎خاطر نوشیدن یا خوردن چیزی نباشد احتمال دارد که یک مشکل جدی‎تر باعث این درد شده باشد پس بهتر است برای معاینه به دندانپزشکی بروید.

تا زمان ملاقات می‎توانید از مسکن‎های معمولی (در صورتی که برای شما مناسب هستند) استفاده کنید تا درد شما تسکین پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت ایجاد درد، درمان‎های موجود و این‌که چگونه می‎توانید درد خود را در خانه کنترل کنید، به راهنمای دندان درد ما مراجعه کنید.

چگونه حساسیت دندانها را برای همیشه خوب کنیم؟

اگر به دنبال یک درمان کامل هستید، دندانپزشک شما احتمالاً برای شما پیشنهادهایی دارد. بسته به این‌که چه چیزی باعث حساسیت دندان‎های شما می‏شود، ممکن است یکی از این روش‎های درمانی را توصیه کنند:

رفتار چگونه به حساسیت کمک می کند مزایا معایب

کاربرد فلوراید

فلوراید می‎تواند باعث جلوگیری از فرسایش مینای دندان و پوسیدگی دندان شود. دندانپزشک شما می‎تواند فلوراید را روی مناطق حساس بکشد تا سریع‎تر از سایر روش‎های درمانی با فلوراید (مانند خمیر دندان) نتیجه بگیرید.
 • اثر طولانی مدت دارد.
 • دندان‎ها را از هرگونه حساسیت محافظت می‎کند.
 • باعث تسکین درد می‎شود.
 • باید چندبار به دندانپزشکی بروید.
 • ممکن است چند هفته طول بکشد تا درمان واقعاً موثر باشد

خمیر دندان نسخه دار

دندانپزشک ممکن است برای شما خمیردندان‎های حساس Prevident 5000 را تجویز کند که دارای 5000ppm فلوراید است. مقدار فلوراید آن زیاد بوده پس می‎تواند به تقویت مینای دندان کمک کند.
 • شما دقیقاً مانند خمیردندان‎های معمولی از آن استفاده می‎کنید.
 • می‎تواند یک اثر طولانی مدت و مثبت بر سلامت دندان شما داشته باشد.
 • گران‎تر از خمیر دندان‎های معمولی
 • بوده و شما باید بعد از هر وعده غذایی از آن استفاده کنید.

پیوند

دندانپزشکان از باندینگ رزین برای پوشاندن مناطقی که به‏خاطر نازک شدن مینای حساس شده است، استفاده می‎کنند. با پوشاندن این منطقه، دیگر نباید هیچ حساسیتی وجود داشته باشد.

 • ماندگاری طولانی مدت
 • مقرون به صرفه
 •  حدود 100 تا 600 دلار برای هر دندان
 • رنگ مواد باند بعد از مدتی با رنگ دندان شما فرق می‎کند.
 • برای استفاده از آن، دندان طبیعی شما باید ساییده شود.

پر کردن

هنگامی که حساسیت دندان به دلیل ایجاد حفره باشد، دندانپزشک می‎تواند از یک پودر برای پر کردن آن استفاده کرده و از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

 • معمولاً در یک جلسه انجام می‎شود.
 • مقرون به صرفه 50 تا 150 دلار برای پر کردن آمالگام بدون بیمه.
 • برای پر کردن، مقداری از دندان شما که سالم است از بین می‎رود.

جراحی پیوند لثه

اگر علت حساسیت دندان‎های شما رکود لثه باشد؛ ممکن است دندانپزشک برای درمان، به شما جراحی پیوند لثه را پیشنهاد کند.
 • ماندگاری طولانی مدت
 • موثر در زیبایی لثه
 • این روش به بیهوشی نیاز دارد.
 • بیماری لثه می‎تواند دوباره اتفاق بیفتد پس به معاینه منظم نیاز دارد.
جراحی کانال ریشه (عصب کشی) اگر حساسیت خیلی زیاد باشد، دندانپزشک از جراحی کانال ریشه برای از بین بردن اعصاب دندان استفاده می‎کند. برای جزئیات بیشتر به راهنمای کامل ما در مورد درمان کانال ریشه مراجعه کنید.
 • این درمان باعث جلوگیری از درمان شدیدتر مانند کشیدن دندان می‎شود.
 • ممکن است ناخوشایند باشد.
 • ممکن است به تاج دندان نیاز باشد.
این مطلب را هم بخوانید:  دندان قروچه: علائم، دلایل و درمان

سفید کردن دندانهای حساس

به‎خاطر حساسیت دندان نباید به دنبال زیبایی لبخند خود نباشید. درست است که محصولات سفید کننده روی مینای دندان شما تاثیر می‎گذارند اما شما می‎توانید از مواد ملایم‎تر که لطافت بیشتری روی مینای دندان و به طور کلی دندان حساس شما دارند، استفاده کنید. مواد سفید کننده مخصوص دندان‎های حساس هم وجود دارد.

اگر به دنبال بهترین محصولات برای سفید کردن دندان‎های حساس خود هستید، برای اطلاعات بیش‎تر می‎توانید به مقاله سفید شدن دندان ما مراجعه کنید. ما در اینجا در مورد روش‎های سفید کردن دندان مانند استفاده از خمیردندان سفیدکننده مخصوص دندان‏های حساس صحبت می‎کنیم.

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

هنگام نوشیدن نوشیدنی‎های سرد، سعی کنید از نی استفاده کنید.

جلوگیری از حساسیت دندان

ما در مورد بعضی از روش‎های درمانی حساسیت دندان صحبت کردیم اما آیا می‎شود از این روش‎ها برای پیشگیری هم استفاده کرد؟ فرسودگی مینای دندان و ایجاد حفره در دندان عامل اصلی حساسیت دندان هستند. با نوشیدن نوشیدنی‎های شیرین و اسیدی (نوشابه و آب میوه) با نی، می‎توانید این آسیب‎ها را کم کنید.

یکی‎دیگر از دلایل حساسیت دندان، مسواک زدن به‌صورت نادرست است. شما باید از یک برس نرم استفاده و ​​به صورت دورانی یا بالا و پایین (نه کنار هم) مسواک بزنید.  از خمیر دندان خشن یا ساینده برای دندان‎های حساس استفاده نکنید.

روش دیگر استفاده از مسواک برقی است. مسواک برقی می‏تواند به شما کمک کند تا درست مسواک بزنید و احتمال فرسایش مینای دندان و ایجاد حفره در دندان را کم می‎کند. مقاله ما درباره مسواک‎های برقی می‎تواند به شما کمک کند تا مسواک مناسب را برای خودتان انتخاب کنید.

نتیجهگیری

دلایل زیادی وجود دارد که باعث حساسیت دندان شما می‎شوند. ممکن است بعد از درمان پر کردن دندان، دچار حساسیت دندان شوید یا دندان شما بعد از سفید شدن حساسیت پیدا کنند. البته خیلی از آدم‎ها دندان‎هایی دارند که به محرک‎های گرم و سرد حساس هستند.

حساسیت دندان به هر دلیلی که باشد؛ بهترین راه، درست مسواک زدن و مراقبت‎های بهداشتی است. شما باید به‎طور مرتب و درست مسواک زده و از خمیر دندان برای دندان های حساس با حداقل 1350 ppm فلوراید استفاده کنید. همچنین می‏توانید به‎صورت روزانه از نخ دندان و دهان‏شویه استفاده کنید. به‎طور مرتب برای معاینه به دندانپزشکی بروید تا اگر مشکل حفره یا بیماری لثه دارید، در همایل اوایل تشخیص داده شده و بهترین درمان درنظر گرفته شود.

سوالات متداول

چرا دندانهای من اینقدر حساس هستند؟

آیا دندان‎های شما به سرما و گرما حساس هستند؟ هنگام جویدن یا مسواک زدن به دندان‎های خود فشار وارد می‎کنید؟ حساسیت دندان به دلیل فرسایش مینای دندان شما به‎وجود می‎آید. اگر حساسیت زیاد باشد، ممکن است دچار حفره، عفونت یا بیماری لثه شده باشید.

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

چه عواملی باعث حساسیت دندان می‎شود؟

مواردی هم مانند محرک‎های گرماو سرما هستند که حساسیت دندان شما را تحریک می‎کنند. دندانپزشک با معاینه دهان شما می‎تواند مشکلات را بررسی کرده و درمان مورد نیاز را شناسایی کند.

چگونه می توانم از حساسیت دندان خلاص شوم؟

آیا به دنبال درمان حساسیت دندان هستید؟ با استفاده از خمیردندان‎ها و دهان‎شویه‎های مخصوص دندان‎های حساس، می‎توانید مینای دندان خود را تقویت کرده و میزان حساسیت را کاهش دهید. برای درمان کامل، شما باید برای پیوند، پیوند لثه، پر کردن یا احتمالاً درمان کانال ریشه به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا من در دوران بارداری حساسیت دندان دارم؟

حساسیت دندان در دوران بارداری کاملاً طبیعی است. به دلیل تغییر در هورمون‎ها، دندان‎های شما بیشتر در معرض پلاک قرار می‎گیرند که این باعث بیماری لثه و حساسیت دندان می‎شود.

حساسیت دندان‎ها : علل، پیشگیری و درمان‎ها

ممکن است در دوران بارداری حساسیت ناگهانی دندان داشته باشید.

آیا دندانهای من بعد از سفید شدن حساس می‌شوند؟

احتمال حساسیت دندان بعد از سفید کردن دندان (چه با کیت‎های خانگی و چه در مطب دندانپزشکی) وجود دارد. بعضی از کیت‎ها ممکن است از مواد ساینده ملایم استفاده کنند.

چرا بعد از پر کردن دندان، دچار حساسیت دندان میشوم؟

حساسیت دندان بعد از پر کردن دندان چیز طبیعی است که بعد از چند روز خودبه‎خود درمان می‎شود. بیش‎ترین دلیل حساسیت دندان این است که عصب داخل آن مختل شده است. اگر این درد بیش‌تر از دو هفته بعد از پرکردن دندان طول کشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

چرا دندانهای من به سرما حساس هستند؟

خیلی از ما انسان‎ها در دوره‎ای از زندگی خود حساسیت زودگذر نسبت به سرما را تجربه کرده‎ایم. دندان‎های شما به دلیل فرسایش یا ترک خوردگی مینای دندان، نسبت به سرما حساس هستند. اگر حساسیت شما شدید است، دندانپزشک درمان مناسب را برای شما تجویز می‎کند. اگر دندان‎های شما به گرما حساس هستند هم به احتمال زیاد به دلیل همان مسئله است.

چرا فقط یکی از دندانهای من به سرما حساس است؟

ممکن است فقط یکی از دندان‎های شما به محرک‎های سرما یا گرما حساس باشد. داشتن فقط یک دندان حساس ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی‎تر از حساسیت عمومی دندان باشد. اگر یک دندان شما را آزار می‎دهد، دندانپزشک آن‎را از نظر پوسیدگی بررسی می‎کند.

چه چیزی باعث حساسیت ناگهانی میشود؟

اگر حساسیت‎های ناگهانی دارید، ممکن است به دلیل ساییدگی مینای دندان یا در معرض دید بودن ریشه دندان شما باشد. حساسیت ناگهانی دندان زیاد اتفاق می‎افتد و معمولاً هنگام خوردن غذاهای سرد یا اسیدی به‎وجود می‎آید. اگر‌ حساسیت دندان دارید، از دندانپزشک خود کمک بخواهید. او می‎تواند به شما راه‎حلی برای درمان پیشنهاد کند. بیش‌ترین روش درمانی برای حساسیت ناگهانی دندان، استفاده از مسواک با موهای نرم و خمیردندان مخصوص حساسیت دندان است.