نفس کتوز یا تنفس “کتوتیک” هنگامی اتفاق می‏افتد که رژیم کتوژنیک دارید و بدن شما وارد فرآیند تولید انرژی به نام کتوز می‏‌شود. به طور معمول کتوزیس باعث بوی بد دهان، ایجاد لک روی ناخن و از بین رفتن حس چشایی  (برای طعم شیرین) می‏‌شود.

در این مقاله مطالب زیر را خواهیم خواند:

 • بوی کتوز چیست؟
 • چگونه می‏توانید مطمئن شوید که همکاران یا دوستان شما اذیت نمی‏‌شوند؟
 • نفس کتوز چه فرقی با بوی بد دهان دارد؟
  رفع بوی بد دهان ناشی از رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا رژیم کتوژنیک

  رژیم کتوژنیک می‌‏تواند باعث نفس کتوز شود.

کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک (کتو) یک رژیم کم چرب، کم کربوهیدرات با پروتئین متوسط است، که به بدن برای رسیدن به حالت کتوزیس کمک می‏‌کند. حالت کتوزیس در شرایطی ایجاد می‎شود که بدن به‎جای تولید گلوکز از کربوهیدرات‎های مصرف شده در مواد غذایی خوراکی، از اسیدهای چرب ذخایر چربی در بدن شما استفاده می‏‌کند، که اصطلاحا به آن چربی سوزی گفته می‌شود. رژیم کتوژنیک توسط بسیاری از افراد مشهور به عنوان رژیم غذایی نسل جدید استفاده می‎شود. ممکن است ایده کاهش مصرف کربوهیدرات تقریباً مطابق با روش‌‏های رژیم غذایی قدیمی باشد اما این اقدام نتایج چشمگیری به همراه دارد.

در جدول زیر به برخی از جوانب مثبت و منفی این رژیم نگاهی کوتاه بیندازید.

مزایا معایب
کاهش وزن رژیم کتوژنیک ممکن است برای ورزشکاران مناسب نباشد.
برای کسانی که سبک زندگی کم فعالیتی دارند، خوب است. ممکن است قند کافی برای عملکرد صحیح در دسترس بدن قرار نگیرد.
کمک به جلوگیری از ابتلا به سرطان احتمال ایجاد حالت نفس کتوز
افزایش انرژی بدن
این مطلب را هم بخوانید:  ترمیم و درمان دندان های شکسته یا ترک خورده

در ویدئو زیر می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد رژیم کتوز دریافت کنید:

علائمی که نشان می‌دهد شما در حالت کتوز (چربی سوزی) قرار دارید

 • کاهش وزن: کتوز به جای تأمین گلوکز بدن از کربوهیدرات، چربی‎های بدن شما را می‎سوزاند. این می‎تواند باعث کاهش چشمگیر وزن بدن شود.
 • افزایش کتون در خون: اگر کتون‎های موجود در خون خود را آزمایش کنید، می‎بینید که مقدار آن افزایش پیدا کرده است. ویژگی بارز رژیم کتوژنیک افزایش کتون خون و کاهش قند خون است.
 • افزایش کتون در تنفس و ادرار: بوی بد دهان (یا نفس کتو) نتیجه ناخوشایند رژیم کتوز است. هنگامی که بدن چربی می‎سوزاند، موادی به نام کتون به عنوان ماده فرعی تولید می‏‌شود. کتون‎ها با افزایش تجمع چربی‏‌ها در بدن و تامین کلوگز بدن از چربی‎ها به‎جای کربوهیدرات ایجاد می‎شود. بوی استون در تنفس شما، نتیجه آزاد شدن کتون از بدن است. ادرار نیز راه دیگری برای آزاد شدن کتون است.
 • افزایش تمرکز: کتون‎ها در بلند مدت اغلب باعث افزایش تمرکز و انرژی می‎شوند. دلیل این است که کتون ها منبع سوختی بسیار مؤثر برای مغز هستند. رژیم کتوژنیک همچنین سطح قند خون را تثبیت کرده و باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود.
 • خشکی دهان: داشتن دهان خشک در رژیم کتوژنیک طبیعی است، زیرا بدن شما به سرعت آب و الکترولیت خود را از دست می‌‏دهد. اگر تمام غذاهای فرآوری شده‏‌ای که قبلا می‏‌خوردید را دیگر مصرف نکنید، مطمئن باشید که با نوشیدن مقدار زیادی آب و الکترولیت‌‏ها برای احیا مجدد آب

  رژیم کتو به بدن برای سوزاندن ذخایر چربی کمک می‎کند.

  دهان، نفس کتوز درمان می‎شود.

نفس کتوز

بوی بد دهان نشانه ورود بدن به حالت کتوز (چربی سوزی) است. در این حالت بعضی از افراد طعم فلز یا شیرینی را در دهان خود حس می‎کنند. بوی دهان بخاطر کتوز با بوی دهان بخاطر هالیتوز بسیار متفاوت است. یک تصور غلط وجود دارد که بوی بد دهان ناشی از کتوز را بخاطر رژیم غذایی می‏‌دانند. حال تفاوت آنها چیست؟

به طور معمول بدن از کربوهیدرات‎های داخل غذا برای تولید کلوگز استفاده می‎کند تا انرژی بدن تامین شود. در رژیم کتوژنیک کربوهیدرات برای تولید گلوکز وجود ندارد، پس بدن به سمت چربی‎های اضافی بدن می‎رود. هنگامی که ذخایر از بین بروند، باید ماده اضافی کتون از بدن خارج شود. کتون‎ها فقط با تنفس و ادرار از بدن دفع شوند در نتیجه در این حالت بوی تنفس می‎تواند ناخوشایند باشد. بعضی از افراد برای پیشگیری از این مشکل به دنبال مشاوره پزشکی می‎روند.

همه افراد هنگام رژیم کم کربوهیدرات بوی بد دهان را تجربه نمی‌‏کنند. ممکن است در ابتدای رژیم متوجه بوی بد دهان شوید اما با تنظیم مصرف کربوهیدرات این مشکل از بین می‌‏رود.

چگونه بوی بد دهان بوجود آمده از رژیم کتوژنیک را از بین ببریم؟

 • کربوهیدرات بیشتری بخورید: با افزایش تعداد کربوهیدرات‌هایی که می‌خورید، سیستم شما از حالت کتوتیک خارج شده و کتون‏‌هایی که باعث بوی بد دهان می‏‌شوند از بین می‏‌رود.
 • آدامس نعنایی کتوز: این رژیم غذایی، استفاده از موادغذایی دارای قند را محدود می‌‏کند، اما آدامس‌های نعنایی کتوز می‌‏توانند بطور موقت بوی بد دهان شما را از بین ببرند.
 • بهداشت دهان و دندان: دندان‎های خود را بطور کامل مسواک بزنید. مسواک زدن به کاهش بوی ناخوشایند ناشی از فرآیندهای کتوژنیک کمک کند. (برای یادگیری بیشتر درمورد چگونگی حفظ بهداشت دهان و دندان این مقاله را مطالعه کنید.)
 • افزایش مصرف آب: نوشیدن آب بیشتر، به از بین بردن بوی ناشی از خشکی دهان کمک کرده در نتیجه باعث رفع بوی ناخوشایند ناشی از کتون‌ها می‎شود.

سخن آخر

نفس کتوز نتیجه ناخوشایند رژیم غذایی کتوژنیک یا کم کربوهیدرات است. این نفس بویی شبیه استون دارد که نتیجه سوزاندن چربی‎های بدن برای تامین انرژی است. نگران نباشید بوی بد دهان تان بخاطر وجود باکتری‌های دهانی نبوده بلکه نشانه این است که فرآیند کتوز یا همان چربی سوزی با موفقیت انجام می‎شود. قبل از شروع هر رژیم غذایی باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر فکر می‎کنید که بوی بد دهان شما بیش از نفس کتوز است، با پزشک خود صحبت کنید.

سؤالات متداول

نفس کتوز چه مدت طول میکشد؟

نفس کتو زمانی شروع می‎شود که برای اولین بار بدن به حالت کتوز می‎رسد. این نفس معمولا چند هفته طول می‎کشد تا بدن شما از کتوز عبور کند.

نفس کتوز چیست؟

این بوی استون ناشی از تولید کتون به عنوان محصول جانبی تبدیل چربی ذخیره شده به انرژی است.

آیا نفس کتوز نشانه خوبی است؟

نفس کتوز نتیجه چربی سوزی موفقیت آمیز در بدن است. وقتی از ذخایر چربی به جای کربوهیدرات برای تامین انرژی استفاده می‌‏شود، محصول فرعی کتون است. این به معنی شروع چربی‌سوزی بدن شما و کم شدن مقدار چربی‌های ذخیره بدن‌تان است. کتون‌‏ها از مواد شیمیایی مانند استون ساخته شده و از طریق تنفس و ادرار از بدن دفع می‌‏شوند.

منبع:

dentaly.org