متخصصان ما توصیه می‎کنند، اولین ویزیت دندانپزشکی بهتر است حداکثر تا 1 سالگی انجام شود. این ویزیت زودهنگام برای سلامتی دهان و چگونگی رشد دندان‌های او بسیار مهم است. همچنین با این کار کودک با جو دندانپزشکی آشنا شده و رفتن به دندانپزشکی در آینده برای او آسان‎تر می‎شود.

اولین مراجعه به دندانپزشکی، هیجان‎انگیز است اما ممکن است کمی ترسناک هم باشد. این اتفاق ممکن است برای بزرگسالان هم اتفاق بیفتد. احساس ترس برای کودکان بیشتر به دلیل ناآگاهی است. برای ایجاد آرامش در کودک جهت اولین بازدید، چند اقدام وجود دارد که می‎توانید انجام دهید. در ادامه ما به چگونگی آماده سازی فرزندتان برای اولین مراجعه به دندانپزشکی می‎پردازیم. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کرده و به سوالات شما پاسخ دهیم.

  1. هیجان زده نشوید.

مطالعات نشان می‎دهد که والدین می‎توانند اضطراب خود را به فرزندانشان منتقل کنند در نتیجه حتی اگر طرفدار دندانپزشکی نیستید، اجازه ندهید که کودک شما این موضوع را بفهمد. سعی کنید در مورد تجربه‎های بد خود صحبت نکنید بلکه همیشه در مورد مزایای دندانپزشکی صحبت کنید. وقتی با کودک خود به دندانپزشکی می‎روید، نفس عمیق بکشید و تلاش کنید که کودک شما متوجه اضطراب شما نشود.

به کودک خود بگویید که دندانپزشک دوست تو است و می‎خواهد دندان‎هایت را بشمارد. او باعث می‎شود دندان‎هایی سالم و قوی داشته باشی. سعی کنید لحن کودک پسندی داشته باشید. خیلی با جزییات با او صحبت نکنید تا گیج نشود. از کلماتی که باعث ترس او می‎شود مانند سوزن، مته، درد و … استفاده نکنید.

  1. یک دندانپزشک متخصص اطفال پیدا کنید و قبل از اولین ملاقات، مطب را بررسی کنید.

وقتی صحبت از دندانپزشک اطفال در مقابل دندانپزشک عمومی می‏شود، آیا واقعاً مهم است که کودک شما به کدام‏یک مراجعه کند؟ دندانپزشکان کودکان بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی، آموزش‏های تخصصی در زمینه کودک می‌بینند. آن ها در این آموزش‏های تخصصی، همه چیز در مورد رشد، روانشناسی کودک و درمان دندان‎های در حال رشد را یاد می‎گیرند. دانستن این مسئله برای داشتن آرامش بیشتر کمک کننده است.

کارهایی که دندانپزشک کودکان انجام می‎دهند، به طور خاص و با توجه به روحیه کودکان طراحی شده است. کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان دردانه دارای اتاق‎های درمانی، اتاق بازی، اسباب بازی و کتاب است. وقتی کودکان عاشق رفتن به دندانپزشکی می‎شوند، این کار برای والدین راحت‎تر شده و زمینه برای سلامتی مادام‎العمر دهان و دندان آنها فراهم می‎شود. همچنین در وقت و هزینه شما در آینده صرفه جویی خواهد شد.

هنگامی که با یک دندانپزشک متخصص اطفال زمان ملاقات تعیین می‏کنید، زودتر از زمان تعیین شده به مطب بیایید تا کودک شما با مناظر و اصوات آشنا شود. در کلینیک دندانپزشکی دردانه، ما همیشه بیماران جدید و خانواده‏هایشان را تشویق می‏کنیم زودتر به مطب بیایند تا با برگزاری یک تور بازدید ساده به کودکان اجازه دهیم که با همه چیز آشنا شوند.

  1. در مورد رفتن به دندانپزشکی، فیلم ببینید یا کتاب بخوانید.

وقتی بچه‎ها ببینند که شخصیت مورد علاقه‎اش خوشحال است که به دندانپزشکی می‎رود، این می‎تواند به شما کمک کند. تعداد زیادی فیلم و کتاب در مورد رفتن به دندانپزشکی وجود دارد که دیدن آنها برای کودکان جذاب خواهد بود. آماده سازی فرزند خود برای دندانپزشکی به این معنی است که برای کودک پیش زمینه‎ای از  آن‎چه اتفاق خواهد افتاد ترسیم کنیم تا رفتن به دندانپزشکی برای او یک وضعیت جدید و ترسناک نباشد.

  1. بازی دندانپزشکی در خانه

بازی دندانپزشکی برای آماده سازی کودکان قبل از اولین ویزیت دندانپزشکی می‎تواند در آرامش کودکتان موثر باشد. این بازی خیلی ساده است. مثلا می‎توانید وانمود کنید که شما دندانپزشک هستید و از او بخواهید که روی صندلی بنشیند. آینه را به سمت کودک خود نگه دارید تا او ببیند که چگونه دندانپزشک دندان‏‌های او را بررسی می‎کند

دندان‎های او را بشمارید و با مسواکش دندان‎هایش را مسواک بزنید، اینگونه تمرین می‌کند که دهان خود را باز نگه دارد. در مورد کاری که انجام می‏دهید با او صحبت کنید و به او بگویید که چرا بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. حالا نقش خود را عوض کرده و به کودک اجازه دهید دندانپزشک شود.

  1. اولین ویزیت دندانپزشکی خود را عاقلانه انتخاب کنید.

این مورد برای آماده سازی کودک شما الزامی نیست اما می‎تواند مفید باشد. اولین قرار دندانپزشکی کودک خود را زمانی بگذارید که روحیه خوبی داشته باشد. مثلا بهتر است بعد از یک چرت یا یک وعده غذایی خوشمزه باشد زیرا اگر کودک خسته یا گرسنه باشد، تحملش نسبت به موقعیت جدید کمتر می‎شود.

  1. به او انرژی مثبت بدهید.

اگر کودک شما از دندانپزشکی می‎ترسد، به او بگویید که این کاملا طبیعی است و با تعریف و تمجید از او کاری کنید که بر ترسش غلبه کرده و احساس شجاعت کند. البته اگر با کودک خود به نتیجه نرسیدید و او گریه کرد، استرس نداشته باشید زیرا ما بعنوان دندانپزشک کودکان همه این موارد را تجربه کرده‎ایم.

  1. دوست یا اسباب بازی مورد علاقه او را بیاورید.

اگر کودک شما اسباب بازی محبوب یا دوست صمیمی دارد، بهتر است برای اولین ملاقات دندانپزشکی بیاورید. یک دوست صمیمی به او کمک می‎کند تا او احساس امنیت کند.

با استفاده از این نکات می‎توانید فرزندتان را برای اولین قرار ملاقات دندانپزشکی آماده کنید. این کار به فرزند شما کمک می‎کند تا آمادگی بالایی برای رفتن به دندانپزشکی پیدا کند. اگر فکر می‎کنید که کودک شما به تشویق‎های بیشتری نیاز دارد یا در این‎باره سوالی دارید، حتما از ما بپرسید. ما خوشحال می‎شویم با ارائه راه‎کارهای بیشتر و موثرتر بتوانیم به شما کمک کنیم. اگر زمان اولین ویزیت کودک شما با دندانپزشک رسیده است، همین حالا با ما تماس بگیرید.

  1. به فرزند خود رشوه ندهید.

درست است که این کار وسوسه‎انگیر است اما برای رفتن به دندانپزشکی به کودک خود رشوه ندهید. به جای دادن جایزه مانند آبنبات، اسباب بازی و …؛ بعد از ویزیت دندانپزشکی، فرزندتان را به خاطر شجاعت و رفتار خوبش تشویق کنید. با رفتن به پارک، موزه یا باغ وحش آن را به یک سفر تفریحی تبدیل کنید تا احساس شجاعت و آمادگی بیشتری برای پرش دوباره روی صندلی دندانپزشکی داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  درمان فاصله بین دندان‎ها