چطور می‎توان دندان‎های خود را درست مسواک زد؟ همه ما اکثر اوقات از مسواک استفاده کرده‎ایم. اما اغلب بدون آن‎که شیوه درست مسواک زدن را بلد باشیم، مسواک می‎زنیم. تمیز نگه داشتن دندان‎ها، بخش مهمی از حفظ سلامت کلی دهان و دندان است.

صحیح مسواک زدن

آیا می‎دانید چطور می‎توان دندان‎های خود را درست مسواک زد؟

این مقاله راهنمای دقیقی برای شما است تا هر آن‎چه را که باید در مورد چگونگی تمیز کردن دندان‎های خود بدانید، آموزش ببینید. در این مقاله به برخی از سوالات متداول شما پاسخ می‎دهیم:

 1. زمان مسواک زدن چقدر است؟
 2. هر چند وقت یکبار باید دندان‎ها را مسواک زد؟ (در چه ساعاتی از شبانه روز)
 3. قبل یا بعد از مسواک زدن باید از نخ دندان استفاده کرد؟
 4. آیا بعد از مسواک باید دهان خود را بشوییم؟
 5. چگونه بهترین محصولات را برای بهداشت دهان و دندان خود انتخاب کنیم؟

فهرست مطالب

جلوگیری از اشتباهات در مسواک زدن

شاید اگر شیوه درست مسواک زدن دندان‎ها را بفهمید، تعجب کنید. امیدواریم این مقاله به شما شیوه درست مسواک زدن دندان‎ها در خانه را یاد بدهد

سؤالات متداول در مورد نحوه صحیح مسواک زدن دندانها

ما قصد داریم با چند سؤال خاص که اغلب افراد در مورد روش صحیح مسواک زدن دندان‎ها دارند، شروع کنیم. سپس مراحل گام به گام در مورد نحوه صحیح مسواک زدن دندان‎ها را بطور مفصل توضیح دهیم. در ادامه چند نکته برای سلامت بیشتر دندان‎ها خواهیم گفت.

صحیح مسواک زدن

دندانپزشک شما می‌تواند بهترین راه برای مسواک زدن دندان را به شما توصیه کند.

لطفا توجه داشته باشید که این راهنما عمدتاً بر مسواک زدن بزرگسالان متمرکز است. اگرچه بسیاری از این اطلاعات در مورد کودکان نیز کاربرد دارد ولی توصیه می‎کنیم اگر می‎خواهید نحوه مسواک زدن دندان‎های کودک خود را بررسی کنید، راهنمای ما در مورد سلامت دهان کودکان را بخوانید. البته توجه داشته باشید که ممکن است دندانپزشک مطابق با دهان و دندان شما توصیه‎های کمی متفاوت از این مقاله به شما ارائه دهد. بهتر است همیشه به آن‎چه که دندانپزشک شما توصیه می‎کند، گوش کنید.

خب اجازه دهید به برخی از سؤالات متداول درباره مسواک زدن دندان بپردازیم.

چند بار باید دندان‎های خود را مسواک بزنید؟ این سوال مبهم است و ممکن است تعداد مسواک زدن در روز یا هفته مدنظر باشد. بجای آن باید این سوال مطرح شود که روزی چندبار باید مسواک بزنید؟

شما باید حداقل دو بار در روز دندان‎های خود را مسواک بزنید. برخی افراد دوست دارند در روز 3بار یا بیشتر مسواک بزنند در صورتی که مسواک زدن بیش از حد بر دندان‎ها تاثیرات منفی دارد.

مطمئناً یکبار مسواک زدن در روز برای تمیز نگه داشتن دندان‌ها کافی نیست. طبق بررسی‎های بهداشت دهان و دندان دلتا، 30 درصد مردم آمریکا فقط یکبار در روز مسواک می‎زنند. اگر یکبار در روز مسواک می‎زنید، باکتری‎ها زمان طولانی‎تری روی سطح دندان‎های شما می‎مانند و احتمال بروز حفره در دندان‎های شما بیشتر می‎شود.

چه زمانی باید دندانهای خود را مسواک بزنید؟

بهترین زمان برای مسواک زدن دندان‎ها، حداقل یکبار در روز و شب‎ها قبل از خواب است. بسیاری از افراد فقط صبح‎ها مسواک می‎زنند که بهتر است بیشتر از آن مسواک بزنند مثلا بعد از خوردن ناهار اما به شرطی که نحوه صحیح مسواک زدن را بلد باشند.

تمیز بودن دندان‎ها قبل از خواب بسیار مهم است زیرا هنگام خواب مقدار بزاق دهان کمتر شده و در نتیجه کمتر می‎تواند با باکتری‎های دهان مبارزه کند. با این حال 70 درصد افرادی که در روز فقط یکبار مسواک می‎زنند به جای شب این کار را صبح‎ها انجام می‎دهند.

شاید تعجب کنید اگر بفهمید بهترین زمان برای مسواک زدن دندان‎ها، بلافاصله بعد از خوردن غذا نیست به خصوص اگر شما یک غذا یا نوشیدنی اسیدی یا شیرین خورده باشید. اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا مسواک بزنید ممکن است قند یا اسید غذا، مینای دندان شما را از بین ببرد. بهتر است دندان‎های خود را 30-60 دقیقه بعد از غذا خوردن بشویید.

آیا باید قبل یا بعد از صرف صبحانه مسواک بزنید؟

آیا قبل یا بعد از صرف صبحانه دندان‎های خود را مسواک می‎زنید؟ تا زمانی که شما دو بار در روز مسواک می‎زنید، مهم نیست که شما قبل یا بعد از صبحانه مسواک می‎زنید با این حال همانطور که در بالا بیان شد اگر قصد دارید بعد از صرف صبحانه مسواک بزنید بهتر است کمی صبر کنید زیرا ممکن است در نهایت شما مینای گران بهای خود را از دست بدهید.

چه مدت باید مسواک بزنید؟

صحیح مسواک زدن

مسواک‎های هوشمند می‎توانند در درست مسواک زدن به شما کمک کنند.

شاید برای شما این سوال مطرح شود که مدت زمان مسواک زدن باید چقدر باشد؟ توصیه می‎شود زمان مسواک زدن 2-3 دقیقه باشد. اگر از این میزان زمان کمتر باشد شما وقت نمی‎کنید که تمام سطوح دندان خود را به درستی تمیز کنید و اگر هم بیشتر از این زمان مسواک بزنید، به دندان‎ها و لثه‎های شما آسیب وارد خواهد شد.

تمرکز کردن روی کارهایی که در طی این چند دقیقه انجام می‎دهید بسیار مهم است. الگوی زیر را یاد گرفته و همیشه آن را انجام دهید. سعی کنید هنگام مسواک زدن حواستان پرت نشود وگرنه شما ممکن است با همان روش قبلی خودتان 5 دقیقه زمان صرف مسواک زدن دندان‌های خود کنید و متوجه نشوید.

اگر فکر می‎کنید که هنگام مسواک زدن تمرکز ندارید، می‎توانید یک برنامه مسواک برقی هوشمند داشته باشید تا نحوه مسواک زدن شما را ردیابی کرده و به شما در بهبود آن کمک کند.

آیا قبل یا بعد از مسواک زدن باید نخ دندان بکشید؟

طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، مهم نیست که قبل یا بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. آن هایک زمان را برای نخ دندان کشیدن مشخص نمی‎کنند بلکه معتقد هستند یک زمانی را انتخاب کنید که سرتان شلوغ نباشد و بتوانید برای آن وقت بگذارید مثلا اگر می‎دانید که قبل از رفتن به رختخواب زیاد خسته هستید، سعی کنید صبح یا هنگام ناهار این کار را انجام بدهید.

نکته مهم این است که شما نباید مرتبا از نخ دندان استفاده کنید. اکثر آمریکایی‎ها این کار را انجام نمی‎دهند. استفاده از راهنمای نخ دندان به ما کمک می‎کند که چگونه بین دندان‎های خود را به درستی تمیز کنیم.

آیا بعد از مسواک زدن باید دندان‎های خود را بشویید؟

اگرچه انجمن دندانپزشکی آمریکا اظهار نظر جدی در مورد این موضوع نداشته است اما مطالعات بین المللی نشان می‎دهد که بهتر است دندان‎ها بعد از مسواک زدن شسته نشوند یا فقط با مقداری آب شستشو شود. این مطالعات موردی که توسط ژورنال بین المللی دندانپزشکی در سال 2013 با استناد به دانشگاه کالیفرنیا برکلی انجام شده است، شواهدی را ارائه می‎دهد که در صورت شستشو پس از مسواک زدن، فلوراید موجود در خمیر دندان که برای محافظت از پوسیدگی است شسته می‎شود. پس بهتر است دندان‎های خود را نشویید تا فلوراید به مدت طولانی روی دندان‎های شما باقی بماند.

آیا باید زبان خود را مسواک بزنید؟

صحیح مسواک زدن

می‎توانید زبان خود را تمیز کنید تا نفس شما تازه‎تر شود.

تمیز کردن زبان به مبارزه با بوی بد دهان و کاهش تعداد باکتری‎های موجود در دهان شما کمک می‎کند. شما می‎توانید هنگامی که مسواک می‎زنید، زبان خود را هم با استفاده از مسواک یا یک اسکریپر زبان تمیز کنید.

آیا باید لثههای خود را مسواک بزنید؟

لازم نیست لثه‎های خود را جدا از دندان‎های خود مسواک بزنید. بیشترین خطر مسواک زدن قسمت خط لثه؛ جایی که لثه به دندان شما متصل می‎شود، است. با زاویه 45 درجه دندان‎های خود را مسواک بزنید تا لثه‎های شما سالم باقی بمانند.

ممکن است لازم باشد برای جرم‌ گیری و پولیش (تمیز کردن معمول دندانپزشکی) به پزشک متخصص مراجعه کنید تا هر نوع تارتاری که قبلاً روی دندان‎های شما ساخته شده است را از بین ببرد در غیر این صورت شما در معرض ابتلا به بیماری لثه هستید.

آیا جویدن آدامس به جای مسواک زدن اشکالی ندارد؟

اگرچه جویدن آدامس جایگزینی برای مسواک زدن دندان نیست اما جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا می‎تواند به جلوگیری از حفره در دندان کمک کند. این باعث می‏شود شما بزاق بیشتری تولید کنید. این بزاق به طور طبیعی با اسیدهایی که می‎تواند به دندان شما آسیب برساند، مبارزه می‎کند همچنین ممکن است به بیرون کشیدن ذرات مواد غذایی کمک کند.

دقت کنید که از آدامس بدون قند باید استفاده کنید در غیر اینصورت قند بیشتری روی دندان‎های شما قرار خواهد گرفت و علاوه بر یکبار مسواک زدن در روز باید دوبار مسواک بزنید.

اگر دندان‎های خود را مسواک نزنید، چه اتفاقی می‎افتد؟

به گفته متیو مسینا دندانپزشک و سخنگوی ADA در مصاحبه با USA Today، مسواک نزدن ایده خوبی نیست.

اگر یکبار مسواک زدن را فراموش کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر این کار را ادامه دهید ممکن است با مشکلاتی مانند پلاک و ساخت تارتار و بوی بد دهان روبرو شوید. این مشکلات باعث پوسیدگی دندان، از بین رفتن دندان‎ها و بیماری لثه می‎شود.

آیا میتوانید دندانهای خود را بیش از حد مسواک بزنید؟

مانند همه کارهای دیگر، مسواک زدن بیش از حد نیز چیز خوبی نیست. با مسواک زدن بیش از حد ممکن است مینای دندان خود را از بین ببرید. با از بین رفتن مینای دندان، دندان‎های شما به رنگ زرد دیده می‎شود زیرا دندان‎ها بطور طبیعی زرد رنگ هستند و مینای سفید رنگ روی آن، دندان را به رنگ سفید نشان می‎دهد. همچنین استفاده بیش از حد مسواک در بعضی موارد ممکن است باعث آسیب به لثه شود.

آیا میتوانید دندانهای خود را با جوش شیرین مسواک بزنید؟

بسیاری از افراد که مایل به سفید کردن و تمیز کردن دندان‎های خود هستند، می‎خواهند بدانند چگونه دندان‎های خود را با جوش شیرین مسواک بزنند. می‎توانید جوش شیرین، مقداری روغن و مقداری نمک را با هم مخلوط کنید همچنین می‎توانید مقداری جوش شیرین را به خمیردندان خود اضافه کنید تا دندان‎های شما بطور طبیعی سفید شوند.

در ویدئو زیر می‌توانید نکات تکمیلی درمورد مسواک زدن را تماشا کنید:

راهنمای مرحله به مرحله نحوه صحیح مسواک زدن دندانها

مطالعات نشان داد که شما باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید که  یکی از آن زمان‎ها قبل از خواب بود. برای درست مسواک زدن باید از مقدار صحیح خمیردندان فلوراید استفاده کنید.

صحیح مسواک زدن

این مقدار خمیردندان، بیشتر از مقداری است که شما نیاز دارید!

از یک مسواک با ریشه‎های نرم استفاده کنید که به راحتی در دهان شما جا بگیرد و به هرجایی از دندان خود که می‎خواهید، بتوانید مسواک بزنید.

همانطور که در بسیاری از تبلیغات خمیردندان مشاهده می‎کنید، خمیر دندان نباید کل مسواک را پوشش دهد. مقدار یک نخود فرنگی خمیر دندان برای هر کسی بالای سه سال کافی است. این مقدار خمیردندان با توجه به گروه سنی است که توسط ADA توصیه می شود:

اگرچه ADA اخیراً غلظت بهینه فلوراید را در خمیر دندان در هر گروه سنی مشخص نکرده است ، اما در سطح بین المللی توصیه می شود که از 1000ppm تا شش سالگی استفاده شود و بعد از آن 1.350-1.500ppm.

برس را 45 درجه زاویه دهید.

هنگام مسواک زدن کناره‎های دندان خود، برس مسواک خود را 45 درجه شیب دهید تا برس بتواند به شکاف کوچک بین دندان و لثه شما برسد. اگر پلاک در این قسمت ایجاد شود، می‎تواند منجر به بیماری لثه شود.

دندانها را به آرامی با حرکات دایرهای مسواک بزنید.

بسیاری از افراد با استفاده از یک حرکت شستشوی عقب و جلو دندان های خود را مسواک می‎زنند اما حرکات دایره‎ای کوچک در واقع روش مناسب برای مسواک زدن دندان‎ها است زیرا آن ها موثرتر بوده و آسیب کمتری دارند.

شما همچنین نیازی به فشار زیادی ندارید با فشار ملایم یا به همان اندازه که پلاک‎ها شل شوند، کافی است. اگر بیش از حد مسواک بزنید ممکن است لثه‎های شما خونریزی کند. بسیاری از مسواک‎های برقی دارای حسگر فشار هستند که اگر به زور مسواک بزنید ، به شما هشدار می‎دهد.

همه سطح دندان را مسواک بزنید.

صحیح مسواک زدن

چه مدت دندان‎های خود را مسواک می‎زنید؟

اینکه با چه نظمی دندان‎های خود را مسواک می‌زنید، مهم نیست بلکه این مهم است که همه سطوح دندان خود را مسواک بزنید. یک نمونه از کارهایی که هنگام مسواک زدن باید انجام دهید:

 • از سمت چپ بالا یا بالا سمت راست شروع کنید.
 • با حرکات دایره‎ای کوچک؛ هر دایره به مدت چند ثانیه، مسواک بزنید.
 • سطح داخلی و بیرونی دندان خود را مسواک بزنید.
 • دندان‎های نیش و سطح پشت دندان‎های آخر خود را مسواک بزنید.
 • مسواک را بصورت عمودی بچرخانید واز یک حرکت رو به پایین برای مسواک زدن پشت دندان‎های جلویی خود استفاده کنید.
 • این کار را برای دندان‎های پایینی خود تکرار کنید.
 • بعد از تمیز کردن دندان‎ها، زبان خود را مسواک کنید.

راه دیگر این است که دهان خود را به چهار ربع شکسته و 30 ثانیه را برای هر یک بگذارید.

تف کنید اما آبکشی نکنید

به یاد داشته باشید اگر بلافاصله بعد از مسواک زدن دهان خود را با آب یا دهانشویه شستشو دهید، مواد موجود در خمیر دندان شما رقیق شده یا از بین می‎روند. اگر می‎خواهید از دهانشویه استفاده کنید، صبر کنید تا مدتی زمانی از مسواک زدن شما بگذرد. بلافاصله بعد از مسواک زدن از آن استفاده نکنید.

با نخ دندان یک بار در روز بین دندانها را تمیز کنید

لازم نیست هر بار که مسواک می‎زنید از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها استفاده کنید اما اگر هم کلا از نخ دندان استفاده نکنید، به حفظ پلاک‎های بین دندان کمک کرده‎اید. برای این کار می‎توانید از نخ دندان یا برس‎های بین دندانی استفاده کنید.

ویدئوی زیر بطور کامل نحوه صحیح مسواک زدن را نشان می‌دهد:

ملاحظات دیگر

چگونه با مسواک، دندان‎های خود را مسواک بزنیم؟

هنگام مسواک زدن باید علاوه بر مراحلی که در بالا ذکر شد، یکسری مراحل اضافه نیز انجام دهید. بدین صورت که باید مسواک را روی براکت‎ها با زاویه بالا بصورت دایره‎های کوچک بزنید. همین کار را روی براکت‎ها با زاویه پایین تکرار کنید.

چگونه بدون مسواک، دندان‎های خود را مسواک بزنیم؟

برای آن‌که درست مسواک بزنید، حتما باید از مسواک استفاده کنید با این حال همه ما اکثر مواقع این تجربه را داشته‌ایم که شب بیرون از خانه باشیم و فراموش کنیم مسواک خود را همراه ببریم. اگر این اتفاق افتاد، بهتر است یک کاغذ مرطوب را در اطراف انگشت خود قرار دهید، مقداری خمیر دندان روی آن بزنید و با همان حرکات دایره‎ای مسواک بزنید.

انتخاب محصولات مناسب برای مسواک زدن دندانها

حالا که می‎دانید چگونه مسواک بزنید، شاید بهتر باشد که بدانید کدام محصولات برای بهداشت دهان و دندان مناسب هستند. در این‎جا مواردی را بیان می‎کنیم اما برای اطلاعات بیشتر به راهنمای دقیق‌تر آن مراجعه کنید.

مسواک

صحیح مسواک زدن

یک مسواک با سری کوچک‎تر انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی همه دندان‎های خود را مسواک بزنید.

شاید فکر کنید که اگر با یک مسواک سفت و با فشار زیاد مسواک بزنید، پلاک‎های دندان بهتر از بین خواهند رفت اما حقیقت درست مسواک زدن این نیست و ممکن است به دندان و لثه شما آسیب وارد کند. بهتر است یک مسواک با سر کوچک انتخاب کنید که دارای ریشه‎های نرم باشد. بدین شکل شما به راحتی می‎توانید دندان‎های آخری خود را هم مسواک بزنید.

مسواک برقی ممکن است به شما کمک کند تا دندان‎های خود را به طور موثرتر مسواک بزنید. در مورد دلیل این امر و نحوه انتخاب بهترین مورد، راهنمای مسواک برقی ما بخوانید یا اگر ترجیح می‎دهید از مسواک‎های ساده استفاده کنید، راهنمای مسواک‎های ساده را بخوانید. حتی اگر به فکر محیط زیست هستید و می‎خواهید انتخاب شما آسیبی به محیط زیست وارد نکند، مسواک‎های بامبو را استفاده کنید و برای استفاده از آن می‎توانید راهنمای ما را بخوانید.

شما باید هر سه ماه یکبار مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید یا اگر زودتر به این نتیجه برسید که ریشه‎های آن در حال از هم پاشیدگی هستند، (این نشانه آن است که شما خیلی با فشار مسواک می‌زنید و ممکن است به مینای دندان خود آسیب برسانید) آن را عوض کنید.

خمیر دندان

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید (حداقل 1000 پی پی ام در بزرگسالان و کودکان) به شما کمک می‌کند تا هنگام مسواک زدن با پوسیدگی دندان مبارزه کنید. یک مارک و طعم و مزه‌ای را که از آن لذت می‎برید انتخاب کنید زیرا این امر باعث می‎شود که به طور مرتب مسواک بزنید. اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب بهترین خمیر دندان برای کودکان و بزرگسالان را در راهنمای کامل ما بخوانید.

خمیردندان‎های طبیعی با و بدون فلوراید برای خرید در دسترس هستند و حتی در صورت تمایل می‎توانید خودتان آن را درست کنید. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای طبیعی خمیر دندان ما را بخوانید.

نخ

مسواک فقط  از سطح دندان را تمیز می‎کند بنابراین تمیز کردن بین آن ها یعنی  باقی مانده نیز مهم است. اگر دوست ندارید از نخ دندان سنتی استفاده کنید، یک دستگاه شستشوی آب می‎تواند این کار را بسیار ساده‎تر کند. اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از نخ دندان را در اینجا بخوانید.

دهانشویه

دهانشویه فقط نفس شما را تازه نمی‎کند. مدلی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشد و همچنین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مفید باشد. با این حال شما نباید بلافاصله پس از مسواک زدن از دهانشویه استفاده کنید زیرا فلوراید باقی مانده از خمیر دندان شما را شستشو می‎دهد. برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه استفاده صحیح از دهانشویه و بهترین مارک‎ها برای مشکلات مختلف بهداشت دهان و دندان، راهنمای مفصل دهانشویه ما را بخوانید.

قرص افشای پلاک

اگر می‎خواهید بفهمید که آیا درست مسواک زده‎اید یا نه می‎توانید از برخی قرص‌های افشا کننده پلاک استفاده کنید. این قرص‌ها جویدنی بوده و با جویدن آن، پلاک‎های موجود در دهان شما رنگی می‎شود تا بتوانید بطور واضح آن‎چه را که پس از مسواک زدن باقی مانده است، مشاهده کنید. بدین گونه می‎توانید روی بهبود نحوه مسواک زدن دندان های خود کار کنید.

راههای دیگر برای مراقبت از دندانهای خود

دانستن نحوه صحیح تمیز کردن دندان‎ها، تنها بخشی از کارهایی است که به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‎کند. علاوه بر آن موارد دیگری هم وجود دارد که با انجام آن می‎توانید مطمئن شوید که تلاش‎های شما در مسواک زدن به هدر نرفته است.

توجه به آنچه می‌خورید

صحیح مسواک زدن

بدانید کدام نوشیدنی‎ها مواد اسیدی بالایی دارند.

شما می‎دانید که خوردن قند برای دندان‎های شما بد است. غذاهای اسیدی و نوشیدنی‎هایی مانند سرکه، ترشی، آب میوه، شراب و نوشابه می‎توانند به همان اندازه آسیب‎رسان باشند. به علاوه بسیاری از میان وعده‎های سالم مانند میوه‎های خشک، غلات و ماست بیشتر از آن‎چه که فکر می‎کنید، حاوی قند هستند.

این امر نه تنها خطر پوسیدگی بیشتر دندان را در پی دارد بلکه به دلیل نازک شدن مینای دندان، ممکن است دندان‎های شما نیز زرد و حساس شوند.

بطور منظم معاینات دندانپزشکی انجام دهید

حتی اگر می‎دانید که چگونه هر روز دندان های خود را به درستی مسواک بزنید و یک روال خوب بهداشت دهان و دندان را دنبال می‎کنید، مشکلات دندانپزشکی هنوز هم ممکن است رخ بدهند. انجام معاینات منظم، به دندانپزشک اجازه می‎دهد تا زودتر به مشکلات دهان و دندان پی برد و این بدان معناست که درمان در همان ابتدا راحت‎تر و ارزان‎تر است. همچنین دندانپزشک شما در مورد بهترین روش برای مسواک زدن دندان‎ها و مراقبت از سلامت کلی دهان و دندان به شما توصیه‎هایی می‎کند.

نتیجه

ما امیدواریم که این دستورالعمل‎های بهداشت دهان برای شما مفید بوده باشد و اکنون نحوه صحیح مسواک زدن را بلد باشید و به درستی انجام دهید.

به یاد داشته باشید تمیز و سالم نگه داشتن دندان‎ها شامل موارد زیر است:

 • حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
 • از یک مسواک نرم و یک خمیردندان فلوراید استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از مسواک زدن دهان خود را با آب یا دهانشویه نشویید.
 • بلافاصله بعد از خوردن غذاهای اسیدی یا قندی و نوشیدنی مسواک نزنید.
 • از خوردن میان وعده‎های شیرین و اسیدی خودداری کنید.
 • روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
 • به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که چگونه دندانهای خود را به درستی تمیز کنید و یا نگرانی‎های دیگری دارید، در مراجعات بعدی با دندانپزشک خود صحبت کنید.