آیا می‎دانید بزرگسالان چند دندان دارند؟ لبخند زیبا یکی از زیباترین ویژگی‎های افراد و نشان‎دهنده سلامت دهان و دندان است. بیش‎تر ما لبخند زیبا را دوست داریم ولی وقتی صحبت از بهداشت و تمیزی دندان‎ها می‎شود، بی‎خیال هستیم.

چندتا دندان دارید؟

چندتا دندان دارید؟

آخرین‎باری که در مورد دندان‎هایتان فکر کردید، کی بود؟ احتمالا زمانی بوده که دندان عقلتان درد می‎کرده و به دنبال آن بودید که از شر آن راحت شوید یا زمانی‎که یکی از دندان‎هایتان باعث درد و ناراحتی شما شده بود.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالا اهمیت دندان‎ها را فهمیده‎اید و می‎خواهید بدانید که مردم چند دندان دارند؟

انسان چند دندان دارد؟

در این‎جا ما در مورد تعداد دقیق دندان‎ها صحبت می‎کنیم. ما انسان‎ها در طول زندگی خود دو مجموعه دندان در دهان خود داریم که با بزرگ شدن، یک مجموعه جایگزین مجموعه دیگر می‎شود. در کودکی ما دندان‎های شیری (موقتی) داریم که در اوایل نوجوانی افتاده و دندان‎های دائمی جایگزین آن‎ها می‎شوند.

بیایید اول در مورد دندان‎های شیری صحبت کنیم.

کودکان چند دندان دارند؟

بین سنین 6 ماهگی تا تقریباً 33 ماهگی، یک مجموعه کامل از دندان‏ها به نام دندان‎های شیری در کودکان رویش می‎کند. این دندان‎ها موقتی بود که با بزرگ شدن کودک می‎افتند. تعداد دندان‎های شیری در کودکی چقدر است؟ پاسخ 20 است. از این تعداد 10 عدد در استخوان فک بالا و 10 عدد در استخوان فک پایین قرار دارد.

چند دندان دارید

دندان کودک شما از دندان شما کمتر است.

دندان‎های شیری بر اساس شکل، ساختار و عملکرد منحصر به فرد خود به سه دسته تقسیم می‎شوند:

 • هشت دندان پیش
 • چهار دندان نیش
 • هشت دندان مولر

دندانهای پیشین

تعداد دندان‏های پیش هشت تا بوده که چهار دندان پیش در فک بالا و چهار دندان در فک پایین قرار دارند. از این تعداد دو دندان در وسط (دندان‎های مرکزی) و دو دندان در سمت چپ و راست (دندان‎های جانبی) قرار دارند.

دندانهای نیش

دندان‏های نیش برای بریدن غذا استفاده می‎شوند. تعداد دندان‎های نیش شیری و دائمی یکسان است. دو دندان نیش در  فک بالا و دو دندان در فک پایین وجود دارد.

دندانهای مولار

دندان‏های مولر باعث خرد کردن غذا شده و به بلع آن کمک می‎کند. تعداد هشت دندان مولر در کودکان وجود دارد که چهار دندان به‏عنوان دندان‎های مولر اول و چهار دندان دیگر به‏عنوان دندان‎های مولر دوم شناخته می‎شوند.

دندان‏‌های مولر اول بلافاصله بعد از دندان‏های نیش و دندان‏های مولر دوم در کنار دندان‏های آسیای اول (به‎عنوان آخرین دندان) در پشت دهان رویش می‎کنند.

چند دندان دارید

بهداشت دهان و دندان را به فرزند خود بیاموزید.

چرا مراقبت از دندانهای شیری مهم است؟

بیش‎تر مردم فکر می‎کنند چون دندان‎های شیری می‏افتند پس مهم نیستند. این یک باور غلط است. به دلیل این‎که:

 • ساختارهای هر دو مجموعه دندان (شیری و دائمی)؛ به خصوص پالپ یا عصب که یک قسمت فوق العاده حساس، یکسان است.
 • عفونت یا پوسیدگی به سرعت به عصب رسیده و به شدت دردناک است. اگر این عفونت درمان نشود، می‎تواند به دندان‎های دائمی شما که در داخل استخوان رشد می‏کنند، رسیده و به آن‎ها آسیب برساند.
 • اگر این عفونت زیاد شده و باعث ایجاد شکاف شود، باید دندان کشیده شود. از آنجایی‎که دندان‎ها حرکت می‎کنند، ممکن است شکاف حاصل از کشیده شدن دندان را پر کنند که روی رشد دندان دائمی زیرین تاثیر می‎گذارند.
 • دندان زیرین ممکن است به‎عنوان یک دندان نهفته در لثه بشود که با عکس پرتو اشعه ایکس دیده می‎شود. در چنین شرایطی شما به درمان ارتودنسی نیاز دارید.

بزرگسالان چند دندان دارند؟

حالا ما در مورد دندان‏های بزرگسالان صحبت می‏کنیم.

چند دندان دارید

شما می‎توانید 32 دندان داشته باشید.

بزرگسالان در مجموع 32 دندان دارند که 16 عدد از آن‎ها در استخوان فک بالا و 16 عدد دیگر در استخوان فک پایین قرار دارند. این دندان‎ها (برخلاف دندان‎های شیری) بر اساس شکل و عملکردشان به چهار دسته تقسیم می‎شوند.:

 • هشت دندان پیش
 • چهار دندان نیش
 • هشت دندان پرمولر
 • 12 دندان مولر

دندانهای پیشین

یک آدم بزرگسال هشت دندان پیش (مانند دندان‎های شیری) در هر دو فک بالا و پایین دارند.  این دندان‏ها باعث خرد شدن غذا می‎شوند.

دندان‏‌های نیش

بزرگسالان چهار دندان نیش دارند که در دو سمت راست و چپ (فک بالا و پایین) وجود دارند. تیزی دندان‎های نیش باعث خرد شدن ذرات غذا می‎شوند.

دندانهای پرمولر

دندان‎های پرمولر باعث ایجاد تفاوت بین مجموعه دندان‏های بزرگسالان از مجموعه دندان‏های کودک می‎شود. تعداد هشت دندان پرمولر وجود دارد که بین دندان‏های دندان نیش دائمی و دندان مولر دائمی قرار دارند.

در دو طرف دهان خود می‎توانید دندان‎های پرمولر را ببینید. آن‎ها در کنار دندان‏های نیش؛ در استخوان‎های فک بالا و پایین، قرار دارند. آن‎ها به‎جای دندان‎های آسیای 1 و 2 دندان‏های شیری رویش می‎کنند.

دندان‏های مولار

بزرگسالان 12 دندان مولر دارند. تعداد شش دندان در فک بالا و شش دندان در فک پایین قرار دارد. از این دندان‎ها برای جویدن، کمک به بلع و هضم راحت‎تر غذا  استفاده می‎شود.

سطح دندان‎های مولر گسترده بوده در نتیجه کار آن‎ها را آسان‎تر می‏کند. مجموعه سوم این نوع دندان‎ها (آخرین دندان‏های پشت دهان)، دندان‎های عقل هستند. دندان‎های عقل آخرین دندان‎هایی هستند که رویش می‎کنند و به‎خاطر دردی که هنگام رویش دارند، کشیده می‎شوند.

دندانهای دائمی چه زمانی رویش میکنند؟

حالا که می‎دانید بزرگسالان چند دندان دارند، ممکن است این سوال برای شما پیش آید که دندان‎های دائمی چه زمانی رویش می‎کنند؟

در شرایط عادی، در سن 12-13 سالگی همه دندان‎های شیری افتاده و دندان‎های دائمی جایگزین آن‎ها می‎شوند. زمان رویش انواع دندان‎ها متفاوت است. این زمان‎ها در جدول زیر آورده شده است:

سن رویش دندان‎های فک پایین سن رویش دندان‌‏های فک بالا

دندان‎های پیش مرکزی

7-8 سال

دندان‎های آسیا سوم

17-21 سال

دندان‎های پیش مرکزی

8-9 سال

دندان‏‌های آسیا دوم

11-13 سال

دندان نیش

11-12 سال

دندان‌‏های آسیا اول

6-7 سال

اولین پرمولرها (دو پایه اول)

10-11 سال

پرمولر دوم (دوم پایه دوم)

11-12 سال

پرمولر دوم (دو پایه دوم)

10-12 سال

اولین پرمولرها (دو پایه اول)

10-12 سال

دندان‏‌های آسیا اول

6-7 سال

دندان نیش

9-10 سال

دندان‌‏های آسیا دوم

12-13 سال

دندان‏‌های پیش جانبی

7-8 سال
دندان‏‌های آسیا سوم 17-21 سال دندان‎های پیش مرکزی 6-7 سال
این مطلب را هم بخوانید:  حساسیت دندان‎: علل، پیشگیری و درمان‎ها

آیا همه بزرگسالان 32 دندان دارند؟

همه بزرگسالان به دلایل مختلفی 32 دندان ندارند. بعضی افراد ممکن است دندان‎های عقل‎شان هنوز رویش نکرده باشد یا آن‎ها را کشیده باشند، به همین دلیل تعداد دندان‎هایشان کم‎تر است. دندان‏های عقل آخرین دندان‎هایی هستند که در دهان شما رویش پیدا می‎کنند. بعضی‎ها اعتقاد داشتند که با رشد واقعی عقل، دندان‎های عقل رویش پیدا می‎کنند.

دندان‏های عقل در سن 18-25 سال رویش می‎کنند. البته بعضی از افراد ممکن است در طول زندگی خود فقط سه، دو یا حتی یکی از دندان‎های عقلشان رویش کند. بعضی از افراد هم ممکن است اصلاً دندان عقل نداشته باشند در نتیجه تعداد کل دندان‎های آن‎ها 28 عدد خواهد بود.

به‎طور خلاصه تعداد دندان‎های عقل در دهان، تعداد کل دندان‎های شما را تعیین می‎کند. با توجه به دندان‎های عقل، تعداد کل دندان‎ها 28-32 است. برای اطلاعات جالب دندانپزشکی، مقاله ما را در مورد حقایق و آمار دندانپزشکی بررسی کنید.

به چند دندان نیاز داریم؟

حتما به این فکر کرده‎اید که آیا ما می‎توانیم با 20 دندان مانند کودکان زنده بمانیم؟ آیا ما به همه 32 دندان در دهان خود نیاز داریم؟ اگر دندان‎های ما از بین بروند، باید عوض شوند؟

ما اکنون ثابت کردیم که 32 دندان در دهان خود داریم که هر کدام از آن‏ها نقش و عملکرد خاص خود را دارند. هنگامی که غذا را می‏جوید، 8 درصد کار توسط دندان‎های آسیا اول انجام می‎شود. دندان‎های آسیا دوم و سوم به دندان‎های آسیا اول کمک می‎کنند.

اگر به هر دلیلی بعضی از دندان‎های خود را از دست بدهید، کار جویدن غذا بین دندان‎های دیگر تقسیم می‎شود. این‏کار به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان، ترک، شکستگی و حتی باعث بیماری لثه و دندان می‎شود.

در نتیجه دندان افتاده یا کشیده شده باید به سرعت جایگزین شود. بی‎احتیاطی از طرف شما باعث از بین رفتن بقیه دندان‎های شما می‎شود.

یک جمله مشهور در دنیای پزشکی این است، افرادی که تمام دندان‎های خود را دارند عمر طولانی‏تری دارند. محققان اخیرا فهمیده‎اند که بین سلامت دهان و دندان‎های یک فرد با سلامت عمومی او رابطه زیادی وجود دارد.

مثلا اگر بیماری قلبی داشته باشید، یکی از مهم‎ترین سوالاتی که از شما پرسیده می‎شود، در مورد بیماری دندان است چون بین بیماری لثه و مشکلات قلبی-عروقی رابطه زیادی وجود دارد. همچنین تحقیقات ثابت کرده است که بیماری لثه بر روی مفاصل و چشم‏ها تاثیر دارد.

پس مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید زیرا سلامتی دندان باعث زندگی سالم و طولانی‏تر می‏شود.

نکاتی برای سلامت دندانها

وقتی صحبت از بهداشت دهان و دندان می‏شود، مهمترین قسمت مسواک زدن است. شما باید حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. نوع خمیردندان هم بسیار مهم است. خمیر دندان‏های دارای فلوراید بهتر از خمیردندان‎های بدون فلوراید هستند.

یکی از دلایل مشکلات دهان و دندان، مسواک زدن نادرست است. ممکن است روزی دوبار مسواک بزنید اما چون درست بلد نیستید، دندان‎های شما پوسیده شوند. برای اطلاعات بیش‎تر در مورد مسواک زدن، مقاله ما را در مورد مسواک زدن مناسب بخوانید.

علاوه بر این شما می‏توانید نکات زیر را دنبال کنید:

 • نخ دندان را به برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان خود اضافه کنید.
 • حداقل یک‏بار در روز از دهان‏شویه؛ ترجیحاً دارای فلوراید، استفاده کنید.
 • مصرف کمتر قند هم برای سلامت دندان و هم برای سلامت کلی شما مفید است.
 • اگر به دندان قروچه و گاز گرفتن اجسام سخت عادت دارید، سعی کنید از آن دوری کنید.
 • مرتباً برای معاینه به دندانپزشکی بروید. اگر دندان‏های شما به مراقبت بیشتر نیاز ندارند، دو بار در سال کافی است.

نتیجه‌‏گیری

دندان‎های شیری و بزرگسالان دو مجموعه دندان هستند که در طول زندگی در دهان ما رویش می‎کنند. در مجموعه کودک 20 دندان و در مجموعه بزرگسالان 32 دندان وجود دارد که هر کدام از آن‎ها به یک اندازه مهم هستند پس اگر می‏خواهید از سلامت دهان و دندان برخوردار باشید باید از آن‎ها مراقبت کنید.

چند دندان دارید

مراقب آن‎ها باشید.

سوالات متداول

چرا دندان عقل کشیده می‏‌شود؟

رویش دندان عقل برای بیش‌تر ما دردناک است. این درد به‎خاطر فضای کم دهان است. این فضای کم باعث رویش زاویه‎دار یا جزئی شده که به آن‎ها دندان عقل نهفته گفته می‎شود. این دندان عقل نهفته بر فک تاثیر منفی گذاشته و تراز بقیه دندان‏ها را از بین می‎برد همچنین احتمال پوسیدگی یا پلاک افزایش می‎یابد. حدود 60 درصد از افراد، دندان عقل خود را می‎کشند.

آیا داشتن 28 دندان اشکالی ندارد؟

داشتن 28 دندان، طبیعی است. در واقع دهان 28 دندان دارد و وقتی قرار است به تعداد 32 برسد، دردناک می‎شود. چهار دندان اضافی، دندان‎های عقل هستند که اگر دردناک باشند، با خیال راحت کشیده می‎شوند.

چگونه میتوانم دندانهایم را شمارهگذاری کنم؟

اگر می‏خواهید دندان‏های سالم و پوسیده خود را شماره‏گذاری کنید؛ بهترین راه، رفتن به دندانپزشکی است. دندانپزشکان از نمودارها برای علامت گذاری دندان‏های سالم و بیمار استفاده می‏کنند.

بچهها چند دندان از دست میدهند؟

همه بچه‎ها تا 33 ماهگی یک مجموعه دندان شیری (موقتی) بدست می‎آورند که همه آن‎ها تا چند سال آینده می‎افتند و دندان‎های دائمی جایگزین آن‎ها می‎شوند. کودکان در دوران کودکی خود 20 دندان شیری از دست می‎دهند.