شما هیچ‌گاه نمی‎خواهید با شرایط دندانپزشکی روبه‎رو شوید که به چسب دندان نیاز داشته باشید، از اینرو شما همه تلاش خود را می‎کنید تا از دندان‎های خود مراقبت کنید. دوبار در روز مسواک می‎زنید. مراقب چیزهایی که می‌جوید هستید. بطور منظم از نخ دندان استفاده می‎کنید. هر از چند گاهی به دندانپزشکی می‎روید.

چسب دندان: روشی جدید برای درمان دندان‏های شل، ترک خورده و شکسته

از چسب دندان در ارتودنسی‎های ثابت استفاده می‏شود.

اگر دندان شما شکسته شده باشد و بخواهید آن‎را درمان کنید، شاید چسباندن آن با چسب معمولی وسوسه انگیز باشد، اما این کار را شما نباید انجام دهید.

چسب مخصوصی برای این‏کار وجود دارد که به آن چسب دندان می‎گویند. دندانپزشکان از آن برای درمان دندان‎های شکسته و جلوگیری از آسیب بیشتر استفاده می‎کنند.

چسب دندان چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است؟ چگونه به ترمیم دندان کمک می‎کند؟ برای پاسخ به این سوالات، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

چسب دندان چیست؟

چسب دندان به عنوان “سیمان دندان” یا “چسب تاج دندان” هم شناخته می‎شود. دندانپزشک از چسب دندان برای اتصال ایمپلنت یا ترمیم دندان (بریج ثابت، روکش یا تاج دندان) استفاده می‎شود. می‎توان چسب دندان را بدون نسخه از داروخانه نیز تهیه کرد اما این درمان فقط برای موارد موقتی مناسب است. (درمورد تاج دندان بیشتر بدانید)

چسب‎های دندانی، ویژگی‎های شیمیایی منحصربه‎فردی دارند که به حصول بهترین نتیجه در آن‎ها کمک می‎کند. چسب دندان می‌تواند دندان‎های ترک خورده، روکش‎های آسیب دیده و تاج‎های شکسته را بطور کوتاه مدت دران کند. البته محصولات جدیدی هم وجود دارد که برای درمان دائمی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

بیایید نگاه کوتاهی به عملکرد چسب دندان بیندازیم.

چسب دندان چگونه کار می‏‌کند؟

چسب دندان بادوام بوده و دارای مقاومت دربرابر فشار است. بعضی از چسب‎های دندان، پیوندهای شیمیایی ایجاد می‎کنند. چسب دندان زیر تاج دندان بوده و فشاری که روی آن وارد می‎شود، آنها را به‎هم می‎چسباند. پیوند شیمیایی بین چسب و تاج، مقاومت بیش‎تری به‎وجود می‎آورد و در مقایسه با چسبی که پیوند ایجاد نمی‎کند، احتمال شکستن کم‎تری دارد.

در مقابل از آنجاییکه چسب دندانی که پیوند شیمیایی ایجاد می‌کند، مقاومت بالایی دارد، پس ممکن است در هنگام برداشتن تاج برای ترمیم یا تعویض مشکل ایجاد کند.

چسب دندانی قوی، برای کسانی‎که دندان قروچه دارند، گزینه خوبی است چون باعث ثبات تاج‎ها شده و آن‎ها را برای مدت زمان طولانی سالم نگه می‎دارد.

انواع چسب دندان: دائمی در مقابل موقتی

چسب دندانپزشکی بر اساس کاربردهای آن به چهار نوع مختلف طبقه بندی شده است.

نوع سیمان کاربرد
نوع I (a) دارای دانه‎های ریز برای چسباندن
نوع I (b) دارای دانه‎های متوسط برای ارتودنسی
نوع II برای ترمیم استفاده می‎شود.
نوع III برای قسمت‎های لایه یا پایه‎ای استفاده می‎شود.
این مطلب را هم بخوانید:  دندان سیگاری‎ها چه شکلی است؟ چه‎کاری می‎توان برای سفید شدن آن‎ها انجام داد؟

چسب دندان برای تاج‌‏ها و ترمیم‏‌های دیگر، بر اساس مدت زمان استفاده (دائمی و موقت) و ترکیب متفاوت آن‎ها، طبقه‏‌بندی می‎شود.

بسته به مدت زمان استفاده از آن‎ها دو نوع چسب دندان وجود دارد:

 • چسب دندان موقت
 • چسب دندان دائمی

چسب دندان موقت

چسب موقتی، چسبی است که برای درمان تاج و بقیه ترمیم‎ها برای مدت زمان کوتاه استفاده می‏‌شود. یک دندانپزشک برای این‎که واکنش دندان‎های شما را نسبت به ترمیم ببیند، از این نوع چسب تاج دندان استفاده می‌‏کند.

چسب‎های موقت معمولاً از اوژنول، روغن زیتون و پودر زینک اکساید ساخته می‏‌شوند.

چسب دندانپزشکی موقت ویژگی‎هایی دارد که عبارتند از:

 • چسبندگی خوبی روی دندان‏‌ها و همچنین تاج‌‏های دندانی ایجاد می‎کند.
 • به راحتی توسط بافت اطراف پذیرفته می‏‌شود.
 • برداشتن آن آسان است.
 • از دندان آسیب دیده محافظت کرده و حساسیت را کم می‎کند.
 • بزاق باعث حل شدن آن می‎شود، پس چسب موقت باید 3 تا 6 هفته بعد با چسب دائمی عوض شود.
 • مقاومت کمی دارد.

چسب دندان دائمی

چسب دندان: روشی جدید برای درمان دندان‏های شل، ترک خورده و شکسته

از چسب دندان برای ترمیم دندان استفاده می‎شود.

چسب دندان دائمی نوعی چسب دندان است که برای درمان دائمی انواع ترمیم‏‌های دندانی استفاده می‏‌شود. بر خلاف چسب دندانپزشکی موقتی، چسب دندان دائمی از مواد سخت و شکننده‏‌ای ساخته شده که از مخلوط کردن مایع و پودر با هم درست می‏‌شود.

ویژگی‎های چسب دندان دائمی عبارتند از:

 • این یک پیوند محکم با دندان و ترمیم ایجاد می‏‌کند تا ماندگاری دائمی و طولانی مدت داشته باشد.
 • به راحتی توسط بافت اطراف پذیرفته می‏‌شود در نتیجه از دندان‌‏ها و بافت‏‌های مرده محافظت می‌‏کند.
 • آب‌بندی خوبی برای مقابله با نشت مواد ایجاد می‌کند.
 • از بافت دندان در برابر انواع محرک‏‌های خارجی محافظت می‏‌کند.
 • مقاومت استثنایی ایجاد می‏‌کند.
 • در بزاق یا هر مایع دهانی دیگری حل نمی‎شود پس ماندگاری بالایی دارد.

انواع چسب دندان از نظر مواد تشکیل دهنده

چسب دندان را بر اساس موادی که از آن ساخته شده است، می‏‌توان به شش نوع تقسیم کرد:

چسب گلاس آینومر

چسب گلاس آینومر از شیشه پودر شده مخلوط با یک اسید ساخته می‏‌شود و برای چسبندگی بریج‌‏ها و تاج‏‌های ساخته شده از آلیاژها استفاده می‏‌شود، پس به چینی نمی‏‌چسبد. از چسب گلاس آینومر برای پر کردن دندان‎های شیری کودکان استفاده می‎شود.

چسب بیوسرامیک

چسب دندانپزشکی بیوسرامیک یک ماده چسبنده دائمی است که در اشعه ایکس مات به نظر می‏رسد. این ماده معمولاً برای کار با اندودنتیک (کانال ریشه) استفاده می‌‏شود. چون با طبیعت سازگار بوده پس می‏‌تواند به‏ عنوان یک بافت طبیعی عمل کند یا باعث بازسازی بافت شود.

چسب اوژنول زینک اکساید

چسب زینک اکساید اوژنول، یک ماده روغنی است که برای تسکین درد پالپ (مغز دندان) پس از شکسته شدن دندان، استفاده می‎شود. معمولاً در مواردی که ماندگاری لازم است از این ماده استفاده نمی‎شود. این چسب به ویژه برای چسباندن موقت دندان به عاج بسیار مفید است. امروزه بیش‎تر شرکت‏‌ها، مواد مختلف آتل را به چسب زینک اکساید اوژنول اضافه می‏‌کنند تا ماندگاری آن بالاتر برود.

چسب زینک اکساید اوژنول به‌‏عنوان محصولی قوی برای چسباندن انواع ترمیم‌‏های دندانی استفاده نمی‏‌شود و از آن معمولاً فقط برای چسباندن تاج‌‏های استنلس استیل، تاج‌‏های اکریلیک و ترمیم خوردشدگی‌ها استفاده می‎شود.

چسب روی فسفات

چسب روی فسفات یکی از اولین چسب‎های دائمی است که در دندانپزشکی استفاده می‎شود. امروزه این چسب کاربردهای زیاد دیگری برای ترمیم‎های مختلف دندان دارد. این چسب از نظر شیمیایی به سطح دندان وصل نمی‎شود. این چسب زیاد محبوب نیست چون بعد از مدتی به دلیل اسیدیته بالا، پالپ دندان را تحریک می‎کند.

چسب رزین چسبنده

چسب رزین چسبنده، نوعی چسب دائمی دندانپزشکی است که برای ترمیم‌‏های سرامیکی و آلیاژی به غیر از تاج‏‌های محافظ ایمپلنت، روکش‏‌ها، ترمیم‎های غیرمستقیم رزین و بریج‎ها استفاده می‎شود.

چسب رزین زیبایی

چسب رزین زیبایی دارای رزین‏های شفاف بوده که سایه‎های مختلفی دارد. به این معنی که می‎تواند متناسب با رنگ طبیعی دندان ساخته شود. از آن برای چسباندن ترمیم‎های کامپوزیتی، سرامیکی و دندان ترک خورده استفاده می‏شود. این چسب مقاومت و کاربرد بالایی داشته و به‎خاطر ترکیب آن حل نمی‎شود.

چگونه دندانپزشکان چسب دندان را انتخاب می‏‌کنند؟

معمولاً دندانپزشکان با توجه به سه عامل زیر نوع چسب دندان را انتخاب می‎کنند:

طول عمر

طول عمر یکی از اصلی‌‏ترین عواملی است که دندانپزشک در هنگام انتخاب بهترین چسب برای شما در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال بسته به مدت زمان نیاز به ماندگاری تاج، ممکن است از چسب موقت یا دائمی استفاده کند.

ماندگاری

ماندگاری در هنگام انتخاب نوع مناسب چسب دندان بسیار مهم است و اساساً به نوع ترمیم مورد استفاده بستگی دارد. چسب دندان دائمی دوام خوبی داشته و برای ثابت نگه داشتن تاج‏‌ها و بریج‎های بلند مدت استفاده می‏‌شود. افرادی که به ماندگاری بالا نیاز ندارند می‌‏توانند چسب بدون اوژنول را استفاده کنند.

زیبایی شناسی

با توجه به ظاهری که شما پس از انجام درمان انتظار دارید، دندانپزشکان از انواع مختلفی از چسب دندان استفاده می‎کنند. بیش‎تر افراد بدلیل رنگ روشن و زیبایی رزین، از چسب دندان دارای رزین استفاده می‎کنند. البته از بین بردن این چسب سخت است و به سادگی امکان تغییر رنگ دارد. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب چسب دندان باید تمام این عوامل را در نظر داشته باشید.

روش‌ استفاده از چسب دندان

دندانپزشکان معمولاً برای استفاده از چسب دنبال این مراحل را دنبال می‌‏کنند. در این مقاله ما مراحل چسباندن یک تاج‌ شکسته را تشریح خواهیم کرد.

چسب دندان: روشی جدید برای درمان دندان‏های شل، ترک خورده و شکسته

دندانپزشک قبل از استفاده از چسب، دهان شما را تمیز و معاینه می‏کند تا تاج های شکسته را درست کند.

 • در ابتدا دندانپزشک دهان شما را تمیز و ضدعفونی می‎کند. سپس برای جلوگیری از تجمع مایعات و پاشش آن، یک سد لاستیکی یا رول پنبه در دهان شما می‎گذارد.
 • او سپس چسب را مطابق با دستورالعمل درست کرده و صبر می‎کند تا قوام بیاید.
 • چسب دندان را در قسمت داخلی تاج قرار می‎دهد تا بطور کامل آن‎را بپوشاند.
 • دندانپزشک تاج را روی پایه دندان قرار می‎دهد.
 • بعد از تمام شدن ترمیم، چسب اضافی را پاک می‌کند.

بعد از انجام مراحل، به بیمار توصیه می‏‌شود که سلامت دهان و دندان خود را حفظ کرده و با دندانپزشک در تماس باشد.

نتیجهگیری

چسب دندان یک ماده شگفت‎انگیز برای ترمیم دندان آسیب دیده و محافظت از آن در برابر آسیب‎های بیش‌تر است. چسب دندان ماندگاری‌های متفاوت کوتاه مدت و بلندمدت داشته و باید زیر نظر دندانپزشک از آن استفاده شود. بعد از هر ترمیمی، بیش‎تر مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید. حداقل سالی یک‎ یا دوبار برای معاینه به دندانپزشکی بروید.

سوالات متداول

از چه چسبی می‏‌توانید روی دندانها استفاده کنید؟

دندان‏‌ها را می‎توان با چسب دندانپزشکی موقت یا دائمی ترمیم کرد. انواع آن‎ها عبارت است از:

 • گلاس آینومر برای براکت‎های ارتودنسی
 • چسب زینک اکساید اوژنول برای ترمیم‎ها
 • رزین کامپوزیت برای روکش‏ها و ارتودنسی
 • فسفات روی برای تاج‎ها و ارتودنسی

چگونه می‏‌توان از چسب دندان موقت تاج دندان مراقبت کرد؟

بوسیله روش‌های زیر می‌توان عمر تاج دندان را افزایش داد:

 • نجویدن غذا روی دندان تاج‎دار
 • نخوردن غذاهای چسبناک
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • رعایت توصیه‎های دندانپزشک

تاج من با چسب موقت چسبانده شد و افتاد. آیا باید دوباره به دندانپزشکی بروم؟ یا میتوانم آن را دوباره خودم بچسبانم؟

اگر تاج دندان شما با چسب موقت چسبانده شده و افتاده است، به دندانپزشکی بروید.

منبع:

dentaly.org