شکاف کام و شکاف لب: چه عواملی باعث آن‎ها شده و چگونه درمان می‏شوند؟

در مورد شکاف‏ها اطلاعات بدست آورید.

سالانه حدود 4400 نوزاد با شکاف لب یا شکاف کام در آمریکا متولد می‏شوند. شکاف از بیش‎ترین نقایص مادرزادی در کشور است. در معاینه‎های سونوگرافی، شکاف لب تشخیص داده شده اما شکاف کام به راحتی تشخیص داده نمی‎شود. این خبر برای والدین ناراحت کننده است اما خوب است بدانید شکاف کام درمان می‎شود و بسیار هم موفقیت‎آمیز است. این خبر باعث از بین رفتن ناراحتی والدین می‎شود.

در این مقاله ما به بعضی از سوالات مردم جواب داده، تفاوت بین شکاف کام یا شکاف لب و جراحی آن‎ها را توضیح می‎دهیم.

همچنین در مورد عوارضی که بعد از جراحی شکاف دهان ممکن است روی دندان داشته باشد و درمان آن عوارض، توضیح می‎دهیم.

فهرست مطالب

 1. شکاف کام چیست؟
 2. شکاف لب چیست؟
 3. علت شکاف کام و شکاف لب چیست؟
 • شکاف‏های دهانی چگونه به‎وجود می‎آیند؟
 1. علائم این بیماری
 2. درمان شکاف کام و شکاف لب
 • ترمیم شکاف لب
 • ترمیم شکاف کام
 • جراحی شکاف لب و کام
 1. تفاوت شکاف لب و شکاف کام
 2. بزرگ شدن شکاف لب یا شکاف کام بعد از جراحی
 3. نتیجه گیری
 4. سوالات متداول
 • شایعترین علت شکاف کام و لب چیست؟
 • قبل و بعد از جراحی این بیماری، چه تفاوت‏هایی در فرد به‎وجود می‎آید؟
 • علائم شکاف کام چیست؟
 • اگر شکاف دهان درمان نشود، چه اتفاقی می‏افتد؟

شکاف کام چیست؟

کام به سقف یا بالای دهان و شکاف کام به وجود یک سوراخ یا شکاف در سقف دهان گفته می‎شود. اگر در دو طرف دهان شکاف وجود داشته باشد، به آن شکاف کام دو طرفه گفته می‎شود.

شکاف کام نرم زمانی به وجود می‎آید که شکاف در پشت دهان، به سمت گلو و شکاف کام سخت زمانی است که شکاف به سمت دندان‏ها باشد. در بعضی افراد فقط شکاف کام نرم و در بعضی هر دو نوع شکاف سقف دهان را درگیر می‎کند.

شکاف لب چیست؟

شکاف کام و شکاف لب: چه عواملی باعث آن‎ها شده و چگونه درمان می‏شوند؟

شکاف دهانی می‏تواند یک‎طرفه یا دوطرفه باشد.

قبلا به این بیماری، لب شکری (از دست دادن پوست لب) گفته می‎شد. این بیماری زمانی اتفاق می‎افتد که در یک یا دوطرف لب، شکاف یا بریدگی وجود داشته باشد. گاهی این شکاف تا سوراخ بینی هم بالا می‎رود.

شکاف لب دو طرفه زمانی است که دو بریدگی و شکاف لب یک طرفه زمانی است که فقط یک شکاف وجود داشته باشد.

چه عواملی باعث شکاف کام و شکاف لب می‏شود؟

عواملی که باعث این شکاف ها می‎شوند، یکسان است. شکاف کام بیش‎تر اتفاق می‎افتد و حدود 45 درصد موارد را تشکیل می‎دهد. پزشک‎ها در مورد علت دقیق شکاف لب و شکاف کام مطمئن نیستند اما نظریه‎هایی وجود دارد مانند:

 • ژنتیک: ژن‎هایی که از یک یا هر دو والدین به ارث رسیده‎اند، می‎توانند از اتصال لب و دهان در رحم جلوگیری کنند. صدها سندرم ژنتیکی وجود دارد که شکاف کام یکی از آن‎هاست. 30 درصد از تمام انواع شکاف‏ها، مربوط به یک سندرم ژنتیکی است.
 • سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی در دوران بارداری: مطالعات نشان می‏دهد که در صورت استفاده از دخانیات و الکل در دوران بارداری، احتمال شکاف کام و لب‏ها وجود دارد.
 • چاقی در دوران بارداری: این موضوع کمی بحث برانگیز است اما مطالعات علمی نشان داده است که بین وزن مادر هنگام بارداری با شکاف کام و لب ارتباط وجود دارد.
 • کمبود اسید فولیک در دوران بارداری: مقدار اسید فولیک در دوران بارداری برای زنان مهم است. مطالعات نشان می‎دهد خطر این شکاف ها در نوزادان با مصرف اسید فولیک کم می‎شود.
 • داروهای خاصی که در دوران بارداری مصرف می‏شوند: داروهایی که از تشنج و بعضی از استروئیدها جلوگیری می‎کنند، خطر ابتلا به شکاف کام و لب را افزایش می‎دهند.

شکافهای دهانی چگونه به‏وجود میآیند؟

هنگامی که جنین 4-7 هفته‎ای در حال رشد است، جمجمه و صورت شروع به رشد می‏کنند. شکاف دهانی هنگامی اتفاق می‎افتد که قسمت جلوی صورت کاملاً بهم متصل نشده و باعث باز شدن لب‎ها شود.

تعظیم کوپید یا کمی فرورفتگی بین سپتوم و لب بالایی جایی است که صورت به هم متصل می‏شود. در این‎جا تورفتگی یا شکاف بسیار کوچک وجود دارد. این شکاف زیر بینی به عنوان فیلتر بدن شما شناخته می‏شود.

علائم این بیماری

نوزادان دارای شکاف کام نسبت به نوزادان دارای شکاف لب کمی متفاوت هستند. ممکن است شکاف کام یا لب شکسته باشد که باعث بعضی یا همه این مسائل می‏شود:

شکاف کام و شکاف لب: چه عواملی باعث آن‎ها شده و چگونه درمان می‏شوند؟

بعد از جراحی ممکن است عوارضی وجود داشته باشد.

 • نوزادان دارای شکاف لب ممکن است در تغذیه سینه (پستان) یا بطری شیر مشکل داشته باشند زیرا نمی‎توانند آن‎را در دهانشان جمع کنند. بطری‎های مخصوص شیر برای این نوزادان وجود دارد که به تغذیه آن‎ها کمک می‎کند.
 • نوزادانی که این بیماری را دارند، ممکن است مشکلات شنوایی داشته و دچار عفونت گوش شوند زیرا در تخلیه مایعات از اطراف گوش مشکل دارند.
 • حتی بعد از جراحی شکاف کام، این مشکل ممکن است در بزرگسالی روی گفتار فرد تاثیر بگذارد که با گفتار درمانی می‎توان درمان کرد.
 • مشکلات دندانی در نوزادانی که با شکاف کام به دنیا می‎آیند، زیاد است. دندان‎ها ممکن است افتاده یا پیچ خورده باشند. دندانپزشکان با استفاده از ارتودنسی یا جراحی می‎توانند این مشکل را برطرف کنند.

درمان شکاف لب و شکاف کام

هنگامی که نوزاد دارای شکاف کام یا شکاف لب تشخیص داده می‎شود، عمل شکاف جمجمه و صورت توصیه می‎شود تا شکاف کام یا لب نوزاد درمان شود. بیمه شما ممکن است هزینه درمان را پوشش دهد. بعد از جراحی موارد زیر را هم در نظر بگیرید:

 • مشکلات تغذیه
 • مشکلات شنوایی
 • مراقبت قبل و بعد از جراحی
 • گفتار درمانی
 • مراقبت از دندان

ترمیم شکاف لب

جراحی این بیماری در حدود 3-6 ماهگی انجام می‎شود. این جراحی بسیار ساده است. در این جراحی به کودک بیهوشی عمومی داده شده و حدود 2 ساعت طول می‎کشد. دو قسمت لب بهم بخیه زده شده و با بخیه‏های محلول محکم می‏شوند.

اگر کودک شما دارای شکاف لب دو طرفه است، باید هر دو شکاف در یک عمل جراحی درمان شود. بسته به میزان بهبودی اولین درمان، ممکن است جراحی شکاف لب دیگری در سنین بالاتر مورد نیاز باشد.

ترمیم شکاف کام

شکاف کام و شکاف لب: چه عواملی باعث آن‎ها شده و چگونه درمان می‏شوند؟

حفره کام در هنگام ترمیم شکاف کام بسته می شود

نوزادی با شکاف کام، می‎تواند در سن حدود 6-12 ماهگی جراحی کند. درمان شکاف کام شامل جراحی عضله و بافت نرم است. اگر شکاف کام دوطرفه یا دو شکاف وجود داشته باشد، می‎توان همزمان آن‎ها را درمان کرد.

جراحی شکاف دو طرفه لب و کام

اگر کودک شما دارای شکاف دو طرفه لب و کام است، جراح با شما در مورد گزینه‎های درمان صحبت خواهد کرد. بر اساس نیاز فرزند شما، جراحی شکاف کام ممکن است در سن‎های مختلف انجام شود.

تفاوت شکاف لب و شکاف کام

جدول زیر تفاوت‎های اصلی را بین انواع شکاف‎های دهانی بررسی می‎کند:

شکاف لب شکاف کام هر دو
ژنتیکی زیاد اتفاق نمی‎افتد. زیاد اتفاق نمی‎افتد. زیاد اتفاق نمی‎افتد.
تشخیص سونوگرافی ممکن است. ممکن نیست. ممکن است.
افزایش خطر عفونت گوش خیر بله بله
مشکلات تغذیه بله بله بله

سن برای جراحی

3-6 ماه

6-12 ماه

جراحی لب 3-6 ماه، جراحی

کام 6-12 ماه

مسائل دندانپزشکی ممکن نیست. ممکن است. ممکن است.
مشکلات گفتاری ممکن نیست. ممکن است. ممکن است.

بزرگ شدن شکاف لب یا شکاف کام بعد از جراحی

شکاف کام و شکاف لب: چه عواملی باعث آن‎ها شده و چگونه درمان می‏شوند؟

بسیاری از بیماران بعد از جراحی  جای زخم‎شان مشخص نیست.

چهره افرادی که شکاف لب دارند، قبل و بعد از جراحی بسیار متفاوت به نظر می‏رسد. بعضی از والدین می‏گویند که سازگاری با لبخند جدید فرزندشان کمی سخت است. اگر احساس نگرانی می‏کنید، می‏توانید با جراح خود صحبت کنید. شکاف کام قبل و بعد از جراحی تفاوت زیادی ندارد اما مطمئناً وقتی کودک دهان خود را باز کند، سوراخ یا شکاف از بین خواهد رفت.

عفونت گوش ممکن است بعد از جراحی هم روی کودک شما تاثیر بگذارد که ممکن است به کمک یک گفتار درمان نیاز داشته باشید. برای حفظ عملکرد دهان، بینی و لب‎ها و بهبود زیبایی صورت احتمالاً جراحی شکاف بیشتری لازم است. برای تمیزی دندان‎های کودکتان؛ به‎خصوص اگر نامرتب باشد، باید از دندانپزشک کمک بگیرید.

بعد از جراحی شکاف در دوران کودکی، ممکن است در نوجوانی و بزرگسالی به مراقبت‎های پزشکی اضافی نیاز داشته باشید. بعضی وقت‎ها دندان در جایی‎که شکاف وجود دارد، رویش نمی‎کند و ممکن است به کاشت یا روکش نیاز داشته باشد. دندان‎ها در بزرگسالی ممکن است پیچ خورده باشند و فرد به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد. حتی ممکن است به بازسازی فک و پیوند استخوان نیاز داشته باشد.

نتیجهگیری

اگر به والدین گفته شود که فرزند شما شکاف کام یا لب دارد، ممکن است نگران شوند. همه ما دوست داریم نوزادمان کامل باشد. اگر کودک شما شکاف کام یا لب داشته باشد، با جراحی، ارتودنسی و کاشت دندان در آینده می‎توان آن‎را درمان کرد. فرزند شما باید بتواند زندگی کاملاً طبیعی داشته باشد.

سوالات متداول

بیشترین علت شکاف کام و لب چیست؟

پزشکان فکر می‏کنند که علت این بیماری کم‎تر به ‏خاطر مسائل ژنتیکی است و فقط در حدود 2-8 درصد موارد است در حالی‎که بیش‎ترین آن‎ها به‎خاطر نقص مادرزادی هستند.

شکاف کام و شکاف لب: چه عواملی باعث آن‎ها شده و چگونه درمان می‏شوند؟

جای زخم با افزایش سن کم‌رنگ می‎شود.

قبل و بعد از جراحی این بیماری، چه تفاوت‏هایی در فرد بهوجود میآید؟

بعد از جراحی شکاف لب کودک، جای زخم آن پیدا است و بعد از چند سال کم‎رنگ می‎شود. نوزادان دارای شکاف وقتی بزرگ می‎شوند، معتقدند که هنوز هم شکاف مشخص است. اگر قبل و بعد از عمل جراحی؛ به تصاویر دهان با شکاف لب نگاه کنید، می‎بینید که جای زخم معمولاً کم است.

علائم شکاف کام چیست؟

علائم اصلی شکاف کام، شکاف‏هایی است که هنگام تولد کودک در کام نرم یا سخت به‎وجود می‎آید. سونوگرافی می‎تواند شکاف لب را قبل از تولد تشخیص دهد اما تشخیص شکاف کام سخت‎تر است. همانطور که در بالا توضیح داده شد، یکسری مشکلات باعث این اتفاق می‎شوند ولی کاملاً قابل درمان هستند.

اگر شکاف دهانی درمان نشود، چه اتفاقی میافتد؟

بعضی از والدین توانایی درمان شکاف دهان فرزند خود را ندارند. شکاف لب در بزرگسالی باعث مشکلاتی در تنفس، غذا خوردن، شنیدن و گفتار می‎شود. موسسات خیریه‎ای هستند که هزینه این عمل را پوشش می‎دهند.

dentaly.org

این مطلب را هم بخوانید:  دندان عقل: هنگام درد چه کاری باید انجام دهید