اگر به شما گفته شود که کودکتان به ارتودنسی نیاز دارد، آیا باور می‌کنید؟ احتمالا سوالات زیادی در ذهنتان ایجاد می‎شود. به همین دلیل ما در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد ارتودنسی کودکان به شما خواهیم داد. انواع مختلفی از ارتودنسی‎ها برای درمان دندان‎های کودکان وجود دارد، که عبارتند از: ارتودنسی‎های فلزی سنتی و سبک‎های مدرن‎تر مانند ارتودنسی‎های شفاف (نامرئی).

ارتودنسی کودکان

انواع مختلف ارتودنسی را برای کودک خود پیدا کنید

در این مقاله در مورد انواع ارتودنسی‎ها و مزایای ارتودنسی برای کودکان صحبت می کنیم.

اما هزینه ارتودنسی کودکان چقدر است؟

بعضی از بیمه‎های دندانپزشکی ممکن است بخشی از هزینه‎های ارتودنسی را تحت پوشش قرار دهد. اما اگر برای ارتودنسی فرزند خود به هیچ یک از این موارد دسترسی ندارید، ادامه مطلب را بخوانید تا راه‎های دیگر مقرون به صرفه درمان ارتودنسی را یاد بگیرید.

کودکان در چه سنی میتوانند ارتودنسی داشته باشند؟

اگرچه ارتودنسی‎ها می‎توانند دندان‎ها را در هر سنی صاف کنند، اما معمولاً روی کودکانی که استخوان‎های آن ها هنوز در حال رشد و شکل‎گیری است، موثرتر هستند. این درمان، اغلب بعد از رویش دندان‎های دائمی اتفاق می‎افتد در نتیجه در حدود 10-14 سالگی انجام می‏‌شود.

با این حال بعضی از کودکان در صورت وجود دلیل پزشکی، این درمان را از اوایل 7 یا 8 سالگی شروع می‎کنند. شروع این درمان به نوع مشکل و چگونگی رویش دندان‎های دائمی بستگی دارد.

فواید درمان زودهنگام دندان‌های کودکان:

ارتودنسی کودکان

برای بررسی مشکلات احتمالی، ابتدا به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه کنید

 • کنترل و تنظیم رشد استخوان فک
 • تنظیم رشد دندان‎ها هنگام رویش
 • کاهش خطر آسیب دیدگی به دندان‎ها
 • ایجاد فضای لازم برای رشد دندانها
 • کاهش احتمال آسیب دیدن دندان‎ها در لثه
 • بهبود زیبایی صورت

البته این موارد بدین معنا نیست که همه کودکان باید درمان را زودتر شروع کنند. در بعضی موارد بهتر است صبر کنید تا دندان‎های شیری بیشتری بیفتند.

چه موقع باید به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کنید؟

کودک خود را برای بررسی سلامت کلی دهان و رشد دندان‎ها، هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی ببرید. اگر دندانپزشک در مورد چگونگی رشد دندان‎های کودک شما نگران باشد، او را به یک متخصص ارتودنسی کودکان معرفی می‎کند. متخصص ارتودنسی شخصی است که در زمینه اصلاح مشکلات تراز دندان و فک تخصص دارد.

علائمی که ممکن است فرزند شما به ارتودنسی احتیاج داشته باشد عبارتند از:

ارتودنسی کودکان

مکیدن انگشت شست یا انگشت ممکن است بر روی موقعیت دندان تأثیر بگذارد.

 • زود یا دیر از دست دادن دندان‌های شیری
 • دارای ازدحام دندان
 • قرار گرفتن دندان‎ها در موقعیت اشتباه
 • ایجاد فاصله بین دندان‎ها
 • مشکل در خوردن یا گاز زدن
 • مکیدن انگشت یا پستانک تا سن 6 سالگی

بسیاری از متخصصان ارتودنتیست توصیه می‎کنند که کودکان وقتی به سن 7 سالگی رسیدند، باید به آن ها مراجعه کنند. در این ملاقات تراز بودن دندان‎ها مورد بررسی قرار می‎گیرد. در صورت نیاز به درمان، برنامه درمان طراحی می‎شود.

حتی اگر تا چندسال آینده نیازی به ارتودنسی نباشد اما شناسایی زودهنگام نیاز به ارتودنسی باعث انجام درمان به بهترین وجه ممکن می‎شود. اگر فرزند شما در سن نوجوانی است، برای شروع درمان دیر نیست . در نتیجه نگران نباشید. به دندانپزشکی یا متخصص ارتودنسی بروید.

اگر نگران لبخند فرزندتان هستید، می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین

انواع ارتودنسی کودکان

ارتودنسی‎های موجود برای کودکان تقریباً مشابه مواردی است که برای ارتودنسی بزرگسالان استفاده می شود . البته بعضی از آن ها ویژگی‏های ویژه‎ای برای کودکان دارند.

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی‎های فلزی در صاف کردن دندان‎های کودکان موثر هستند.

فلز

ارتودنسی‎های فلزی سنتی تقریباً یکی از متداول‎ترین و ارزان‎ترین ارتودنسی‎ها برای کودکان هستند. به هر دندان یک براکت چسبانده شده و یک سیم فلزی به همه براکت‎ها وصل می‏‌شود. با اتصال سیم در مکان‎های خاص و تنظیمات منظم، به تدریج دندان‎ها را به وضعیت عادی خود برمی‎گردند.

به عنوان یک والد ممکن است حس کنید که براکت‎ها بسیار بزرگ هستند و کل دندان‎ها را می‎پوشاند. خوشبختانه در طی 25 سال گذشته فناوری پیشرفت کرده . و براکت‎ها بسیار کوچک‎تر و ظریف‎تر از گذشته شده‎اند. همچنین آن ها عناصر سرگرم کننده‎ای برای بچه‎ها دارند. مثلا آن ها را می‎توان با الاستیک‏های رنگی مختلف رنگارنگ کرد. ارتودنسی‎های فلزی برای انواع مشکلات تراز دندان‎ها ساخته شده‎اند. و دندان‎ها را بطور موثر صاف می‎کنند.

درمان معمولاً 18 تا 24 ماه طول می‎کشد. کودکان برای تمیز کردن براکت و دندان خود به کمک بزرگ‎ترها نیاز دارند. مواد غذایی و باکتری‎ها به راحتی در براکت‎ها گیر می‎کنند. مسواک برقی کودک با سر مخصوص ارتودنسی این کار را آسان‎تر می‎کند.

سرامیک (شفاف و رنگ دندان)

این نوع از ارتودنسی‎ها تقریباً شبیه ارتودنسی‎های فلزی عمل می‎کنند. اما بخاطر مواد استفاده شده در آن ها، زیاد مورد توجه نیستند. براکت‎ها از ماده‎ای شفاف یا رنگ دندان درست شده‎اند .ولی سیم آن ها معمولاً فلزی است . البته می‎توان از روکش رنگ دندان هم استفاده کرد. بخاطر مواد استفاده شده در این بریس‎ها، هزینه آن ها از ارتودنسی‎های فلزی بیشتر است.

این نمونه ارتودنسی برای کودکانی که نسبت به درمان ارتودنسی خود آگاه هستند، انتخاب خوبی است.

زبانی

ارتودنسی‎های زبانی از براکت‎ها و سیم‎های فلزی ساخته شده‎اند. آن‌ها در پشت دندان‎ها قرار می‎گیرند. این گونه ارتودنسی‎ها به خاطر موقعیتی که دارند، به سختی دیده می‎شوند. این ارتودنسی‌ها برای کودکانی که بخاطر براکت‌ها از حرف زدن می‎ترسند، مناسب است.

مزیت دیگر این ابزار است که هر لکه‎ای که در نتیجه بهداشت ضعیف دهان و دندان به وجود آمده باشد در قسمت پشت دندان پنهان می‎شود. با این حال طول درمان با این‎گونه ارتودنسی‎ها به دلیل آن‎ که در پشت دندان قرار می‎گیرند، طولانی است بعلاوه گران‎ترین نوع درمان نیز هستند.  همپنین برای کودکانی که دندان‎هایشان کوچک است نیز مناسب نیست.

شفاف (نامرئی) مخصوص نوجوانان

این نوع ارتودنسی‎ها توسط کودکان تا 11 سالگی مورد استفاده قرار می‎گیرد . مشروط بر این‎که او تمام دندان‎های شیری خود را از دست داده باشد. این نوع ارتودنسی، روشی کاملاً متفاوت برای صاف کردن دندان‎ها ارائه می‎دهد. آن ها به جای داشتن براکت ثابت، یکسری آلیاژهای شفاف و دارای قابلیت جابه‎جایی دارد، که دندان‎ها را به سمت جای اصلی خود برگرداند.

اینگونه ارتودنسیها برای کودکان مزایایی دارد:

 • دیده شدن ابزارهای دهانی بسیار سخت است به همین دلیل به آن ها ارتودنسی نامرئی گفته می‎شود.
 • می‎توان آن ها را به مدت 4-2 ساعت در روز از دهان خارج کرد.
 • استفاده‌کنندگان می‎توانند دندان‎های خود را به طور عادی تمیز کنند.
 • طراحی آن به دندان‎های جدید اجازه می‎دهد که در محل درست خودشان رشد کنند.

البته این نوع ارتودنسی‎ها نقاط ضعفی هم دارند. دقت به نشانگر سایش ممکن است مشکل‌آفرین باشد. در نتیجه والدین باید ارزیابی کنند که آیا فرزندشان توانایی رعایت دستورالعمل‎ها را هنگام استفاده از آن دارد؟

نقطه ضعف دیگر مسئله غذا خوردن است. هنگام غذا خوردن باید ترازها را از دهان خود خارج کنید. البته هنگام نوشیدن آب نیازی به خارج کردن آن ها نیست. قبل از گذاشتن دوباره در دهان، آن را به همراه دندان‎هایتان تمیز کنید. اگر این کار را انجام ندهید، باعث افزایش دوره درمان و پوسیدگی دندان‎ها می‎شود. ارتودنسی‎های شفاف برای نوجوانانی که نگران ظاهرشان هستند، یک راه‎حل عالی است.

ریتینر یا نگهدارنده‌های ارتودنسی

همه انواع مختلف ارتودنسی یک هدف دارند، و آن حرکت دادن دندان‎ها به جای درست آن است. اما هدف ریتینرها دقیقا برعکس است، از آن ها بعد از اتمام درمان برای جلوگیری از حرکت دندان به جای قبلی خود استفاده می‎کنند.

ارتودنسی کودکان

یک نگهدارنده فلزی ساده به درست کردن موقعیت دندان کمک می‎کند.

فرزند شما احتمالاً مجبور است که در روزهای اول پس از درمان کل روز و بقیه روزها فقط ساعاتی از روز را از ریتینر استفاده کند. اگر فرزند شما از این ابزارها استفاده نکند، احتمالاً دندان‎هایش دوباره کج می‎شوند. بسیاری از بزرگسالان که در کودکی ارتودنسی داشتند، اگر می‎خواهند دندان‎هایشان صاف بمانند، باید تا بقیه عمر خود باید حداقل بصورت پاره وقت از آن استفاده کنند.

دو نوع محافظ دارای قابلیت جابه‎جایی وجود دارد. یک نوع آن شبیه ارتودنسی شفاف است، و نوع دیگر دارای پایه اکریلیک و سیم‌‏هایی است که به دور دندان می‎چسبند. فرزند شما باید از آن ها به خوبی مراقبت کند، زیرا هزینه تعویض آن ها گران است.

راه دیگر برای صاف نگه داشتن دندان‌ها، استفاده از نگهدارنده ثابت است. این نوع از ریتینرها یک سیم کوچک هستند که از حرکت دندان‎ها جلوگیری می‎کنند. بعد از اتمام درمان ارتودنسی، از دندانپزشک خود در مورد نگهدارنده‌های ارتودنسی سؤال کنید.

قیمت ارتودنسی کودکان چقدر است؟

قیمت ارتودنسی کودکان معمولا از بزرگسالان کمتر است، زیرا مواد کمتری مورد استفاده قرار می‎گیرد. تعداد جلسات و مدت زمان صرف شده یکسان است، پس تفاوت زیادی در هزینه بین گروه های سنی مختلف وجود ندارد. هزینه ارتودنسی کودکان به عوامل مختلفی از جمله سبک مورد نظر شما، طول و پیچیدگی درمان بستگی دارد.

در جدول زیر بصورت مختصر گفته شده است که برای انجام هر نوع ارتودنسی چقدر باید هزینه کنید.

اگر این هزینه‎ها کمی زیاد به نظر می‎رسند، می‌توانید در مورد روش‌های پرداخت از همکاران ما سوال کنید. کلینیک‎های ما روش‎هایی را برای پرداخت هزینه‎های درمانی دارند .تا همه بتوانند از درمان استفاده کنند.

اگر فرزندتان تحت پوشش بیمه دندانپزشکی است، بررسی کنید که آیا در مورد هزینه ارتودنسی فرزندتان برنامه‎ای وجود دارد؟ برخی از برنامه‎های دندانپزشکی در صورت ضروری بودن درمان، هزینه آن را تقبل می‎کنند. اکثر برنامه‎های بیمه‌ای 25-50 درصد هزینه را پرداخت می‎کنند.

چگونه متخصص ارتودنسی کودکان پیدا کنیم؟

درست است که همه متخصصان ارتودنسی می‎توانند براکت‌ها ‎را به دندان‎های فرزند شما متصل کنند.  اما شما ترجیح می‎دهید پیش کسی بروید که در این زمینه تجربه داشته باشد. این مهم است که کودک شما با ارتودنتیست احساس راحتی داشته باشد.

ارتودنسی کودکان

یک دندانپزشک پیدا کنید که با کودکان خوب باشد.

ساده‎ترین روش برای پیدا کردن یک ارتودنتیست خوب، سوال پرسیدن از والدین دیگر است. بسیاری از آن ها؛ به خصوص آنهایی که بچه‎های بزرگ‎تر دارند، تجربیات زیادی برای به اشتراک گذاشتن دارند.

محل دندانپزشکی نیز بسیار مهم است زیرا فرزند شما باید بصورت منظم برای بررسی و تنظیمات ارتودنسی به آن‎جا برود. در نتیجه باید کمترین اختلال را در کار شما و مدرسه فرزندتان ایجاد کند. یک دندانپزشک نزدیک خود انتخاب کنید. در آخر هزینه درمان را در نظر بگیرید. بعضی از کلینیک‎های دندانپزشکی نسبت به سایرین قیمت بالاتری دارند. بعضی از آن ها نرخ‎های خاصی را برای ارتودنسی کودکان درنظر گرفته‎اند. در حالی‎که بقیه این‎گونه نیستند.

برای ارتباط با بهترین متخصصین ارتودنسی کودکان با کلینیک تخصصی دردانه تماس بگیرید.

سخن آخر

 ارتودنسی کودکان برای صاف کردن دندان‎های آنها یک چیز معمول است. اما برای والدین سوالات زیادی ممکن است به‎وجود بیاید. اولین قدم صحبت با دندانپزشک یا ارتودنتیست است. تا مشخص شود آیا فرزند شما به درمان ارتودنسی نیاز دارد؟ یا خیر؟

اگر می‎خواهید که هزینه ارتودنسی را خودتان پرداخت کنید، آزادی بیشتری در انتخاب دارید. ولی اگر می‎خواهید از خدمات بیمه استفاده کنید، باید ارتودنسی‎هایی را انتخاب کنید که توسط بیمه تایید شده‎اند. اگر از ارتودنسی‎های سنتی فلزی برای درمان فرزند خود استفاده می‎کنید، هنگام تمیز کردن دندان‎هایش به او کمک کنید. ممکن است به او توصیه شود که بعضی از غذاها را نباید بخورد. بعد از تمام شدن درمان، بهتر است از محافظ استفاده کنید تا دندان‎ها دوباره به‎جای قبلی خود بازنگردند.

منبع:

dentaly.org