واژه نامه

در این بخش برای آشنایی بیشتر بیماران و مراجعه کنندگان گرامی تعدادی از کلمات پرکاربرد دندانپزشکی همراه معانی آنها قرار داده شده است.

لوگو مجموعه کلینیک های دکتر حسینیان
الف
ب تا شین
صاد تا ی

الف

فارسی

انگلیسی

توضیحات

آبسه Abscess التهاب عفونی لثه و یا دیگر مخاط دهانی
آبسه پریودنتال عفونتی که در پاکت لثه ایجاد شده و می‌تواند باعث از بین رفتن بافت نرم لثه و استخوان حمایت کننده دندانی شود
آپکس Apex انتهای ریشه دندان
آپیسکتومی Apicoectomy حذف انتهای ریشه دندان
آسپتیک Asepsis عدم وجود میکروارگانیسم‌ها مانند میکروی، باکتری، ویروس و…
آفت A canker sore زخم آفتی نوعی زخم دهانی دردناک و شایع‌ترین نوع آنها است. این زخم در داخل دهان یا سطح داخلی لب‌ها و به رنگ سفید مایل به زرد با بافت نرم و ملتهب قرمز در اطراف آن دیده می‌شوند.

زخم آفتی دراصل یک تاول است که بدلیل ترکیدن سریع، امکان دیدن پوسته روی آن وجود نداشته و اغلب پس از ترکیدن پوسته زیر آن دیده می‌شود.

آلوئول Alveolus حفره یا سوکت داخل استخوان آلوئولار که ریشه دندان‌ها در آن قرار دارد.
آمالگام Amalgam یک آلیاژ فلزی برای پر کردن دندان‌ها. قدیمی‌ترین و سخت‌ترین ماده پرکننده دندان‌های عقبی که از فلزات نقره، مس، قلع و جیوه تشکیل شده است.
آنالژزی Analgesia بی‌حسی، عدم حس درد بدون بی‌هوشی
آنتریور Anterior عضو یا بخشی از یک عضو که در سمت جلوی بدن قرار گرفته است.
آنستزی Anesthesia هوش‌بری، به دو صورت محدود یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در حالت محدود، هشیاری مریض حفظ شده، اما درد کاملا از بین می‌رود. در حالت بیهوشی عمومی بیمار به سطح عمیقی از بیهوشی رفته که نه در را حس می‌کند و نه متوجه اتفاقات اطراف خود می‌شود.
اباتمنت Abutment قسمتی از ایمپلنت که دندان مصنوعی یا بریج روی آن قرار می‌گیرد.
ابریژن Abrasion ساییدگی و از بین رفتن ساختمان دندان، در اثر موارد خارجی (غیر از جویدن)، مثل نگه‌داشتن چیزی بین دندان‌ها، مسواک و نخ دندان کشیدن نادرست، استفاده از خلال دندان و همچنین درآوردن و جاگذاری دوباره دستگاه‌های دهانی بطور مکرر.
اتریشن Attrition از بین رفتن دندان در اثر عوامل داخلی مانند جویدن یا دندان قروچه.
اروژن Erosion از بین رفتن ساختمان دندان در اثر مواد شیمیایی مانند اسیدهای موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها
استخوان آلوئول Alveolar bone قسمتی از استخوان فک که اطراف ریشه‌های دندان‌ها را می‌پوشاند.
استوماتیت Stomatitis استوماتیت التهاب فراگیر دهان (مانند مخاط دهان، لب‌ها، زبان و کام) که به دو نوع اصلی استوماتیت هرپسی حاد و استوماتیت آفتی یا همان زخم دهان تقسیم می‌شود. آماس دهان می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زمینه‌ای جدی باشد.
اف آر سی Fiber-Reinforced Composite کامپوزیت تقویت شده با فیبر. از این روش برای ساخت بریج با هزینه کمتر و سرعت بیشتر استفاده می‌شود.
اکلوزال Occlusal سطوح جوندگی دندان‎های آسیاب فک بالا و پایین که هنگام گاز گرفتن روی هم قرار می‌گیرند.
انجمن دندانپزشکی Dental Society یک تشکل رسمی که عده‌ای از متخصصین دندانپزشکی و حرفه‌های مرتبط برای رسیدن به اهداف جمعی تشکیل می‌دهند.
انسیزال Incisal نوک برنده چهار دندان پیشین فک بالایی و پایینی
انکیلوز Ankylosis جوش خوردن و اتصال دو بافت سخت بدن مانند دندان و استخوان. دندان‌هایی که انکیلوز شده باشند، از دندان‌های دیگر کمتر رشد کرده و کوتاهتر هستند.
اندودنتیکس Endodontics رشته در دندانپزشکی که به مطالعه ریشه دندان و درمان آن می‌پردازد.
اندودنتیست Endodontist متخصص ریشه دندان
اوربایت Over Bite میزان هم پوشانی عمودی دندان‌ها هنگام روی هم قرار گرفتن آنها. در عالت عادی دندان‌های بالایی باید حدود 1 میلی‌متر روی دندان‌های پایینی را بپوشانند. زمانیکه اوربایت بیشتر از 1 میلی‌متر باشد شخص احتمالا به درمان نیاز دارد.
اورجت Overjet میزان هم‌پوشانی افقی دندان‌ها هنگام روی هم قرار گرفتن آنها. در حالت عادی دندان‌های بالایی باید 1 میلی‌متر جلوتر از دندان‌های پایینی باشند. زمانیکه اورجت خیلی بیشتر از 1 میلی‌متر باشد شخص احتمالا به درمان نیاز دارد.
اُوردنچر Overdenture نوعی پروتز یا دست دندان که درون دهان روی تعدادی پایه قرار می‌گیرند. این پایه‌ها می‌توانند دندان‌های بیمار بوده که عصبکشی شده و کوتاه شده اند یا ایمپلنت کاشتنی باشند. اوردنچر توسط بیمار قابل برداشت و شست‌وشو است.
اورهنگ Overhang اورهنگ زمانی ایجاد می‌شود که دندانپزشک به اشتبه مقدار بیش از حد مواد پر کردنی داخل حفره دندان ریخته و پرکردگی ناهمگون و دندان برآمده می‌شود. این مشکل ممکن است عواقب بدی در پی داشته باشد.

ب تا شین

فارسی

انگلیسی

توضیحات

بازسازی تاج Build-up
باکال Buccal عضو یا بخشی از عضو که وابسته به گونه و در اطراف دهان وجود دارد.
بای‌کاسپید Bicuspid دندانی که دو سطح برآمدگی جونده داشته باشد، آسیاب کوچک یا پرمولر
بایت‌وینگ Bitewing نوعی رادیوگرافی که در آن تاج دندان‌ها در هنگام بسته بودن بررسی شده و مهمترین کاربرد آن بررسی پوسیدگی بین دندانی و لبه استخوان آلوئول است.
بریج Bridge نوعی پروتز دندانی ثابت که جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می‌شود. جنس این پروتز معمولا چینی و فلز بوده و روی ایمپلنت یا دندان‌های کناری نصب می‌شود.
بلیچینگ Bleaching سفید کردن دندان. این کار ممکن است توسط دندانپزشک یا با روش‌های خاصی در خانه انجام گیرد.
بی‌حسی Anesthetic ماده‌ای که بطور موقت حس را از بین می‌برد.
بیلدآپ Buildup بازسازی تاج دندانی که بر اثر پوسیدگی، شکستگی یا موارد دیگر از بین رفته، به کمک مواد ترمیمی یا روش‌های دیگر. پس از بیلدآپ روی دندان کراون گذاشته می‌شود.
بیوپسی Biopsy نمونه‌برداری از بافت زنده برای ارزیابی بافت شناسی. نمونه‌برداری ممکن است توسط سوزن به میزان خیلی کم و یا با برداشت بخش بزرگی از یک ناحیه با انجام جراحی انجام گیرد.
پاکت پریودنتال Periodontal Pocket هنگامیکه بیماری لثه به مراحل پیشرفته می‌رسد، حفره طبیعی لثه اطراف دندان که باید عمقی بین 0 تا 1 میلی‌متر داشته باشد، عمیق می‌شود. این مسئله نشان‌دهنده تخریب اتصال بین لثه و دندان و یا تخریب استخوان اطراف دندان است.
پالاتال Palatal نوع، تعداد، چیدمان و شماره دندان‌های مختلف فک بالا و پایین
پریو Perio مخفف پریودنتال و پریودنتیکس، گرفته شده از کلمه یونانی «پری» به مفهوم اطراف، پیرامون
پریودنتال Periodontal مربوط به بافت‌های اطرف دندان
بیماری پریودنتال بیماری لثه ناشی از تجمع تارتار روی خط لثه که باعث جدا شدن لثه از دندان و آسیب به لثه و استخوان فک می‌شود.
ژنژیویت مراحل ابتدایی بیماری پریودنتال که فقط التهاب لثه وجود داشته و با رعایت بهداشت دهان و دندان و جرمگیری مناسب درمان می‌شود.
پریودنتیت مراحل پیشرفته بیماری پریودنتال که در صورت عدم درمان پس از ژنژیویت ایجاد می‌شود.
پریودنتیکس تخصص لثه، شاخه ای از علم دندانپزشکی که به مطالعه بیماری‌های لثه می‌پردازد
پریودنتیست متخصص لثه
پستریور Posterior عضو یا بخشی از عضو که در قسمت عقب بدن قرار گرفته باشد.
درمان ریشه دندان RCT عصبکشی، یا درمان ریشه زمانی نیاز پیدا می‌کند که پوسیدگی به ریشه‌های دندان رسیده باشد.
دنتیشن Dentition نوع، تعداد، چیدمان و شماره دندان‌های مختلف فک بالا و پایین
دیستال Distal بخش یا عضوی که در امتداد قوس دهانی و دور از خط میانی صورت باشد.

مخالف «مزیال»

روت کانال Root Canal ریشه دندان که در لثه و استخوان فک قرار دارد
زائده آلوئولی Alveolar Process استخوان بخش منحنی فک که دندان‌های پایینی در ان ریشه دارند.

صاد تا ی

فارسی

انگلیسی

توضیحات

فلیپر Flipper یک پروتز متحرک موقتی که در طمان انتظار برای آماده شدن پروتز دائمی استفاده می‌شود. در برخی حالات از این پروتز بجای ایمپلنت و بریج بطور دائمی برای تک دندان استفاده می‌شود.
فیلینگ Dental Filling پرکردن دندان، ترمیم تاج دندان، جایگزین کردن مواد مصنوعی بجای بافت میانی دندان
قدامی Anterior جلویی، روبه جلو
کامپوزیت Composite, White Filling ترمیم همرنگ دندان، نوعی از مواد پرکردگی دندان که برای ترمیم تاج یا چسباندن استفاده شده و همرنگ دندان است.
کراس بایت Cross-Bite بایت یا گاز زدن معکوس، به حالتی گفته می‌شود که چند دندان یا کل فک بطور معکوس روی هم قرار بگیرند. به این صورت که هنگام بسته شدن فک، دندان‌های فک پایینی جلوتر از دندان‌های فک بالایی باشند.
گامی استایل Gummy Smile لبخند لثه‌ای، دیده شدن لثه هنگام لبخند زدن، این حالت در موارد خفیف جذاب است، اما در موارد شدید باید از طریق جراحی زیبایی لثه یا فک درمان شود. همینطور ارتودنسی در زمان رشد نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
لبیال Labial وابسته به لب، رباط متصل کننده لب و لثه
لینگوال Lingual بخش یا عضوی که مربوط یا وابسته به زبان است
مزیال Mesial بخش یا عضوی که در امتداد قوس دهانی و نزدیک به خط میانی صورت قرار دارد.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین