ما همیشه امیدواریم که فرزند شما هرگز دچار یک فوریت دندانپزشکی نشود، با این حال اتفاق خبر نمی­‌کند و کودک هم کودک است دیگر! در عین حال که شما همیشه می­‌توانید ویزیت‌­های منظم دندانپزشکی را از قبل برنامه­‌ریزی کنید، هر زمان ممکن است حادثه اتفاق بیفتد و امکان دارد کودک شما برای درمان فوری و اورژانسی به فوریت‌­های دندانپزشکی نیاز داشته باشد.

نگران نباشید، در کلینیک دندانپزشکی کودکان دردانه ما متخصصانی داریم که می‌­توانند در صورت بروز فوریت‌­های پزشکی به شما کمک کنند.

در زیر، برخی از شایع­‌ترین موارد اضطراری دندانپزشکی در کودکان را معرفی می‌­کنیم. همچنین به شما خواهیم گفت که قبل از مراجعه به کلینیک چه کارهای اورژانسی را انجام دهید.

اگر در حال حاضر کودک شما در یکی از شرایط زیر قرار دارد و رنج می­برد با کلینیک ما تماس بگیرید.

تروما یا ضربه

تروما یا ضربه بزرگترین علت موارد اضطرار در کودکان است. تروما می­‌تواند به دهان، لب‌­ها، چانه‌­ها یا دندان‌­ها باشد. صدمه به این نواحی می­‌تواند موارد مختلفی از دندان خرد شده گرفته تا فک شکسته را در پی داشته باشد.

اگر فرزند شما به دلیل آسیب به سر یا دهان بی­هوش شده است، سریعا با 115 تماس گرفته و یا آن را به نزدیک­ترین اورژانس برسانید.

افتادن دندان

نوع برخورد شما با افتادن دندان به دائمی یا شیری بودن دندان کودکان­تان بستگی دارد.

افتادن دندان دائمی

برخلاف دندان‌­های کودکان، که با افزایش سن افتاده و دوباره رشد می‌­کنند، افتادن دندان دائمی جدی است و به توجه فوری نیاز دارد. هنگامی که فرزند شما به شما اطلاع داد که دندان دائمی‌­اش افتاده است، برای جلوگیری از آسیب بیشتر حتما مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دندان را به آرامی با آب گرم بشویید. مراقب باشید که آن را خراش ندهید.
  2. اگر مطمئن هستید که دندان بلعیده نمی‌­شود، آن را مجددا در دهان در جای خالی خود یا بین گونه و لثه قرار دهید. اگر فرزند شما کوچک است یا فکر می‌­کنید که امکان بلعیدن دندان توسط وی وجود دارد، لطفا او را مجبور به نگهداری دندان در دهان نکنید.
  3. در صورتی که دندان را داخل دهان قرار ندادید، آن را داخل یک ظرف همراه شیر، بزاق یا آب معمولی قرار دهید.
  4. حتما دندان را از ناحیه نوک آن در دست بگیرید، در صورت لمس ریشه دندان ممکن است به آن آسیب برسد.

اگر فرزندتان دچار سانحه منجر به افتادن دندان شده است، لطفا سریعا با کلینیک ما تماس بگیرید. اگر بلافاصله اقدامات درمانی صورت گیرد احتمال نجات دندان بیشتر است.

افتادن دندان شیری

اگر این اتفاق بر اثر یک سانحه رخ داده باشد، کودک شما ممکن است درد و شوک جزئی را تجربه کند. با این وجود، در مقایسه با دندان‌­های دائمی، دلیلی برای نگرانی از افتادن دندان شیری وجود ندارد.

از آنجایی که دندان­‌های شیری بطور طبیعی در طول رشد می­‌افتند، تمایل زیادی به سالم ماندن از صدمه را ندارند و بهتر است برای پری دندان باقی بمانند. همچنین مهم است که برای نصب دوباره دندان تلاش نکنید، چرا که ممکن است به دندان دائمی زیر آن آسیب برساند. در عین حال که نجات دندان شیری نیز مهم است ولی لازم نیست کارهایی که برای یک دندان دائمی انجام می‌­دهید را انجام دهید.

به یاد داشته باشید، اگر چه از دست دادن دندان شیری توسط فرزندان­تان بطور معمول طبیعی است، ولی توصیه می­‌کنیم برای اطمینان بیشتر درصورتی که در یک حادثه دندان از دست رفت برای ویزیت یک نوبت از کلینیک بگیرید. زمانیکه برای ویزیت فرزندتان را به کلینیک می­‌آورید، دندان او را نیز با خود بیاورید.

سایر فوریت‌­های عمومی دندانپزشکی

به جز از دست دادن دندان چند مشکل دهان و دندان عمومی دیگر هم هستند که نیاز به توجه دارند.

دندان شکسته

شکستن دندان یکی از عوارض رایج ضربه به دهان هستند. اگر دندان کودک شما شکسته یا خرد شده باشد، ابتدا دهان فرزندتان را با آب گرم بشویید تا محل شکستگی را تمیز کنید. برای کاهش تورم، در ناحیه دندان شکسته از کمپرس سرد دهان استفاده کنید. در صورت امکان، قطعه شکسته شده را پیدا کرده و هنگام مراجعه به کلینیک همراه خود بیاورید.

در اسرع وقت با ما تماس بگیرید. فراموش نکنید درمان سریع فرزندتان مهم است، بنابراین بلافاصله پس از رسیدگی به کودک­تان با ما تماس بگیرید.

دندان درد

دندان درد می­‌تواند به دلیل طیف وسیعی از موضوعات بزرگ و کوچک ایجاد شود. اگر کودک­تان دندان درد خود را به شما اطلاع داد، ابتدا دهان او را با آب گرم بشویید. سپس بررسی کنید که آیا چیزی بین دندان­‌های او گیر کرده است یا خیر؟ درصورت عدم وجود جسم خارجی، یک کمپرس سرد روی صورت فرزندتان بگذارید و به کودکتان استامینوفن خوراکی کودکان بدهید. (هرگز داروهای تسکین­‌دهنده موضعی را در دهان کودک خود استفاده نکنید.)

پس از آن با ما تماس بگیرید تا یک زمان ویزیت تعیین کنیم تا بتوانیم علت دندان درد را تشخیص داده و در راستای تسکین درد فرزندتان تلاش کنیم.

سوالات متداول

آیا می‌­توانم از آسپیرین موضعی یا سایر داروهای تسکین­‌دهنده درد برای درد ناشی از فوریت­‌های دندانپزشکی استفاده کنم؟

هرگز از مسکن­‌های موضعی و آسپیرین برای درد دندان کودک خود استفاده نکنید. استفاده از پمادهای موضعی می‌­تواند صدمات جدی به لثه‌­های کودک شما وارد کند. بهتر است ازمصرف این موارد در کودکان جلوگیری شود. استفاده داروهای تسکین­‌دهنده درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن مناسب است. کمپرس سرد روی دهان بر روی ناحیه درد نیز راهی عالی برای کاهش تورم و محدود کردن درد است.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه درست مسواک بزنیم: دستورالعمل‎هایی برای مسواک زدن دندان‎ها