رشد دندان­‌های فرزند شما یکی از مهم­ترین بخش‌­های سلامت آنها هنگام بزرگ‌تر شدن است. رشد آنها را زیر نظر بگیرید و فعالیت‌های لازم را برای رشد صحیح آنها، در مسیر رسیدن به لبخندی سالم انجام دهید.

دندان کودک

دندان‌­های شیری که قبل از دندان‌­های دائمی رشد می‌­کنند، 20 دندان ابتدایی (10 دندان در بالا و 10 دندان در پایین دهان) کودک یا نوزاد نوپا هستند.

دندان­‌های شیری برای رشد دهان، سلامت عمومی و پیشرفت کلی کودک بسیار مهم هستند. عملکرد آنها برای موارد زیر مهم است:

  • جویدن غذا
  • توسعه گفتار
  • تعیین مکانی که دندان­‌های دائمی بیرون می­‌زنند.

چه موقع دندان­‌های کودک من شروع به رشد می­‌کند؟

دندان‌­های شیری اولیه در بدو تولد در زیر لثه‌­ها در حال توسعه هستند و از زمان 4 تا 6 ماهگی تا حدود 2 سالگی در می‌­آیند. گاهی اوقات، حتی در هنگام تولد نیز دندان­‌ها می­‌توانند وجود داشته باشند.

درحالیکه دندان­‌های بعضی کودکان طبق این برنامه رشد می‌­کنند، روند جوانه زدن دندان‌­ها در همه‌ی کودکان متفاوت است. بعضی اوقات دندان­‌های شیری کودکان  تا سن 1 سالگی هم خود را نشان نمی‌­دهند.

اگر دندان­‌های فرزندتان تا اندکی بعد هم جوانه نزدند نترسید. احتمالاً چیزی برای نگرانی وجود ندارد! ما بررسی خواهیم کرد که روند رشد دندان‌­های کودک شما طبیعی است و در صورت وجود مورد غیر عادی به شما اطلاع خواهیم داد.

جوانه‌زنی دندان‌های شیری

دندان متوسط سن جوانه‌زنی
دندان‌های پیشین فک پایین 6 تا 7 ماهگی
دندان‌های پیشین فک بالا 7 تا 9 ماهگی
دندان‌های آسیاب کوچک فک پایین 12 ماهگی
دندان‌های آسیاب کوچک فک بالا 14 ماهگی
دندان‌های نیش فک پایین 16 ماهگی
دندان‌های نیش فک بالا 18 ماهگی
دندان‌های آسیاب بزرگ فک پایین 20 ماهگی
دندان‌های آسیاب بزرگ فک بالا 24 ماهگی

مراقبت­‌های دندانپزشکی اولیه

دندان­‌های کودک به طور طبیعی بسیار سفید هستند. تغییر رنگ زرد یا قهوه‌­ای همراه با لکه­‌های سفید روشن اغلب نشانگر حفره یا سایر مشکلات دندان است. در صورت مشاهده این مسئله، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سالم نگه داشتن دندان­‌های شیری در دهان تا زمان افتادن همه آنها بطور طبیعی برای اطمینان از رشد و پیشرفت مناسب دندان­‌های دائمی بسیار ضروری است. مراقبت­‌های معمول از دندان تا زمان افتادن طبیعی آنها، دندان­‌های شیری کودکان را حفظ می‌­کند، که این باعث فراهم آمدن شرایط مناسب برای دندان­‌های دائمی آنها می­‌شود.

­جوانه‌زنی و رشد دندان‌­های دائمی

هنگامی که کودک شما 6 ساله است، دندان­‌های شیری آنها یا دندان­‌های جلویی شروع به شل شدن یا تراشیده شدن می­‌کنند. در همین هنگام دندان­‌های پیشین و دندان‌های دائمی آنها جوانه‌زنی را شروع می‌­کنند. دندان‌های پیشین معمولا بین سنین 6 تا 8 سال شروع به جوانه‌زدن می­‌کنند.

اکثر کودکان تا سنین 9 یا 10 سالگی که دندان­‌های آسیا آنها شروع به ریختن کرده و دندان­‌های دائمی جایگزین می­‌شود، دندان­‌های دیگری از دست نخواهند داد. دندان­‌های نیش معمولا در حدود 11 یا 12 سالگی جوانه می‌­زنند.

جوانه‌زنی دندان‌های دائمی

دندان متوسط سن جوانه‌زنی
دندان‌های پیشین فک پایین 6 تا 8 سالگی
دندان‌های پیشین فک بالا 7 تا 9 سالگی
دندان‌های آسیاب اول بزرگ فک پایین 6 تا 7 سالگی
دندان‌های آسیاب اول بزرگ فک بالا 6 تا 7 سالگی
دندان‌های نیش فک پایین 9 تا 10 سالگی
دندان‌های نیش فک بالا 11 تا 12 سالگی
دندان‌های آسیاب اول کوچک فک پایین 10 تا 12 سالگی
دندان‌های آسیاب اول کوچک فک بالا 10 تا 11 سالگی
دندان‌های آسیاب دوم کوچک فک پایین 11 تا 12 سالگی
دندان‌های آسیاب دوم کوچک فک بالا 10 تا 12 سالگی
دندان‌های آسیاب دوم بزرگ فک پایین 11 تا 13 سالگی
دندان‌های آسیاب دوم بزرگ فک بالا 12 تا 13 سالگی
دندان‌های آسیاب سوم بزرگ فک پایین غیرقابل پیش‌بینی
دندان‌های آسیاب سوم بزرگ فک بالا غیرقابل پیش‌بینی

دندان عقل

آخرین دندانی که رشد می‌­کند دندان عقل کودک شماست، که به آن آسیای سوم نیز گفته می­‌شود. جوانه زدن دندان عقل ممکن است در برخی افراد در اوایل 14 یا 15 سالگی شروع شود، اگرچه بسیاری از افراد تا زمان بیست سالگی این مرحله را تجربه نخواهند کرد. بطور معمول این دندان­‌ها نمی­‌افتند و عموما به گونه‌­ای رشد می­­‌کنند که بطور طبیعی در موقعیت خود قرار بگیرند.

هنگامی که این دندان­‌ها در موقعیتی قرار دارند که ممکن است باعث آسیب به دندان­‌های مجاور شود یا به محلی برای ایجاد عفونت تبدیل شود، باید کشیده شوند. ما رشد این دندان‌­ها را  به دقت تحت نظر می‌­گیریم تا از رشد طبیعی دندان­‌های کودک شما اطمینان حاصل کنیم.

من چگونه می­توانم به رشد دندان کودکم کمک کنم؟

بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان کودک شما در طول رشد دندان­‌های­شان، به ایجاد لبخندی زیبا در آینده برای آنها کمک می‌­کند.

این امر بویژه در مرحله واسط دندانی، یا هنگامی که دندان­‌های شیری و دائمی همزمان در دهان کودک شما وجود دارد، صادق است. حتما در این مدت به بهداشت دهان و دندان آنها توجه بیشتری داشته باشید تا از تمیز بودن تمام دندان­‌های آنها اطمینان حاصل کنید.

 ویزیت­‌های منظم دندانپزشکی

در طی مرحله واسط دندانی، مراقبت‌­های معمول و جرم­‌گیری دندان باعث رشد مناسب دندان­‌های دائمی و ساختارهای پایه‌­ای دندان کودک می‌­شود.

مراقبت‌­های معمول هرگونه مشکل در رشد دندان­‌های دائمی مانند نبود فضای کافی برای جوانه‌­زنی آنها در موقعیت صحیح که باعث رشد کج یا خارج از ردیف آنها می­‌شود، را شناسایی می­کند. ما این مورد را از نزدیک کنترل خواهیم کرد و در صورت نیاز برای فرزند شما درمان ارتودنسی را تجویز می­‌کنیم.

منبع:

childrensdentistryofcharlottesville.com

این مطلب را هم بخوانید:  مال اکلوژن (دندان‎های کج) چیست؟ چگونه می‎توان آن را درمان کرد؟