بهداشت دهان و دندان چقدر مهم است؟

رعایت بهداشت دهان و دندان برای از بین بردن باکتری­‌های موجود در دهان ضروری است. این باکتری‌­ها عامل ایجاد پلاک­‌های دندانی هستند. در صورت پاک نشدن از روی دندان، این پلاک­‌ها سفت شده و باعث ایجاد بیماری­‌های طولانی مدت مثل ورم لثه، یک نوع خفیف از بیماری لثه و بیماری پریودنتال (لثه) می­‌شود. یک برنامه سالانه روتین و معاینه منظم برای مراقبت از دندان­‌ها، باعث سالم ماندن دهان و جلوگیری از التهاب، عفونت، پوسیدگی و ریزش دندان می­‌شود.

چکاپ دندان چرا مهم است؟

چکاپ دندانپزشکی به ما فرصت ارزیابی روش­های فعلی مراقبت از دندان‌هایتان و ارائه پیشنهادهایی به شما برای مراقبت بهتر در آینده را می­‌دهد، تا شما را از عوارضی مانند حفره و بیماری لثه محافظت کند. این ارزیابی همچنین به ما امکان تشخیص زودهنگام مشکلات برای درمان سریع آنها را می­‌دهد.

هرچندوقت یک بار باید برای چکاپ دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

چکاپ دندان‌­ها معمولا باید هر شش ماه یک بار انجام شود. با این حال، برای تعیین دقیق زمان چکاپ با متخصصان کلینیک ما مشورت کنید. چرا که ممکن است بدلیل شرایط خاص، (سیگار کشیدن، حفره‌­های دندانی، حساسیت ژنتیکی، پوسیدگی دندان و ریشه و همچنین بیماری لثه) شما نیاز به دفعات چکاپ بیشتری در سال داشته باشید.

در چکاپ دندانپزشکی چه چیزی در انتظار شماست؟

در یک چکاپ دندانپزشکی معمولی، تیم ما دندان­‌های شما را به طور کامل جرم‌­گیری می­‌کنند و هرگونه لکه سطحی یا رسوب (که به آنها تارتار یا رسوب دندانی گفته می­‌شود) که از بین بردن آنها سخت‌تر از پلاک دندان است و به ابزارهای حرفه‌­ای دندانپزشکی نیاز دارد را از بین می‌­برند. همچنین علائم پوسیدگی یا بیماری لثه را روی دندان­‌های شما بررسی خواهیم کرد. ممکن است برای بررسی دقیق­‌تر سلامت دهان و دندان شما و پیدا کردن بهتر مشکلات از عکسبرداری اشعه‌­ایکس استفاده کنیم. ما در مورد روش‌­های فعلی مراقبت از دندان از شما سؤال خواهیم کرد، مانند اینکه چند بار در طول روز دندان­‌های خود را مسواک زده و نخ دندان می­‌کشید و همچنین این که آیا از خمیردندان با فلوراید استفاده می‌­کنید یا خیر؟ با در نظر گرفتن این اطلاعات، ما مراقبت‌­های مناسب از دندان را به شما نشان داده و پیشنهادهایی در مورد چگونگی بهبود عادت­‌هایتان برای ارتقاء سلامت دهان و دندان به شما ارائه می­‌دهیم.

چگونه برای یک چکاپ دندانپزشکی آماده شویم؟

بهترین راه برای آمادگی برای چکاپ دندانپزشکی تمرین مراقبت صحیح از دندان­‌هاست. توصیه می‌­شود 2 بار در روز مسواک زده و حداقل یکبار نخ دندان بکشید. قبل از ویزیت حتماً دندان­‌های خود را تمیز کنید. تیم ما دندان­‌های شما را کاملا جرم‌­گیری می‌­کند، اما برای تمرکز ما روی مناطقی که جرم‌­گیری آنها سخت‌­تر است، تمیز کردن دندان‌­ها از غذا و پلاک دندان قبل از ویزیت مفید خواهد بود. همچنین همراه داشتن اطلاعات سوابق پزشکی و مدارک بیمه­‌ای مفید خواهد بود. از عنوان کردن عادات سلامت دهان­تان خجالت نکشید، تیم ما برای بهبود عادات و اطمینان از سلامت دندان شما در کنار شماست نه قضاوت رفتارتان. و در پایان جلسه زمان ویزیت بعدی را نیز با همکاران ما تعیین کنید.

منبع:

dentalcareofbaltimore.com

این مطلب را هم بخوانید:  ترمیم و درمان دندان های شکسته یا ترک خورده