طرز استفاده از نخ دندان هنگام ارتودنسی: آبپاش‌های دهان و نخ دندان مخصوص ارتودنسی

آیا شما می‎دانید چگونه می‎توان با داشتن ارتودنسی از نخ دندان استفاده کرد؟ تمیز کردن اطراف سیم‎ها و براکت‎ها ممکن است دردآور باشد اما باید در طول درمان ارتودنسی مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید زیرا در این زمان رعایت بهداشت بسیار مهمتر است. سیم‎های ارتودنسی مکان‎های مخفی زیادی را برای باکتری‎ها به وجود می‎آورند بنابراین تمیز کردن آن ها باید بصورت کامل انجام شود.

خوشبختانه با استفاده از محصولات و تکنیک‎های مناسب می‎توانید سریعا نحوه تمیز کردن صحیح بین هر دندان را یاد بگیرید. این محصولات شامل:

 • نخ دندان
 • نخ دندان ارتودنسی
 • برس‎های بین دندانی
 • آبپاش دهان

نکات ما را در ادامه بخوانید تا نحوه استفاده از نخ دندان برای خودتان یا فرزندتان زمانی که ارتودنسی دارید، کمی ساده‎تر شود.

نخ دندان در زمان ارتودنسی

رسیدن به فاصله زیر سیم می‌تواند دردآور باشد.

دندان‎های ما با اسید و باکتری‎های مواد غذایی و نوشیدنی‎ها، مورد حمله مداوم هستند. معمولاً مسواک زدن دو بار در روز و استفاده روزانه از نخ دندان برای سالم نگه داشتن دندان‎ها کافی است.

براکت‎ها سطوح مناسبی برای چسبیدن باکتری‌ها هستند چون فضاهای مناسبی را برای چسباندن موادغذایی ایجاد می‎کنند. آن ها تمیز کردن دندان‎ها را مشکل‎تر و وقت‎گیرتر می‌کنند. اگر برای تمیز کردن دندان‌های خود تلاش نکنید، در خطر ابتلا به بیماری‎های زیر هستید:

 • بوی بد دهان
 • دندان‎های زرد یا لکه دار
 • لکه‎های سفید روی دندان
 • پوسیدگی دندان
 • بیماری مربوط به لثه

هنگامی که دندان‎های شما به درستی تراز شده باشند، تمیز نگه داشتن آن ها راحت‎تر است. هنگامی که قصد دارید مشکل دندان‎های کج خود را برطرف کنید، مطمئن شوید که مشکلات بیشتری را برای خودتان ایجاد نمی‎کنید.

کمک برای کشیدن نخ دندان

کودکان معمولا قدرت و مهارت کافی برای نخ دندان کشیدن ندارند و نمی‎توانند دندان‌های خود را در طول درمان ارتودنسی، نخ بکشند بنابراین به کمک بزرگسالان نیاز دارند. در حین تماشای تلویزیون، راحت‎تر می‎توانید دندان‌های فرزند خود را نخ بکشید زیرا سرشان کاملا ثابت است. دقت کنید که نور کافی باشد تا بتوانید کاری که انجام می‎دهید را ببینید.

کودکان و نوجوانان بزرگتر به محض ارتودنسی به کشیدن نخ دندان توسط والدین و بزرگترها نیاز ندارند با این حال بهتر است که بر کار آن ها نظارت کنید و ببینید آیا این کار را به درستی انجام می‎دهند؟

چگونه با وجود ارتودنسی از نخ دندان استفاده میکنید؟

سیمی که از براکت‎ها عبور می‎کند تا آن ها را به یکدیگر وصل کند، باعث می‎شود که نخ دندان کشیدن خیلی سخت باشد زیرا نخ دندان به پایین نیمی از آن گیر می‎کند بنابراین باید نخ را در هر شکاف (بین دو دندان) به زیر سیم ببرید. تلاش برای بردن نخ در هر شکاف بسیار سخت و ناامید کننده است و ممکن است در حین استفاده از نخ دندان نتوانید با صبر و حوصله باشید و تا یک الی دو سال این کار را تکرار کنید.

خوشبختانه محصولات مختلفی وجود دارد که می‎تواند تمیز کردن پلاک‎ها و باقی مانده مواد غذایی را برای شما راحت کند.

نخ دندان مخصوص ارتودنسی

نخ دندان در زمان ارتودنسی

اگر با کشیدن نخ دندان مشکلی ندارید و فقط می‎خواهید روشی آسان‎تر برای آن پیدا کنید از یک نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. این نوع نخ دندان‎ها مانند سوزن انعطاف پذیری هستند که نخ را به زیر سیم ارتودنسی می‎کشانند و می‎توانید مانند دندان‎های عادی، نخ دندان بکشید.

نخ دندان‎های GUM Eez-Thru در بسته‎های 25 عددی هستند که می‎توان آن ها را بیشتر از یک بار استفاده کرد.

نحوه استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی

شما به راحتی می‎توانید نخ دندان را از درون سوراخ وارد کرده و زیر یک بخش از سیم بپیچید سپس خیلی راحت نخ دندان بکشید. ممکن است در ابتدا وقت‎گیر باشد اما به زودی به آن عادت می‎کنید.

نخ دندان‎ها بصورت موم شده، تک رشته ای (مونوفیلمنت) یا چند رشته (مولتی فیلمنت) وجود دارند. نخ دندان مونوفیلمنت راحت‎تر در اطراف ارتودنسی دندان شما حرکت می‎کند و احتمال باقی ماندن غذا در بین آن وجود ندارد.

نخ مخصوص ارتودنسی

اگر نخ دندان مخصوص ارتودنسی که معرفی شد برای شما مناسب نیست، می‎توانید از نخ های مخصوص که طراحی خاصی دارند استفاده کنید. این نخ‎ها برای ارتودنسی ، بریج و غیره طراحی شده‎اند.

نخ دندان اورال بی مخصوص ارتودنسی

نخ دندان اورال بی مخصوص ارتودنسی، محصولی بسیار محبوب بوده که دارای ویژگی‎های زیر است:

 • رشته‎های برش دار
 • یک انتهای سخت برای آسان شدن کشیدن نخ دندان
 • نخ موم شده معمولی
 • نخ ضخیم و ضخیم تر برای تمیز کردن آسان‎تر ارتودنسی

اخیرا ارتودنسی‎ها متناسب با نخ های معمولی ساخته می‎شوند که کار نخ دندان کشیدن را بسیار ساده‎تر می‎کند.

آیا نخ دندان معمولی را انتخاب میکنید؟

استفاده از نخ دندان معمولی برای تمیز کردن بین دندان‎ها در طول درمان ارتودنسی بسیار مشکل است و همیشه خیلی خوب کار نمی‎کند. استفاده از بعضی برندها (مانند Dental floss picks) بسیار مشکل است زیرا قسمت‎های پلاستیکی برای قرار گرفتن در پشت سیم قوس خیلی بزرگ هستند.

نخ‎های ارتودنسی (Platypus) از بقیه مستثنی هستند زیرا یک انتهای مسطح دارند که برای جابه‎جایی بین سیم قوس و دندان طراحی شده است. در انتهای دیگر دسته، یک برس کوچک برای تمیز کردن اطراف براکت‎ها وجود دارد.

اگر شما از علاقه‎مندان استفاده از نخ دندان هستید، ممکن است بخواهید این موارد را امتحان کنید با این حال اگر شما توانایی پرداخت دارید بهتر است از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.

دقت کنید که برخی از کاربران در استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی دچار مشکل شده و آن را گزارش کرده‎اند. بسته به نوع دندان، براکت و سیم ممکن است شما به استفاده از روش دیگری نیاز داشته باشید.

همیشه هنگام استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی، آن را به آرامی فشار دهید تا آسیبی به ارتودنسی شما نرسد.

برسهای بین دندانی

برس مخصوص دندان

TePe یک مارک محبوب از برس‎های بین دندانی است که در اندازه‎های مختلف وجود دارد.

روش دیگر برای تمیز کردن بین دندان‎ها استفاده از برس‌های بین دندانی است. این برس‌ها به اندازه کافی کوچک هستند تا بتوانند بین دندان‎ها و اطراف براکت‎ها را تمیز کنند. آن ها می‎توانند پلاک و بقایای مواد غذایی که بین دندان‎ها هستند را به خوبی نخ دندان تمیز کنند.

اگر در مسواک زدن بین دندان‎ها تجربه ندارید، برای شروع بهتر است از بسته‎های TePe استفاده کنید. این بسته شامل هشت عدد برس بین دندانی در اندازه‎های مختلف است. برای آنکه بفهمید کدام اندازه برای شما مناسب است، می‎توانید تعداد بیشتری از آن ها را بخرید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر مارک‎های موجود و نحوه استفاده دقیق از آن ها، مقاله ما در مورد برس‎های بین دندانی را بخوانید.

 

آبپاش دهان و دندان

روشی کاملاً متفاوت برای نخ دندان، استفاده از آبپاش دهان و دندان است. به این دستگاه‎ها نیز آبپاش خوراکی گفته می‎شود که مانند برس مسواک برقی هستند اما برخلاف آن درای جت تحت فشار یا پالس آب و در برخی مدل‎ها هوا هستند تا بین دندان‎ها را تمیز کنند.

برای استفاده از آبپاش به راحتی می‎توانید نوک آن را بین دو دندان نگه دارید. برای تمیز کردن براکت‎ها نیز می‎توانید آن را در اطراف براکت‎ها اسپری کنید.

آبپاش دهان و دندان راحت‎تر از نخ دندان مخصوص ارتودنسی است.

مارک‎های بسیاری از آبپاش وجود دارد که می‎توانید برای اطلاعات بیشتر راهنمای کامل ما را در اینجا بخوانید. آن ها دارای تنظیمات و ویژگی‎های مختلفی هستند و برخی نیز نکاتی را به طور خاص برای دندان‎های دارای ارتودنسی ارائه می‎دهند. آبپاشی را انتخاب کنید که توان آن را بتوانید تنظیم کنید بخصوص اگر می‎خواهید از آن برای دندان‎های کودکتان استفاده کنید.

یکی از پرطرفدارترین آبپاش‎ها مدل Waterpik WP-660UK است. این آبپاش دارای 10 تنظیم فشار و پنج نوع مختلف دندان از جمله ارتودنسی است. این یک مدل کانتردار است، به این معنی که به داخل شبکه وصل شده و دارای یک مخزن آب جداگانه است. Waterpik یکی از مارک‎های برتر در بازار است بدین معنی که اگر دندان‎های شما ارتودنسی دارد یکی از بهترین موارد برای رعایت بهداشت دهان و دندان است.

مدل ارزان‎تر بعد از آن، مدل Morpilot است. فقط دو حالت تنظیم فشار و نوع مختلف دندان از جمله ارتودنسی دارد با این حال هنوز هم ابزاری مناسب برای تمیز کردن و بهداشت دهان و دندان است و قیمت آن نصف قیمت مدل Waterpik است.

هر چند آبپاش‏ها مانند نخ دندان ‎مخصوص ارتودنسی بطور مستقیم با دندان‎ها ارتباط ندارند تا  بتواند پلاک را از بین ببرند اما مطالعات نشان داده است که آبپاش‎ها موثرتر از نخ دندان مخصوص ارتودنسی است.

درنهایت اگر بخاطر اینکه استفاده از نخ دندان شما را به زحمت می‎اندازد و به این خاطر شما از نخ دندان استفاده نمی‎کنید، بهتر است به جای آن از آبپاش استفاده کنید زیرا این روش بهتر از انجام ندادن آن است.

سؤالات متداول

هر چند وقت یکبار باید نخ دندان مخصوص ارتودنسی بکشید؟

چه ارتودنسی داشته باشید چه نداشته باشید، باید روزانه دوبار دندان‎های خود را مسواک زده و یکبار نخ دندان بکشید. اگر می‎دانید که مواد غذایی بین ارتودنسی شما گیر می‎کند، می‎توانید آن ها را بطور مرتب مثلا بعد از هر وعده غذایی تمیز کنید.

ممکن است شما برس‌های بین دندانی را مفیدتر بدانید و در روز راحت‎تر بتوانید مواد غذایی گیر کرده را از بین ببرید.

چگونه میتوان دندانهای ارتودنسی شده را بدون نخ مخصوص ارتودنسی نخ دندان کشید؟

اگر از نخ‎های مخصوص ارتودنسی استفاده می‎کنید باید از نخ‎هایی استفاده کنید که دارای انتهای محکم باشد تا بتوانید راحت‎تر نخ بکشید. برس‎های بین دندانی نیز این کار را می‎توانند برای شما راحت‎تر کنند. اگرچه ممکن است به اندازه‎های مختلفی از آن نیاز داشته باشید تا تمام شکاف‎های دندان‎های خود را تمیز کنید.

احتمالا آسانترین راه برای نخ دندان کشیدن استفاده از آبپاش است. یک جت، آب را با قدرت زیاد بین دندان‎ها و براکت‎های شما وارد میکند تا ذرات مواد غذایی و پلاک جدا شوند. با این حال در مورد اینکه آیا این موارد هم به اندازه نخ دندان دستی موثر هستند، نظرات مختلفی وجود دارد.

چگونه میتوان پشت دندان‌ها را در طول درمان ارتودنسی نخ کشید؟

کشیدن نخ دندان در طول درمان درمان ارتودنسی بسیار سخت‎تر است زیرا نمی‎توانید همه جا را بخوبی ببینید و فضای کمی در دهان شما وجود دارد. یک برس بین دندانی زاویه‎دار ممکن است به شما کمک کند یا می‎توانید از یک آبپاش استفاده کنید.

نتیجه

ارتودنسی‎های ثابت برای تمیز کردن دندان‎ها دردسر ایجاد می‎کنند اما بسیار مهم است که در طول درمان ارتودنسی برای از بین بردن پلاک تلاشتان را بیشتر کنید. کشیدن نخ دندان با نخ دندان مخصوص ارتودنسی یا برس‎های بین دندانی بسیار آسان‎تر است.

 

این مطلب را هم بخوانید:  دندان سیگاری‎ها چه شکلی است؟ چه‎کاری می‎توان برای سفید شدن آن‎ها انجام داد؟