اگر از تغییر رنگ، شکستگی یا کج بودن دندان خود ناراحت هستید، ممکن است برای بهبود لبخند خود به سراغ ترمیم با روکش دندان بروید. این روکش‎های نازک دندان، به سطح جلوی دندان‎های شما وصل می‎شوند. روکش‎ها به دلیل قیمت مناسب نسبت به سایر روش‎های ترمیمی، نسبت به درمان‌های دیگر پرطرفدارتر هستند. دو نوع روکش کامپوزیت و چینی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در مورد انواع مختلف روکش، در این مقاله بیشتر توضیح خواهیم داد.

در این مقاله به برخی از سؤالات متداول شما پاسخ خواهیم داد از جمله:

 • روکش چیست؟
 • انواع روکش‌‏های موجود در بازار
 • چه روکشی برای من مناسب‌تر است؟
 • روکش‌های دندان موقتی هستند یا دائمی؟
 • هزینه ترمیم با روکش دندان چقدر است؟
 • آیا روکش دندان ظاهری طبیعی دارد؟

بنابراین به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بفهمید که آیا این روش درمان می‎تواند بهترین راه برای ساخت لبخندی زیبا برای شما باشد؟

روکش دندان چیست؟ انواع روکش، مزایا و معایب، فرایند درمان و مشاوره

ونیر کامپوزیت و لمینت

روکش‏ دندان یا ونیر دندانی

ونیر به چه معناست؟ ونیر یک کلمه فرانسوی است که از “fournir” گرفته شده و به معنی تهیه کردن است. دقیقاً همانطور که برای زیبایی هرچه بیشتر، منزل خود را مبله می‎کنید؛ می‎توانید برای بهبود ظاهر دندان‎های خود، آن ها را ونیر کنید.

یکی از توصیفات روکش دندان در فرهنگ لغت پزشکی این است:

«روکش پلاستیکی یا چینی که برای زیبایی به سطح یک دندان ناقص متصل می‏‌شود.»

طبیعی‏‌ترین و بادوام‏‌ترین روکش‌‏ها از پرسلن ساخته می‎شوند، اما روکش‌های کامپوزیتی اقتصادی‏‌تر هستند. از روکش‌‏های پرسلن می‎توان برای بهبود زیبایی ظاهر دندان استفاده کرد. اغلب برای روکش کردن باید مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود، تا فضای کافی برای اتصال روکش دندان بوجود آید.

از روکش دندان می‌‏توان برای یک دندان تکی یا تعداد بیشتری دندان استفاده کرد. در صورت لزوم می‎توانید از یک مجموعه کامل از آن ها برای همه دندان‏‌های خود استفاده کنید. روکش‌ها از نظر اندازه، طراحی و رنگ شبیه دندان‌‏های طبیعی شما هستند.

بسته به نوع و ماده مورد استفاده برای ساخت روکش، طول عمر آن‌ها بین 5 تا 20 سال است و در برخی موارد نیز ممکن است طول عمر بیشتری داشته باشند. انواع مختلف روکش‎ها به‎گونه‌‏ای طراحی شده‌اند که بسیار قوی هستند، بنابراین بعد از اتصال هیچ محدودیتی در رابطه با رژیم غذایی خود، ندارید.

چه زمانی از روکش دندان استفاده میشود؟

آیا می‌دانستید 25 درصد افراد کم درآمد بدلیل عدم رضایت از لبخند خود از حضور در وقایع اجتماعی دوری می‌کنند؟ هیچ‎کس نباید در مورد زیبایی لبخند خود احساس بدی داشته باشد. روکش دندان یک راه‌حل سریع برای بازگرداندن اعتماد به نفس افرادی است که سلامت دهان و دندان ضعیفی دارند.

این بیمار با دندان شکسته شده یک مورد خوب است.

استفاده از روکش دندان نتایج زیر را به همراه دارد:

 • تغییر رنگ دندان: بعضی اوقات دندان‏‌ها به دلیل سبک زندگی ما (سیگار، چایی، قهوه و …) رنگی کدر یا زرد می‎گیرند. تغییر رنگ دندان همچنین می‎تواند به دلیل درمان‎های پزشکی مانند آنتی‌بیوتیک‏های با دوز بالا در کودکی، یا ترومائی که اعصاب داخل بدن را از بین برده است، باشد. درمان‌‏های سفید کننده سنتی هم ممکن است در بعضی موارد نتایج ناخوشایندی به همراه داشته باشد، یا امکان دارد دندان‏‌های بیمار نسبت به آن حساسیت داشته باشند.
 • تغییر شکل دندان‏‌ها: دندان‏‌ها می‎توانند به طور طبیعی خیلی کوچک یا خیلی کوتاه باشند. این روش درمان می‎تواند تغییرات موثری در زیبایی لبخند شما داشته باشد.
 • ترمیم دندان‏‌های شکسته شده: بسیاری از افراد شکستگی‎های کوچکی در دندان‎های خود دارند، که اگرچه از نظر پزشکی مشکل ‏ساز نیستند اما روی زیبایی لبخند آنها تاثیر می‏‌گذارد.
 • تناسب دندان‏‌ها: افرادی که می‎خواهند دندان‎های تراز و یکنواختی داشته باشند، ممکن است روش ترمیم با روکش را انتخاب کنند. از روکش دندان می‎توان برای از بین بردن شکاف بین دندان‎ها و اصلاح دندان‎های نامنظم استفاده کرد. با این حال این روش درمانی برای بیماران جوان توصیه نمی‎شود. زیرا مینای دندان بسیار سالم آنها را به طریق غیر قابل بازگشتی از بین می‌برد. برای درمان این موارد درمان ارتودنسی پیشنهاد می‎شود.
 • آسیب‎های ناشی از دندان قروچه: مینای دندان ممکن است براثر دندان قروچه در گذشته از بین رفته باشد. استفاده از روکش پرسلن نه تنها ظاهر زیبایی دارد بلکه از دندان در برابر حساسیت به گرما و سرما محافظت می‏‌کند.

روکشهای دندانی چگونه کار میکنند؟

بسته به نتیجه مورد نظر شما و ماده مورد استفاده، دندانپزشکان رویکرد‎های متفاوتی را برای درمان استفاده می‎کنند. اگر شما فقط به دنبال یک تغییر رنگ ساده در دندان خود هستید، این روند نسبتاً ساده در دو یا سه مرحله به پایان می‎رسد. انجام روش‎های درمان پیچیده‌تر مانند تراز دندان‎های شکسته، به برنامه‎ریزی و بررسی بیشتری نیاز دارد تا نتیجه درمان مطابق با درخواست بیمار باشد.

روکش پرسلن توسط یک تکنسین آزمایشگاه ماهر درست شده و زمان و هزینه ساخت آن زیاد است. اما روکش‎های کامپوزیت توسط دندانپزشک ساخته می‎شود و به هیچ‎کار آزمایشگاهی نیازی ندارد. قبل از شروع کار، دندانپزشک شما باید اطلاعات کاملی در مورد مراحل درمان و نتیجه نهایی به شما بدهد. این کار به صرف زمان و هزینه نیاز دارید. اما با این حال اگر به دنبال یک روش سریع و ارزان‎تر از کاشت ایمپلنت و تاج دندان هستید، روکش دندان بهترین انتخاب است.

فرایند فیتینگ روکش

روکش کامپوزیت یا لمینت

طیف‎رنگی، مطابقت خوبی با دندان‏های طبیعی شما ایجاد می‏کند.

بعد از مشاوره اولیه که در آن باید مشکلات و انتظارات خود را توضیح دهید، دندانپزشک از آرایش دندان‏‌های شما عکس می‎گیرد. همچنین ممکن است از رادیوگرافی برای بررسی بهتر وضعیت فعلی دندان‌هایتان استفاده شود. اگر مشکلی مانند بیماری لثه داشته باشید، دندانپزشک شما قبل از شروع درمان آن را بررسی و برطرف می‏‌کند.

اگر درمان پیشنهادی را قبول کردید، دندانپزشک شما کارهای مقدماتی را شروع می‌کند. او ابتدا یک لایه نازک از مینای دندان شما را تراشیده تا دندان‌ها را به سایز مناسب برای اتصال روکش برساند. برخی از روکش‎ها هم هستند که نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارند.

تراشیدن مینای دندان هیچ دردی ندارد زیرا در مینای دندان هیچ عصبی وجود ندارد. با این حال دندانپزشک شما ممکن است برای احتیاط از داروی بی‌حسی استفاده کند.

اگر هدف شما سفیدتر شدن دندان‎هایتان است، ممکن است قبل از شروع درمان، لازم باشد که دندان‎های دیگر خود را سفید کنید. اگر رنگ روکش‎ها سفیدتر از رنگ دندان‌هایتان هستند، پس باید برنامه منظمی برای سفید کردن دندان‎هایتان در نظر بگیرید. درغیر این صورت دندان‎های طبیعی شما نسبت به روکش‌‏ها زردرنگ دیده می‎شوند.

شما می‌توانید به صورت آنلاین از همکاران ما مشاوره دریافت کنید:

مشاوره آنلاین

انواع روکش دندان

بطور عمومی دو نوع روش برای درمان روکش دندان وجود دارد. روکش دندان کامپوزیت و لمینت یا روکش چینی.

ونیر کامپوزیت

درمان با روکش‎ دندان کامپوزیت اغلب در یک جلسه انجام می‎شود. دندانپزشک سطح دندان را با اسید شستشو داده سپس ماده اتصال دهنده (چسب) را روی دندان‎ها قرار می‎دهد. پس از آن مواد کامپوزیتی را در لایه‏‌های نازک روی دندان گذاشته تا به تدریج دندان را به شکل مورد نظر درآورد. خمیر مخصوص در هر مرحله با استفاده از نوعی لامپ آبی رنگ سفت می‎شود. دندانپزشک بوسیله ابزارهای مخصوصی روکش را تراش داده تا سطح صاف شده و طبیعی به نظر برسد، و ظاهر و رنگ و شکل دندان مورد تایید دندانپزشک و شما قرار گیرد.

مزایا و معایب ونیر کامپوزیت‌ها

ونیر کامپوزیت‌ها به طور قابل توجهی ارزان‏‌تر از روکش‌‏های پرسلن هستند، اما در عوض کامپوزیت‏‌ها از نظر ظاهری، زیبایی کمتری دارند. حداکثر عمر روکش‌های کامپوزیت‏ 5 سال است. با این حال کامپوزیت‎ها نسبت به پرسلن‎ها مقرون به صرفه بوده و به آن ها روکش موقت نیز گفته می‎شود.

ممکن است برای اتصال کامپوزیت؛ بخصوص برای بیمارانی که دندان‎های کوتاه می‎خواهند، به تراشیدن مینای دندان نیازی نباشد. این مسئله برای بسیاری از افراد یک مزیت بزرگ است، زیرا بدون تراشیدن دندان درمان کاملاً برگشت‏‌پذیر می‎شود. در درمان با روکش دندان کامپوزیت نتیجه نهایی به مهارت دندانپزشک بسیار وابسته است. بنابراین بهتر است قبل از درمان حتما کارهای قبلی او را بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به روکش کامپوزیت‌ها این مقاله را مطالعه کنید.

یک تکنسین آزمایشگاه آن ها را به اندازه و شکل کامل تبدیل می‎کند.

روکش پرسلن یا لمینت

ترمیم با روکش دندان پرسلن  یا همان لمینت دندان به دلیل آن‏که هر روکش باید جداگانه در آزمایشگاه ساخته شود، روشی طولانی مدت است. در مرحله اول دندان‎های شما بررسی و تمیز می‏‌شوند، و برای محافظت از دندان‎های آماده از روکش موقت استفاده می‎شود. همه دندانپزشکان از روکش موقت استفاده نمی‎کنند. بعد از آماده شدن روکش پرسلن، دندانپزشک دوباره دندان‎های شما را کاملا تمیز می‎کند. برای چسبندگی بهتر سطح دندان و روکش از اسید و برای چسباندن روکش‏‌ها از یک چسب دندانپزشکی قوی استفاده می‎شود.

قرار دادن روکش دندان به ظریف‎کاری و دقت نیاز دارد و بسته به تعداد دندان‌‏های تحت درمان ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد. در بعضی موارد از بیهوشی عمومی استفاده می‎شود. در حالت ایده‎آل برای جداسازی دندان‎ها  و خشک نگه داشتن سطح دندان از یک سد لاستیکی استفاده می‎شود، زیرا هرگونه رطوبت ممکن است در ماده اتصال دهنده اختلال ایجاد کند.

مزایا و معایب لمینت

با دوام ترین نوع روکش دندان از جنس پرسلن یا سرامیک است. این روکش‌های دندان اگرچه نازک هستند ولی ماندگاری آن ها 10 تا 20 سال است. روکش پرسلن زیرکنیا می‎تواند به دندان‎های آسیب دیده استحکام بیشتری داده و جایگزین خوبی برای تاج دندان باشد.

پرسلن در برابر لکه مقاوم بوده و شفافیت مواد آن به دندان‏‌های طبیعی نزدیک است. آن ها در آزمایشگاه بصورت دستی ساخته می‎شوند در نتیجه دندانپزشکان در این فرآیند کمتر دخالت دارند. برای بیشتر افراد بزرگترین اشکال پرسلن هزینه آن است. هزینه روکش دندان با لمینت تقریبا دو برابر کامپوزیت است. برخی از افراد برای آن‎ که مینای دندان‌شان تراشیده نشود، از این روش درمان استفاده نمی‎کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به لمینت این مقاله را مطالعه کنید.

در جدول زیر تفاوت‏‌های اصلی بین روکش‌‏های کامپوزیتی و چینی برای دندان‌‏ها بطور خلاصه آورده شده است:

نوع دندان کامپوزیت لمینت
هزینه برای هر دندان
ظاهر نسبتاً طبیعی اما در معرض لکه‏‌دار شدن است مانند دندان‎های طبیعی، لکه‏‌دار نمی‎شود
تعداد جلسات معمولاً فقط 1 جلسه 2 یا 3 جلسه
طول عمر حدود 5 سال 10 تا 20 سال
آسیب به دندان‏‌های موجود پر کردن معمولی و حذف مینای دندان جدا کردن و حذف مینای دندان (به جز لمینت) مورد نیاز است

همینطور می‌توانید در ویدئوی زیر تفاوت‌های این روکش‌ها را مشاهده کنید:

مراقبت از لبخند جدید شما

ممکن است برای چند روز پس از نصب روکش دندان درد داشته باشید. اما بعد از بازگشت به حالت عادی، روال منظم مراقبت از دهان خود را انجام دهید. هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، نگران روکش دندان خود نباشید زیرا آن ها بسیار محکم نصب شده‎اند.

توصیه می‌‏کنیم برای زیبایی هرچه بیشتر دندان‌هایتان این نکات را رعایت کنید:

 • از یک مسواک با کیفیت استفاده کرده و مرتباً آن را عوض کنید.
 • هر روز نخ دندان بکشید و از اسپری دندان یا دهانشویه استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن دندان و از بین بردن تارتار به طور مرتب به دندانپزشکی بروید.
 • اگر به چای و قهوه علاقه دارید، دندان‎های خود را بطور مرتب تمیز کنید. بخصوص اگر کامپوزیت‎هایی را انتخاب کرده‎اید که به راحتی لکه‎دار می‎شوند.
 • اگر سیگاری هستید، در تمیز کردن دندان‎ها کوتاهی نکنید زیرا نیکوتین سیگار باعث لکه‎دار شدن دندان‌‏ها می‎شود.

شما مجبور هستید که از دندان‏‌های خود مراقبت کنید. درست است که لبخند شما زیبا شده است، اما این به این معنی نیست که از بهداشت دندان خود غافل شوید. بلکه برعکس، شما اکنون دلیلی برای مراقبت بهتر از دندان‏‌های خود نسبت به گذشته دارید. طول عمر روکش دندان‌‏های شما تا حد زیادی به میزان مراقبت شما از آن ها و دندان‏‌هایتان بستگی دارد.

روکش دندان یا تاج و کاشت دندان، کدام بهتر است؟

در حالی که روکش دندان یک راه حل مناسب برای بهبود زیبایی ظاهری دندان‌‏ها هستند، اما یک راه‏‌حل ترمیمی برای دندان‌‏های پوسیده یا به شدت آسیب دیده نیستند. تاج دندان اغلب بهترین روش برای ترمیم دندان ترک خورده یا دندانی است که مینای آن از بین رفته است، زیرا کل دندان را پوشانده و به عنوان یک لایه محافظ در برابر آسیب عمل می‏‌کند.

ممکن است برای دندان‎های آسیب دیده نیاز به کشیدن دندان باشد. در این حالت برای پر کردن شکاف می‏‌توان از ایمپلنت یا بریج استفاده کرد. کاشت دندان بعنوان ریشه‎ای که در استخوان فک وارد شده است، عمل می‏‌کند و برای جلوگیری از ریزش استخوان فک در دراز مدت مهم است. با این حال این روش گران‌‏ترین گزینه برای ترمیم دندان است.

نتیجه

اگر می‌‏خواهید زیبایی لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش‏ دندان یک از گزینه‏ مناسب است. شما باید بین روکش‎های چینی و کامپوزیت، یکی را انتخاب کنید. برای انتخاب باید به بودجه، ظاهر مورد انتظار و مدت زمان ماندگاری توجه کنید.

توجه داشته باشید که بیشتر روکش‌‏ها برای نصب نیازمند این هستند که مقداری از مینای دندان تراشیده شود در نتیجه درمان برگشت‎ناپذیر است. اگر در مورد انتخاب خود مطمئن نیستید، ممکن است بتوانید زیبایی لبخند خود را با سفید کردن و پر کردن دندان برگردانید. هر تصمیمی بگیرید، امیدواریم که این راهنما به شما در تصمیم ‏گیری آگاهانه‏‌تر برای انتخاب روش درمانی مناسب کمک کند.

منبع:

dentaly.org

این مطلب را هم بخوانید:  نکاتی درمورد اهمیت و پروسه چکاپ دوره‌ای دندانپزشکی