دیاستما یا فاصله بین دو دندان، در کودکان بسیار شایع است. فاصله بین دو دندان معمولاً چیزی نیست که نگران آن باشید زیرا این فضاها با رویش دندان‎های دائمی پر می‎شوند.

فاصله بین دندان‌ها

برخی افراد خوشحال هستند که بین دندان‎های آن ها فاصله است.

اگر بعد از رویش تمامی دندان‎های دائمی باز هم بین دندان‎هایتان فاصله وجود دارد، ممکن است بخواهید روش‎های مختلف درمانی مربوط به کج بودن دندان را استفاده کنید. البته بعضی از افراد هستند که به دنبال درمان فاصله بین دندان بخصوص دو دندان جلو نیستند زیرا اعتقاد دارند که آن نشانه ثروت، باروری یا شانس است.

ما در این مقاله سعی داریم همه مطالب مربوط به دیاستما (فاصله بین دو دندان) را برای شما توضیح دهیم مانند:

  • تعریف دیاستما (فاصله بین دو دندان)
  • چه عواملی باعث دیاستما (فاصله بین دو دندان) می‎شود؟
  • درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) با ارتودنسی
  • درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) بدون ارتودنسی
  • پاسخ به سوالات متداول

امیدواریم که این مقاله به شما در تصمیم‎گیری بهتر برای درمان دیاستمای (فاصله بین دو دندان) خود یا فرزندتان کمک کند.

فهرست مطالب

دیاستما (فاصله بین دو دندان) چیست؟

دیاستما، فاصله بین دو دندان است که بیشتر در دندان‎های جلویی اتفاق می‎افتد. البته فاصله بین دندان‎ها در همه جای دهان ایجاد می‎شود. به فاصله در دندان‎های پایینی، دیاستمای فک پایین و به فاصله بین دو دندان جلویی، دیاستمای میانه گفته می‎شود.

فاصله بین دندان‌ها

برخی فاصله‎ها نسبت به بقیه زیادتر است.

طبق گزارشی در مورد دیاستم میانی فک بالا؛ در ژورنال انجمن دندانپزشکی آمریکا، بین  1.6تا 25.4 درصد افراد مبتلا به دیاستمای میانه هستند. این گزارش با نتایج کاملا علمی ارائه شده است. اگر می‎خواهید برخی از تصاویر قبل و بعد درمان دیاستما را ببینید، آن را بخوانید.

دیاستما (فاصله بین دو دندان) در کودکان کاملاً طبیعی است زیرا در این سن فک و دندان‎ها همچنان در حال رشد هستند. کودک با بزرگ‏تر شدن، دندان‎های شیری خود را از دست داده و فضا برای رویش دندان‎های دائمی باز میشود. این فضا بطور طبیعی بسته می‎شود اما اگر باقی ماند، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

افرادی که دچار دیاستما (فاصله بین دو دندان) هستند، باید بیشتر مراقب سلامت دهان و دندان خود باشند. یک آبپاش دهان می‎تواند به شما کمک کند.

 

چه عواملی باعث ایجاد فاصله در دندانهای جلویی می‌شود؟

دلایل مختلفی برای دیاستما (فاصله بین دو دندان) وجود دارد. علت اصلی آن، عدم تطابق دندان‎ها در برابر اندازه فک است. اگر فک شما خیلی بزرگ و دندان‎ها خیلی کوچک باشد، دندان‎ها به درستی صاف نمی‎شوند زیرا فضای اضافی زیادی در دهان وجود دارد. اندازه فک و دندان‎های شما تحت تاثیر ژنتیک است در این‎گونه موارد دیاستما (فاصله بین دو دندان) ارثی است.

فاصله در دندان‌های جلویی ممکن است ناشی از بافت اضافی در بالای دندان‎ها باشد. اگر این بافت زیاد باشد، این فاصله بیشتر می‎شود.

فاصله بین دندان‌ها

خیلی وقت‏ها فاصله بین دندان‏ها در کودکان خودشان درمان می‏شوند.

عوامل دیگری که باعث دیاستما (فاصله بین دو دندان) می‎شود عموماً به رفتار ما بستگی دارد مثلا:

  • مکیدن انگشت شست
  • محرک زبان
  • بهداشت ضعیف دندان که منجر به بیماری لثه می‎شود.

مکیدن انگشت شست باعث ایجاد دیاستمای (فاصله بین دو دندان) میانه می‏شود زیرا انگشت شست باعث ایجاد فشار می‎شود. اگر زبان هنگام بلعیدن به دندان‎های پایینی فشار وارد کند ممکن است باعث ایجاد دیاستمای فک پایین شود. این عادت را باید در دوران کودکی اصلاح کرد تا از مشکلات طولانی مدت جلوگیری شود.

اگر بیماری شدید لثه (پریودنتیت) دارید، ممکن است دندان‎های خود را از دست بدهید. این عفونت روی استخوان فک شما موثر است و می‎تواند باعث حرکت دندان‎ها و ایجاد فاصله بین دندان‎ها شود.

دندان جانبی چیست؟

گاهی اوقات یک دندان جانبی (یعنی وجود یک دندان در جلوی دو دندان جلویی) به درستی رشد نمی‎کند. این دندان کوچک بوده و شکل برجسته‎ای دارد. از آنجا که کوچک‎تر از اندازه معمولی است، ممکن است باعث ایجاد فاصله بین دندان‎های اطرافش شود.

تاج‎ها، کاشت دندان و روکش‎ها همگی درمان‎هایی برای دندان جانبی است.

نحوه درمان فاصله بین دندانها

درمان فاصله بین دندان‎ها یک روند پیچیده نیست البته به شرطی که شدت آن خیلی شدید نباشد. روش‎های مختلفی برای درمان فاصله بین دندان‎ها وجود دارد که میتوانید در ادامه آن ها را بخوانید. دندانپزشک بهترین روش‎های درمانی متناسب با وضعیت شما را پیشنهاد می‎دهد.

نحوه درمان فاصله بین دندانها با ارتودنسی

برای درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) می‎توان از ارتودنسی استفاده کرد. فاصله‎های شدیدتر معمولاً با ارتودنسی درمان می‎شوند در حالی‎که فاصله‎های خفیف‎تر را می‎توان با روش‎های دیگر هم درمان کرد.

قبل از اینکه درمان ارتودنسی را برای دیاستما (فاصله بین دو دندان) در نظر بگیرید، باید صبر کنید تا تمام دندان‎های دائمی رشد کنند زیرا فک کودک می‌تواند با سرعت متفاوتی نسبت به دندان‎هایش رشد کند. مخلوطی از دندان‎های شیری و دائمی در دهان باعث ایجاد دیاستما (فاصله بین دو دندان) شود. اگر بعد از رویش دندان‎دائمی هنوز هم بین دندان فاصله وجود داشت، دندانپزشک شما روش‎های درمانی مختلف با ارتودنسی را به شما پیشنهاد می‎کند.

ارتودنسی شفاف (Invisalign) برای درمان فاصله بین دندانها

اگر می‎خواهید فاصله بین دندان‎های خود را بدون استفاده از ارتودنسی فلزی درمان کنید، می‎توانید از ارتودنسی شفاف (Invisalign) استفاده کنید. ارتودنسی‎های شفاف برای موارد خفیف تا متوسط فاصله بین دندان‎ها مناسب است ولی از ارتودنسی‎های فلزی می‎توان برای فاصله‎های شدید استفاده کرد. ارتودنسی‎های شفاف دارای قابلیت جابه‎جایی هستند.

ارتودنسی شفاف در خانه، یکی دیگر از روش‌های درمانی برای افرادی است که می‌خواهند فاصله بین دندان‎های خود را بدون ارتودنسی فلزی درمان کنند. آن ها از نظر ظاهری مشابه ارتودنسی شفاف (Invisalign) بوده با این تفاوت که 45-75 درصد ارزان‎تر هستند. بسیاری از بیماران با استفاده از این روش درمانی توانسته‎اند فاصله بین دندان‎های خود را اصلاح کنند. ارتودنسی شفاف در خانه برای موارد خفیف تا متوسط دیاستما (فاصله بین دو دندان) مناسب است.

مارک‎های زیادی برای انتخاب وجود دارد اما ما مارک Candid را توصیه می‎کنیم زیرا آن ها از فناوری پیشرفته نظارت از راه دور برخوردار هستند و فقط از متخصص ارتودنسی و نه دندانپزشکان عمومی برای نظارت بر درمان شما استفاده می‎کنند. با استفاده از تست بررسی لبخند هم می‎توانید بفهمید آیا این درمان برای شما مناسب هست یا نه؟

چگونه می توان بدون ارتودنسی فاصله بین دندانها را درمان کرد؟

ارتودنسی تنها راه‏حل برای درمان فاصله بین دندان‎ها نیست. اگر می‎خواهید فاصله بین دندانهای خود را بدون ارتودنسی درمان کنید، دو راه دارید: روکش و کامپوزیت.

روکش و کامپوزیت بهترین راه‎حل برای درمان فاصله بین دندان است. اگر فاصله بین دندان‎های شما زیاد باشد، ممکن است پیوندها گزینه بهتری باشند.

با دندانپزشک خود در مورد بهترین روش درمانی مناسب صحبت کنید. ما در این‎جا به جوانب مثبت و منفی هر کدام از درمان‎ها برای درمان فاصله بین دندان‎ها بدون ارتودنسی اشاره می‎کنیم تا به شما در تصمیم‎گیری بهتر کمک کنیم.

روکش چینی

فاصله بین دندان‌ها

فاصله خفیف‎تر را می‎توان با ونیرها یا پیوند درمان کرد.

روکش پرسلن پوششی نازک است که در بالای دندان‎های طبیعی شما قرار گرفته و رنگ یا شکل دندان را تغییر می‎دهد. درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) خفیف با روکش‎ها کاملاً ساده بوده و این نوع درمان فقط برای بزرگسالان مناسب است.

هنگام پر کردن فاصله بین دندان‎ها با استفاده از روکش، دندانپزشک آن را بزرگتر از دندان‎های اصلی درست می‎کند تا فاصله را درمان کند.

درمان روکش پرسلن معمولاً به دوبار رفتن به دندانپزشکی نیاز دارد. جلسه اول برای اندازه‎گیری و آماده سازی روکش در آزمایشگاه و جلسه دوم برای قرار دادن آن روی دندان است.

ونیرها برای درمان خفیف دیاستما (فاصله بین دو دندان) مناسب است اما در صورت موارد شدیدتر ممکن است استفاده از آن ها مناسب نباشد. دندانپزشکان می‎توانند قضاوت‎های درستی در مورد درمان داشته باشند زیرا آن ها هر روز به لبخندهای مختلفی نگاه می‎کنند بنابراین بهتر است به دندانپزشک خود اعتماد کنید.

 

درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) با اتصال کامپوزیت

درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) با اتصال مستقیم ماده کامپوزیتی روی دندان‎ها انجام می‎شود و به هیچ کار آزمایشگاهی نیازی ندارد. دندانپزشک، کامپوزیت را به شکلی که مورد تایید شما باشد درست می‎کند و فاصله را درمان می‎کند.

از مواد کامپوزیت می‎توان برای درمان کامل دندان اصلی استفاده کرد همچنین این یک درمان رایج برای دندان‎های تراشیده شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش پیوند دندان اینجا را بخوانید.

ونیر در مقابل پیوند زدن برای درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان)  

در جدول زیر دو نوع درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) بدون ارتودنسی به همراه هزینه آن ها آورده شده است:

ونیرهای پرسلن پیوند کامپوزیت
شامل چه مواردی است؟ روکش چینی روی دندان‎ها قرار می‎گیرد، اندازه آن ها از دندان بزرگتر است تا بتواند فاصله را درمان کند. که مواد کامپوزیتی برای ساخت آن ها استفاده می‌شود.مستقیماً به دندان‎ها اضافه می‏شوند، اندازه آن ها از دندان بزرگتر است تا بتواند فاصله را درمان کند.
طول زمان درمان 2 بازدید، جلسه اول مشاوره و جلسه دوم (1-3 هفته دیگر) اتصال 1 بازدید
هزینه درمان
جوانب مثبت؟ ماندگاری بالا، مقاوم هزینه پایین
جوانب منفی؟ دندان سالم را از بین می‎برد، برای موارد خفیف مناسب است، دوبار نیاز است که به دندانپزشکی بروید. ماندگاری آن 5 سال است، برای موارد خفیف مناسب است.
این مطلب را هم بخوانید:  طرز استفاده از نخ دندان هنگام ارتودنسی

هزینه درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) چقدر است؟

بعید به نظر می‏رسد که درمان فاصله بین دندان یک ضرورت پزشکی به حساب بیاید ‎بنابراین بیمه‎های دولتی آن را تحت پوشش قرار نمی‎دهند اما ممکن است بیمه خصوصی شما آن را تحت پوشش قرار دهد.

کودکان و بزرگسالانی که دارای موارد شدید فاصله بین دندان هستند؛ ممکن است به خاطر هیپودنتونی، به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند. خدمات Medicaid و CHIP، پریودنتیت که ممکن است بخاطر فاصله بین دندان باشد را درمان می‎کند.

سؤالات متداول

آیا ارتودنسی فاصله بین دندانها را درمان میکند؟

اگر دیاستما (فاصله بین دو دندان) شدید باشد، ارتودنسی برای درمان ممکن است تنها گزینه در دسترس شما باشد.

آیا محافظ‌ها میتوانند فاصله بین دندانها را برطرف کنند؟

محافظ‌ها برای جلوگیری از برگشت درمان ارتودنسی استفاده می‎شود. آن ها در حرکت دادن دندان‎ها محدود بوده و نتایج سریعی ندارند. روند طبیعی این است که ابتدا برای درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) از ارتودنسی دائم یا دارای قابلیت جابه‎جایی استفاده سپس از محافظ استفاده کرد.

ارتودنسی‎های دارای قابلیت جابه‎جایی مانند ارتودنسی‎های ثابت به دندان‎های شما وصل نمی‎شوند و نسبت به نوع فلزی آن کمتر مورد توجه قرار می‎گیرند.

چگونه می‏توان فاصله بین دندانها را به طور طبیعی درمان کرد؟

منظور شما از طبیعی بودن، چیست؟ اگر درمان پیوند، روکش و … طبیعی نیست، مطمن باشید که ایمن و موثر هستند و نتایج خوبی به همراه دارند. اگر منظور شما این است که چگونه می‎توانید بدون کمک حرفه‎ای فاصله بین دندان‎ها را در خانه درمان کنید، در واقع هیچ راه مطمئنی وجود ندارد.

یک روش درمانی دیگر برای افراد استفاده از نوارهای الاستیک برای درمان فاصله بین دندان‎ها است. انجمن ارتودنتیست‏های آمریکایی این روش درمانی را در سال 2017 خطرناک خوانده و خسارت بیشتری را نسبت به آن‎چه سعی در درمان آن دارید، در نظر گرفته‎اند.

اگر نگران زیبایی لبخند خود هستید، دندانپزشک شما می‎تواند در مورد روش‎های درمانی با شما صحبت کند و درمان فاصله بین دندان‎های شما را شروع کند.

آیا فاصله بین دندان کودک طبیعی است؟

فاصله بین دندان‌ها

دندان‎های کودک اغلب با رشد فک دچار فاصله می‎شوند.

ایجاد فاصله بین دندان‎های کودک طبیعی است. در این سن، فک هنوز در حال رشد است و ممکن است سریع‎تر از دندان‎ها رشد کند. طبیعی است که کودکان در هنگام داشتن مخلوطی از دندان‎های شیری و دائمی، فاصله بین دندانی داشته باشد.

اگر بعد از متوقف شدن رشد فک و رویش همه دندان‎های دائمی هنوز هم بین دندان‎ها فاصله وجود داشته باشد، برای درمان آن می‎توانید به دندانپزشکی بروید. او می‎تواند بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد کند.

اگر کودک شما بین دندانهایش فاصله داشته باشد، بیش از حد نگران نباشید. این امری کاملاً متداول است و ممکن است بعد از رویش دندان‎های دائمی درمان شود.

بعد از ارتودنسی، بین دندانهایم فاصله وجود دارد، چکار کنم؟

ارتودنسی‎ها برای تصحیح موقعیت دندان‎های شما طراحی شده‎اند و زیبایی را به لبخند شما بازمی‎گردانند. اگر از نتایج درمان خود راضی نیستید به دندانپزشک یا ارتودنتیستی که شما را درمان کرده است، بروید. بعد از ارتودنسی از محافظان دندان استفاده کنید زیرا به شما کمک می‎کنند تا دندان‎ها در وضعیت صحیح خود قرار بگیرند.

آیا نخ دندان باعث ایجاد فاصله در دندانها میشود؟

هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که ثابت کند نخ دندان باعث ایجاد فاصله بین دندان‎ها می‎شود. ممکن است با کشیدن نخ دندان به لثه خود آسیب برسانید و باعث ایجاد آسیب به لثه خود شوید.

راهنمای ما در مورد چگونگی استفاده درست از نخ دندان به شما کمک می‎کند. اگر نگران لثه یا فاصله بین دندان‎های خود هستید، بررسی کنید که مشکل از کجاست زیرا ممکن است ناشی از بیماری لثه باشد.

چگونه میتوان فاصلههای کم در دندانها را برطرف کرد؟

اگر فاصله بین دندان‎های شما زیاد نیست اما نگران ظاهر لبخند خود هستید، می‎توانید از روکش‎ها برای درمان آن استفاده کنید.

نتیجهگیری

به طور کلی دیاستما (فاصله بین دو دندان) یک نگرانی پزشکی نیست. دلایل اساسی وجود دارد که باعث دیاستما (فاصله بین دو دندان) می‎شود بنابراین برای بررسی بهتر است به دندانپزشکی بروید.

درمان دیاستما (فاصله بین دو دندان) ساده بوده و استفاده از ارتودنسی فلزی سنتی همیشه ضروری نیست. افرادی که دیاستما (فاصله بین دو دندان) در دندان‎های جلویی خود دارند، می‎توانند از ارتودنسی‎های متحرک مانند مارک Candid استفاده کنند که نسبت به ارتودنسی‎های سنتی فواید زیادی دارند.

نوع درمان به شدت دیاستما (فاصله بین دو دندان) شما بستگی دارد بنابراین بهتر است تست بررسی لبخند را انجام دهید. در صورتی که مشخص شود شما واجد شرایط هستید، می‎توانید بصورت آنلاین کیت خود را سفارش داده و از دندان‎های خود قالب بگیرید. همچنین می‎توانید در مرکز تخصصی Candid یک قرار ملاقات رزرو کنید تا از خدمات اسکن دیجیتال و مشاوره رایگان استفاده کنید.