متاسفانه، داشتن دندان‌­های سالم شانسی نیست! عادت­‌های خوب بهداشت دهان و دندان در سنین پایین در خانه شروع می­‌شوند. در عین حال که جرم‌گیری منظم و سایر مراقبت­‌های مداوم برای دندان‌­ها ضروری است، اطمینان از مراقبت از لبخند کودک­تان در خانه نیز دارای اهمیت است. وقتی صحبت از سلامتی دهان و دندان خانواده‌­تان به میان است، هیچ ریسکی قبول نکنید. عادت­‌های خوب را از ابتدای کار در کودک­تان بوجود آورید. این سال ها زمان سرنوشت سازی برای آینده فرزند شما است. اگر از سنین کودکی اهمیت زیادی به بهداشت دهان و دندان داده شود، فرزند شما در بزرگسالی احتمالا عادت‌های خوب دندانی را ادامه خواهد داد.

نوزادان

بهداشت دهان و دندان از اولین وعده غذایی که کودک شما می­‌خورد باید رعایت شود.

پس ازشیر دادن یا استفاده از شیشه شیر، لثه، زبان و گونه‌­های نوزاد را با یک دستمال نم‌دار پاک کنید. این کار باعث تمیز شدن هرنوع مایع یا تجمعی می­‌شود.

به غیر از آب ساده از مایعات دیگری برای نوزادتان هنگام خواب استفاده نکنید.

باکتری­‌های دهانی قابل انتقال هستند. از قرار دادن هرچیزی در دهان نوزاد که در دهان شخص دیگری بوده است خودداری کنید. هیچ­گاه پستانک را با بزاق دهان خود تمیز نکرده یا قاشق نوزادتان را در دهان خودتان نکنید.

کودکان و نوجوانان

وقتی کودکان به اندازه کافی بزرگ شدند باید مانند بزرگسالان مسواک و نخ دندان بزنند. تا زمانیکه فرزندتان به سن 12 سالگی برسد، حتما آنها را تحت نظر گرفته و به آنها کمک کنید تا روش صحیح مسواک و نخ دندان زدن را رعایت کنند.

مسواک زدن دندان‌­ها

دندان­‌های کودکان در طول روز حداقل باید 2 بار و هربار 2 دقیقه مسواک زده شود. از مسواک نرم استفاده کنید. در دایره‌های کوچک در طول خط لثه و تمام سطوح دندان‌ها را مسواک بزنید.

نخ دندان

دندان­‌های کودک شما باید یک بار در طول روز ترجیحا شب­‌ها نخ دندان کشیده شود. اگر دندان­‌ها به هم چسبیده باشند و شما نتوانید بافت لثه بین آنها مشاهده کنید، کشیدن نخ دندان اهمیت بیشتری پیدا می­‌کند.

نکاتی برای نخ دندان کشیدن فرزندانتان:

  • از نخ دندانی به طول 30 تا 45 سانتی­متر استفاده کنید. یک راه سرگرم کننده و مناسب برای رسیدن به اندازه مناسب این است که فرزندتان نخ را تا زمانی که سر آن به آرنجش می‌رسد ادامه دهد.
  • نخ باید دور انگشت میانی هر دست پیچیده شود ، سپس از انگشت شست و انگشت اول برای هدایت نخ به آرامی بین دندان‌ها استفاده شود.
  • یک گزینه جایگزین استفاده از نخ دندان‌­های یکبار مصرف پلاستیکی است که می‌­توانید از اکثر فروشگاه‌­ها و داروخانه‌ها خریداری کنید. این کار روند کشیدن نخ دندان را برای شما و فرزندتان ساده می‌کند.

خمیردندان

برای کودکان بالای چهار سال ، خمیردندان‌­های فلوراید گزینه بسیار خوبی هستند. کودکان کمتر از چهار سال و افراد بالاتر از چهار سالی که به درستی قادر به تف کردن نیستند، باید از خمیردندان کودکان بدون فلوراید و یا دستگاه تمیز کننده لثه استفاده کنند.

برای استفاده از خمیردندان فلوراید آنرا به اندازه یک نخود روی مسواک بزنید. اگر بیشتر باشد کودک شما ممکن است فلوراید بیش از اندازه مصرف کند. فلوراید بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب به مینای دندان­‌های دائمی شود.

سوالات متداول

آیا کودک من باید از دهانشویه فلوراید استفاده کند؟

دهانشویه فلوراید در جلوگیری از ایجاد کرم­‌خوردگی در دندان‌­ها مفید است. طعم‌­های خوشبوی مختلفی از دهانشویه وجود دارند. اگر کودک شما توانایی تف کردن ندارد از شست‌­و­شو با فلوراید خودداری کنید.

آیا استفاده از آدامس حاوی زایلیتول برای کودک من بی­‌خطر است؟

جویدن آدامس حاوی زایلیتول یک یا دو بار در روز به مدت پانزده دقیقه می‌تواند مفید باشد و باعث کاهش احتمال کرم­‌خوردگی در دندان‌­های کودکان می‌­شود. زایلیتول را می‌توان در بسیاری از محصولات مخصوص بهداشت دهان و دندان متداول یافت. درصورت وجود به عنوان ماده تشکیل دهنده ذکر می­‌شود.

آیا خوردن قند برای کودک من بی‌­خطر است؟

با این که خوردن برخی غذاهای شیرین برای فرزند شما صحیح است، ولی مقدار این نوع غذاها را کنترل کنید. 30 دقیقه زمان نیاز است تا بزاق دهان بتواند اسیدیته ایجاد شده توسط باکتری­‌های ایجاد کننده پوسیدگی را از بین ببرد. در حالیکه خوردن مواد قندی در بعضی مواقع خوب است، ولی خوردن مکرر میاد وعده­‌های قندی ممکن است احتمال پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

آیا خوردن و آشامیدن برای کودک من قبل از خواب مشکلی ایجاد نمی­‌کند؟

وقتی کودکی قبل از خواب غذا می‌­خورد یا نوشیدنی می‌­نوشد ، غذا یا نوشیدنی تا صبح در دهان او باقی می‌­ماند! این می‌­تواند به افزایش احتمال پوسیدگی دندان منجر شود. سعی کنید آشامیدن را قبل از خواب فقط به آب محدود کنید. درصورت نیاز به خوردن غذا، قبل از خواب اطمینان حاصل کنید که دندان‌­های آنها به خوبی مسواک زده شده است.

منبع:

childrensdentistryofcharlottesville.com

این مطلب را هم بخوانید:  درمان فاصله بین دندان‎ها