برای صاف کردن دندان‎ها نیازی به کشیدن آن ها نیست. براکت‌های رنگی در حالی‎که لبخند شما را بهبود می‌بخشد، باعث سرگرمی شده و شما را به سمت مد روز می‎برد. تنها مشکلی که شما دارید، تصمیم‎گیری در مورد انتخاب رنگ براکت ارتودنسی است. خوشبختانه شما برای درمان خود با یک رنگ براکت مواجه نیستید بلکه می‎توانید آن ها را با رنگ‎های مختلفی امتحان کنید. در این مقاله ما ایده‎هایی را برای انتخاب بهترین رنگ‎های ارتودنسی‎های رنگی، ارائه می‎دهیم. ما همچنین توضیح می‏دهیم که چرا در ابتدا شما به آن بندهای کوچک نیاز دارید؟

ارتودنسی

درباره نحوه عملکرد این براکت‌ها اطلاعات کسب کنید.

براکت‌های رنگی چگونه کار میکنند؟

درست است که به این ارتودنسی‎ها، ارتودنسی رنگی گفته می‎شود اما این نوع ارتودنسی‎ها از فلز ساخته شده‎اند. آنها نوارهای انعطاف‎پذیر کوچک و رنگی هستند که به براکت‎ها وصل می‎شوند. متخصص ارتودنسی، براکت‌های فلزی را با سیمان دندانی به هر دندان و براکت‎ها را با سیمی به اسم (arwire) به یکدیگر وصل می‎کند. باندهای کوچک، سیم را در جای خود نگه می‎دارند.

متخصص ارتودنسی سیم را در مکان‎های مختلف محکم می‏کند تا دندان‎های کج به تدریج تراز شوند. اتصال ارتودنسی یک یا دو ساعت و هر بررسی فقط 20 دقیقه طول می‎کشد. در واقع اتصالات نباید صدمه ببینند اما چند روز بعد از نصب آن ها، ممکن است دندان‌های شما درد بگیرد. بسته به میزان کج بودن دندان‎های شما، درمان با ارتودنسی‏‌های رنگی معمولاً 18 تا 24 ماه طول می‎کشد.

چرا براکت‌ها بندهای رنگی دارند؟

دو نوع اصلی الاستیک ارتودنسی وجود دارد که در براکت‌ها استفاده می‎شود و هرکدام هدف خاص خود را دارند. بندهای کوچک الاستیک روی هر یک از براکت‏های فلزی قرار داده شده‎اند تا قوس را در جای خود نگه دارند. آن ها همچنین به عنوان “پیوندهای حلقوی” یا “حلقه” شناخته می‎شوند که نقش مهمی در کنترل نحوه حرکت دندان‎های شما دارد. پیوندها طیف‎های رنگی زیادی دارند.

ارتودنسی

اتصالات، سیم را در هر براکت در جای خود نگه می‎دارند.

همانطور که در فیلم زیر مشاهده می کنید، دندانپزشکان از یک ابزار ویژه برای جابه‎جایی و حذف باندهای کوچک استفاده می‎کنند. بندهای لاستیکی بزرگتر نیز ممکن است بین فک بالا و پایین قرار داده شوند تا به تراز دندان کمک کنند. که این بیشتر در مورد بندهای کودکان اتفاق می افتد. آن ها به قلاب مخصوص در براکت ها وصل شده و به عنوان “الاستیک بین قوس” شناخته می‎شوند، بیشتر شبیه بندهای لاستیکی هستند که در خانه از آن ها استفاده می‎شود.

آن ها معمولاً در رنگ‎های مختلف عرضه شده و در دو طرف دهان قرار می‎گیرند بنابراین کمتر دیده می‎شوند. اگر براکت شما به الاستیک‎های بین قوس احتیاج دارد، باید یاد بگیرید که متناسب با آن ها در روز چیز بخورید زیرا باید چندین بار در روز عوض شوند.

یک نوع ارتودنسی فلزی وجود دارد که رنگی نیستند. آن ها براکت‎های خاص خود را داشته و باعث حرکت خودکار سیم می‎شوند در نتیجه به الاستیکی نیاز ندارند که سیم را در جای خود نگه دارد.

انتخاب رنگ

دندانپزشکان معتقدند که ارتودنسی‎های رنگی باعث می‎شود که بیماران از لبخند خود راضی باشند. شما می‎توانید طیف‎های مختلفی از رنگ‎ها را در کلینیک ببینید. برخی از رنگ‎ها عبارتند از:

پالت رنگ براکت

پالت رنگ برای براکت مارکm3

 • سفید و شفاف (برای ظاهری لطیف‎تر)
 • خاکستری و نقره‎ای (برای مطابقت با براکت‎های فلزی)
 • رنگ‎های نئونی روشن
 • سایه‎های فلزی تیره‎تر
 • الاستیک‎های درخشان و تاریک

با این حال به خاطر داشته باشید که مارک‎های مختلف ارتودنسی، رنگ‎های مختلفی دارند. لازم است از دندانپزشک خود در مورد دامنه دقیق رنگ‎هایی که می‎توانید انتخاب کنید بپرسید. از او بخواهید که در اولین جلسه، دامنه دقیق رنگ‎ها را به شما نشان دهد. در انتخاب رنگ دقت کنید و عجله نداشته باشید تا بعدا از انتخاب خود پشیمان نشوید.

چند بار میتوانم رنگ ارتودنسی خود را تغییر دهم؟

شما هر بار که برای بررسی به دندانپزشکی می‎روید، می‎توانید رنگ آن‎را تغییر بدهید. معمولا طول هر درمان 6-8 هفته است. این به معنای 12-20 ترکیب رنگ مختلف است پس در انتخاب خود دقت کنید.

چگونه رنگ ارتودنسی خود را انتخاب کنم؟

روش‏های مختلفی وجود دارد که بتوانید بهترین رنگ‎بندی را انتخاب کنید. برخی از افراد دوست دارند ابتدا با یک تک رنگ شروع کنند و بعد از گذشت زمان به سمت ارتودنسی‎های رنگارنگ بروند. اگر شما نمی‎توانید فقط یک یا دو رنگ را انتخاب کنید، می‎توانید از ارتودنسی‎های رنگارنگ استفاده کنید. همچنین می‎توانید انتخاب کنید که هر براکت فقط یک رنگ خاص خودش را داشته باشد یا مخلوطی از رنگ‎ها باشد. اگر به مدرسه می‎روید، داشتن براکتهایی با رنگ روشن می‎تواند جالب باشد. اگر سرکار می‎روید، استفاده از براکتهای نئونی ممکن است زیاد جالب نباشد.

ارتودنسی

برای تغییر خود از براکتهای رنگی استفاده کنید.

در اینجا ایده‎های دیگری برای انتخاب رنگ براکت وجود دارد که ممکن است برایتان مفید باشد:

 • با رنگ چشم خود ست کنید.
 • با لباس‎های رنگی که دوست دارید ست کنید.
 • در فصل زمستان و تابستان رنگ‏های روشن و متناسبی را انتخاب کنید.
 • برای کریسمس قرمز و سبز را انتخاب کنید.
 • برای جشن هالووین رنگ سیاه و نارنجی را انتخاب کنید.
 • رنگ‎های تیم ورزشی مورد علاقه شما
 • براکتهای قرمز، سفید و سبز برای نشان دادن میهن پرستی خود

همچنین می‎توانید رویکرد علمی‎تری را برای انتخاب رنگ‎بندی ارتودنسی خود پیدا کنید تا بهترین رنگ انتخاب شود. با توجه به رنگ‎های مختلف پوست، می‏توانید رنگ متناسب با آن را انتخاب کنید. نکته مهم این است که الاستیک شما بسیار تغییر می‏کند در نتیجه می‎توانید ترکیب رنگ‎های مختلفی را امتحان کنید. اگر رنگ فعلی خود را دوست نداشته باشید، فقط مجبورید چند هفته آن را تحمل کرده و بعد آن را عوض کنید.

از برخی رنگها در بعضی موارد استفاده نکنید:

اگر از طرفداران غذاهای رنگارنگ مانند ادویه کاری و سس گوجه فرنگی هستید، بهتر است از ارتودنسی‎های سفید و شفاف استفاده نکنید زیرا آن ها خیلی راحت (مانند پیراهن سفید) رنگی می‎شوند. چای و قهوه نیز می‎توانند باعث رنگی شدن ارتودنسی‎های شفاف شوند. رنگ‎های خاکستری یا نقره‌ای را انتخاب کنید تا با براکت‎های فلزی ست شوند.

نکته منفی دیگر ارتودنسی‎های سفید این است که دندان‎های شما را زردتر نشان می‎دهند. بعضی از افراد از ارتودنسی‎های زرد رنگ استفاده نمی‎کنند زیرا از دور ممکن است مانند لکه دندان به نظر برسند همچنین رنگ سبز نیز ممکن است نشان دهنده باقی مانده مقداری اسفناج از ناهار باشد. رنگ سیاه یک رنگ محبوب نیست (به جز برای نوجوانانی که مایل به جلب توجه هستند). اگر به دنبال رنگ‎هایی برای ارتودنسی هستید که دندان‎های شما را سفید نشان دهد، بهتر است از رنگ بنفش تیره یا آبی تیره استفاده کنید.

در جدول زیر خلاصه‎ای از اثراتی که رنگ‎های مختلف براکت می‎توانند داشته باشد، آورده شده است:

رنگ براکت اثر
سفید یا روشن کمتر به چشم می خورد اما لکه ها را جمع می کند و باعث تغییر رنگ دندان ها می شود
رنگ‌های تیره دندان‌ها را سفیدتر نشان می‌دهد
زرد و طلایی می تواند مانند لکه بنظر برسد و زرد بودن دندان‌ها را برجسته کند.
آبی تیره،فیروزه‌ای ،بنفش،قرمز،نارنجی و صورتی (رنگ‌های روشن) با توجه به رنگ پوست و مو،تیره‌تر
آبی روشن،بنفش تیره،برنز،فیروزه‌ای،آلویی،قرمز با توجه به رنگ پوست و مو روشن تر
این مطلب را هم بخوانید:  در وضعیت اورژانس دندانپزشکی چه باید بکنیم؟

ارتودنسیهای رنگی برای کودکان و نوجوانان

ممکن است به عنوان والدین از انتخاب رنگ فرزندتان برای ارتودنسی، ناراحت باشید ولی بدانید که این تنها یکی از راه‎های بیان شخصیت است و فرقی نمی‎کند که فرزندتان هر روز لباس رنگی بپوشد. ممکن است کودک یا نوجوان شما در ابتدا از لبه‎های براکت‌ها خوشحال نباشد. شما می‎توانید با انتخاب رنگ‎های گروه مورد نظر، این درمان را برای او لذت‎بخش‏تر کنید. یک چینش از رنگ‎های مختلف براکت‌ها می‎تواند به شما در انتخاب کمک کند زیرا شما با کمک آن می‎توانید تصور کنید که هر ترکیب رنگ چگونه به نظر می‎رسد.

همچنین باید به فرزندتان کمک کنید تا از براکت‌های خود مراقبت کند. مثلا:

 • هر روز با دقت تمیز شده و از نخ دندان استفاده کنند.
 • مطابق با دستورالعمل پزشک، از خوردن بعضی غذاها خودداری کنند.
 • هنگام ورزش کردن از یک محافظ استفاده کنند.
 • به صورت منظم برای انجام معاینات به دندانپزشکی بروید.

رنگهای محبوب ارتودنسی

ارتودنسی

صورتی می‎تواند با رنگ لب یا رژ لب شما ست باشد.

انتخاب رنگ ارتودنسی، کاملا به خودتان بستگی دارد. ممکن است رنگ اصلی ارتودنسی را انتخاب کنید یا بر اساس محبوبیت رنگ‎ها، یک رنگ را انتخاب کنید. در ادامه برخی از رایج‎ترین رنگ‎ها برای براکت آورده شده است:

براکت‌های صورتی

این واقعیت وجود دارد که بسیاری از دختران عاشق پوشیدن رنگ صورتی هستند در صورتی که این موضوع نیز می‎تواند در پسران هم صدق کند. خانم‎ها غالبا رنگ‎هایی را انتخاب می‎کنند که با رنگ لب یا رژ لبشان ست باشد.

براکت‌های آبی

دندانپزشکان معمولاً چندین طیف از براکت آبی را توصیه می‎کنند. کنار هم قرار گرفتن سایه روشن‏تر و تیره‏تر زیبایی خاصی را برای بیمار به همراه می‎آورد همچنین رنگ آبی از هر نظر مناسب است زیرا با همه نوع رنگ لباسی ست می‎شود. اگر رنگ چشم شما آبی است، به ست شدن آن با رنگ چشمانتان کمک می‎کند.

براکت‌های رنگارنگ

اگر نمی‏توانید فقط یک یا دو رنگ را انتخاب کنید، ارتودنسی‎های رنگارنگ را انتخاب کنید. توجه کنید که بعضی از دندانپزشکان در هر جلسه فقط ارتودنسی‎های دو رنگ را به شما پیشنهاد می‎کنند بنابراین بررسی کنید که آیا کلینیکی که می‎خواهید بروید، ارتودنسی‎های رنگارنگ دارند؟

براکت‌های نامرئی

ارتودنسی‎های رنگی (به خصوص برای جوانان) می‎توانند بسیار جالب باشند اما هر چه پیرتر می‎شوید، ممکن است زیاد برای شما جالب نباشد و بخواهید از براکتهای نامرئی استفاده کنید. آن ها هیچ بخش فلزی ندارند و فقط از پلاستیک شفاف ساخته شده‎اند بنابراین کاملا نامرئی هستند. آن ها را می‎توانید برای یک یا دو ساعت در روز بردارید.

مارک بسیار محبوب برای ارتودنسی‎های نامرئی، Candid است. هزینه آن ها کمتر از ارتودنسی‎های فلزی سنتی با براکتهای رنگی است. اگر 16 سال سن دارید و تمام دندان‎های شما مشکل دارد، استفاده از این نوع ارتودنسی‎های ارزان می‎تواند بهترین گزینه باشد.

اگر به نظر شما همه این موارد خوب هستند و می‎خواهید در خانه رنگ‎های مختلف را امتحان کنید، می‎توانید از Candid اطلاعات بیشتری بدست آورید. فقط 30 ثانیه طول می‎کشد تا اطلاعات خود را پر کنید و بفهمید کدام نوع ارتودنسی (رنگی یا شفاف) برای شما مناسب است؟

بیمه ی دندانپزشکی

ارتودنسی

براکتهای رنگی می‎توانند متناسب با استایل شما باشند.

معمولا برنامه‎های ارتودنسی تحت پوشش بیمه قرار نمی‎گیرند اما برنامه‎های جامع‎تری آن‎را در بر می‎گیرند که حداکثر تخفیف در نظر گرفته شده 50 درصد است با این حال فقط انواع خاصی از ارتودنسی‎ها را شامل می‎شود.

اگر به دنبال ارتودنسی‎های بدون براکت ثابت در قسمت جلوی دندان خود هستید، ممکن است از ارتودنسی‎های قابل شفاف یا پنهان زبانی استفاده کنید ولی قبل از آن بهتر است بیمه خود را بررسی کنید زیرا ممکن است این نوع را تحت پوشش قرار ندهد.

ارتودنسی‎های روشن یا سرامیکی وجود دارند که همانند ارتودنسی‎های فلزی کار می‎کنند اما بسیار قابل مشاهده هستند.

حتی اگر بیمه شما هزینه درمان ارتودنسی فرزندتان را پوشش دهد، احتمالا باز هم متوجه می‎شوید که ارتودنسی‎های فلزی ارزان‎ترین گزینه هستند.

خلاصه

ارتودنسی‎های رنگی روشی جالب و زیبا برای بیان شخصیت شما در حین صاف کردن دندان‎هایتان است. انتخاب رنگ می‎تواند بسیار سخت‎تر از آن باشد که شما فکرش را می‎کنید اما در طول دوره درمان، شانس زیادی برای تغییر آن را دارید. دندانپزشکان معمولاً رنگ‎های محدودی را به عنوان استاندارد برای ارتودنسی‎های فلزی پیشنهاد می‎کنند، برای جلوگیری از پشیمانی آن را از قبل بررسی کنید.

اگر ترجیح می‏‌دهید ارتودنسی‎های شما کمتر جلوه داشته باشند، می‎توانید از ارتودنسی‎های نامرئی استفاده کنید. اگر می‎خواهید بدانید که ارتونسی‎های شفاف برای شما مناسب است، برای بررسی لبخند خود اینجا را کلیک کنید.