ارتودنسی‌‏های تقلبی چه هستند؟

در بعضی از کشورها که درمان ارتودنسی گران است، استفاده از ارتودنسی‎های تقلبی در میان نوجوانان در حال زیاد شدن است. برای بسیاری از مردم استفاده از ارتودنسی‎های تقلبی مانند یک مدل موی بد است اما نوجوانان به دلیل تاثیرات شبکه‎های اجتماعی نمی‎دانند که استفاده از آن ها چقدر می‎تواند ناسالم باشد.

ارتودنسی تقلبی

بریس DIY – یک روند سریع جذاب

اگر والد نگران یا نوجوان کنجکاو هستید که می‏خواهید درباره این نوع ارتودنسی‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما همراه باشید. ما در این مقاله به ارتودنسی‎های تقلبی و تاثیرات منفی آن می‎پردازیم علاوه بر این به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • آیا می‎توانید از ارتودنسی‎های تقلبی استفاده کنید؟
 • هزینه ارتودنسی‎های تقلبی چقدر است؟
 • اگر از ارتودنسی‎های تقلبی استفاده کنید، چه اتفاقی می‎افتد؟
 • ارتودنسی‎های تقلبی چه تاثیری بر روی دندان‎های شما دارد؟
 • آیا ارتودنسی‎های تقلبی خطرناک هستند؟
 • آیا از ارتودنسی‎های تقلبی استفاده می‎کنید؟

ارتودنسی‎های تقلبی درست همانند ارتودنسی‎های واقعی از یک قطعه سیم با براکت ساخته می‎شوند. دندانپزشکان توصیه می‏کنند که از ارتودنسی‎های DIY ساخته شده در خانه استفاده نکنید. مطالب مورد نیاز را می‎توانید به راحتی در خانه از طریق شبکه‎های اجتماعی مشاهده کنید. ساختن ارتودنسی‎ در خانه ممکن است سلامت دهان و دندان شما را به خطر انداخته و آسیب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. خرید ارتودنسی‎های تقلبی به صورت آنلاین است. معمولا آن ها را می‎توان از طریق شبکه‎های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و وب‎سایت‎ها خریداری کرد. با وجود خطرات بزرگ ارتودنسی‎های تقلبی بر سلامت دهان و دندان، انواع مختلفی از آن ها را در رنگ‎های مختلف می‎توان دید.

دلایل خرید ارتودنسیهای DIY چیست؟

امروزه اینترنت از فیلم‏هایی پر شده است که در آن نوجوانان نشان می‏دهند که چگونه می‏توان ارتودنسی‎های مصنوعی را در خانه ساخت و استفاده کرد. متخصصان دندانپزشکی نگرانی زیادی در مورد این موضوع دارند و بیش از هر چیز دلایل زیر را برای گسترش این موضوع مقصر می‎دانند:

 • فکر میکنند ارتودنسیهای تقلبی زیبا هستند.

نوجوانان ارتودنسی‎های رنگی را قشنگ می‎دانند زیرا آن ها ظاهر را تغییر می‎دهند. به دلیل اینکه هزینه ارتودنسی‎های رنگی ممکن است برای نوجوانان زیاد باشد و یا واقعا به آن ها احتیاج نداشته باشند، برخی از نوجوانان این کار را در خانه و بدون تحقیق در مورد عوارض جانبی انجام می‎دهند.

 • فکر می‏کنند دندان‏هایشان صاف میشود.

دلیل دوم می‎تواند برای افرادی باشد که دندان‎هایشان کج بوده و هزینه‏های صاف کردن دندان‎ها در دندانپزشکی برای آن ها بسیار گران است به همین دلیل برای صاف کردن دندان‎های خود به سراغ ارتودنسی‎های DIYمی‎روند.

 • نماد وضعیت خوب مالی

کپی کردن آن‎چه که مردم مرفه انجام می‎دهند، طبیعت انسان است. نوجوانانی که منابع مالی کمتری دارند این کارها را انجام می‎دهند تا خودشان را ثروتمندتر از گذشته نشان دهند. نوجوانان کم درآمد ارتودنسی‎های تقلبی که شبیه ارتودنسی‎های اصلی هستند را با قیمتی ارزان‎تر به راحتی تهیه می‎کنند.

قیمت ارتودنسیهای تقلبی چقدر است؟

ارتودنسی‎های اصلی می‎تواند تا هزاران دلار قیمت داشته باشند در حالی‎که قیمت ارتودنسی‎های تقلبی زیر صد دلار است. اگر ارتودنسی‎های تقلبی را در خانه درست کنید، هزینه آن نسبت به خرید آنلاین کمتر می‏شود. دلیل ارزان بودن ارتودنسی‎های تقلبی این است که آن ها مانند لوازم جانبی دندان‏های شما هستند و نمی‏توانند دندان‎های شما را صاف کنند.

قبل از این‏که ارتودنسی‎های تقلبی را برای صاف کردن دندان‎های کج خود در نظر بگیرید، به خلاصه‎ای از بهترین روش‏های ایمن صاف کردن دندان‏های کج نگاهی بیندازید:

نوع صاف کردن مزیت اولیه هزینه
ارتودنسی فلزی معمولاً دارای قیمت مناسب
ارتودنسی‎های سرامیکی هم‎رنگ دندان‏های طبیعی
ارتودنسی‎های نامرئی دارای قابلیت جابه‎جایی/دیده نمی‏شوند.
ارتودنسی‎های زبانی پشت دندان قرار می‎گیرند
نگهدارنده‌‏ها صاف کردن ارزان دندان
روکش‎های چینی زیبایی سریع
پیوند کامپوزیت زیبایی سریع و ارزان قیمت
کیت‏‌های خانگی مقرون به صرفه و مناسب
این مطلب را هم بخوانید:  اپن بایت چیست و چگونه درمان می‌شود؟

اگر از ارتودنسیهای تقلبی استفاده کنید، چه اتفاقی میافتد؟

مضرات ارتودنسی‎های تقلبی بسیار بیشتر از مزایای آن‌ها است. به گفته متخصصان در سراسر جهان، آن ها اثرات بالقوه برگشت ناپذیر دارند که بسیار خطرناک است:

ارتودنسی تقلبی

بریس های تقلبی می‏توانند بسیار مضر باشند

 • مسمومیت به دلیل مواد سمی: ارتودنسی‎های تقلبی از مواد ارزان قیمت ساخته شده‏اند که می‏توانند سمی باشند. این مواد شامل لاستیک و فلزات ارزان قیمت بوده که حاوی سرب هستند و در بعضی موارد منجر به مسمومیت و حتی مرگ می‏شوند.
 • خفگی به خاطر موادی که ممکن است در گلو شما گیر کند: وقتی نوجوانان ارتودنسی‎های خود را در خانه درست کنند، ممکن است مواد حاشیه بندها از بین بروند و در هنگام خواب به گلوی آن ها رفته و باعث خفگی شود.
 • التهاب و عفونت: حتی ارتودنسی‎های واقعی می‏توانند منجر به برخی بیماری‏های دهانی مانند التهاب و عفونت در مراحل اولیه شوند بنابراین با ارتودنسی‎های تقلبی خطر بیشتر هم می‏شود. در برخی موارد عفونت بدتر می‏شود به گونه‏ای که برای متوقف کردن شیوع آن به عمل جراحی نیاز است.
 • پوسیدگی و تغییر رنگ دندان: ارتودنسی‎های تقلبی به وسیله چسب‏های ارزان به دندان متصل می‏شوند که این باعث آسیب جدی به مینای دندان می‏شود. چسب آن هم همچنین می‏تواند به داخل دندان رفته و باعث ایجاد حفره شود که با گذشت زمان باعث تغییر رنگ دندان می‎شود.
 • تغییر دندان‏ها: ارتودنسی‎های تقلبی می‏توانند به طرز باور نکردنی باعث چرخش دندان شده و دندان‎ها را کج‎تر از آن چیزی که بود، بکند.

آیا ارتودنسیهای تقلبی خطرناک هستند؟

هنگام صحبت در مورد مشکلات دهان و دندان، ارتودنسی‎های تقلبی در بالای جدول قرار می‎گیرد. اگر از ارتودنسی‎های تقلبی زیاد استفاده شود، بر سلامتی فرد تاثیرات منفی می‎گذارد. هیچ زیبایی ارزش ریسک کردن ندارد. علاوه بر این ارتودنسی‎های تقلبی در بعضی از کشورهای آسیایی باعث کشته شدن افراد شده است. در اینجا مقاله CNBC به دو مورد مرگ به خاطر ارتودنسی‎های تقلبی در تایلند اشاره کرده است. بعد از کالبد شکافی متوجه شدند که در بدن فرد مواد کشنده‎ای مانند کادمیوم وجود داشته است. کارشناسان بهداشت در سراسر آسیا این روند را جدی گرفته‏اند و تلاش می‎کنند تا آگاهی در بین نوجوانان را افزایش دهند.

نتیجه

ارتودنسی‎های تقلبی که واقعی به نظر می رسند بسیار خطرناک‏تر از آن هستند که ما فکرش را می‎کنیم. بعضی از تبلیغات شبکه‎های اجتماعی اهداف منفی دارند و پیروی از آن ممکن است به قیمت جان شما تمام شود. مشکلات مدرن مانند ارتودنسی‎های تقلبی فقط با آگاهی و آموزش قابل رفع هستند. به همین منظور، مسئولان بهداشت و والدین باید خیلی مراقب باشند. ضروری است که نسل‏های جوان را درک کنند تا آن ها هیچ روشی را برای به خطر انداختن سلامت و زندگی خود انتخاب نکنند.