دندان قروچه یا بروکسیسم، شرایطی است که در آن بیمار دندان‎های خود را به‎ صورت غیر ارادی بهم ساییده یا آنها را بهم می‌کوبد. با گذشت زمان این کار به دندان‎های بیمار آسیب می‎رساند و ممکن است منجر به درد فک و سردرد شود.

این وضعیت ممکن است دلایل زیادی داشته باشد اما بیشتر اوقات به دلیل استرس یا اضطراب اتفاق می‎افتد. اینکه مراقب باشیم دیگر دندان قروچه نکنیم، ممکن است سخت باشد، اما روش‌های بسیاری وجود دارد که بتوان آن را کم کرد. بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه هستند، در هنگام شب از محافظ دهان استفاده می‎کنند.

در این مقاله ما شما را با مشکلاتی که ممکن است دندان قروچه برایی شما ایجاد کند آشنا خواهیم کرد.

دندان قروچه چیست؟

نازک شدن مینای دندان و پیدا شدن عاج زرد در نتیجه زرد دیدن شدن رنگ دندان

تأثیرات دندان قروچه روی دندانها

هنگامی که دندان‎ها تحت فشار دندان قروچه قرار می‎گیرند، لایه بیرونی مینای دندان شروع به ساییدن می‌کند. با از بین رفتن مینا، لایه بعدی دندان که زرد رنگ است پیدا می‎شود. در این مرحله بیماران به احتمال زیاد متوجه حساسیت دندان‎هایشان نسبت به گرما و سرما می‎شوند.

همچنین دندان‎ها ممکن است زرد رنگ دیده شوند. رنگ دندان زرد رنگ است و به دلیل وجود مینای سفید رنگ، رنگ دندان به رنگ سفید دیده می‎شود. هنگامی که لایه محافظ مینای دندان از بین می‎رود ، دندان ها بیشتر در معرض خطر پوسیدگی و ایجاد حفره هستند.

همچنین در موارد شدید ممکن است دندان‎ها شکسته شوند. این ممکن است باعث آسیب رسیدن به عصب دندان یا حتی افتادن آن شود و شما نیاز به عصب کشی داشته باشید تا دندان شما عفونت یا آبسه نکند. علاوه بر این، دندان‎های ترمیمی و پروتزها مانند پر کردن دندان، تاج، بریج‎ها و روکش‌ها هم ممکن است به دلیل دندان قروچه آسیب ببینند.

تأثیرات دندان قروچه روی مفاصل

دندان قروچه بر عضلات و مفصل گیجگاهی فکی (فک) فشار زیادی وارد می‌کند.

ممکن است بیماران هنگامی که از خواب بیدار می‎شوند در ناحیه فک خود احساس درد و سفتی داشته باشند. همچنین ممکن است دهان خود را به سختی باز کنند و با درد خمیازه بکشند.

دندان قروچه

فک چگونه کار می‌کند

ممکن است در حین صحبت کردن یا غذا خوردن، فک صدای ترک خوردگی بدهد یا در مواردی قفل شود که این مورد ناشی از جابه‎جایی مفصل باشد.

هر بیمار درجات مختلفی از دندان قروچه را تجربه خواهد کرد اما مسلما این سطح هنگام استرس و اضطراب بیشتر خواهد شد. این بیماری برای کسانی خطرناک‎تر است که هرگز نتوانسته‎اند این علائم را در خود ببینند.

عواقب دیگر دندان قروچه

در جدی ترین موارد ممکن است استخوان آلوئول از بین برود، بیماری‎های پریودنتال تشدید شود، درد عضلات در سر و دهان حس شود یا حتی هیپرتروفی عضلانی وجود داشته باشد (جایی که ماهیچه‎ها به دلیل رشد غیرطبیعی بیش از حد بزرگ می‎شوند).

اثرات دندان قروچه در کودکان

این مشکل یک اختلال خواب به حساب می‎آید بنابراین به دلیل ایجاد مشکل در خواب می‌تواند بر رفتار تاثیر بگذارد. مثلا دندان قروچه به طور متوسط 4 ثانیه و یا حتی تا 6 ساعت در طول شب اتفاق بیفتد که این باعث می‎شود صبح روز بعد کودک خسته و عصبی باشد.

البته شنیدن صدای دندان قروچه کودکان برای والدین ناراحت کننده است. این اتفاق با رویش دندان‎های شیری یا دندان‎های دائمی اتفاق می‌افتد. با کامل شدن دندان‎های دائمی، دندان قروچه باید متوقف شود. به نظر می‎رسد بین دندان قروچه کودکان و مشکلات تنفسی (به دلیل مسدود شدن مجاری هوایی) رابطه واضحی وجود داشته باشد. بعضی از جراحی‎ها می‎تواند مشکلات تنفسی را برطرف کند.

اضطراب و استرس نیز به این مشکل مرتبط است. ممکن است فرزند شما به دلیل دعوا یا اتفاقی در روز دچار استرس شود، بنابراین بهتر است با او صحبت کنید تا بفهمید چه چیزی باعث آزار او شده است. قبل از خواب فعالیت‎های آرامش بخش انجام دهید تا اضطراب او کاهش پیدا کند.

این مطلب را هم بخوانید:  اضطراب و ترس از دندانپزشکی