اگر جزو افرادی هستید که از درمان‎های دندانپزشکی می‎ترسند و نگران این هستند که باعث درد شود، آرام بخش دندان می‎تواند به شما کمک کند. در چند سال گذشته استفاده از آرام‌بخش در دندانپزشکی کاملاً رایج شده است و امروزه انواع مختلف در دسترس آن، باعث شده تا افراد بدون مواجهه با ترس و اضطراب، مشکلات دندانپزشکی خود را برطرف کنند.

آرامبخش دندانپزشکی

از دندانپزشک خود در مورد آرام بخش دندانپزشکی سؤال کنید.

آرام‎بخش دندانپزشکی دقیقاً چیست؟ چگونه یک دندانپزشک آن را تجویز می‎کند؟ و هزینه‎های مرتبط با آن چقدر است؟ برای پاسخ به سوالات، ادامه مقاله را بخوانید.

آرامبخش دندانپزشکی چیست؟

آرام بخش دندانپزشکی یکی از انواع مواد بیهوشی عمومی است که توسط دندانپزشک برای آرام کردن بیمار؛ قبل از شروع درمان، استفاده می‎شود. مثلا دندانپزشکان از گاز خنده برای درمان کانال ریشه یا تاج جدید استفاده می‎کنند. البته دندانپزشکان علاوه بر گاز خنده، طیف گسترده‎ای از مواد آرام‎بخش را دارند که برای بیماران دارای اضطراب مفید است.

آرامبخش دندانپزشکی چگونه کار میکند؟

از روش‎های مختلفی برای آرامش بخشیدن به بیمار استفاده می‎شود که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. دندانپزشک بر اساس فاکتورهای خاصی، مناسب‎ترین آن‎را برای وضعیت بیمار انتخاب می‎کند. این فاکتورها عبارتند از:

 • عمل دندانپزشکی (مانند کشیدن دندان‎های شکسته)
 • طولانی بودن مدت زمان عمل دندانپزشکی
 • سطح اضطراب بیمار

طبق اعتقاد انجمن دندانپزشکی آمریکا، دندانپزشک ممکن است بنابر وضعیت بیمار یکی از آرام‎بخش‎های زیر را انتخاب کند:

 • آرام‎بخش با دوز پایین: در این حالت بیمارر بیدار اما در حالت آرام است.
 • آرام‎بخش با دوز متوسط: در این حالت بیمار آگاه است اما گفتار او کم‎تر شده و حافظه او بطور جزئی افت پیدا می‎کند.
 • آرام‎بخش با دوز بالا: در این حالت بیمار در آستانه ناخودآگاه است اما هنوز هم می‏تواند بیدار باشد.
 • بیهوشی عمومی: در این حالت بیمار کاملا بیهوش است.

برای آرام کردن بیمار از چه دارویی استفاده میشود؟

دندانپزشک قبل از انجام یک عمل، برای آرام کردن بیمار از نوع مناسبی از بیهوشی دندان استفاده می‎کند. بعضی از این مواد بیهوشی می‎تواند بیمار را کاملاً بیهوش کند و بعضی دیگر فقط او را آرام می‎کند.

رایج‎ترین انواع آرام‎بخش‎های مورد استفاده، عبارتند از:

اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن ماده‎ای است که برای آرامش بیماران استفاده می‎شود. تأثیرات اکسید نیتریک به سرعت از بین می‎رود بنابراین ممکن است شما بعد از ترک مطب دندانپزشک به روال قبل خود بازگردید.

بیهوشی دندانپزشکی

پزشکان ماسک بیهوشی را قرار می‎دهند.

آرامبخشهای خوراکی

آرام‎بخش خوراکی مانند داروهایی هستند که می‎توان آن ها را مانند دیازپام از طریق دهان مصرف کرد. دندانپزشکان 60 دقیقه قبل از درمان، به بیمار خود توصیه می‎کنند که قرص‎ها را بخورند. این قرص‎های خوراکی باعث کاهش اضطراب و کمی خواب آلودگی شما می‎شوند اما شما همچنان آگاه هستید به همین دلیل آن ها به عنوان آرام‎بخش آگاه شناخته می‎شوند.

آرامبخش‏های وریدی

آرام‎بخش‎های وریدی یا IV نوعی آرام‎بخش مهم دندانپزشکی هستند که بیمار را در مراحل مختلف آگاهی؛ از بیهوشی عمومی گرفته تا خواب عمیق، قرار می‎دهند. برخی از داروهای متداول که بعنوان آرام‎بخش‎های وریدی شناخته می‎شوند شامل دیازپام، میدازولام و لورازپام هستند.

چه مدت تاثیر داروهای آرامبخش طول میکشد؟

مدت زمان دقیق تأثیر داروهای آرام‎بخش دندان به نوع داروی آرام‎بخش مورد استفاده، دوز مصرفی، مدت زمان درمان و توانایی بهبودی بدن بستگی دارد.

 • آرام‎بخش دهانی: 2 تا 8 ساعت
 • آرام‎بخش وریدی: 4 تا 6 ساعت
 • اکسید نیتروژن استنشاقی: چند دقیقه بعد از متوقف شدن گاز

آرامبخش دندانپزشکی چقدر ایمن است؟

آرام‎بخش دندانپزشکی، گزینه عالی برای بیمارانی است که اضطراب دندانی داشته و مجبور هستند درمان طولانی مدت دندانپزشکی داشته باشند و ساعت‎ها روی صندلی دندانپزشکی بنشینند. با این حال بسیاری از بیماران در مورد ایمن بودن آرام‎بخش دندانپزشکی نگران هستند. برای از بین بردن نگرانی‎ها در مورد آرام‏بخش دندانپزشکی؛ مهم است که قبل از مصرف، انتظارات خود را بدانید. بیماران باید در مورد نوع آرام‏بخش دندانپزشکی با دندانپزشک صحبت کنند.

آرامبخش دندانپزشکی

این آرام‎بخش باعث می‎شود در طول درمان، احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

دستورالعمل‎های کلی زیر باید در نظر گرفته شود:

قبل از مصرف آرامبخش

قبل از آرام‎بخش باید به مدت شش ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. این کار باعث می‎شود در صورت بیهوشی از بازگشت مواد غذایی و انسداد مجاری هوایی جلوگیری شود.

سپس دندانپزشک برای شروع درمان یک فرم از آرام‏بخش را تهیه می‎کند. اگر میزان اضطراب بالایی داشته باشید، بهتر است قبل از قرار ملاقات از قرص آرام‎بخش استفاده کنید. دندانپزشک ممکن است در طول درمان از دستگاه‎های نظارتی استفاده کند تا علائم حیاتی شما را در حین آرام‎بخشی بررسی کند

در حین مصرف آرامبخش

به محض این‎که دندانپزشک آرام‏بخش را تجویز کند، آن وارد جریان خون شما شده و احساس آرامش و کمی سبکی به شما می‎دهد. قدرت داروی بی‎حسی بیشتر از درد شما است در نتیجه دندانپزشک می‎تواند درمان خود را شروع کند.

بعد از مصرف آرامبخش

برای کنترل بهبودی خود، ممکن است مجبور شوید مدتی در کلینیک بمانید. اثرات بیهوشی معمولاً بعد از نیم ساعت از بین می‎روند با این حال ممکن است شما برای چند ساعت احساس سبکی و خواب آلودگی داشته باشید بنابراین بهتر است شخصی همراهتان باشد تا شما را به خانه ببرد. حواستان باشد حداقل24  ساعت بعد از عمل، رانندگی نکنید همچنین به طرف آشپزخانه نروید زیرا اثرات آرام‎بخش هنوز در بدن شما وجود دارد و این کارها ممکن است برای شما خطرناک باشد. همچنین ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که برای مدتی از دخانیات استفاده نکنید. استفاده از آرام‎بخش‎های اضافی در طول این مدت ممکن است برای شما مناسب نباشد.

آیا آرامبخش دندانپزشکی تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار میگیرد؟

معمولا بیهوشی عمومی چون یک ضرورت دندانپزشکی برای بیمار است، تحت پوشش بیمه قرار می‎گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با تأمین کننده برنامه بیمه خود صحبت کنید تا از تحت پوشش قرار دادن آن مطمئن شوید. اگر شرایط خاص پزشکی یا معلولیتی دارید که قبل از هر گونه درمان دندانپزشکی باید از آرام‎بخش استفاده کنید، برنامه بیمه شما آرام‎بخش دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می‎دهد. بعضی از برنامه‎های بیمه‎ای، ترس‎های شدید  بیمار را با تشخیص پزشک تحت پوشش قرار می‎دهد.

نتیجهگیری

اگر در مورد آرام‎بخش دندانپزشکی نگران هستید، در مورد آن از دندانپزشک خود بپرسید. استفاده از آرام‎بخش دندانپزشکی باعث می‎شود شما قبل از رفتن روی صندلی دندانپزشکی برای انجام درمان، احساس آرامش بیشتری داشته باشید و دیگر نگران مشکلات دندانپزشکی که باعث درد شما می‎شود، نباشید.

سؤالات متداول

آیا بعد از آرامبخش دندانپزشکی، چیزی را در طول درمان احساس می‌کنم؟

در بیشتر موارد بیماران چیزی را حس نمی‎کنند. برخی از آن ها ممکن است احساس درد کمی داشته باشند ولی بعد از تمام شدن درمان، چیزی یادشان نمی‎ماند و آرامش دارند.

آیا من میتوانم از آرام‏بخش دندانپزشکی استفاده کنم؟

اگر هر کدام از ترس‎های زیر را دارید، می‎توانید از آرام‏بخش‏های دندانپزشکی استفاده کنید:

 • اضطراب مراجعه به دندانپزشک
 • ترس از عکس گرفتن یا سوزن
 • سابقه یک تجربه آسیب‏زا دندانپزشکی
 • عدم توانایی در سروصدا یا بو کردن در مطب دندانپزشک
 • داشتن دندان‎های حساس
 • نیاز به یک درمان پیچیده

آیا آرامبخش دندانپزشکی برای کودکان بی خطر است؟

آرام‎بخش دندانپزشکی کودکان به اندازه آرام‎بخش دندانپزشکی بزرگسالان بی خطر است و چون در محیط‎های بالینی انجام می‎شود، جای نگرانی نیست.

آیا بیهوشی دندان عوارض جانبی دارد؟

در بیشتر موارد عوارض جانبی قابل توجهی بعد از استفاده از آرام‎بخش دندانپزشکی دیده نمی‎شود فقط ممکن است بیمار برای مدت کوتاهی سکسکه کند یا دچار خشکی دهان شود.

این مطلب را هم بخوانید:  زبان پاک کن یا اسکریپر زبان چیست؟